راهنمای معالجه ناباروری به شیوه آی وی اف (IVF) | مجله سلامت یاثار

 • زمان درج : 18 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • راهنمای معالجه ناباروری به شیوه آی وی اف (IVF) | مجله سلامت یاثار
 • راهنمای معالجه ناباروری به شیوه آی وی اف (IVF) | مجله سلامت یاثار


  امروزه به علت مواجه شدن خیلیی از زوج ها با مسئله ناباروری، روش‌های متعددی برای معالجه ناباروری معرفی شده که یکی از مشهورترین و شایع‌ترین آن‌ها، عمل آی‌وی‌اف (IVF)  یا لقاح آزمایشگاهی نام دارد.

  این شیوه شامل استخراج تخمک ها از تخمدان و بارورسازی آن ها با اسپرم می باشد و در زوج هایی که مسائلی در بارداری دارند، آی وی اف از مناسبترین شیوه ها برای بالا بردن درصد احتمال لقاح بین اسپرم و تخمک در محیط آزمایشگاه است و این عمل اثر خیلی باارزشی در شکل گیری درست لقاح بین سلول های زناشویی ایفا میکند.

  این شیوه با وجود بعضی ممحدودهیت‌ها، همچنان جزو مناسبترین روش‌های معالجه ناباروری به شمار می‌رود و درصورت مددید قراردادن فاکتور های موفقیت و عدم موفقیت آن، می‌توان نتایج چشمگیری از این معالجه به دست آورد.

  مرحله های معالجه آی وی اف

  شیوه آی‌وی‌اف (IVF) طی چند مرحله اصلی انجام می‌شود و کل روند معالجه آن هم محدوده ۴ تا ۶ هفته طول می‌کشد. مرحله های آی وی اف به شرح زیر است:

   در ابتدای این دوره معالجه ای و پس از معاینات کامل، عمل برانگیختن تخمک‌گذاری جهت فعال‌سازی روند تخمک‌گذاری در مادر و استخراج تخمک‌ها، توسط بعضی داروهای هورمونی صورت می‌گیرد.

   با مهیا شدن زن و بلوغ تخمک‌ها، این سلول‌ها طی وقتی چندساعته و با یاری عمل پانکچر از جسم مادر استخراج می‌گردد و هم‌وقت، نمونه اسپرم مرد نیز در آزمایشگاه گرفتن می‌شود.

  پس از گرفتن تخمک از زن و اسپرم از مرد، این سلول‌های زناشویی در محیط کشت آزمایشگاهی کنار هم قرار می‌گیرند و سلول لقاح‌یافته یا سلول تخم را تشکیل می‌دهند.

   سپس با گذشت چند مرحله از تقسیم سلولی در آزمایشگاه که محدوده ۲ الی ۵ روز طول می‌کشد، سلول تخم به رحم زن منتقل می‌شود تا فرآیند لانه‌گزینی وپرورش جنین آغاز گردد.

  فاکتور های موفقیت IVF

  شیوه IVF باوجود تجربه موفق در ارائه نتایج مثبت جهت برطرف کردن مسائل ناباروری، کاملاً وابسته به تقویت جسمی زوج و نیز دقت و صحت بالای روند معالجه در مراکز معالجه ای می‌باشد؛ لذا فاکتور های متعددی بر زیاد شدن اقبال موفقیت آن تاثیر دارد که با دردید گرفتن آن‌ها، احتمال عدم موفقیت نیز تا حد بیشتری کم شدن می‌یابد.

  ازجمله راه‌های زیاد شدن موفقیت آی‌وی‌اف بایست به محل انجام عمل و تقویت خوب و امکانات به اندازه کلینیک ناباروری ذکر کرد. جهت انتخاب مناسبترین کلینیک معالجه ناباروری در ایران بایست به مواردی همانند درصد عمل‌های موفقیت‌آمیز آن مرکز، مدت‌وقتمراقبت جنین‌های فریزشده درصورت لزوم، هزینه معالجه IVF و دیگر روش‌های ناباروری، اعتبارسنجی کلینیک، تعداد بارداری‌های موفق دوقلو و… توجه نمود. همینطور انتخاب دکتر مجرب و حرفه‌ای نیز به بالا رفتن اقبال موفقیت معالجه یاری می‌کند.

  در کنار موارد ذکر شده، فاکتور های دیگری نظیر شتاب عمل در سرایت جنین _مخصوصاً درصورت احتیاج به جراحی_، انجام تست PGS یا تحقیق ناهنجاری‌های کروموزومی، تست PGD یا غربالگری آشفتگیات ژنتیکی، آزمایش‌های هورمونی قبل از عمل، برسی تخمدان رحم و لوله‌های فالوپ، آزمایش اسپرم، آغاز استفاده مکمل‌های ویتامینی و اسید فولیک (محدوده ۳ ماه قبل از سرایت جنین)، استفاده ویتامین‌های D و B با دوزهای خوب و… از دیگر راه‌های زیاد شدن موفقیت آی‌وی‌اف به شمار می‌روند.

  همینطور بایست دانست که تخلیه لوله‌های رحمی از مایع هیدروسالپنکس و نیز آمادگی رحم به‌معنی فقدان هرگونه بافت اسکار، فیبروم یا پولیپ نیز ارزش خیلیی دارد. اما فاکتوری که احتمالاً بیش از هر فاکتور دیگری سبب زیاد شدن موفقیت IVF می‌شود، کیفیت بالای تخمک و اسپرم می‌باشد و جهت تحقیق آن نیز از روش‌های تعیین ذخیره تخمدان برای زن و انجام آزمایش اسپرم برای مرد مصرف می‌گردد. برای زیاد شدن اقبال موفقیت عمل IVF، سایز فولیکول ها بایست بالای ۱۸ باشد. زمانی که سایز فولیکول بیش از ۱۸ شود، دکتر با تزریق آمپول HCG به آزادسازی فولیکول های غالب در وقت خوب یاری می کند. ضروری به ذکر است که بایست از تزریق خودسرانه این دارو پرهیز نمود.

  همراه با این موارد دکتری، زوج و به‌ویژه مادر بایست روش زندگی سالمی را در پیش بگیرند که باارزش‌ترین موارد الزامی در آن جملهست از: پرهیز از استفاده سیگار و الکل، انجام فعالیت‌ها و ورزش‌های خوب، پرهیز از هرگونه نگرانی و استرس، قرارگیری در فضایی شاد و آرامش‎قسمت، استفاده داروهای گیاهی تنها با تجویز دکتر، دارا بودن رژیم خوراکی کامل و خوب و… .

  فاکتور های عدم موفقیت IVF

  باتوجه به موارد ذکر شده برای موفقیت IVF، تا محدودهی می‌توان فاکتور های عدم موفقیت این شیوه را نیز حدس زد. بایست دانست که عدم موفقیت در آی‌وی‌اف به‌ویژه در دفعات نخست، هموارهً برای زوج‌های بیشتری رخ می‌دهد؛ اما حتی تکرار آن نیز به معنی عدم امحل بارداری نمی‌باشد و با برطرف کردن مسائل احتمالی می‌توان اقبال موفقیت در IVF را بالا برد.

  به نقل از سایت NHS (خدمات معالجه ای ملی بریتانیا) در سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ درصد موفقیت آی وی اف در بین گروه های سنی متفاوت به شرح زیر است:

  • ۲۹ درصد خانم ها زیر ۳۵ سال
  • ۲۳ درصد خانم ها بین ۳۵ تا ۳۷ سال
  • ۱۵ درصد خانم ها ۳۸ تا ۳۹ سال

  سن بالای خانم ها _مخصوصاً بیش از ۳۵ یا ۴۰ سال_، از دلایل اصلی تشکیل نشدن جنین در آی وی اف به شمار می‌رود که اکثر دراثر کم شدن کیفیت و تعداد تخمک‌ها و همینطور کم شدن توانایی رحم برایمراقبت جنین می‌باشد که بنابراین عدم موفقیت در مرحله لانه‌گزینی را به دنبال دارد. همینطور طبق موارد ذکر شده، کیفیت سلول‌های زناشویی نیز فاکتور خیلی باارزشی محسوب می‌گردد که کیفیت پایین تخمک‌ها یا شکل ناخوب اسپرم‌ها قادراست احتمال آی وی اف ناموفق را زیاد شدن دهد.

  در آی وی اف یا میکرواینجکشن، عدم موفقیت مکرر به معنای زیادتر از سه بار معالجه بی نتیجه می باشد. سه بار تکرار معالجه، کاملاً طبیعی است؛ اما پس از سه بار عدم موفقیت در پروسه IVF، بایست دلایل عدم موفقیت معالجه مورد تحقیق قرار گیرد.

  داشتن تنبلی تخمدان در زن، وجود گونه های مسائل رحمی، روش زندگی ناخوب و ضرر‌زا _همانند رژیم خوراکی ناکامل و ضعیف، استفاده سیگار و الکل، قرارگیری مداوم دربرابر استرس و نگرانی و…_، عدم موفقیت در مرحله کاشت جنین _به دلیل خون‌رسانی ضعیف، وجود کیست و پولیپ تخمدان و همینطور استرس_، دچاری زن به عفونت مزمن لوله‌های رحمی، دچار به آندومتریوز و… از دیگر دلایل زیاد شدن‌دهنده ریسک عدم موفقیت عمل آی‌وی‌اف به حساب می‌آید.

  یزد؛ قطب معالجه ناباروری ایران

  استان یزد در زمینه معالجه ناباروری در کشور، پیشرفت چشمگیری داشته و نه‌تنها در ایران به عنوان قطب معالجه ناباروری شناخته می‌شود بلکه در خاورمیانه نیز مطرح شده است. این استان دارای مراکز تحقیقاتی پیشرفته‌ای است و دکتران موفقی نظیر پزشک عباس افلاطونیان؛ بنیان‌گذار شیوه IVF در معالجه ناباروری در ایران، در این شهر به درمان بیماران می‌پردازند.

  سایت رادینا تندرستی (https://raadinahealth.com) در زمینه توریسم‌معالجه ای در یزد فعالیت دارد و برای معالجه ناباروری در یزد، برای ارائه مشاوره معالجه ای، رزرو نوبت دکتر و انجام مرحله های آی وی اف در کنار شما خواهد.


  نظر های خودتون را برای یاثار قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد


  برچسب ها :

  آمار باز دید این مطلب راهنمای معالجه ناباروری به شیوه آی وی اف (IVF) | مجله سلامت یاثار
  تعداد کل بازدید ها: 128
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه