گیاه دم اسب و خصوصیات آن برای پوست و ریزش مو | مجله سلامت یاثار

 • زمان درج : 29 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • گیاه دم اسب و خصوصیات آن برای پوست و ریزش مو | مجله سلامت یاثار
 • گیاه دم اسب و خصوصیات آن برای پوست و ریزش مو | مجله سلامت یاثار


  وقتی که واژه دم اسب را می شنوید امکان پذیر است در ابتدا به یاد دم اسب بیفتید اما این واژه برای تعریف گیاه طبیعی و قدرتمندی به کار می رود که قادراست مزآیای بیشتری برای جسم داشته باشد. این گیاه یکی از گنجینه های مخفی طبیعت برای تندرستی مردم است. واقعیت این است که تحقیقات انجام شده مواد سودمند متعددی را در این گیاه نمایان کرده اند که از جمله آن ها می توان به مواد زیر ذکر کرد:

  • ویتامین C
  • تیامین یا همان ویتامین B1
  • ریبوفلاوین یا همان ویتامین B2
  • Niacin یا همان ویتامین B3
  • پانتوتنیک اسید یا همان ویتامین B5
  • پیرودوکسین یا همان ویتامین B6
  • فولات
  • ویتامین E
  • ویتامین K
  • پتاسیم
  • سدیم
  • کلسیم
  • منیزیم
  • آهن
  • روی
  • مس
  • مواد فنولی
  • سیلیکا
  • کلروفیل

  با وجود چنین موادی، جای تعجب نیست که گیاه دم اسب برای مسائل متعددی همانند عفونت های مجاری ادرار، مریضی مفاصل، ریزش مو، ناخن های شکننده، تندرستی پوست، دیابت، پوکی استخوان و غیره مورد مصرف قرار می گیرد.

  گیاه دم اسب چیست؟

  دم اسب یک گیاه جاودانی متعلق به نوع Equisetum است. حداقل ۱۵ نوع متفاوت از Equisetum در سرتاسر جهان یافت می شود و دم اسبی اکثر برای توضیح کل گروه مورد مصرف قرار می گیرد. به طور کلی، قسمت بالای زمین این گیاه برای ساخت دارو مورد مصرف قرار می گیرد. گیاه دم اسبی شایع نوع سختکوشبردی است که در دکتری مصرف می شود. این گیاه را می توان در خاک مرطوب و پربار و در آب و هوای معتدل نیمکره شمالی همانند آسیا، آمریکای شمالی و اروپاپرورش داد.

  علف دم اسبی اکثر به عنوان گیاه تزیینی در باغ ها یا دیگر موارد مصرف می شود. این گیاه دو گونه ریشه متفاوت دارد. اولین ریشه در اوایل بهارپرورش نمایان می کند و شبیه مارچوبه است اما این ریشه قهوه ای است و مخروط در برگیرنده اسپور دارد. گیاه دم اسب بالغ در تابستانپرورش نمایان می کند و ریشه های سبز و نازکی دارد که شبیه دم اسب است.

  ۶ برتری اصلی گیاه دم اسب برای بدن:

  1. به خوب شدن ناخن های شکننده یاری می کند
  2. سببپرورش موها می شود
  3. زخم را معالجه می کند و سوختگی را تسکین می قسمتد
  4. ادیما (Edema) را خوب شدن می قسمتد
  5. مریضی مفاصل را خوب شدن می قسمتد
  6. در برگیرنده فایده ضد میکروبی طبیعی است

  در دنباله به تحقیق دقیق تر ۶ فایده فوق میپردازیم:

  1. به خوب شدن ناخن های شکننده یاری می کند:

  یکی از کاربردهای شناخته شده این گیاه، استفاده آن برای خوب شدن ناخن های شکننده است. اگر این گیاه را به صورتمحلی بر روی ناخن های خود بزنید یا آن را با مشورت با دکتر استفاده نمایید می توانید جلوی شکنندگی ناخن ها را بگیرید.

  گزارش های متعدد نشان می دهد این گیاه توانایی خوب شدن شکنندگی ناخن ها را دارد. این موضوع به دلیل محتوای بالای اسید سالیسیلیک و سیلیکات در این گیاه است که قادراست دو الی سه درصد از سیلیکون مادهی را فراهم کند و همین امر سبب تثبیت موها، پوست و تندرستی ناخن ها می شود.

  تحقیقات علمی نشان می دهد که Equisetum arvense پربار از سیلیکات ارگانیک است و قادراست مزآیای بیشتری داشته باشد. یکی از تحقیق های بالینی نشان می دهد در صورت ترکیب دم اسب با دهنده های گوگرد در محلول آب و الکل و اعمال آن به مدت ۲۸ روز بر روی ناخن قادراست مزآیای بیشتری داشته باشد.

  این مطالعه نشان می دهد ۸۵ درصد از مردمی که از این محلول مصرف کرده بودند شاهد کم شدن شکنندگی ناخن های خود بودند. در این میان، کنترل معالجه نشده تغییر قابل توجهی در تندرستی ناخن ها نداشته است.

  در یکی از مطالعات دیگر، ۲۲ زن که شکنندگی ناخن داشتند محصول آزمایشی که دربرگیرنده گیاه دم اسب بود را بر روی ناخن های خود زدند. این کار ۱۴ روز دنباله نمایان کرد.

  این محصول ازمایشی توانست تغییر قابل توجهی در ناخن ها و دوام آن داشته باشد.

  1. بهپرورش موها یاری می کند:

  سوال اینجاست که آیا گیاه دم اسب قادراست بهپرورش موها یاری کند؟ اگر نگاهی به اینترنت و محتوای آن بیندازید می بینید که گیاه دم اسب برای تندرستی موها سودمند است. همانطور که قبلا نیز ذکر کردیم، این گیاه منشا پربار از سیلیکای ارگانیک است که قادراست بهپرورش موها و تندرستی ناخن ها و موها یاری کند.

  مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۲ نشان می دهد استفاده هر روزه مکمل های شامل سیلیکات که از گیاه دم اسب گرفته شده است قادراستپرورش موها را بعد از ۹۰ الی ۱۸۰ روز زیاد شدن دهد. شرکت کنندگان این مطالعه زنانی بین ۲۱ الی ۷۵ سال بودند که موهایشان در حال نازک شدن بود.

  مطالعات دیگری که بعدا منتشر شد نشان داد رشته های مو که دارای محتوی سیلیکونی زیادتری هستند کمتر می ریزند و همین امر سببپرورش آن ها می شود.

  بر اساس گفته های کارشناسان زیبایی، گیاه دم اسبی یکی از مناسبترین منابع سیلیکات در زمین است و قادراست موها را نرم و زیبا سازد. شما می توانید چای دم اسبی را برای تندرستی موها استفاده نمایید. می توانید این چای را دم نمایید و از آن برای شستن موها مصرف نمایید.

  همینطور بخوانید: روغن اسطوخودوس برای تثبیتپرورش مو
  1. زخم را معالجه می کند و سوختگی را تسکین می قسمتد؟

  آیا دم اسب برای پوست مناسب است؟ همانطور که گفتیم این گیاه در برگیرنده سیلیکات است که ترکیبی از سیلیکون و اکسیژن می باشد.

  سیلیکون یک ماده کلیدی برای سنتز کلاژن است و کلاژن نیز بلوک سازنده اصلی پوست است و برای قدرت و کشسانی آن الزامی است.

  مطالعات متفاوت نشان می دهد این گیاه برای معالجه زخم سودمند است.

  مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۵ که در Iranian Red Crescent Medical Journal منتشر شد نشان می دهد پمادهای آماده شده از گیاه دم اسب قادراست زخم را معالجه کند و درد موجود را در طول دوره وقتی ۱۰ روزه تسکین بقسمتد. مطالعه دیگری که در شرکت کنندگان حیوانی مصرف کرده بود نشان داد پماد شامل ۵ الی ۱۰ درصد گیاه دم اسبی قادراست معالجه زخم های دیابتی را سرعت قسمتیدن به نماید.

  برای معالجه سوختگی و زخم ها، می توان گیاه دم اسبی را به طور مستقیم بر روی ناحیه مددید اعمال کرد.

  1. ادیما یا همان آماس را معالجه می کند:

  گیاه دم اسب یک ادرارآور طبیعی است و قادراست ادیما را خوب شدن بقسمتد. یکی از مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۴ که نتایج آن در Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine منتشر شد از داوطلبان خواست از عصاره خشک شده Equisetum arvense در دوز ۹۰۰ میلی گرم در روز مصرف کنند. گروه دارونما نیز از همان دوز یا دوز ۲۵ میلی گرم از داروی ادیما در روز مصرف کردند.

  پژوهشگران در بازه وقتی که مطالعات را انجام می دادند تاثیر ادرارآوری مکمل آماده شده از دم اسب را با تحقیق تعادل آب داوطلبان در دوره وقتی ۲۴ ساعته مورد تحقیق قرار دادند. آن ها گرفتنند که قرص آماده شده از گیاه دم اسبی فایده ادرار آوری معادل داروهای ادرارآور متداولی دارد و تغییری در عملکرد کلیه یا کبد نداشته است. این یک یافته دلبرا است زیرا داروهای ادرارآور متداولی سبب ایجاد عدم تعادل در الکترولیت های جسم می شود.

  1. مریضی مفاصل را خوب شدن می قسمتد:

  گیاه دم اسبی فایده ضد التهابی دارد و سال هاست که برای معالجه التهاب مورد مصرف قرار می گیرد.

  مطالعات موجود هم نشان می دهد این گیاه قادراست به تقویت التهابی و مریضی از بین برنده مفاصل یاری کند. یکی از مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۳ که نتایج آن در Annals of Agricultural and Environmental Medicine منتشر شد نشان می دهد گیاه دم اسب یکی از گیاهانی است که در برگیرنده kynurenic acid است و قادراست فایده ضد التهابی، آنتی اکسیدانی و تسکین قسمتی درد را برای جسم به همراه داشته باشد.

  در میان ۹ مطالعه انجام شده بر روی گیاهان معالجه ای، گیاه دم اسبی در گروه چهار گیاهی قرار می گیرد که محتوای kynurenic acid بالایی دارند. مطالعات قبلی نشان می دهد که میزان این اشید در مایع زلاله ای بیمارانی که به آرتریت روماتوئید مبتلا بودند پایین تر از بیماران مبتلا به استئوارتریت بود.

  به طور کلی، پژوهشگران بخ این نتیجه رسیدند که مصرف گیاهان شامل مقادیر بالایی از این اسید قادراست در معالجه آرتریت روماتوئید اثربخش باشد و به جلوگیری از مریضی های روماتیسمی هم یاری کند. مصرف الگو های آزمایشگاهی التهاب شدید در مطالعه دیگر نیز تاثیر عصاره گیاه دم اسب به صورت معالجه ایمن سازی بر روی آرتروز برانگیختن شده توسط آنتی ژن در موش ها را مورد تحقیق قرار داد.

  پژوهشگران این مطالعه نیز به این نتیجه رسیدند که عصاره این گیاه فایده ضد التهابی از خود نشان می دهد و قادراست برای مردم سودمند باشد. این گیاه به همراه فایده ایمن سازی بر روی لنفوسیت های B و T تاثیر ضد التهابی مناسبی از خود نشان می دهد.

  این لنفوسیت ها، سلول های B و سلول های T نیز شناخته شده اند و به عنوان گزینه های ویژه سیستم ایمنی عمل می کنند. همین امر سبب شده است این سلول ها در مطالعات مریضی هایی همانند آرتریت روماتوئید از ارزش خیلی بیشتری برخوردار باشد.

  مطالعات انجام شده بر روی حیوانات نیز نشان می دهد گیاه دم اسبی قادراست تولید مجدد استخوان را زیاد شدن دهد و تغییرات دراثر استئوآرتریت را برعکس نماید. در حقیقت یکی از مطالعات انجام شده در پرتغال نشان داد که عصاره E. arvense تاثیر برانگیختنی استئوبلاست انسانی را زیاد شدن می دهد اما از فعالیت S. aureus جلوگیری می کند.

  1. در برگیرنده فایده ضد میکروبی طبیعی است:

  همانطور که می دانید مواد ضد میکروبی موادی هستند کهپرورش میکروب هایی همانند باکتری ها، ویروس ها، قارچ ها و انگل ها را متوقف می کنند. تحقیقات انجام شده نشان می دهد روغن الزامی گیاه دم اسب یک ماده ضد میکروبی استثنائی است. در حقیقت یکی از مطالعات منتشر شده روغن این گیاه را در برابر عفونت های باکتریایی و قارچی پرمخاطرهی همانند استافیلوکوکس، اشیرشیا کولی و سالمونلا مورد تحقیق گذاشته است.

  محلول رقیق شده به نسبت ۱:۱۰ روغن این گیاه با یک روغن حامل، قادراست طیف وسیعی از فعالیت های ضد میکروبی را در برابر باکتری ها و میکروب های تست شده داشته باشد.


  نظر های خودتون را برای یاثار قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد


  برچسب ها :

  آمار باز دید این مطلب گیاه دم اسب و خصوصیات آن برای پوست و ریزش مو | مجله سلامت یاثار
  تعداد کل بازدید ها: 178
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه