علت تهوع قبل از عادت ماهانه چیست؟ | مجله سلامت یاثار

 • زمان درج : 3 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • علت تهوع قبل از عادت ماهانه چیست؟ | مجله سلامت یاثار
 • علت تهوع قبل از عادت ماهانه چیست؟ | مجله سلامت یاثار


  برخی از خانم ها قبل از عادت ماهانه، گرفتار تهوع می‌شوند. این امر خیلی رایج است و اکثر سبب بی قراری آنان نمی‌گردد. تهوع قبل از آغاز عادت ماهانه قادراست دراثر خیلیی از فاکتور های، از جمله گرفتگی عضلات، سندرم پیش از قاعدگی (PMS) و حاملگی باشد. اگر این نشانه ها شدید باشند، قادراست حاکی از وجود تقویت بحرانی نظیر اندومتروز باشد.

  PMS دلیل اصلی تهوع قبل از آغاز عادت ماهانه است. محدودها ۲۰ تا ۵۰ درصد از خانم ها در طی ۷ تا ۱۰ روز قبل از عادت ماهانه ، PMS را تجربه می‌کنند.

  آیا بروز تهوع قبل از عادت ماهانه امری طبیعی است؟

  تهوع قبل از آغاز عادت ماهانه امری شایع است. با این حال، آن‌چه که باارزش است این است که ببینیم چه چیزی برای شخص، نرمال در دید گرفته می‌شود. احساس تهوع قبل از عادت ماهانه امکان پذیر است یک علامت عادی برای خیلیی از مردم باشد. با این حال، تغییر ناگهانی در نشانه ها PMS قادراست علامت‌ای دال بر وجود یک مسئله بزرگ باشد. لذا مناسبتر است که در موارد زیر، شخص به دکتر رجوع کند:

  1. اولین بار باشد که چنین نشانه های را تجربه می‌کند
  2. قادر به حفظ کردن هیچ خوراکی نباشد
  3. وزن خود را به دلیل استفراغ مکرر، از دست بدهد
  4. احساس تشنگی کند
  5. وضعیت تهوع در طی چند روز رو به وخامت نهد

  علت وضعیت تهوع قبل از قاعدگی چیست؟

  دلایل تهوع قبل از عادت ماهانه:

  تهوع قبل از آغاز عادت ماهانه همواره توسط PMS ایجاد می‌شود. با این حال، بعضی از دلایل احتمالی دیگر نیز وجود دارند، درنتیجه مناسبتر است که با نشانه ها غیرمتداول یا مخل فعالیت‌های روزانه با دکتر خود صحبت نمایید.

  دلایل تهوع قبل از آغاز عادت ماهانه جملهند از:

  سندرم پیش قاعدگی (PMS)

  PMS دلیل خیلی شایع تهوع قبل از آغاز عادت ماهانه است. شخص اکثر نشانه ها شایع PMS از قبیل سردرد، سرگیجه، خستگی، اسهال و درد عضلانی را تجربه می‌کند. پژوهشگران هنوز در مورد دلیل PMS و اینکه چرا بعضی مردم آن را تجربه می‌کنند و دیگران آن را تجربه نمی‌کنند، چیزی نمی‌دانند.

  دلایل احتمالی PMS جملهند از:

  1. میزان سروتونین. سروتونین یک ماده شیمیایی موجود در مغز است که با خلق و خوی شخص وابسته می‌باشد. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد مقدار سروتونین قبل از آغاز عادت ماهانه، پایین‌تر است. سروتونین پایین قادراست سبب افسردگی، نگرانی و دیگر نشانه ها شود.
  2. فقدآنانی غذا ای. عدم استفاده به اندازه کلسیم یا منیزیم امکان پذیر است سبب بروز PMS شود.
  3. آشفتگیات غدد درون ریز. سیستم غدد درون ریز میزان هورمون‌ها را مرتب کردن می‌کند. مسائل مربوط به آن به دلیل وجود مریضی‌هایی نظیر دیابت، تیروئید، سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یا مریضی‌های دیگر قادراست PMS را بدتر کند.
  4. تغییرات هورمونی. استروژن و پروژسترون پس از تخمک گذاری، در میزان بالاتری هستند زیرا این هورمون‌ها اثر کلیدی را در حاملگی ایفا می‌کنند. زمانی عادت ماهانه آغاز می‌شود، میزان استروژن و پروژسترون کم شدن می‌یابد. خانم ها مبتلا به PMS به طور متداول وضعیت تهوع را قبل از آغاز عادت ماهانه یا درست بعد از آغاز آن تجربه می‌کنند.
  5. ژنتیک. در حالی که دکتران ژن‌های ویژهی را که با PMS مربط باشند شناسایی ننموده‌اند، به دید می‌رسد این امر در خانواده‌ها ارثی باشد.

  هورمون ها پیام های شیمیایی جسم هستند، درنتیجه تغییرات در سطوح هورمونی میتواند بر مقدار جوابگویی جسم در تقویت متفاوت تأثیر بگذارد. مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۸ در مورد خانم های انجام شد که عمل جراحی سرطان سینه را تحت بیهوشی عمومی پشت سر گذاشته بودند، رابطهی را میان قاعدگی و وضعیت تهوع کشف نمود. احتمال زیادتری وجود داشت که خانم ها بعد از جراحی در زمان عادت ماهانه، وضعیت تهوع را تجربه کنند.

  آندومتروز

  اندومتروز وقتی اتفاق می‌افتد که بافتی یکسان بافتی که رحم را میپوشاند به خارج از آن گسترش نمایان کند و به هیکل‌های دیگر نظیر تخمدان‌ها و لوله های فالوپ برسد. بعضی از خانم ها مبتلا به اندومتروز هیچگونه نشانه های ندارند. اما در دیگر خانم ها، اندومتروز قادراست سبب ایجاد درد و خونریزی شدید در طی عادت ماهانه و حتی در طول ماه شود. افزون بر این، آندومتروز یکی از علت ها ناباروری نیز هست.

  اخیر مطالعه ای مقدار بروز مسائل معده و گوارشی در خانم ها مبتلا به اندومتروز را نشان داد. محدوده ۸۵ درصد از خانم ها مبتلا به اندومتروز مسائل معدوی- رودوی را در طول سال گذشته گزارش داده اند. افزون بر تهوع، آنان، نفخ، اسهال، درد معده و یبوست را نیز گزارش کرده‌اند.

  بارداری

  تهوع و استفراغ یکی از اولین علامت های بارداری هستند. این نشانه ها امکان پذیر است حتی قبل از اینکه در زنی ، دوره عادت ماهانه قطع شود اتفاق بیفتند. بلافاصله پس از اینکه یک تخمک بارور در دیواره رحم جای می‌گیرد، جسم زن آغاز به تولید هورمون کوریونیک گونادوتروپین انسانی (HCG) می‌کند و این هورمون امکان پذیر است اثر باارزشی را در کسالت صبحگاهی و تهوع داشته باشد.


  نظر های خودتون را برای یاثار قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد


  برچسب ها :

  آمار باز دید این مطلب علت تهوع قبل از عادت ماهانه چیست؟ | مجله سلامت یاثار
  تعداد کل بازدید ها: 51
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه