خوراکی های باارزش در دوران بارداری (مواد غذایی الزامی) | مجله سلامت یاثار

 • زمان درج : 15 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • خوراکی های باارزش در دوران بارداری (مواد غذایی الزامی) | مجله سلامت یاثار
 • خوراکی های باارزش در دوران بارداری (مواد غذایی الزامی) | مجله سلامت یاثار


  دوران بارداری یکی از دوران‌هایی است که بایست مطمئن شوید همه ی مواد غذایی مورد احتیاج بچه و خودتان را گرفتن می‌نمایید. نبود مواد غذایی به اندازه سبب می‌شود جنین با مسائل پیشرفت‌ای مواجه شود. در حالیکه تمام مواد غذایی برای تندرستی شما و کودکتان الزامی است، احتیاج به بعضی از آن‌ها زیادتر از قبل حس می‌شود. به همین خاطر دارا بودن اطلاعات به اندازه در مورد باارزش ترین مواد غذایی که در طول دوران بارداری زیادتر از قبل احتیاج دارید خالی از لطف نخواهد بود.

  پروتئین:

  پروتئین برای مردمی که در دوران بارداری خود قرار دارند خیلی الزامی است. این ماده غذایی یکی از باارزش ترین موادی است که جسم شما و کودکتان به آن احتیاج دارد. جنین برایپرورش و پیشرفت طبیعی خود در رحم به پروتئین زیادتری احتیاج دارد. پروتئین پیشنهاد شده و مجاز برای خانم ها باردار و شیرده محدوده ۷۱ گرم در روز است. استفاده خوراکی های پربار از پروتئین برای خانم ها باردار شامل ماهی‌هایی با جیوه اندک( همانند سالمون، گربه ماهی، تن ماهی،میگو، تیلاپیلا)، مرغ، گوشت قرمز بدون چربی، لبنیات، بقولات، تخم مرغ، سویا، آجیل‌ها و دانه‌ها قادراست سودمند باشد.

  آهن:

  خانم ها باردار زیادتر از خانم های که باردار نیستند به آهن احتیاج دارند. فقدان آهن امکان پذیر است بیش از ۲۵ درصد خانم ها باردار را تحت اثر خود قرار دهد. استفاده اندک آهن در این دوران قادراست ریسک سقط جنین، وزن اندک بچه بعد از تولد را به دنبال داشته باشد. میزان آهن مجاز برای استفاده در این دوران محدوده ۲۷ میلی گرم در روز است. زیادتر ویتامین‌هایی که در این دوران تجویز می‌شوند شامل آهن اضافی هستند. خوراکی های پربار از آهن همانند گوشت قرمز، مرغ، ساردین، توفو، غلات پربار شده از آهن، حبوبات خشک شده، بقولات،اسفناج، تخم مرغ، شکلات تلخ را می توان مورد مصرف قرار داد.

  امگا۳:

  زیادتر مردم از اسیدهای چرب امگا ۳ مصرف نمی‌کنند اما مصرف این ماده در دوران بارداری از ارزش ویژه‌ای برخوردار است. این ماده غذایی برایپرورش خوب مغز جنین الزامی است. خانم ها باردار می‌توانند ۵۰۰ میلی گرم از دوکوزاهگزانوئیک اسید(DHA) و ایکوزاپنتانوییک اسید(EPA) را در روز استفاده کنند. حداقل ۲۲۰ میلی گرم از DHA و ۲۲۰ میلی گرم از EPA بایست استفاده شود. این دو اسید چرب الزامی را می‌توان در ماهی‌هایی همانند سالمون، تن ماهی نمایان کرد اما زیادتر خانم ها باردار به مکمل خوراکی این دو ماده احتیاج خواهند داشت.

  مقاله مرتبط: رژیم خوراکی دوران بارداری

  کلسیم:

  استفاده میزان به اندازه از کلسیم برای تمام خانم ها الزامی است اما این موضوع در دوران بارداری از ارزش ویژهی برخوردار است. فقدان کلسیم قادراست به پره اکلامپسی( مسمومیت حاملگی ) منجر شود. این موضوع نیز امکان پذیر است سبب ایجاد مسائلی در تندرستی جنین شود یا سبب مرگ او گردد. در طول دوران بارداری خانم ها به ۱۰۰۰ الی ۱۳۰۰ میلی گرم از کلسیم به صورت هر روزه احتیاج دارند. به همین خاطر بایست خوراکی های پربار از کلسیم همانند شیر، ماست، شیر بادام پربار شده از کلسیم، شیر سویای پربار شده از کلسیم؛ پنیر کلبه؛ اب پرتغال پربار شده با کلسیم؛ توفو، سالمون؛ غلات پربار شده با کلسیم در رژیم خوراکی خانم ها باردار وجود داشته باشد.

  فولات:

  فقدان فولات در دوران بارداری قادراست مسائل جدی در جنین ایجاد کند. به همین خاطر استفاده خوب از این ماده غذایی برای خانم ها باردار پیشنهاد می‌شود. مرکز کنترل و جلوگیری از مریضی‌ها توصیه می‌کند خانم ها باردار هر روزه ۴۰۰ میکروگرم اسید فولیک استفاده نمایند. منابع خوراکی که شامل فولات هستند شامل نان و غلات پربار شده با فولات، برنج و پاستای پربار شده، آووهدیه، بروکلی، اسفناج، مارچوبه، کلم بروکسل، بادام زمینی، آب پرتقال، آب گوجه فرنگی، نخود فرنگی و دیگر حبوبات و برخی میوه هاست.

  ید:

  میزان استفاده ید نیز بایست در دوران بارداری دوبرابر گردد. زیادتر خانم ها باردار میزان ید اندکی را گرفتن می‌کنند. فقدان ید در دوران بارداری قادراست به تأخیرپرورش در بچه ها، عقب ماندگی ذهنی، هوش پایین تر و زیاد شدن ریسک دچار به آشفتگی کاستی توجه و بیش فعالی منجر شود. میزان استفاده توصیهی ید در دوران بارداری محدوده ۲۲۰ میکروگرم در روز است. بعضی از مکمل‌های دارویی میزانی ید دارند اما در بعضی از آن‌ها نیز چنین محتوایی یافت نمی‌شود. منابع خوراکی پربار از ید شامل نمک یددار، ماهی، میگو، ماست، شیر، پنیر، بستنی، تخم مرغ، نان و پاستای پربار شده و جلبک دریایی است.


  نظر های خودتون را برای یاثار قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد


  برچسب ها :

  آمار باز دید این مطلب خوراکی های باارزش در دوران بارداری (مواد غذایی الزامی) | مجله سلامت یاثار
  تعداد کل بازدید ها: 106
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه