دلايل و راهکارهای معالجه اسهال نوزادان | مجله سلامت یاثار

 • زمان درج : 15 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • دلايل و راهکارهای معالجه اسهال نوزادان | مجله سلامت یاثار
 • دلايل و راهکارهای معالجه اسهال نوزادان | مجله سلامت یاثار


  اسهال در بچه ها امکان پذیر است خیلی آزاردهنده باشد. علت ها بیشتری برای این موضوع وجود دارد. در این مقاله قصد داریم علت ها ایجاد اسهال و تسکین آن را بیان کنیم. پس همراه ما باشید.

  در ماه‌های اولیه بعد از تولد نوزاد، وجود مدفوع نرم و شل همواره طبیعی است. اما وقتی که بچه گرفتار اسهال می‌شود، متوجه فرق‌های موجود خواهید شد. در این تقویت مدفوع آبکی تر خواهد بود و اجابت مزاج به طور مکرر رخ می‌دهد. کودکی که اسهال دارد امکان پذیر است تب یا علامت‌های دیگری همانند مسئله در میل کردن را نیز داشته باشد.

  علت ها ایجاد اسهال:

  علت ها شایعی که در این مورد وجود دارد در برگیرنده موارد زیر است:

  • عفونت ویروسی: روتاویروس رایج ترین علت ایجاد اسهال در بچه ها دو ساله و زیر دو سال است. خوشبختانه، تعداد بچه های که مبتلا به این عفونت روده‌ای می‌شوند از سال ۲۰۰۶ و با معرفی واکسن مورددید در حال کم شدن است. بچه های که واکسینه می‌شوند نیز امکان پذیر است به این ویروس مبتلا شوند اما علامت‌های موجود خفیف تر خواهد بود و بچه با شتاب زیادتری خوب شدن نمایان می‌کند.
  • آنتی بیوتیک‌ها: تقریبا ۱ بچه از ۱۰ کودکی که از آنتی بیوتیک‌ها مصرف می‌کند، امکان پذیر است تقویتی همانند اسهال، وضعیت تهوع و درد شکمی را داشته باشد. آنتی بیوتیک‌ها افزون بر اینکه باکتری‌های بد را هدف قرار می‌دهند می‌توانند باکتری‌های مناسبی که در روده زندگی می‌کنند را نیز از بین ببرند. همین امر سبب ایجاد درد در شکم و اسهال می‌شود. اگر فکر می‌نمایید استفاده آنتی بیوتیک سبب ایجاد اسهال در بچه شما شده است مناسبتر است قبل از توقف استفاده با دکتر معالج ارتباط بگیرید. توقف خودسرانه آنتی بیوتیک امکان پذیر است سبب مقاومت به آنتی بیوتیک گردد و عفونت‌های باکتریایی زیادتری را در جسم ایجاد نماید.
  • انگل: بچه های که در مهدکودکمراقبت می‌شوند زیادتر از دیگر مردم دربرابر دچار به ژیاردیا قرار دارند که یک عفونت روده‌ای است و توسط انگل ایجاد می‌شود. این موضوع وقتی رخ می‌دهد که بچه اسباب بازی، خوراکی یا دستان آلوده خود را در دهان می‌گذارد. زیادتر بچه ها بدون معالجه‌ ویژه خوب شدن نمایان می‌کنند.
  • آلرژی و حساسیت به شیر: بیش از ۳ درصد بچه ها به پروتئینی که در شیر و محصولات لبنی یافت می‌شود حساسیت دارند. بچه های که از شیر مادر غذا می‌کنند نیز امکان پذیر است به پروتئینی که در شیر استفادهی مادر وجود دارد حساسیت داشته باشند. بچه های که به شیر حساسیت دارند همواره علامت‌هایی همانند استفراغ و اسهال را خواهند داشت. اگر بچه شما نیز به پروتئین موجود در شیر حساسیت دارد، امکان پذیر است دکتر از موارد جانشین برای غذا او مصرف کند.

  مواظبت از بچه های که اسهال دارند:

  از آنجایی که اسهال روشی است که جسم در آن از شر میکروب‌های موجود خلاص می‌شود مناسبتر است اجازه دهید این تقویت بدون دارو خوب شدن نمایان کند. شما نمی‌توانید خودسرانه از داروهای ضداسهال مصرف نمایید. در عوض می‌توانید از نکات و ترفندهای زیر مصرف نمایید تا مریضی بچه خود را تسکین بقسمتید.

  مایعات زیادتری به او بدهید:

  بچه های که مبتلا به اسهال هستند آب زیادتری از دست می‌دهند. جسم کوچک آن ها مایعات را سریع تر از دیگر مردم از دست می‌دهد. از آنجایی که بچه شما مایعات را از طریق اسهال از دست می‌دهد و خوراکی ی بیشتری نمی خورد، بایست شیر و مایعات زیادتری به او بدهید. بدون پیشنهاد دکتر از موارد دیگر مصرف ننمایید. شما نمی‌توانید بدون اجازه دکتر از آب میوه مصرف نمایید. بعضی از آشامیدنی‌ها قادراست علامت‌های اسهال را بدتر کند.

  از خوراکی های سالم برای غذا بچه مصرف نمایید:

  بچه های که در مرحله میل کردن خوراکی های جامد قرار دارند می‌توانند خوراکی های طبیعی خود را استفاده کنند. هیچ نوع شواهدی برای اثربخش بودن رژیم خوراکی شامل موز، برنج؛ نان تست و سس سیب وجود ندارد. در حال حاضر دکتران پیشنهاد می‌کنند از گوشت بدون چربی همانند گوشت مرغ به علاوه خوراکی های سالم همانند جوی دوسر، نان سبوس دار مصرف شود.پروبیوتیک‌هایی که در ماست یا بعضی قطره‌های غذا یافت می‌شود نیز قادراست به بازیابی باکتری‌های سودمند در جسم یاری کند.

  پوشک بچه را به طور مرتب تعویض نمایید:

  اسیدی که در اسهال وجود دارد قادراست سبب برانگیختن پوست و آزار آن شود. به همین خاطر پیشنهاد می‌شود در چنین تقویتی پوشک بچه به طور مرتب عوض شود و با دستمال مرطوب پاک گردد. وقتی که پوشک بچه را عوض می‌نماییدتلاش نمایید لایه ضخیمی از روغن ویژه یا دیگر مرطوب کننده‌ها همانند روی اکسید یا وازلین را بر روی پوست او اعمال نمایید. اگر محل خارش یا برانگیختن پوست خوب شدن نمایان نکرد حتما به یک دکتر رجوع نمایید و از پیشنهاد‌های او مصرف نمایید. اینگونه موارد امکان پذیر است نشان دهنده عفونت مخمری باشد که احتیاجمند معالجه است.

  چه وقتی بایست به دکتر رجوع کنیم؟

  بسته به علت ایجاد اسهال، این تقویت امکان پذیر است بین ۵ الی ۱۴ روز طول بکشد. اگر تقویت زیر در بچه وجود داشت بایست به دکتر رجوع شود:

  • علامت‌های از دست رفتن آب جسم همانند ادرار اندک، خشکی چشم وقت گریه کردن، دهان خشک
  • بوی خیلی بد در مدفوع
  • خون در مدفوع
  • اسهال شدید به زمان استفاده آنتی بیوتیک
  • تب( بالای ۱۰۰.۴ درجه برای بچه ها زیر سه ماه، بالای ۱۰۲ درجه برای بچه ها سه ماهه تا ۱۲ ماهه)

  نظر های خودتون را برای یاثار قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد


  برچسب ها :

  آمار باز دید این مطلب دلايل و راهکارهای معالجه اسهال نوزادان | مجله سلامت یاثار
  تعداد کل بازدید ها: 90
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه