نشانه ها کمردرد؟ چگونه کمر دردمان را معالجه کنیم؟ | مجله سلامت یاثار

 • زمان درج : 4 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • نشانه ها کمردرد؟ چگونه کمر دردمان را معالجه کنیم؟ | مجله سلامت یاثار
 • نشانه ها کمردرد؟ چگونه کمر دردمان را معالجه کنیم؟ | مجله سلامت یاثار


  اگر شما هم از جمله مردمی هستید که با کمردرد دست و پنجه نرم می‌نمایید پس توصیه میکنم این مقاله را با دقت دنبال نمایید:


  کمردرد چیست؟

  تقریبا تمام انسان‌ها در طول زندگی خود کم و بیش کمردرد را تجربه خواهند کرد. کمر به بخشی در پشت شکم از قفسه سینه تا لگن ویژهره اطلاق می‌شود و گاهی نیز منظور ناحیه کمر یا مهره‌های کمر است.

  کمردرد از عمده دلایفهرست که قادراست سبب از دست دادن شغل گردد. همواره کمردرد خود به خود برطرف کردن می‌شود و به طور عادی بنابراین‌ی ضرر‌های عضلانی مشخص می‌شود. روش‌های معالجه ای متعددی برای کمردرد وجود دارد.


  نشانه ها کمردرد

  نشانه ها کمردرد، از دردهای ناگهانی شدید و حاد تا گرفتگی و تیرکشیدن‌های دائم متغییر است. درد امکان پذیر است ممتد یا متناوب ومحلی باشد.

  کمردردهای حاد بلافاصله پس از ضرر به کمر پدیدار می‌شوند. دردهای مزمن به دردهایی اطلاق می‌شود که بیش از ۳ ماه به طول انجامد. در صورتی که کمردرد شما بیش از ۷۲ ساعت دنباله یافت، به دکتر رجوع نمائید.


  نشانه های که به مواظبت‌های فوری احتیاج دارند

  کمردردهایی که دنبال ضرر بوجود می‌آیند بایست از سوی یک کارشناس مورد معاینه قرار گیرد.

  نشانه ها هشداردهنده‌ی ضرر‌های جدی‌تر جملهند از درد همراه سرفه یا ادرار، بی‌اختیاری روده یا مجاری ادرار، نمایانیش ضعف در پاها و تب. این نشانه هاِ مضاعف به طور قطع مستلزم معاینات دکتری می‌باشند.


  جنس درد کمرتان دراثر فشارهای عضلانیست یا دردهای سیاتیکی؟

  کمردردهایی که پس از ورزش‌های بیش ازاندازه یا بلند کردن وزنه‌های سنگین پدیدار می‌شوند از جنس فشارهای عضلانیست. اما، گهگاه این فعالیت‌ها سبب ضرر و پارگی یا جابه‌جایی دیسک کمر می‌شود. زمانی که جابه‌جایی دیسک به عصب سیاتیک صدمه بزند، دردی پدیدار می‌شود که پشت و کفل تا پاها را تحت شعاع قرار می‌دهد. جنس این درد از گونه سیاتیکی است.


  چرا گرفتار کمردرد می شویم؟
  شغل شما

  شغلی که مستلزم کشیدن، بلند کردن اجسام و یا چرخش کمر باشد، قادراست منجر به ضرر و درد کمر گردد. حتی نشستن‌های زیاد مدت در وضعیت ناخوب از فاکتور های ایجاد کمر درد محسوب می‌شوند.


  کیف شما

  حمل کیف، کیف دستی یا ساک دستی مملو از وسایل قادراست فشار بیشتری به کمر وارد نماید. در صورتی که ناچار به حمل وسایل سنگین هستید، از یک کیف‌‌ چرخ‌دار مصرف نمایید.


  تمرینات بدنی شدید

  بعضی از تمرینات ورزشی می‌توانند سبب ضرر‌ به عضلات کمر شده و در نهایت منجر به کمردرد شوند. این کمردرد بویژه در کسانی که ورزششان نه در طول هفته بلکه ممحدوده به آخر هفته است رایج‌ می‌باشد.


  وضعیت نشستن و ایستادن شما

  زمانی که قائم ایستاده‌اید و پشتتان در وضعیت خمیده نیست، کمر اثر مطلوب‌ترین تکیه‌گاه را برای جسم ایفا می‌کند.

  داشتن تکیه‌گاهی خوب در حین نشستن در حالتی که کمر و شانه‌ها بتوانند به آن کاملا بچسبد و حتی جایگاهی برای استآسان پاها قادراست از بروز کمردرد جلوگیری نماید. تعادل کامل پاها زمان ایستادن، ریسک گسترش کمردرد را زمانی که سرپا هستید به حداقل می‌رساند.


  جابه‌جایی دیسک

  مهره‌ها یا ساختار استخوانی ستون فقرات مجهز به تشکچه‌های بادی هستند که بین دیسک‌های ژل‌ نظیر قرار گرفته‌اند. این دیسک‌ها با زیاد شدن سن تحلیل رفته و بنابراین خیلی آسیپ‌پذیر می‌شوند.

  زمانی که یک دیسک پاره شود، به دیسک فتق‌دار (تقویتی که یک عضو اثر محافظ خود را از دست داده و به عضوی که بایست آن را دربر گیرد فشار وارد آورد) بدل می‌گردد که قادراست سبب دردی شدید گردد.


  مسائل مزمن ستون فقرات.

  از جمله مسائلی که می‌توانند منجر به کمردردهای مزمن شوند جملهند از انقباضات ستون فقرات، التهاب مهره‌های ستون فقرات و سندرم فیبرومالژیا.

  انقباضات ستون فقرات به مفهوم تنگ شدن مجرای طبیعی ستون فقرات که رشته‌‌ی نخاعی از آن می‌گذرد، می‌باشد. تورم مزمنِ مهره‌های ستون فقرات، التهاب ستون فقرات خوانده می‌شود. سندرم فیبرومالژیا گونهی آشفتگی عضلانیست که به صورت دردهای عضلانی مزمن و شدید مشخص می‌شود.


  چه کسانی در ریسک دچار کمردرد قرار دارند؟

  اغلب زمان ها مردم در دهه‌ی سی یا چهل از زندگی خود برای نخستین بار با مسئله کمردرد مواجه می‌شوند. ریسک بیشتر شدن کمردرد با زیاد شدن سن زیادتر می‌شود. همینطور کمردرد امکان پذیر است دراثر کار سنگین، وزن بیشتر و عدم فعالیت باشد.


  تشخیص کمردرد

  تشریحِ درد کمرتان برای دکتر از ارزش ویژه‌ای برخوردار است زیرا منجر به شناسایی درست مریضی‌اتان خواهد شد.

  اطلاعاتی مبنی بر وقت آغاز کمردرد، نقطه‌ی آغاز درد کمر، نحوه‌ی آغاز کمردرد پس از انجام چه فعالیتی بوده، نشانه ها مربوط به آن و هر مسئله دکتری مزمن دیگر، قادراست خیلی یاری کننده باشد.

  از جمله ابزارهای دیگری که دکتران برای ارزیابی شدت و ضعف مسئله شما توصیه می‌کنند جملهند از اشعه‌ی ایکس، سی‌تی‌اسکن و ام آر‌آی.


  معالجه خانگی کمردرد

  کمردردهای شدید دراثر فشارهای عضلانی خود به خود رفع می‌شوند. با این وجود، معالجه‌های خانگی که می‌توانند تسکین دهنده باشند جملهند از استحمام با آب گرم و مصرف کیسه‌ی آب گرم.


  منازعه‌ی استآسان مطلق

  دکتران اکثر پیشنهاد می‌کنند تا هرچه سریع‌تر فعالیت‌های متداول و روزانه‌ی خود را از سر بگیرید. مطالعات اخیر حاکی از آن است که استآسان مطلق اکثر سبب زیاد شدن یا وخیم شدن کمردرد می‌گردد.


  یوگا

  یوگا اثر سودمندی در خوب شدن کمردردهای مزمن دارد. کشش‌های رایج نیز می‌توانند اثربخش واقع شوند. یک مربی با تجربه که درک درستی از مسئله کمردرد دارد، نیز قادراست با تعدیل حرکات ورزشی سودمند یاری فراوانی به کمردرد شما نماید.


  دستکاری ستون فقرات

  دستکاری ستون فقرات توسط دکترانِ فن ماساژ ستون فقرات و کارشناس ماساژِ استخوان مفاصل برای معالجه کمردرد در بیمارانی ویژه مورد مصرف قرار می‌گیرد.

  دستکاری ستون فقرات با فشارهای دست بر نقاطی از کمر صورت می‌پذیرد تا عضلات ضرر‌دیده تسکین یابد و از شدت درد کاسته شود.


  ماساژ معالجه ای

  مطالعات نشان می‌دهد که معالجه با ماساژ به تسکین کمردردهای مزمن یاری می‌نماید. ماساژ معالجه ای شخص را برای انجام فعالیت‌های متداولِ هر روزه‌ احیا می‌کند و از شدت درد می‌کاهد.


  طب سوزنی

  گرچه نتایج حاصل از مطالعات علمی در باب خوب شدن کمردرد با طب سوزنی مختلف است، این شیوه اکثر برای مردمی مصرف می‌شود که معالجه‌های قدیمی اثری در بهبودشان نداشته و فقط برای مردمی ویژه قادراست اثربخش باشد.


  داروهای غذا

  برای تسکین کمردرد می‌توان بدون تجویز دکتر داروهایی را از داروخانه گرفتن کرد، این داروها جملهند از استامینوفن(تایلنول) و ناپروکسن(ادویل) . پمادهای مسکن نیز بی‌اثر نیستند. گاهی برای بهبودهای دردهای شدیدتر می‌توان از داروهای تجویزی بهره برد.

  البته مطالعات جدید ادعا می‌کنند، استامینوفن اثری در خوب شدن کمردرد ندارد!

  چهارشنبه، ۲۳ جولای،۲۰۱۴ … بر اساس مطالعات اخیر در استرالیا ” اگرچه مصرف استامینوفن با نام تجاری تاینلول به عنوان مسکن از سوی دکتران پیشنهاد می‌شود، اما این دارو اثری در معالجه کمردرد ندارد.


  داروهای تزریقی

  تزریق داروهای ویژهی از جمله شل‌کننده‌های عضلانی یا داروهای که سبب ترشح کورتیزون می‌شوند، می‌توانند در خوب شدن گونه های ویژهی از کمردرد اثربخش واقع شوند.


  جراحی

  در مواردی که کمردردهای مزمن عملکرد هر روزه شخص را مختل نماید و معالجه‌های دیگر( دارویی و تزریقی) موفقیت‌آمیز نباشد، جراحی امکان پذیر است اثربخش واقع شود.

  گرچه عمل جراحی بر حسب مسائل مردم متگونه است اما این تگونه تنها شامل برداشتن استخوان و نسوج اطراف نخاع، برطرف کردن دیسک و پیوند( چفت کردن با پیچ) مهره‌ها می‌شود.


  معالجه فیزیکی

  روش‌های توانقسمتی نه تنها در التیام درد بلکه در کم شدن ریسک ضرر‌های مجدد به کمر یاری فراوانی می‌کند.

  معالجه‌های فیزیکی هدایت شده با انجام حرکات کششی، تثبیت عضلات و ورزش‌های روش برای حصول نتایج بهینه در کوتاه مدت و زیاد مدت مصرف می‌شود.


  تثبیت کمر

  ورزش‌هایی مبنی بر کشش مفاصل به سمت جلو وعقب از متعارف‌ترین حرکاتی هستند که در جلوگیری از دچار به کمردرد اثربخشند. پیش از هرگونه اقدام حتماْ با دکتر خود مشورت نمائید.


  جلوگیری از کمردرد

  از جمله قدم‌های اثربخش در کم شدن ریسک دچار به کمردرد در راستای زیاد شدن سن، می‌توان به انجام فعالیت‌های ورزشی منظم (و نه نامنظم)، حفظ تناسب هیکل و وزن، بلندکردن اجسام با خم کردن پاها و نه خم کردن کمر و خوب شدن وضعیت و جایگاه نشستن ذکر نمود.


  نظر های خودتون را برای یاثار قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد


  برچسب ها :

  آمار باز دید این مطلب نشانه ها کمردرد؟ چگونه کمر دردمان را معالجه کنیم؟ | مجله سلامت یاثار
  تعداد کل بازدید ها: 65
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه