چگونه وضعیت تهوع را رفع کنیم؟ 14 راه معالجه تهوع | مجله سلامت یاثار

 • زمان درج : 18 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • چگونه وضعیت تهوع را رفع کنیم؟ 14 راه معالجه تهوع | مجله سلامت یاثار
 • چگونه وضعیت تهوع را رفع کنیم؟ 14 راه معالجه تهوع | مجله سلامت یاثار


  تهوع احساسی ناراحتی و مریضی است که با کلمات نمی‌توان آن را بیان کرد اما زیادتر مردم به مناسبی با این واژه آشنا هستند. بعضی از اوقات تهوع قبل از استفراغ رخ می‌دهد و تجربه خیلی بدی است. این موضوع امکان پذیر است علت ها خیلی بیشتری داشته باشد.

  فاکتور هایی همانند کم آبی، مسمومیت مواد خوراکی، مریضی صبحگاهی، داروهایی که برای معالجه ریفلاکس مورد مصرف قرار می‌گیرند امکان پذیر است این تقویت را بدتر نمایند. در زیادتر موارد وضعیت تهوع سبب ایجاد مسائل شدید نمی‌شود و برای معالجه آن احتیاجی به رجوع به دکتر نیست.

  با مصرف معالجه‌های طبیعی و خانگی می‌توان این موضوع را تحت کنترل خود درآورد.در این مقاله قصد داریم چند مورد از معالجه‌های خانگی برای وضعیت تهوع و مریضی صبحگاهی را بیان کنیم. پس همراه ما باشید.

  1. زنجبیل برای وضعیت تهوع:

  زنجبیل که همواره به شکل چای به کار می‌رود تقریبا مناسبترین معالجه برای توقف وضعیت تهوع است. زنجبیل ترشح آنزیم‌های گوارشی را ترویج می‌کند و همین امر سبب می‌شود اسید معده خنثی گردد.این ماده همینطور در برگیرنده فنول است که قادراست سبب آرامش عضلات معده شود و هنظیر یک آرام قسمت برای بافت‌های برانگیختن شده معده عمل خواهد کرد.

  با استفاده زنجبیل فعالیت بیش از اندازه معده کم شدن نمایان می‌کند. در همین وقت، فنولی که در زنجبیل وجود دارد به روده شما یاری می‌کند مواد خوراکی هضم شده و سموم را سریع‌تر از سیستم عبور دهد و هر نوع مواد بدی که سبب ایجاد وضعیت تهوع می‌شود را دور نماید.

  شما می‌توانید زنجبیل را به شکل کپسول، خام یا حتی پودر شده استفاده نمایید. اگر برایتان امکان پذیر بود از چای زنجبیل تازه مصرف نمایید.

  همینطور بخوانید: خصوصیات زنجبیل برای تندرستی

  اگر می‌خواهید چای زنجبیل را مهیا نمایید به موارد زیر احتیاج خواهید داشت:

  • یک عدد ریشه زنجبیل تازه
  • عسل(اختیاری)
  • یک عدد چاقوی تیز
  • دو الی سه عهده آب
  • تخته برای برش زنجبیل

  طرز تهیه:

  ابتدا زنجبیل را به مناسبی بشویید و سپس پوست ان را بنمایید. آن را به تکه‌های کوچک برش دهید.دو الی سه عهده آب را بر روی گاز حرارت دهید تا بجوشد. سپس زنجبیل را به آن اضافه نمایید و اجازه دهید به مدت سه الی پنج دقیقه بجوشد. آن را از روی حرارت بردارید و آبکشی نمایید. اگر دوست داشتید اندکی عسل به آن بیفزایید و میل نمایید.

  اگر می‌خواهید آشامیدنی زنجبیلی را مهیا نمایید به موارد زیر احتیاج خواهید داشت:

  • دو عهده زنجبیل تازه خرد شده
  • سه الی چهار عدد لیمو یا پوست لیموی تازه
  • یخ
  • یک دوم عهده شکر

  طرز تهیه:

  در یک ماهیتابه دو عهده زنجبیل تازه ، لیمو یا پوست لیمو و ۴ عهده آب را اضافه نمایید. آن را بر روی حرارت بگذارید و اجازه دهید بجوشد. بعد آن را به صورت مرتب هم بزنید و به مدت ۱۰ دققیه اجازه دهید به همین وضعیت بماند. وقتی که مواد را هم می‌زنید، شکر را به آن اضافه نمایید.

  میزان شکر اضافه شده به خود شما ارتباط دارد. بر اساس ذائقه خود می‌توانید آن را کم یا بیشتر نمایید. بعد از اینکه شکر را اضافه کردید، به جوشاندن ترکیب دنباله دهید. به ۱۵ دقیقه وقت احتیاج خواهید داشت تا حجم ترکیب به سه عهده کم شدن نمایان کند.

  آن را در یک کاسه بزرگ بریزید. مواد جامد را از مایع خارج نمایید. آن را بعد از سرد شدن در یک ظرف شیشه ای بریزید و در یخچال بگذارید. بعد از چند روز ، یک چهارم عهده از آن را با یک عهده یخ ترکیب نمایید. اگر دوست داشتید می‌توانید مزه‌های دیگری به آن اضافه نمایید.

  1. طب فشاری را یاد بگیرید:

  طب فشاری روشی شبیه طب سوزنی است که در آن به جای مصرف سوزن از فشار انگشتان دست مصرف می‌شود. در این تقویت بر روی نقاط ویژهی از جسم با انگشت فشار وارد می‌شود. با این فشار می‌توان احساس درد دراثر بعضی از مریضی‌های را تسکین داد.

  شما می‌توانید از یک کارشناس یاری بگیرید و اگر خودتان این کار را بلد هستید آن را در منزل انجام دهید. کارشناسان بر این باورند که اعمال فشار سبب ازاد شدن سرایت دهنده‌های عصبی همانند سروتونین یا اندورفین می‌شود.

  این مواد شیمیایی می‌توانند دیگر مواد شیمیایی که جسم را از وضعیت تعادل خارج می‌کند را مسدود سازند.

  بعضی از فشارهایی که می‌توانید امتحان نمایید به شرح زیر است:

  نقطه P6 یا دروازه داخلی: به اندازه دو یا سه انگشت عرض از طرف مچ دست به پایین بیایید. همانطور که مشاهده می‌نمایید یک شیار بین دو تادون بزرگ وجود دارد. به آرامی این ناحیه را فشار دهید تا وضعیت تهوع رفع شود.

  بالا و پایین مچ دست: انگشت شست و سبابه را بگیرید و بر روی نقطه مورد دید فشار وارد نمایید.

  1. اجازه دهید از جسم خارج شود:

  اگر شما نیز جزو آن دسته از مردمی هستید که به طور مکرر وضعیت تهوع دارند مناسبتر است با آن جنگیدن ننمایید. در بعضی از موارد اینکار روشی است که جسم برای جنگیدن با مریضی‌ها انتخاب می‌کند. اگر اجازه استفراغ به خود بدهید حالتان مناسبتر از قبل خواهد بود.

  نگه داشن استفراغ قادراست به مری شما نیز ضرر وارد کند زیرا اسید معده از راه مری وارد گلو می‌شود و در آنجا نگه داشته خواهد شد.

  1. نگرانی و استرس خود را مدیریت نمایید:

  برای بعضی از مردم وضعیت تهوع وقتی ایجاد می‌شود که احساس نگرانی و استرس وجود داشته باشد. به عنوان مثال وجود یک جلسه کاری باارزش یا امتحان قادراست تقویت نگرانی و استرس را در شخص ایجاد کند. اگر این احساس را در خود داشتید به موارد زیر توجه نمایید:

  بایست این حقیقت را بپذیرید که همیشه امحل بروز تقویت سخت وجود دارد. فکرها خود را مدیریت نمایید و به جای استرس و نگرانی تلاش نمایید تقویت را کنترل نمایید.بعضی از اوقات ترس نیز سبب ایجاد وضعیت تهوع می‌شود.

  نفس عمیق بکشید و اندکی آب بنوشید. اینکار به شما یاری می‌کند احساس مناسبتری داشته باشید. هیپرونتیلاسیون نیز قادراست سبب ایجاد وضعیت تهوع شود یا حتی سبب استفراغ گردد.

  1. از شیر و نان تست مصرف نمایید:

  در بعضی از زمان ها خوراکی های ترکیبی قادراست به وضعیت تهوع شما یاری کند. دو مورد از این خوراکی ها شیر و نان تست است. همانطور که می‌دانید نان اسید اضافی را جذب می‌کند. این در حافهرست که شیر، معده شما را پوشش می‌دهد. به همین خاطر وقتی که دارویی همانند اسپرین استفاده می شود مناسبتر است از شیر مصرف گردد زیرا از ضرر آن به معده خالی پیشگیری می‌کند.

  با اینحال در بعضی از تقویت نمی‌توانید شیر را به طور مستقیم میل نمایید زیرا لبنیات خود به تنهایی وضعیت تهوع را بدتر می‌کنند. درنتیجه مناسبتر است آن را با یک ماده دیگر ترکیب نمایید.

  مناسبترین گزینه نان است. اگر التهاب معده روده ای دارید از استفاده این ماده پیشگیری نمایید. شیر و نان تست به شما یاری می‌کند معده برانگیختن شده را معالجه نمایید.

  به موارد زیر احتیاج خواهید داشت:

  • یک عهده شیر
  • یک تکه نان تست
  • کره بدون نمک

  طرز تهیه:

  یک عهده شیر را بر روی حرارت بگذارید و آن را گرم نمایید. اجازه ندهید بجوشد. سپس آن را در یک کاسه بریزید. تکه ای نان را تست نمایید یا از نان تست مهیا مصرف نمایید. اندکی کره بدون نمک به آن اضافه نمایید. نان را داخل شیر خرد نمایید و به آرامی میل نمایید.

  1. کشش های کم شدن وضعیت تهوع:

  درد کمر و گردن قادراست وضعیت تهوع را بدتر کند. در چنین تقویتی، وضعیت تهوع بازتاب جسم شما به ناراحتی‌هایی است که در کمر و گردن وجود دارد. به همین خاطر مناسبتر است کشش‌های ساد‌ه ای را امتحان نمایید تا تقویت مناسبتر شود.

  تمرینات کمر: بر روی یک میزان صاف و ممیزان دراز بکشید. یک فرش ویژه یوگا بر روی زمین بیندازید. بر روی آن دراز بکشید. تنها بخش بالایی جسم را بلند نمایید. اجازه دهید کمر خم شود.

  تمرینات گردن: سر خود را به سمت جلو بیاورید وتلاش نمایید در این وضعیت چانه‌تان قفسه سینه را لمس کند. ۱۰ الی ۱۵ ثانیه در همین وضعیت بمانید. اینکار را تکرار نمایید.

  همینطور بخوانید: حرکات یوگا برای کمردرد
  1. از برش‌های لیموی تازه مصرف نمایید:

  بوی مرکبات قادراست احساس و وضعیت تهوع را رفع کند و شکم شما را ارام تر سازد.

  برای انجام اینکار به مواد زیر احتیاج خواهید داشت:

  • یک عدد لیموترش تازه
  • یک عدد چاقوی تیز

  طرز تهیه:

  لیموها را از وسط برش دهید و آن را در نزدیکی محلی که نشسته‌اید بگذارید تا بتوانید بوی آن را حس نمایید. مطمئن شوید که دم وبازدم را به صورت کامل انجام می‌دهید.

  1. از کمپرس سرد مصرف نمایید:

  اعمال کمپرس سرد در پشت گردن قادراست سبب خوب شدن وضعیت تهوع شود. اگر این مورد با گزینه ۷ ترکیب شود تاثیر مناسبی خواهد داشت. به دلیل داشته باشید که این کمپرس نبایست بیش از اندازه سرد باشد. ابتدا چند تکه یخ را از یخچال بیرون بیاورید و اجازه دهید در هوای آزاد بماند.

  در این تقویت مطمئن خواهید بود که یخ‌ها بیش از اندازه سرد نیستند. آن را در یک پارچه تمیز بریزید. اگر دراز کشیده‌اید، کمپرس را زیر گردن خود قرار دهید. اگر نشسته اید آن را در سرتاسر پشت و گردن به آرامی حرکت دهید.

  1. پاشنه‌های خود را بلند نمایید و ضربه بزنید یا بنشینید:

  وقتی که صحبت از وضعیت تهوع و سرگیجه به میان می آید ، گردش خون یک مشکل باارزش خواهد بود. سرگیجه اکثر با تهوع همراه است. برای اینکه بتوانید این حس را کنترل نمایید، مناسبتر است موقعیت‌های زیر را برای پمپ کردن خون به جایی که احتیاج است را امتحان نمایید.

  این موارد به مغز شما یاری می کند حس تعادل داشته باشد و از بروز سرگیجه و وضعیت تهوع پیشگیری خواهد کرد.

  ابتدا مکانی را برای دراز کشیدن نمایان نمایید. مناسبتر است این محل آرام و تاریک باشد. مطمئن شوید که سر شما در یک موقعیت ممیزان و تخت قرار گرفته است. زانوی خود را خم نمایید و مطمئن شوید که نفس می‌کشید.

  در موقعیت خوبی بنشینید.تلاش نمایید پشت خود را به دیوار بچسبانید. زانوها را بالا ببرید و سر خود را بین آن‌ها قرار دهید. سپس نفس بکشید.

  1. از نعناع مصرف نمایید:

  هنظیر لیموی تازه، نعناع نیز یکی از مواردی است که بوی آن قادراست حال شما را مناسبتر کند. شما می‌توانید از گونه های متفاوت نعناع همانند چای یا روغن آن مصرف نمایید. اگر می‌خواهید سریع تر به نتیجه برسید مناسبتر است روغن نعناع را به طور مستقیم بر روی لثه‌ها بریزید.

  به موارد زیر احتیاج خواهید داشت:

  • روغن نعناع
  • پارچه تمیز یا پنبه

  کمی روغن نعناع بر روی پنبه یا پارچه تمیز بریزید. آن را به طور مستقیم بر روی لثه‌ها اعمال نمایید. اگر پنبه یا پارچه تمیز نداشتید اندکی روغن نعناع را روی دست خود بریزید و بر روی لثه‌ها بمالید.

  1. از میوه‌های منجمد مصرف نمایید:

  برشی از لیمو را در یک کیسه پلاستیک قرار دهید و آن را در فریزر بگذارید. وقتی که وضعیت تهوع داشتید از آن مصرف نمایید. هنظیر بوی لیموی تازه، این گزینه نیز به شما یاری می‌کند احساس مناسبتری داشته باشید.

  تکه‌های تازه از لیمو را برش دهید و آن را به صورت منجمد در آورید. وقتی که احساس تهوع و استفراغ داشتید آن را از یخچال خارج نمایید. بر روی زمین دراز بکشید و آن را در دهان بگذارید و بمکید.

  1. هوای تازه استشمام نمایید:

  گام زدن در هوای ازاد قادراست مناسبترین معالجه برای برطرف کردن وضعیت تهوع باشد. جریان هوای تازه در جسم قادراست حس آرامش را در شما ایجاد نمایید.

  به موارد زیر احتیاج خواهید داشت( به دلیل داشته باشید که هوای تازه مناسبترین گزینه است اما اگر امحل پیاده روی نداشتید از موارد زیر مصرف نمایید):

  یک پنکه

  مکانی برای نشستن

  پنکه را به نوع‌ای بگذارید که هوای آن به صورت شما بخورد. جلوی آن دراز بکشید یا بخوابید. این هوا قادراست حال شما را مناسبتر کند.

  1. مایعات و مواد غذایی از دست رفته را جانشین نمایید:

  در بعضی از موارد امکان پذیر است جسم شما آب بیشتری از دست داده باشد یا مواد غذایی به اندازه به آن نرسد. حتی اگر آب بیشتری هم از دست نداده اید بایست مطمئن شوید که میزان بیشتری آب می‌نوشید. اینکار سبب می‌شود وضعیت تهوع کمتر گردد.

  1. از رژیم خوراکی خوب مصرف نمایید:

  اگر وضعیت تهوع شما به دلیل مسمومیت خوراکی یا التهاب معده روده ای است، مناسبتر است از رژیم خوراکی خوب مصرف نمایید. رژیم خوراکی زیر قادراست در چنین تقویتی سودمند باشد:

  • موز
  • پوره سیب
  • برنج
  • نان تست

  شما می‌توانید به رژیم خوراکی بالا موارد زیر را نیز اضافه نمایید:

  • پاستا
  • سیب زمینی(از سرخ کردن آن بپرهیزید)

  معالجه علامت های تهوع مناسبترین شیوه برای مقاومت با آن است. با این وجود در بعضی از موارد وضعیت تهوع بدون هیچ علامت‌ای ظاهر می‌شود. در چنین تقویتی مصرف معالجه‌های خانگی که در این مقاله به آن ذکر کردیم قادراست گزینه خیلی مناسبی باشد.

  یک قانون طلایی در مورد وضعیت تهوع:

  ذهن خود را کنترل نمایید. در بعضی از موارد امکان پذیر است وضعیت تهوع به دلیل فکرهای روی دهد که در ذهن شما وجود دارد. در چنین تقویتی مریضی در جسم وجود ندارد بلکه ذهن شما پدیدآورنده این وضعیت در جسم است. به همین خاطر مناسبتر است ذهن خود را کنترل نمایید.

  از فکرها منفی دوری نمایید. همینطور اگر از چیزی می‌ترسید مناسبتر است آن را کنار بگذارید. وقتی که قدرت ذهن خود را پذیرفتید قادر خواهید بود بر این تقویت نیز پیروز شوید.


  نظر های خودتون را برای یاثار قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد


  برچسب ها :

  آمار باز دید این مطلب چگونه وضعیت تهوع را رفع کنیم؟ 14 راه معالجه تهوع | مجله سلامت یاثار
  تعداد کل بازدید ها: 100
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه