چگونه آشفتگی استرس پس از حادثه PTSD را معالجه کنیم؟ | مجله سلامت یاثار

 • زمان درج : 4 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • چگونه آشفتگی استرس پس از حادثه PTSD را معالجه کنیم؟ | مجله سلامت یاثار
 • چگونه آشفتگی استرس پس از حادثه PTSD را معالجه کنیم؟ | مجله سلامت یاثار


  آشفتگی استرس پس از حادثه یا همان PTSD گاهی از اوقات وقتی رخ می دهد که شخص رویداد تلخی را تجربه می کند. این مریضی بر اساس فکرها غیرقابل کنترل، نگرانی خیلی شدید، کابوس های شبانه و فلش بک ها شناسایی و تعیین می گردد. PTSD در بعضی از موارد امکان پذیر است سبب از دست رفتن کوتاه مدت حافظه گردد و مسائل روحی و روانی زیاد مدت مزمنی را ایجاد نماید.

  تا جایی که امکان پذیر است مردم مبتلا به PTSD بایست در همان مرحله های اولیه معالجه شوند. با گذشت وقت امکان پذیر است علامت ها شدید تر شود و برای بعضی از مردم این تقویت چند سال طول بکشد.

  درک PTSD:

   اینکه بدانید شخص مبتلا به PTSD چه احساسی دارد هم به شما و هم به او یاری خیلی بیشتری خواهد کرد. این تقویت همواره سبب می شود شخص قربانی احساس ترس شدید و معالجهدگی داشته باشد. او همواره از آشفتگیات خواب، احساس ترس شدید و معالجهدگی رنج می برد.

  به احتمال بیشتر در چنین تقویتی شخص نقادراست کنترلی بر روی احساسات خود داشته باشد. تمام این ها جزو علامت های متداول PTSD هستند. استرس و فقدان خواب سبب می شود شخص مددید نتواند موقعیت موجود را به درستی ببیند و تصمیم درست و مستحکمی برای فرایند معالجه ای خود اتخاذ نماید.

   PTSD چگونه شناسایی داده می شود؟

   اولین قدم برای شناسایی تروما، با رجوع به دکتر، به ویژه شخصی که در حوزه آشفتگیات روحی و روانی کارشناس است، انجام می شود. دکتر با مریض صحبت می کند تا بتواند وضعیت روحی و روانی او را تعیین نماید. او قبل از اینکه تصمیم به معالجه بگیرد بایست علامت های PTSD را شناسایی کند.

  برای تعیین آشفتگی استرس پس از حادثه، مریض بایست حداقل برای یک ماه موارد زیر را تجربه نماید:

  • حداقل یک رویداد که در آن علامت ها مجدد تجربه شده اند
  • حداقل سه علامت پرهیز و کناره گیری
  • حداقل دو علامت هایپر اروزال
  • علامت هایی که با فعالیت های روزانه شخص تداخل دارند.

  چگونه می توان PTSD را شناسایی کرد؟

   برای شناسایی PTSD بدون ایجاد تنش، می توان به دنبال علامت های پرهیز همانند احساس گناه بدون علت و غیر منطقی، ناراحتی و افسردگی بود. ببینید کسی که به این تقویت مبتلاست از بودن در مکان، رویداد یا مواجه شدن با اشیای ویژهی پیشگیری و پرهیز می کند یا نه. این موارد به احتمال بیشتر او را به یاد ترومایی که قبلا داشته می اندازد.

  بایست ببینید او به فعالیت هایی که قبلا با شوق و اشتیاق انجام می داد و از آن ها لذت می برد علاقه ای نشان می دهد یا اینکه تمایل خود را برای انجام چنین کارهایی از دست داده است؟ همینطور در مورد علامت های هایپر اروزال هم هوشیار باشید. این علامت ها امکان پذیر است به معنای بروز خشم، آشفتگیات خواب، تنش یا وحشت زدگی باشد.

  چگونه به شخصی که با PTSD دست و پنجه نرم می کند یاری کنیم؟

  شما برای یاری به شخصی که PTSD دارد مرحله های و قدم های متفاوتی پیش رو دارید. درمورد آشفتگی استرس پس از سانحه اطلاعاتی به دست آورید.

  در این تقویت می توانید بفهمید شخص چه احساسی دارد و چه چیزهایی را بایست از او انتظار داشته باشید. با او صحبت نمایید و احساساتش را تایید نمایید. او را برای اجرای فرآیند معالجه ای تشویق نمایید زیرا این فرایند معالجه ای است که به او یاری می کند به مناسبی ریکاوری شود.

  از او بخواهید به همراه شما به پیاده روی بیاید یا کارهایی که برایش لذت قسمت است را انجام دهد.  او بایست بتواند مجدد وارد دنیای اطراف خود شود. در هر تقویتی پشتیبانی و پشتیبانی تان را نشان دهید و باارزش تر از تمام صبور باشید.

  مردمی که از PTSD رنج می برند احساس می کنند کنترل خود را از دست داده اند. دارا بودن اثر فعال در فرآیند ریکاوری شان سبب می شود قدرت از دست رفته خود را مجدد بازیابند. یکی از تمرینات عالی که در این تقویت می توانید انجام دهید تمرکز بر روی رفع کردن شکاف هایی است که تروما از خود به جای گذاشته است.

  او را تشویق نمایید وقت خود را با دوستان و اعضای خانواده سپری کند و خانه را در طول روز ترک نماید. برای اینکه بتوانید او را قدرتمند نمایید بایست خودتان در فرایند هوشیارسازی شرکت داشته باشید. یک فعالیت کوچک از طرف شما قادراست به شخص یاری کند کنترل از دست رفته خود را مجدد بازیابد.

  صحبت کردن با شخصی که PTSD دارد:

  وقتی که با شخص مددید در مورد PTSD صحبت می نمایید شفاف باشید  و واضح صحبت نمایید. مثبت اندیش بمانید و فراموش ننمایید که بایست گوش شنوای مناسبی برای این شخص ایجاد نمایید. وقتی که او صحبت می کند مواردی که درک کرده اید را تکرار نمایید و اگر احتیاج به اطلاعات زیادتر داشتید از او سوال سوال کنید. سخنان او را قطع ننمایید و وارد بحث نشوید اما احساسات خود را به طور شفاف بیان نمایید. فرض ننمایید که او در صورت بروز ندادن احساسات قادراست معجزه کند و احساسات شما را درک نماید. تفاکتور با شخصی که با PTSD دست و پنجه نرم می کند خیلی سخت است پس صبور باشید.

   به او یاری نمایید احساساتش را با کلمات بیان کند. در مورد احساسات ویژهش سوال نمایید، ببنید چگونه می توانید به او یاری نمایید. در نهایتتلاش نمایید تا جایی که می توانید پیشنهاد و نصیحت ننمایید مگر اینکه او خودش بخواهد.

  نوجوانان:

  نوجوانان همواره به تقویت و تجربیات تلخ جواب های شدیدی می دهند. این مردم امکان پذیر است آغاز به پیشرفت مسائل رفتاری نمایند و به دیگر مردم بی احترامی کنند، کارهای خراب کارانه انجام دهند یا نفاق افکن باشند. در بچه ها امحل ایجاد حس گناه و انتقام گرفتن هم وجود خواهد داشت. به بچه های که تجربیات تلخ و ترومایی را پشت سر گذاشته اند زیادتر توجه نمایید. مناسبتر است برای معالجه آن ها از شخص کارشناس یاری بخواهید.

   مقاومت با PTSD:

   وقتی که می خواهید به شخص مبتلا با آشفتگی استرس پس از سانحه یاری نمایید نبایست خودتان را نادیده بگیرید. اگر  پاسخی برای تمام چیز ندارید یا نمی توانید کاری انجام دهید احساس گناه ننمایید.

  به خودتان یادآوری نمایید که نمی توانید همیشه  تمام چیز را خودتان انجام دهید و فرایند ریکاوری را شتاب بقسمتید. برای خانواده و دوستان خود  زمان تخصیص دهید و به دلیل داشته باشید که در زندگی خود چیزهای مناسبی هم دارید.

  یادگیری مقاومت با PTSD برای تندرستی خود شما هم الزامی است. همیشه به یاد داشته باشید که امسال محدوده ۵.۲ میلیون نفر با این آشفتگی روبرو شده اند. این موضوع بدین معنی است که مردم بیشتری هستند که بایست از چنین بیمارانی مواظبت نمایند. شما و عزیزتان که با PTSD دست و پنجه نرم می نمایید تنها نیستید.

  در مورد بی قراری هایی که امکان پذیر است داسته باشید با اعضای خانواده تان صحبت نمایید. شما به پشتیبانی و پشتیبانی این مردم احتیاج خواهید داشت. برای تندرستی خودتان هم که شده شیوه هایی برای ارام سازی بیاموزید. مثلا می توانید از یوگا یا مدیتیشن مصرف نمایید.

  اینکار به شما یاری می کند در حین مواظبت از مریض به خودتان هم استآسان بدهید. از فعالیت های مثبت مصرف نمایید.تلاش نمایید وقت خود را با مردمی سپری نمایید که با شخص مریض و ترومای آن رابطهی نداشته اند.  خودتان را در این بحران به وجود آمده خفه ننمایید.

   PTSD چگونه معالجه می شود؟

   اگر خودمواظبتی یاریی به مریض نکرد شما بایست به دنبال شیوه دیگری برای معالجه او باشید. با یک دکتر کارشناس مشورت نمایید. زیادتر مردم می توانند جواب سوال های خود را در معالجه های رسمی بیابند. مصرف دارو و روان معالجه ای قادراست یک شیوه اثربخش برای ریکاوری شخص باشد. در مورد معالجه شناختی رفتاری و داروهایی که برای PTSD مصرف می شود اطلاعاتی به دست آورید و این اطلاعات را با شخص مریض به اشتراک بگذارید.

  تصمیم گیری بین روش های احتمالی PTSD:

  تصمیم گیری برای انتخاب معالجه های موجود کار سختی نیست به شرط اینکه بتوانید شیوه های متفاوت معالجه را درک نمایید. مصرف دارو و معالجه شناختی رفتاری برای زیادتر مردم کارساز و اثربخش خواهد بود. مواجهه معالجه ای هم در بعضی از تقویت سودمند خواهد بود. به یاری این گونه معالجه، مریض به تدریج و در یک محیط امن دربرابر ترس قرار می گیرد.

  در موردگزینه های دارویی بایست از دکتر خودتان سوال نمایید. مهارکننده ‌های بازجذب سروتونین (SSRIs) گونهی داروی ضد افسردگی هستند که امکان پذیر است در این تقویت به کار روند. این داروها به تسکین احساس ناراحتی و بی قراری یاری می کنند و در معالجه PTSD سودمند خواهند بود. سرترالین و پاروکستین هر دو داروهای ضد افسردگی هستند که برای معالجه استرس بعد از حادثه تایید شده اند.

  دیگر گزینه های احتمالی شامل فلوکستین و سیتالوپرام است. پیامد جانبی این داروها که همواره  بعد از مدت کوتاهی فروکش می کند شامل موارد زیر است:

  • سردرد
  • وضعیت تهوع
  • خواب آلودگی یا بی خوابی
  • احساساتی همانند اختلال یا وحشت زدگی عصبی
  • مسائلی در ارتباط زناشویی یا لذت نبردن از آن
  • خواب آلودگی
  • تاری دید
  • یبوست
  • خشکی دهان

  دکتر در مواردی که آشفتگیات همراه یا چنددچاریی در مریض وجود داشته باشد قادراست از داروهای دیگری هم مصرف کند.

  مردمی که از PTSD رنج می برند اکثر آشفتگیات  دیگری را هم دارند. در زیادتر موارد تقویت قبلی تا وقتی که مریض برای معالجه PTSD رجوع نکرده است، اشمار نمی شود.  در چنین تقویتی بنزودیازپین ها برای یاری به آرام سازی و کم شدن آشفتگیات خواب امکان پذیر است  تجویز شود.

  پیامد جانبی این داروها شامل مسائل حافظه و ریسک وابستگی به آن هاست. داروهای ضد روان پریشی هم برای معالجه PTSD قادراست سودمند باشد.

  این داروها برای مردمی که مریضی های همراه دارند مورد مصرف قرار می گیرد. پیامد جانبی داروهای ضد روان پریشی شامل زیاد شدن وزن و زیاد شدن ریسک دچار به مریضی های قلبی و دیابت است.


  نظر های خودتون را برای یاثار قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد


  برچسب ها :

  آمار باز دید این مطلب چگونه آشفتگی استرس پس از حادثه PTSD را معالجه کنیم؟ | مجله سلامت یاثار
  تعداد کل بازدید ها: 51
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه