تمرین معالجه ای چیست ؟ اثر تمرین معالجه ای در خوب شدن درد بدن | مجله سلامت یاثار

 • زمان درج : 3 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • تمرین معالجه ای چیست ؟ اثر تمرین معالجه ای در خوب شدن درد بدن | مجله سلامت یاثار
 • تمرین معالجه ای چیست ؟ اثر تمرین معالجه ای در خوب شدن درد بدن | مجله سلامت یاثار


  خیلیی از ورزش‌هایی که در منزل یا حرکات کششی که در باشگاه‌ها بعد از ورزش کردن انجام می‌دهیم زیرمجموعه تمرین معالجه ای و فیزیوتراپی می‌باشند. به جمله دیگر حرکات ورزشی که برای برگرداندن عضو ضرر دیده به وضعیت قبل، انجام می‌دهیم تمرین معالجه ای گفته می‌شود. تمرین معالجه ای در واقع یکی از زیرمجموعه های علم فیزیوتراپی است. با تمرین معالجه ای وضعیت اسکلتی و عضلانی تغییر می‌کند و با فیزیوتراپی از درد و ضرر پیشگیری می‌شود و درد و تورمی که در بافت‌های واریسی ایجاد شده کمتر خواهد شد.

  ناتوانی نواحی ضرر دیده سبب می‌شود مریض از کارهای هر روزه و تفریحات مورد علاقه اش محروم شود. اما با تمرین معالجه ای می‌شود بجای افسردگی یا غصه میل کردن به جنگ مسائل بروید و از تمام توان خود مصرف نمایید تا مجدد نیروی خود را به دست بیاورید. برای کسب اطلاعات زیادتر به «سایت مطب درد» رجوع نمایید تا به صورت رایگان سؤالات شما جواب داده شود.

  خاصیت ها تمرین معالجه ای

  تمرین معالجه ای برتری‌های بی شماری را برای بیماران خواهد داشت، مزایایی همانند: خوب شدن بافت‌های ضرر دیده، خوب شدن کپسول مفصلی، قوی شدن عضلات، هیکل ایده ال، کم شدن درد، جلوگیری از تحلیل رفتن استخوان‌ها، خوب شدن وضعیت روحی بیمار، خوب شدن کمردرد، گردن درد، زانو درد، پا درد، بازیابی بافت پیوندی مفصلی، خوب شدن دامنه حرکتی را می توان نام برد.

  یکی از باارزش‌ترین قسمت‌های فیزیوتراپی تمرین معالجه ای است، ورزش معالجه ای یا تمرین معالجه ای سبب بازگردانی تعادل مریض می‌شود و مفاصل ضرر دیده تا حد خوبی تثبیت می‌شوند.

  اهداف تمرین معالجه ای

  اولین هدف تمرین معالجه ای «یاری به کم شدن درد» و التهاب بیماران است.

  دیگر اهداف تمرین معالجه ای جمله‌اند از:

  • خوب شدن و بازیابی عملکرد جنسی
  • خوب شدن وضعیت تندرستی کلی
  • تناسب هیکل و احساس شادی
  • کم شدن درد و دلیل آن
  • رسیدن به میزان بهینه در طی انجام فعالیت ورزشی
  • زیاد شدن گردش خون که سبب سریع شدن روند خوب شدن بافت‌ها می‌شود.

  اصول تمرین معالجه ای

  اولین اصل در تمرین معالجه ای انجام تمرین‌های فیزیوتراپی است که توسط کارشناس درد در صورت احتیاج برای شما تجویز میشود که در آن کلیه تکنیک‌های ورزشی مورد مصرف قرار می‌گیرد و اینکه اگر تمرین‌ها مختص عضلات ضرر دیده باشند، انجام سه دسته از تمرینات سبب قوی شدن عضلات و استقامت آن‌ها می‌شود که شامل ایزوتونیک، ایزومتریک وایزو کینتیک می‌باشد که نمونه این تمرینات: دمبل زدن، تمرین با توپ طبی به صورت سنگین و با تکرار صورت می‌گیرد.

  به کدام پزشک کارشناس درد برای تمرین معالجه ای رجوع کنیم ؟ در چند سال گذشته پزشک شمس جز مناسبترین پزشک کارشناس درد در ایران شناخته شده است که در مطب تخصصی درد ایشان می‌توانید درد مفصل زانو، درد کمری و لگن، دردهای انتشاری هیکل ها، درد مفاصل دست، بازو، مچ پا و خار پاشنه، سردرد، درد گردن، ارتروزها، درد شانه، درد آرنج، دردهای نورالژیک و دیگر دردهای جسم با شیوه های نوین دنیا معالجه می شوند.

  وسایل تمرین معالجه ای در فیزیو تراپی

  قاعدتاً برای هر شیوه معالجه ای احتیاج به ابزار یا دانش بخصوصی هست، در تمرین معالجه ای زیادتر از وسایل زیر مصرف می شود.

  • دوسیکل ثابت و تردمیل
  • استندینگ فریم برای معالجه بیماران نخاعی
  • استپر برای معالجه کمردرد، زیاد شدن تراکم استخوان و…

  کمر درد و تأثیر تمرین معالجه ای در خوب شدن آن

  کمر زیادترین فشار وزن در جسم را تحمل می‌کند دلیل هم آن است که وصل کننده بخش بالا و پایین جسم به همدیگر است، به همین خاطر ضرر دیدگی آن بیشتر می باشد. زیادتر مردم در زندگی‌شان حداقل یک‌بار کمر درد را تجربه کرده اند.

  خوب شدن کمر درد احتیاجمند یک دوره استآسان چند هفته ای یا چندین ماه می‌باشد، اما گاهی اوقات امحل دارد درد مجدد پدیدار شود.

  علت‌های به وجود آمدن کمردرد مثل نشستن اشتباه، خم شدن اشتباه، بلند کردن اجسام سنگین، زیاد شدن سن و… می‌باشد.

  اما رایج‌ترین دلیل کمر درد: دیسک کمر، سیاتیک، ضربه شدید، التهاب، مریضی اسپوندیلیت آنکیلوزان می‌باشد.

  حرکات ورزشی فیزیو تراپی برای کمردرد خیلی سودمند است، اما در انجام حرکات بایست دقت نمایید، تمرین اشتباهی قادراست نتیجه برعکس داشته باشد و درد کمر زیادتر بشود.

  قبل از تمرین با فیزیوتراپ صحبت نمایید که روش‌هایی که خوب شما نیست را به شما بگوید.

  تأثیر دراز و نشست در کمر درد

  با دراز نشست کردن می‌توانیم عضلات شکم را تثبیت کنیم اما طریقه ناصحیح حرکات دراز و نشست قادراست به دیسک‌ها در ستون فقرات ضرر بزند.

  ارتباط بین سیاتیک و تمرین درد

  تمرین معالجه ای در خوب شدن نشانه ها سیاتیک تأثیر عمده ای دارد با انجام چند حرکت فیزیوتراپی می‌توانید به کم شدن نشانه ها سیاتیک نظیر:

  پادرد، بی حسی و سوزن سوزن شدن پاها که در تاثیر صدمه به ریشه‌های عصبی سیاتیک در ستون فقرات به وجود آمده یاری نمایید که حرکت‌های آن به چگونگی دلیل به وجود آمدن سیاتیک ارتباط دارد که شناسایی آن به پیمانه فیزیوتراپ است.

  زانو درد و تأثیر تمرین معالجه ای در خوب شدن آن

  زانو درد یک پیامد خیلی باارزش است زیرا زانو یکی از هیکل‌های حساس جسم می‌باشد که بایست به آن توجه کرد،

  مصرف بیش از اندازه از زانو سبب به ریسک انداختن مفصل می‌شود، اما بایست دقت داشت، کم مصرف کردن از زانوها هم سبب ضعیف شدن آن‌ها می‌شود در حقیقت زانو نظیر شمشیر دو لبه است درنتیجه بایست حرکاتیمناسب داشته باشیم.

  گاهی امکان پذیر است نوجوانان یا جوانان و یا کسانی که اهل ورزش هستند دردی را در بخش زانو یا زیر کشکک آن، احساس کنند که با ورزش و یکسری حرکات اصلاحی ویژه قدرت و توان زانوی شما زیادتر خواهد شد.

  فیزیوتراپی برای یاری به کم شدن درد زانو سودمند است و سبب خوب شدن عملکرد مفصل زان، قوی کردن عضلات، کم شدن تورم و آب آوردن زانو، خوب شدن تورم و سفتی زانو می‌شود.

  نبایست در حین ورزش درد بیشتری را احساس نمایید، درد را بایست جدی گرفت و از انجام بیش از اندازه تمرین پیشگیری شود.

  در مقاله Exercise and Activity in Pain Management از سایت physio-pedia.com به نکات جالبی درباره اثر ورزش و مدیریت درد گفته است که حتما در صورت امحل این مقاله تخصصی را مطالعه نمایید که توسط پزشک محمد حسن شمس نیز مورد تایید قرار گرفته است:

  https://www.physio-pedia.com/Exercise_and_Activity_in_Pain_Management

  گردن درد و تأثیر تمرین معالجه ای در خوب شدن آن

  گردن درد در بین بیماران زیادترین شکایت را دارد دچار به آرتروز از علت ها خیلی رایج گردن درد است و در برخی موارد دلیل گردن درد، قادراست دیسک گردن باشد.

  اگر این علامت‌ها را دارید بایست حتماً به دکتر رجوع نمایید:

  1. بی حسی یا ضعف در دست‌ها
  2. درد شدید در بخش شانه و بازو
  3. شدید شدن درد گردن بعد از ثابت حفظ کردن در یک حالت
  4. خشکی و گرفتگی عضلات
  5. سردرد

  با انجام یکسری تمرینات ورزشی می‌توانید عضلات ضرر دیده گردن را تثبیت نمایید.

  تمرین معالجه ای سبب معالجه گردن درد و دلیل به وجود آمدن آن می‌شود و آرتروز، خشکی و گرفتگی عضلات، دیسک گردن را رفع می‌کند.

  تمرینات را هرروز و در دفعاتی که دکتر نمایان کرده انجام دهید، باارزش‌ترین ورزش‌های گردن جمله‌اند از:

  • حرکات سر به بالا و پایین
  • چرخش گردن به طرفین
  • فشار جانبی
  • فشار به سر و مقاومت گردن
  • بالا آوردن شانه‌ها

  پادرد و تأثیر تمرین معالجه ای در خوب شدن آن

  پا درد نیز خیلی رایج است که دلیل آن قادراست ضرر دیدگی باشد، در برخی موارد به علت یکسری پیامد یا علت ها غیر ضربه ای رخ می‌دهد.

  ضرر یا التهاب قادراست یکی از دلیل‌های پا درد باشد که در ساختار پا مثل استخوان‌ها، مفاصل، عضلات، تاندون‌ها، رباط‌ها، عصب‌ها یا پوست شکل می‌گیرد.

  نشانه ها پا درد به صورت متفاوتی خودش را نشان می‌دهد و مختلف است، گاهی اوقات شدید، ثابت و یکنواخت یا سوزان می‌باشد.

  می‌توان برای امتحان کردن ناحیه درد آن‌ها لمس کرد که با لمس کردن سبب بیشتر شدن درد می شود. شدت و گونه درد در بیماران نوروپاتی و سیاتیک مختلف است به عنوان مثال در نوروپاتی احساس سوزش وجود دارد که در سیاتیک درد شدیدتر بوده و مریض احساس تیر کشیدن می‌کند.

  با یکسری حرکات در تمرین معالجه ای می‌توان به کم شدن درد و دلیل درد یاری کرد.

  کارشناس فیزیوتراپی در مرحله اول تقویت شما ارزیابی می‌کند که دلیل درد نمایان شود و براساس وضعیت شما، معالجه را آغاز می‌کند.

  جمع بندی

  همان‌طور که متوجه شدین، تمرین معالجه ای قادراست یک شیوه معالجه ای عالی برای ضرر دیدگان دردهای فیزیکی باشد که بدون احتیاج به جراحی و یا مصرف داروهای شیمیایی قادراست به شما یاری کند تا تندرستی خود را باز گردانید.

   


  نظر های خودتون را برای یاثار قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد


  برچسب ها :

  آمار باز دید این مطلب تمرین معالجه ای چیست ؟ اثر تمرین معالجه ای در خوب شدن درد بدن | مجله سلامت یاثار
  تعداد کل بازدید ها: 117
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه