اثر ورزش در جوانی برای تندرستی مغز | مجله سلامت یاثار

 • زمان درج : 19 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • اثر ورزش در جوانی برای تندرستی مغز | مجله سلامت یاثار
 • اثر ورزش در جوانی برای تندرستی مغز | مجله سلامت یاثار


  یک مطالعه جدید نشان می دهد که چرا ورزش در جوانی قادراست مغز شما را در پیری، هوشیارتر نگه دارد. به گفته پژوهشگران در دانشگاه مونترال، یک جسم فعال قادراست فرایند سخت شدن رگ های خونی وابسته با سن را متوقف کرده و به نوبه خود از قدرت مغزمراقبت کند.

  رگ های خونی به طور طبیعی در نزدیک دهه ۵۰ زندگیتان، آغاز به سخت شدن می کنند. سخت شدن در آئورت ــ رگ خونی اصلی که از قلب خارج می شود ــ آغاز شده و به آرامی به سمت مغز می رود. کارشناسان مدت هاست گمان می برند که شاید این وضعیت سفتی با زوال شناختی، وابسته باشد٬ اما این اولین مطالعه ای است که با مصرف اسکن MRI، یک رابطه استوار را نشان می دهد.

  پژوهشگران، از جوانانی که برای آغاز روند سخت شدن رگ های خونی، بیش از اندازه جوان بودند، یک گروه تشکیل دادند و همینطور مردم ۵۵ تا ۷۵ ساله را که در وضعیت جسمی و روانی مناسبی بودند، در گروه دیگری جمع کردند. تمام شرکت کنندگان، یک آزمون تناسب هیکل انجام دادند که آنان را کاملا خسته کرد٬ سپس در حالی که پژوهشگران برای ارزیابی فعالیت مغز، جریان خون به مغز و تقویت فیزیکی آئورت آنان، از آنان MRI می گرفتند، آزمونی برای ارزیابی توانایی های شناختی شان از آنان گرفته شد.

  جای تعجب نیست که مردم جوان تر ثابت کردند که در وضعیت جسمی مناسبتری نسبت به مردم پیرتر قرار دارند. آنان در آزمون های روانی نیز مناسبتر از مردم مسن عمل کردند. اما با اهمیت ترین یافته، این بود که در داخل گروه مردم پیرتر، آنانیی که وضعیت بدنی مناسبتری داشتند، در ازمون شناختی مناسبتر عمل کردند.

  همینطور MRI ها نشان داد آئورت های آنانیی که هماهنگ بودند، نسبت به هم گروه هایشان که ورزش نکرده بودند و از دید ذهنی، هوشیار نبودند، سفتی کمتری داشت. پژوهشگران نتیجه گرفتند که سخت شدن رگ های خونی به احتمال بیشتر با کم شدن عملکرد مغز، وابسته است. نویسنده ارشد این مطالعه، کلودین گوتیر می گوید: تئوری این است که سخت شدن رگ های خونی منجر به بروز ضایعاتی در ماده سفید مغز می شود. این ضایعات نشان می دهند که سلول های مغز شما به اندازه به اندازه سالم نیستند تا با احتیاجهای شناختی بالا روبرو شوند.

  گوتیر توضیح می دهد :البته سخت شدن رگ های خونی، تنها فاکتوری نیست که بر پیری مغز اثر می گذارد٬ اما از آن جایی که عاملهای ریسک قلبی عروقی نیز از فاکتور های اثربخش در زوال عقل می باشد، به احتمال بیشتر، سخت شدن رگ ها اثر باارزشی ایفا می کند.

  تحقیق قبلی نشان داده که اگر ورزش در سنین پایین تر آغاز شود، مفید تر است و امکان پذیر است یکی از خاصیت ها آن، به تاخیر انداختن روند سخت شدن رگ ها از طریق ورزش باشد که قادراست قدرت شناختی را حفظ کند.

  پزشک جرالد فلچر، سخنگوی انجمن قلب امریکا می افزاید٬ در حالی که پیری شناختی در درجه اول، ژنتیکی است اما به وسیله روش زندگی نیز کنترل می شود. او توضیح می دهد: دارا بودن یک پروفایل قلب و عروق مناسب، مواردی نظیر سفت شدن رگ های خونی را به تاخیر می اندازد، چون فشار خون و کلسترول بالا می توانند سبب شوند که شریان ها، زیادتر سفت شوند. اگرتلاش نمایید که تندرستی قلبی عروقی مناسبی داشته باشید، به احتمال بیشتر زندگی زیاد تری خواهید داشت و در سنین بالاتر از قدرت شناختی مناسبتری برخوردار خواهید بود.


  نظر های خودتون را برای یاثار قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد


  برچسب ها :

  آمار باز دید این مطلب اثر ورزش در جوانی برای تندرستی مغز | مجله سلامت یاثار
  تعداد کل بازدید ها: 97
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه