معالجه سردرد و میگرن توسط مناسبترین کارشناس مغز و اعصاب در تهران | مجله سلامت یاثار

 • زمان درج : 32 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • معالجه سردرد و میگرن توسط مناسبترین کارشناس مغز و اعصاب در تهران | مجله سلامت یاثار
 • معالجه سردرد و میگرن توسط مناسبترین کارشناس مغز و اعصاب در تهران | مجله سلامت یاثار


  مرکز تخصصی سردرد تهران زیر دید کارشناس مغز و اعصاب (نورولوژیست)  و داپلر عروق مغز از آلمان با توجه به شیوع بالای سردرد بخصوص میگرن در جامعه، فعالیت خود را در زمینه شناسایی و معالجه تخصصی گونه های سردرد آغاز کرد. خدمات ارائه شده در مرکز تخصصی سردرد تهران براساس آخرین متد روز دنیا در معالجه سردرد و بخصوص میگرن صورت می گیرد. این کلینیک با بهره گیری از جدیدترین تجهیزات دکتری در زمینه سردرد شامل TMS،تزریق بوتاکس تخصصی میگرن، سونوگرافی داپلر عروق مغز و کاروتید، نوار مغز،نوار عصب بینایی و … مهیا ارائه خدمات به بیماران مبتلا به سردرد و میگرن می باشد.

  میگرن یکی از رایجترین دلیل های رجوع به کارشناس میگرن در تمام دنیا محسوب می شود. بر اساس مطالعات انجام شده محدوده ۱۴ درصد مردم ایران مبتلا به سردرد میگرن هستند و براساس مطالعه Global burden of disease 2018 سردردهای میگرنی به عنوان اولین دلیل ناتوانی در مردم زیر ۵۰ سال (یعنی سنین اصلی productive جامعه) شناخته شد و درنتیجه معالجه به موقع و درست آنان موکدا پیشنهاد می شود.

  اگر شما نیز جزو مردمی هستید که از میگرن رنج می برید این مقاله قادراست به شما یاری کند.

  شما احتمالا حداقل یکی از راههای معالجه میگرن را امتحان کرده اید.برخی از آنان می توانند نتیجه مناسبی بدهند ولی همیشه نه!

  اگر شما همچنان بدنبال راهی برای خوب شدن سردردتان هستید مناسبتر است راههای جدیدتر معالجه میگرن را هم بشناسید:

  ۱) دستگاه جدید معالجه میگرن TMS (Transcranial Magnetic Stimulation)

  TMS دستگاهی است که به وسیله امواج مغناطیسی که به بخشهایی از مغز می فرستد سبب کم شدن درد در میگرن می شود. این شیوه کاملا بدون درد و بی ریسک بوده و پیامد جانبی چندانی ندارد.

  ابتدا TMS برای شناخت کارکرد مغز توسط دانشمندان مصرف می شد ولی به تازگی دکتران از آن برای معالجه مریضیهای متفاوت مغز و اعصاب از جمله افسردگی و میگرن به ویژه میگرن با اورا مصرف می کنند.

  مکانیزم عملکرد دستگاه TMS چگونه است؟

  امواج مغناطیسی به وسیله یک کویل که روی سر مریض قرار می گیرد از راه جمجمه به کورتکس پس سری (occipital cortex) مغز می رسد. هر موج مغناطیسی سبب کم شدن برانگیختن پذیری نورونهای مغز و بنابراین کم شدن حملات میگرن می شود (بر اساس تحقیقات، سلولهای مغز مردم مبتلا به میگرن به صورت ژنتیکی برانگیختن پذیری زیادتری نسبت به مردم غیر مبتلا دارند و همین زیاد شدن حساسیت سبب آزاد شدن نوروترانسمیترهای محرک درد در مواجهه با محرکهای متداول محیطی مثل نور، صدا، گرسنگی، آشفتگی خواب و … می شود ).

  بایستها و نبایستهای TMS

  TMS فقط برای معالجه میگرن در مردم بالاتر از ۱۸ سال پیشنهاد می شود و در هر ۲۴ ساعت حدبیشتر یکبار مصرف می شود. شما نبایست TMS را امتحان نمایید اگر مبتلا به صرع (اپی لپسی) هستید یا سابقه فامیلی تشنج دارید.همینطور اگر جسم فلزی در جسم نزدیک سر و گردن یا نیمه فوقانی جسم دارید (به جز دهان) نمی توانید از TMS مصرف نمایید.

  TMS در مردم مبتلا به میگرن اورا زیادترین تاثیر را دارد.

  نورولوژیست امکان پذیر است به مردمی که داروها را به علت پیامد دارویی تحمل نمی کنند ویا به دارو پاسخ خوب نمی دهند TMS را به عنوان یکی از جدیدترین روشهای معالجه میگرن پیشنهاد کند.

  ۲) داروهای مهارکننده CGRP

  جدیدترین داروی معالجه میگرن که توسط FDA در ۱۷ May 2018 تایید شد دارویی به نام Erenumab (Aimovig) از دسته داروهای مهارکننده CGRP است که مانع ایجاد سردرد میگرنی قبل از آغاز  آن  می شود.

  اثر داروی جدید مهار کننده CGRP در معالجه میگرن چیست؟

  CGRP یک مونوکلونال آنتی بادی است که زمان حمله میگرن توسط سلولهای عصبی مغز و نخاع تولید می شود و قادراست سبب انقباض (تنگ شدن) عروق مغز و بنابراین آغاز حمله میگرن شود.

  مهار کننده CGRP با پیشگیری از آزاد شدن این ماده توسط نورونها، مانع آغاز حمله میگرن و بنابراین جلوگیری از سردرد می شود. تحقیقات نشان داده اند که در زمان حمله میگرن مقدار CGRP در خون بیماران زیاد شدن می یابد.

  CGRP به خودی خود میگرن را تریگر نمی کند بلکه شدت درد را در موقع حمله میگرن بالا می برد. در واقع CGRP سبب زیاد شدن حساسیت به درد در سلولهای عصبی می شود.

  این مثل این است که شما یک رادیو دارید و صدای آنرا بلند و بلندتر می نمایید!

  Aimovig داروی جدیدی برای کم شدن تعداد روزهای همراه با حمله میگرن در مبتلایان به میگرن است.

  پس مهار کننده های CGRP روشی جدید در معالجه میگرن به حساب می آیند.

  محدوده ۱ نفر از هر ۵ نفر مریض مبتلا به میگرن به داروهای متداول و قدیمی جواب می دهند، این در حالی است که Aimovig بر اساس تحقیقات انجام شده تعداد روزهای همراه با سردرد بیماران مبتلا به میگرن را محدوده ۵۰% کم شدن می دهد و در درصد اندکی هم سبب معالجه قطعی میگرن و فروکش کردن حملات سردرد شده است.

  داروی جدید میگرن روی چه بیمارانی اثربخش است؟

  Aimovig در بیماران مبتلا به میگرن که چهار بار ویا زیادتر در یک ماه حمله سردرد داشته باشند پیشنهاد می شود.مهارکننده هایCGRP  به صورت ماهیانه یکبار بوسیله یک سرنگ میکرو اینجکت مداد شکل توسط خود شخص تزریق می شوند.

  پیامد جانبی آن شامل تهوع، خشکی دهان، یبوست، گزگز هیکلها، آشفتگی حافظه و افزاییش وزن است. یک پیامد رایج و خفیف، درد و قرمزی محل تزریق است.

  پیامد جانبی، خفیف هستند ولی گزارش شده که برخی بیماران به دلیل پیامد دارو ناچار به قطع آن شده اند.

  برای کم شدن پیامد جانبی، دارو از میزان کم آغاز و بتدریج طی ۳-۱ ماه زیاد شدن می یابد.

  این داروهای جدید میگرن نسبت به داروهای قدیمی سریع تر تاثیر می کند و اثربخشتر است و در عرض چند روز تا یک هفته تاثیرات آن ظاهر می شود.

  داروهای جدیدتری از این دسته به صورت قرص (نه تزریقی) در حال تحقیق است.

  یک داروی جدید از همین دسته CGRP inhibitor که در زمان حمله حاد میگرن مصرف می شود (نه به عنوان جلوگیری) Lasmiditan است که هنظیر سوماتریپتان موقع آغاز حمله سردرد مصرف می شود ولی بر خلاف تریپتآنان سبب انقباض و تنگ شدن عروق نمی شود و درنتیجه پیامد قبلی عروقی تریپتآنان را ندارد.

  علیرغم جدید و اثربخش بودن این داروها در معالجه میگرن، مشکل اصلی قیمتهای خیلی بالای این داروها است که مصرف آنان را ممحدوده کرده به صورتی که گفته شده در آمریکا ۶ هزار و ۹۰۰ دلار سالیانه برای هر شخص هزینه دارد. آکادمی نورولوژی آمریکا بیان کرده است که به دلیل هزینه بالای این داروها مناسبتر است تنها برای بیمارانی که به داروهای قدیمی خط اول میگرن جواب نداده اند مصرف شود.

  ۳) بوتاکس

  دکتر کارشناس مغز و اعصاب شما امکان پذیر است تزریق بوتاکس تخصصی میگرن را به شما توصیه کند، در صورمتلک شما گرفتار میگرن مزمن باشید.

  تعریف میگرن مزمن بر اساس بیانیه انجمن بین المللی سردرد (IHS) این است که شما زیادتر از ۱۵ روز در ماه سردرد میگرنی داشته باشید و محدوده ۳ ماه طول کشیده باشد.

  نورولوژیست محدودها هر ۱۲ هفته تزریق بوتاکس را در ۳۱ نقطه سر و گردن شما انجام می دهد. تزریق بوتاکس تخصصی میگرن محدوده ۱۵-۱۰ دقیقه وقت می برد و محدودها ۱۴-۱۰ روز بعد از تزریق حدبیشتر اثر خود را روی کم شدن فرکانس و شدت حملات میگرنی می گذارد.

  اگر شما کمتر از ۱۴ روز در ماه سردرد میگرنی دارید و یا سردرد شما از گونه میگرن نیست این شیوه به شما پیشنهاد نمی شود.

  تزریق بوتاکس برای معالجه میگرن در چه بیمارانی خوب است؟

  تزریق بوتاکس برای بیمارانی خوب است که میگرن مزمن داشته باشند (Chronic Migraine) و به درمآنانی دارویی جواب نداده و یا به علت پیامد جانبی داروها قادر به تحمل داروهای جلوگیری کننده میگرن نباشند.

  لازم به توضیح است که تزریق بوتاکس تخصصی میگرن با بوتاکس زیبایی از لحاظ محلهای تزریق و دوز دارو کاملا مختلف است و حتما بایست به صورت تخصصی توسط کارشناس مغز و اعصاب تزریق شود.

  ۴) بلاک عصب یا بیحسیمحلی (Mild Anesthesia)

  بلاک عصب کانگلیون اسفنوپالاتین (SPG)   روشی ساده و کوتاه تاثیر برای معالجه میگرنهای شدید مقاوم به معالجه دارویی که اندیکاسیون تزریق بوتاکس ندارند می باشد (مثلا کمتر از ۱۵ روز در ماه حمله سردرد دارند).

  از آنجاییکه SPG با عصب تریژمینال (عصب سه قلو) رابطه دارد، بلاک آن سبب کم شدن حساسیت عصب تریژمینال شده و بنابراین نوروترانسمیترهای درد آزاد نمی شوند و حمله میگرن آغاز نمی شود.

  بلاک عصب Greater occipital nerve ( عصب اکسیپیتال بزرگ) در پشت سر نیز به وسیله تزریق مواد بیحس کنندهمحلی قادراست تاثیر مشابهی داشته باشد.

  بلاک عصب در مطب توسط کارشناس مغز و اعصاب و به صورت سرپایی انجام می شود.

  ۵) روشهای شناختی معالجه ای

  در تحقیقات اخیر روشهای جدید شناختی رفتاری در معالجه و کنترل میگرن اثربخش شناخته شده است.

  در شیوه (ACT) Acceptance and commitment therapy شما می پذیرید که مبتلا به میگرن هستید، بجای آنکه آن را کنترل نمایید یا با آن بجنگید (پذیرش مریضی). شما یاد می گیرید به جای اینکه روی مریضی میگرن فوکوس نمایید اهداف خود در زندگی را نمایان نمایید و روی آنان تمرکز نمایید و سپس کارهایی را در جهت رسیدن به آن اهداف انجام دهید.


  نظر های خودتون را برای یاثار قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد


  برچسب ها :

  آمار باز دید این مطلب معالجه سردرد و میگرن توسط مناسبترین کارشناس مغز و اعصاب در تهران | مجله سلامت یاثار
  تعداد کل بازدید ها: 321
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه