چگونه تست قند خون بگیرم؟ | مجله سلامت یاثار

 • زمان درج : 21 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • چگونه تست قند خون بگیرم؟ | مجله سلامت یاثار
 • چگونه تست قند خون بگیرم؟ | مجله سلامت یاثار


  قند خون، اندازه یا میزان گلوکز موجود در خون است اما در تقویتی این مقدار از حد نرمال پایین‌تر و یا بالاتر می‌رود که در هر دو صورت تقویت ناخوبی برای جسم ایجاد می‌شود. کم شدن قند خون و کم‌تر شدن آن از حد متعارف سبب بروز مریضی به نام هایپوگلیسمی می‌گردد و زیاد شدن این مقدار در خون نیز شخص را با مریضی هایپرگلیسمی مواجه می‌کند که گونه حاد آن، دیابت است.

  درنتیجه ضروری است همیشه به وسیله ابزاری بتوانیم مقدار قند خون را تست کنیم و آن را کنترل نماییم. برای این منظور از دستگاهی به نام دستگاه تست قند خون مصرف می‌شود که در حقیقت از ملزومات مورد احتیاج تست قند خون به شمار می‌رود. از طریق این دستگاه و با مصرف نوار تست قند خون و با یاری لانست (سوزن تست قند خون) می‌توان عمل تست قند خون را انجام داد.

  دستگاه تست قند خون چیست و چه کاربردی دارد؟

  دستگاه تست قند خون یک ابزار خیلی کاربردی و دکتری برای یاری به نظارت و کنترل میزان گلوکز خون است گلوکز، مقدار قند موجود در خون است که فاکتور اصلی بروز مریضی‌هایی از قبیل دیابت است. این دستگاه قادراست اثر خیلی اثربخشی در تندرستی شخص ایفا کند درنتیجه ضروری است حتما از گونه باکیفیت خریداری شود.

  دستگاه قند خون دارای گونه های و اقسام متفاوت دستگاه تست قند خون خانگی نواری، دستگاه تست قند خون مچی، دستگاه تست قند خون بدون نوار است. دستگاه تست قند خون خانگی روشی ایمن و مقرون به صرفه برای تحقیق مقدار گلوکز خون به ویژه برای بیماران دیابتی است. در این مردم تست قند خون خیلیالزام دارد تا گرفتار آشفتگیات شدید قلبی و عروقی، مسائل کلیوی و ضرر‌های عصبی نشوند.

  نحوه تست قند خون با دستگاه تست قند خون

  خیلیی از دستگاه‌های تست قند خون، روش‌های متفاوتی برای خون گیری دارند اما به طور کلی می‌توان این مرحله های را اینگونه بیان کرد. برای سنجش قند خون از طریق دستگاه تست قند خون، ضروری است در ابتدا میزان خوبی از خون را که همواره ۳/۰ تا ۶/۰ میکرولیتر است را بر روی نوار تست قند خون قرار دهید و سپس این نوار را وارد دستگاه تست قند خون نمایید.

  نوارهای تست قند خون به طور متداول با توجه به گونه روکش الکتروشیمیایی که در تولید آن‌ها به کار رفته است نسبت به خون، بازتاب نشان می‌دهند و مقدار قند خون را نمایان می‌کنند. به طور متداول، عمل خون گیری از نوک انگشتان انجام می‌شود با این حال در برخی از موارد می‌توان از دیگر نقاط جسم نیز در این راه یاری گرفت.

  برای این منظور برخی از دستگاه‌های تست قند خون، این امحل را دارند که آزمایش قند خون را از بازو انجام دهند و یا از بعضی نقاط حساس جسم در این زمینه یاری بگیرند. اما خیلیی از دستگاه‌ها نیز از انگشتان دست مصرف می‌کنند و عمل خون گیری را از این طریق انجام می‌دهند. خیلیی از کارشناسان هم این شیوه را مناسبتر ارزیابی نموده‌اند. اما ضروری است توجه نمایید که در زمان آزمایش از طریق انگشتان دست، بایست از کنار انگشت استفاه نمایید تا درد و سوزش کم‌تری داشته باشد.

  نکات قبل از خون گیری

  قبل از خون گیری هم ضروری است به برخی از نکات توجه شود. از جمله نکات قابل توجه در این زمینه می‌توان به بهداشت دست‌ها ذکر کرد. بناراین بایست قبل از اقدام به خون گیری، دست‌های خود را با صابون و آب ولرم به مناسبی شستشو دهید تا هر نوع آلودگی از روی دست‌ها رفع گردد و دست‌ها پاک و تمیز گردند.

  این کار افزون بر اینکه از دید بهداشتی و تندرستی حائز ارزش است به گردش خوب خون در نوک انگشتان هم یاری می‌کند و عمل خون گیری مناسبتر انجام می‌شود. از طرف دیگر ضروری است حتما دقت داشته باشیم که دست‌ها کاملا خشک باشند. برخی از مردم در این موقعیت، ضروری می‌دانند که منطقه تست قند خون ضد عفونی شود. بدین منظور پیشنهاد می‌کنند تا از یک پنبه کوچک آغشته به الکل مصرف کنیم و دست‌ها و به ویژه انگشت مورد دید برای خون گیری را کاملا ضد عفونی نماییم و و سپس به خشک کردن دست‌ها اقدام نماییم و پس از آن اقدام به خون گیری کنیم.

  یکی دیگر از نکاتی که بایست به آن توجه کنیم این است که در زمان خون گیری به وسیله دستگاه تست قند خون بایست هر بار از یک انگشت مصرف کنیم تا یکی از انگشتانمان گرفتار بی حسی نشود و یا زخم شدن و احساس سوزش یک انگشت آزارمان ندهد. یکی دیگر از نکاتی که ضروری است در زمان خون گیری به آن توجه نمایید این است که برای اینکه مقدار خون گرفتنی زیادتر شود انگشت مورد دید خود را فشار ندهید. این کار سبب می‌شود تا خون شما رقیق شود و نتیجه‌ای که دستگاه تست قند خون به شما نمایش می‌دهد نتیجه‌ای غیر واقعی و غیر دقیق باشد.

  دستگاه تست قند خون از ابزار دیگری هم در انجام این کار، بهره می‌گیرد که لانست نام دارد. لانست یا سوزن تست قند خون، در دستگاه‌های متفاوت تست قند خون، الگو‌های متفاوتی دارد. عملیات خون گیری با یاری لانست انجام می‌شود. با توجه به ضخامت پوست شخص، عمق سوراخی که توسط لانست خونگیری، انجام می‌شود قابل مرتب کردن و کنترل است. پس از انجام عملیات خون گیری و پس از قرار گرفتن نوار تست قند خون در داخل دستگاه تست قند خون و سنجش مقدار قند خون بایست کلیه سوزن‌های خون گرفته شده یا لانست‌ها دور ریخته شوند.


  نظر های خودتون را برای یاثار قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد


  برچسب ها :

  آمار باز دید این مطلب چگونه تست قند خون بگیرم؟ | مجله سلامت یاثار
  تعداد کل بازدید ها: 186
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه