راه های جلوگیری و معالجه تبخال - 13 شیوه خانگی پیشگیری تب‌خال | مجله سلامت یاثار

 • زمان درج : 4 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • راه های جلوگیری و معالجه تبخال - 13 شیوه خانگی پیشگیری تب‌خال | مجله سلامت یاثار
 • راه های جلوگیری و معالجه تبخال - 13 شیوه خانگی پیشگیری تب‌خال | مجله سلامت یاثار


  زیادتر مردم در طول زندگی خود حداقل یکبار با زخم سرد یا همان تبخال روبرو بوده‌اند. این برآمدگی‌های دردناک و خارش دارکه توسط ویروس هرپس سیمپلکس ایجاد می‌شود امکان پذیر است برای بعضی از مردم ازار دهنده باشد. اگر فکر می‌نمایید نمی‌توانید هیچ کاری در مورد این گونه زخم‌ها انجام دهید سخت در اشتباهید.

  در این مقاله ترفندها و نکاتی را بیان خواهیم کرد که دنبال کردن آن قادراست به معالجه و جلوگیری از این مریضی سودمند باشد.

  راه های جلوگیری از تبخال:

  1. به لب‌های شریک زندگی خود توجه داشته باشید:

  اگر شریک زندگی شما گرفتار تبخال شده است مناسبتر است از ارتباط دهانی با او پیشگیری نمایید. زخم سرد یا همان تبخال از طریق ارتباط با شخص مریض منتقل می‌شود. تنها دوری کردن از ارتباط دهانی به اندازه نیست. مناسبتر است وسایل شخصی خود را نیز جدا نمایید.

  1. استرس خود را کنترل نمایید:

  اگر تبخال دارید ویروس در سیستم شما وجود خواهد داشت. اما شما می‌توانید با کنترل میزان استرس خود از بروز مجدد آن پیشگیری نمایید. اینکار سبب می‌شود جسم قدرتمندتری داشته باشید و بتوانید در برابر چنین مریضی‌هایی مقاومت نمایید.

  روش‌های کنترل استرس را یاد بگیرید و از آن‌ها مصرف نمایید. تمریناتی همانند یوگا یا گوش دادن به موسیقی آرام قادراست سودمند باشد.

  همینطور بخوانید: کنترل استرس با مدیتیشن
  1. از نور خورشید دور باشید:

  قرار گرفتن بیش از اندازه دربرابر نور خورشید قادراست شیوع این مریضی را زیادتر کند زیرا هنظیر استرس این گزینه نیز سیستم ایمنی جسم شما را ضعیف‌تر خواهد کرد. این موضوع بدین معناست که احتمال مبتلا شدن به مریضی در شما زیاد شدن نمایان می‌کند. همیشه از کرم‌های ضد آفتاب مصرف نمایید و اگر آفتاب شدید بود از کلا‌ه‌های محافظ مصرف نمایید.

  اگر در حال حاضر تبخال دارید، از کرم‌های ویژه لب بر روی ناحیه مورد دید مصرف نمایید. شما می توانید از یک پارچه تمیز یا پنبه برای اعمال این کرم‌ها مصرف نمایید تا مطمئن شوید زخم را به دیگر نقاط لب منتشر نمی‌نمایید.

  1. سیستم ایمنی خود را تثبیت نمایید:

  همانطور که قبلا نیز بیان کردیم کم شدن استرس قادراست میزان تندرستی سیستم ایمنی جسم را زیاد شدن دهد. بایست مطمئن شوید که خواب به اندازه دارید و از خوراکی هایی که سبب زیاد شدن قدرت سیستم ایمنی جسم می‌شود مصرف می نمایید. عادت‌هایی که سبب تضعیف قدرت سیستم ایمنی جسم می‌شود را کنار بگذارید و از یک روش زندگی سالم پیروی نمایید.

  1. از کارشناس پوست یاری بگیرید.

  فرایندهای آرایشی تهاجمی همانند مصرف لیرز یا لایه برداری قادراست شیوع چنین مریضی‌هایی را بدتر کند. اگر چنین مواردی را تجربه کردید مناسبتر است با یک کارشناس پوست مشورت نمایید. اگر تبخال تناسلی دارید دکتر امکان پذیر است از داروهایی همانند آسیکلوویر مصرف کند.

  1. از خط لب مصرف ننمایید:

  سعی نمایید از محصولات دیگری نیز که برای لب مورد مصرف قرار می‌گیرد دوری نمایید تا تبخال به کلی از بین برود. در این مدت از مواردی همانند مداد،رژ لب،براق کننده و دیگر موارد پرهیز نمایید.

  راه های معالجه تبخال

  1. سعی نمایید از معالجه‌های خانگی مصرف نمایید:

  ابتدا یک پارچه تمیز یا پنبه را با عصاره وانیل خالص آغشته نمایید. این ماده یک ضدویروس طبیعی است. به آرامی آن را بر روی لب بگذارید و نگه دارید. این فرایند را سه یا چهار بار در طول روز تکرار نمایید تا تبخال مناسب شود.

  1. سر خود را به زمان خواب بلند نمایید:

  سعی نمایید از بالش‌های اضافی برای بلند کردن سر خود مصرف نمایید. اینکار به شما یاری می‌کند تاول تخلیه نشود.

  1. از عصاره شیرین بیان مصرف نمایید:

  یک قاشق خوراکی خوری عصاره شیرین بیان را با یک چهارم تا یک دوم قاشق چایخوری از وازلین ترکیب نمایید. این ترکیب را به صورت یک لایه نازک بر روی ناحیه مورد دید بزنید.

  1. دست خود را به تبخال نزنید:

  ارتباط دستی با تبخال قادراست آن را بدتر کند. پس از انجام چنین کارهایی پیشگیری نمایید.

  1. از یخ یاری بگیرید:

  شما می‌توانید تورم تبخال را با یخ کمتر نمایید.

  1. به زمان میل کردن خوراکی مواظب باشید:

  انجام هر فعالیت تهاجمی قادراست تقویت تبخال را بدتر کند. وقتی که می‌خواهید خوراکی میل کنید مناسبتر است دهان خود را به طور کامل باز ننمایید. اگر تبخال سر باز کند امکان پذیر است به دیگر بخش‌های لب نیز سرایت نماید. پس مواظب این موضوع باشید.

  1. از یک دکتر یاری بگیرید:

  اگر تحمل تبخال برایتان سخت بود یا گسترش یافته است مناسبتر است از یک دکتر یاری بگیرید. او قادراست داروهایی را برای جنگیدن با ویروس تجویز نماید.


  نظر های خودتون را برای یاثار قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد


  برچسب ها :

  آمار باز دید این مطلب راه های جلوگیری و معالجه تبخال - 13 شیوه خانگی پیشگیری تب‌خال | مجله سلامت یاثار
  تعداد کل بازدید ها: 92
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه