نشانه ها دندان درآوردن نوزاد + راه های کم شدن درد آن | مجله سلامت یاثار

 • زمان درج : 15 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • نشانه ها دندان درآوردن نوزاد + راه های کم شدن درد آن | مجله سلامت یاثار
 • نشانه ها دندان درآوردن نوزاد + راه های کم شدن درد آن | مجله سلامت یاثار


  وقتی که برای اولین بار دندان‌های بچه دیده می‌شود، امکان پذیر است علامت‌هایی در او ایجاد گردد. در این مقاله قصد داریم به همین موضوع بپردازیم. آیا می‌دانید اولین دندان‌های بچه چه موقع دیده می‌شوند؟

  زیادتر بچه ها اولین دندان‌ خود را در ۶ ماهگی در می آورند اما بعضی از بچه ها نیز در اوایل سه ماهگی یا ۱۴ ماهگی دندان در می آورند. اینکه بچه ها در چنین تقویتی چه احساس و تجربه ای دارند خیلی متگونه است. هر کدام از بچه ها امکان پذیر است علامت‌های ویژه خود را داشته باشند اما بعضی از علامت‌ها در تمام بچه ها یکسان است.

  وقت دندان درآوردن بچه ها:

  عموما بچه ها دندان‌های خود را به صورت جفت در می اورند. اولین دندان‌ها در پایین دهان دیده می‌شود. بعد از یک ماه یا زیادتر، دو دندان بالا نیز پدیدار می‌گردد. با این وجود احتمال اینکه اولین دندان‌های بچه به شکل چهار تایی در پایین دهان باشد وجود دارد. بازه وقتی عمومی که در زیادتر بچه ها دیده می‌شود به شرح زیر است:

  • ۶ ماهگی: سانترال انسیزور پایین
  • ۸ ماهگی: سانترال انسیزور بالا
  • ۱۰ ماهگی: لَترال انسیزور بالا و پایین
  • ۱۴ ماهگی: دندان مولر اول
  • ۱۸ ماهگی : دندان نیش
  • ۲۴ ماهگی: دندان مولر دوم

  نشانه ها دندان درآوردن نوزاد:

  همواره فرایند دندان درآوردن برای تمام بچه ها یکسان نیست و در هر کدام از آن‌ها این فرآیند قادراست مختلف باشد. علامت‌هایی که در این تقویت امکان پذیر است مشاهده نمایید به شرح زیر است:

  احتیاج به ساییدن دارند:

  فشاری که دندان‌ در حالپرورش به دهان بچه وارد می‌کند امکان پذیر است اندکی آزاردهنده باشد. به همین خاطر زیادتر بچه ها در چنین تقویتی به دنبال وسیله ای برای ساییدن هستند. جویدن وسایل متفاوت نیز یکی از جواب هایی است که بچه ها به حس عجیبی که در دهان خود دارند می‌دهند.

  لثه‌های او امکان پذیر است پف کند:

  قبل از اینکه اولین دندان‌ کودک مشخص شود؛ امکان پذیر است لثه‌هایش قرمز، متورم و کبود گردد. بعضی از اوقات لثه امکان پذیر است به دلیل وجود دندان برآمده شود. اگر دستتان را به پوست لثه بزنید این برآمدگی را احساس خواهید کرد.

  سرازیر شدن بیش از اندازه آب از دهان:

  وقتی که آب بیشتری از دهان بچه سرازیر می‌شود بایست به وجود دندان جدید شک نمایید. البته این موضوع امکان پذیر است علت ها دیگری نیز داشته باشد. نمی‌توان مطمئن بود که سرازیر شدن آب دهان به معنای دندان درآوردن بچه است اما اگر چنین تقویتی در بچه خود دیدید می‌توانید علامت‌های دیگری را نیز مورد تحقیق قرار دهید.

  ایراد گرفتن بیش از اندازه به ویژه در شب:

  پدیدار شدن دندان در دهان امکان پذیر است برای بچه آزاردهنده باشد. به همین خاطر بچه احساس ناراحتی و نگرانی خواهد داشت. این موضوع در شب زیادتر و بدتر می‌شود.

  کشیدن گوش:

  اگرچه این موضوع امکان پذیر است علامت عفونت گوش باشد اما می‌توان آن را علامت دندان درآوردن نیز محسوب کرد.

  تغییراتی که در عادت‌های خوراکی میل کردن بچه ایجاد می‌شود:

  بچه های که خوراکی های جامد می‌خورند امکان پذیر است به یاری شما احتیاج داشته باشند زیرا در زیادتر موارد مصرف قاشق لثه‌های ملتهب او را اذیت می‌کند. در بعضی از تقویت نیز بچه ها زیادتر از حد متداول خوراکی می خورند زیرا ایجاد فشار بر روی دندان را دوست دارند.

  بچه های که از شیر مادر یا شیر خشک مصرف می‌کنند نیز امکان پذیر است با هوس و شدت زیادتری اینکار را انجام دهند اما بعد از مدتی این هوس کمتر می‌شود زیرا فعالیت مکیدن سبب ایجاد فشار ناآسان کننده ای بر روی لثه و مجاری گوش می‌شود.

  کم شدن و تسکین درد زمان دندان درآوردن نوزاد:

  در این تقویت که بچه شما با درد دست و پنجه نرم می‌کند بایست روش‌هایی را برای کم شدن و تسکین درد به کار بگیرید. در دنباله بعضی از این روش‌ها را با هم مرور می‌کنیم:

  یک پارچه نرم سرد و مرطوب بردارید:

  یک پارچه تمیز و نرم بردارید و آن را مرطوب نمایید. مناسبتر است چند تکه یخ کوچک داخل آن بگذارید. سپس آن را روی لثه قرار دهید. اینکار سبب بی حس شدن لثه و کم شدن درد در بچه می‌شود.

  مصرف ماساژ:

  اگر هنوز دندان بچه در نیامده است و در عمق زیادتری از لثه قرار دارد و هنوز درد بیشتری ندارد، فشار یا ماساژ قادراست کارساز باشد. با مالش دادن ناحیه مورد دید با دست تمیز می‌توانید درد بچه را کمتر نمایید.

  مصرف مسکن:

  استامینوفن یا ایبوپروفن مناسبترین معالجه برای تسکین درد هستند. البته بایست به دلیل داشته باشید که اگر بچه شما کم سن و سال است نمی‌توانید خودسرانه دارویی به او بدهید. در چنین تقویتی از دکتر یاری بگیرید.

  پرت کردن حواس کودک:

  درد دندان در اوردن هنظیر سردرد است. این موضوع سبب ایجاد دردهای مزمن می‌شود. در چنین تقویتی می توانید حواس کودکتان را پرت نمایید تا دیگر متوجه درد نشود. چند تا از اسباب‌بازی‌های او را روی مبل قرار دهید وتلاش نمایید با او بازی نمایید. اینکار سبب می‌شود حواس بچه پرت شود و درد کمتری احساس نماید.

  کارهایی که نبایست انجام دهید:

  • خوراکی های سفت و استوار همانند نان منجمد یا تست، بیسکوییت سفت، هویج و موز منجمد را نبایست به بچه خود بدهید. اینگونه خوراکی ها امکان پذیر است برای بچه خوشایند باشد زیرا سبب ایجاد فشار بر روی لثه می‌شود اما وقتی که به مدت زیاد مورد مصرف قرار می‌گیرد امکان پذیر است سبب ایجاد اسیب به دهان گردد.
  • از مالش دادن لثه متورم پیشگیری نمایید. حتی میزان خیلی اندکی از الکل نیز قادراست برای بچه سمی باشد.

  چه وقتی بایست به دکتر رجوع کنیم؟

  از آنجایی که علامت‌های اولیه دندان در آوردن امکان پذیر است هنظیر علامت‌های مریضی دیگری باشد، مناسبتر است در صورت بدتر شدن تقویت با دکتر مشورت نمایید. به عنوان مثال اگر تب بچه به ۱۰۱ درجه فارنهایت یا بالاتر از آن رسید بایست او را نزد دکتر ببرید.

  بعضی از بچه ها حتی بعد از ۱۵ ماهگی نیز دندان در نمی‌آورند. در چنین تقویتی امکان پذیر است از شما خواسته شود بچه را نزد کارشناس ببرید تا تحقیق از طریق اشعه ایکس انجام شود.

  فرایند دندان در آوردن امکان پذیر است تا دو سال دنباله نمایان کند. اما بعد از اینکه چند مورد از دندان‌های بچه پدیدار شد، درد این فرایند نیز کمتر می‌شود. بعد از اینکه اولین دندان بچه شماپرورش کرد،تلاش نمایید آن را هر روزه با یک پارچه نرم تمیز نمایید.

  فرآیند دندان در آوردن امکان پذیر است برای بچه شما اندکی آزاردهنده باشد اما با اندکی هوشیاری و البته یاری می‌توانید تقویت را خوب شدن بقسمتید و لبخند را بر روی چهره او بنشانید.


  نظر های خودتون را برای یاثار قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد


  برچسب ها :

  آمار باز دید این مطلب نشانه ها دندان درآوردن نوزاد + راه های کم شدن درد آن | مجله سلامت یاثار
  تعداد کل بازدید ها: 95
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه