گیاه رهمانیا چیست و چه خصوصیاتی دارد؟ | مجله سلامت یاثار

 • زمان درج : 18 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • گیاه رهمانیا چیست و چه خصوصیاتی دارد؟ | مجله سلامت یاثار
 • گیاه رهمانیا چیست و چه خصوصیاتی دارد؟ | مجله سلامت یاثار


  در طب سنتی چینی (TCM)، رهمانیا یکی از ۵۰ گیاه اصلی است که برای معالجه طبیعی مریضی‌ های متفاوت به کار گرفته می‌ شود. در طب سنتی چینی اعتقاد بر این است که وضعیت بهینه تندرستی از تعادل خوب یین ( منفی، تاریک و مادینه ) و یانگ ( مثبت، روشن و آقایانه ) در جسم نشات می‌ گیرد. رهمانیا همواره یک انتخاب برای تقویتی است که بنابراین فقدان یین به وجود می آید.

  هر دو طب سنتی چینی و طب ژاپنی، رهمانیا را یک “تونیک عمومی” می دانند، به این معنی که قادراست به طیف وسیعی از علامت ها و بی قراری های تندرستی یاری کند. عموما این گیاه با گیاهان دیگر در فعالیت‌ های دارویی گیاهی قدیمی ترکیب می ‌شود. برای تقویتی نظیر کم خونی، دیابت، تب، پوکی استخوان و آلرژی ها به طور ویژه از گیاه رهمانیا مصرف می شود.

  رهمانیا (Rehmannia) چیست؟

  صدها تن از گیاهان همواره در طب سنتی چینی و همینطور طب سنتی ژاپنی، از جمله دونگ کوای، جینسنگ، پوست دارچین، زنجبیل، استراگال و این گیاه کمتر شناخته شده به نام رهمانیا مصرف می شود.

  رهمانیا یک گیاه گلدار دائمی است که شامل شش نوع Rehmannia chingii, Rehmannia elata, Rehmannia glutinosa, Rehmannia henryi, Rehmannia piasezkii, and Rehmannia solanifolia است که تمام متعلق به خانواده Orobanchaceae هستند. رهمانیا گلاتنوسا شایع‌ ترین گونه مورد مصرف در طب سنتی چینی است.

  برگ ‌های گیاه زیادتر در میزان زمین قرار دارند و گل ‌های آن می ‌توانند از زرد تا قرمز مختلف باشند. هم ریشه و هم بخش های بالای زمین برای تولید دارو مورد مصرف قرار می گیرند. مصرف این گیاه بسته به این که گیاه تازه، خشک یا پخته شده باشد، می ‌تواند مختلف باشد.

  چرا رهمانیا احتمالا قادراست اثری مثبت بر تندرستی داشته باشد؟

  گفته می ‌شود اجزای شیمیایی این گیاه به کم شدن قند خون، کم شدن درد، کم شدن تورم و اثر مثبت بر سیستم ایمنی یاری می‌ کند.

  طبق تحقیقات، حداقل ۱۲ ماده شیمیایی از ریشه گیاه رهمانیا از جمله تیروزول، آتیوزید، لوکوسپتوزید A، مارتینوزید، Isomartynoside، Purpureaside C، Jionoside A1 و Jionoside B1 جدا شده است.

  در عین حال، حداقل شش جزء شیمیایی از بخش های بالای زمین نظیر aeginetic acid, corchorifattty acid B, and pinellic acid وجود دارد.

  با توجه به دستورات طب سنتی چینی، رهمانیا خصوصیات شیرین، تلخ و سرد دارد و قادراست بر قلب، کبد، معده و کلیه اثر بگذارد. این اقدامات اصلی شامل غذا یین، پاک کردن گرما از خون و توقف خونریزی است. این گیاه همواره در TCM برای مسائل آدرنالی مصرف می شود. زمانی که به این گیاه به صورت آنلاین نگاه می نمایید، امکان پذیر است در کنار Rehmannia 8 که یک مکمل است که ترکیبی تخصیصی از Rehmannia و هفت گیاه اضافی است بیاید. گفته شده است که بر اساس یک فرمول دوست داشتنی قدیمی به نام جین گویی شن کیو وان است.

  ۴ خاصیت و استفاده بالقوه رهمانیا

  گاهی اوقات متخصصان دکتری در مورد مزایای رهمانیا به سوال برمی خورند، چرا که زیادتر مطالعات در مورد رهمانیا بر روی حیوانات بوده و یا در ترکیب با دیگر گیاهان انجام شده است. اما بعضی از مطالعات جدید در مورد این گیاه جالب توجه است، در بخش زیر به شرح این خاصیت ها و مطالعات می پردازیم.

  1. ضد دیابت

  مطالعه ‌ای که در سال ۲۰۱۸ منتشر شد، نگاهی به تاثیرات بالقوه کم شدن قند خون Catalpol که یک محصول طبیعی است که از ریشه رهمانیا گلاتنوسا جدا شده ‌است، داشت. آزمایش و تحقیق در آزمایشگاه با مصرف مردم مبتلا به دیابت گونه ۲ نشان داد که محصول رهمانیا قادر به خوب شدن مقاومت انسولین دیابت گونه ۲، به ویژه با عمل در مسیر AMPK/NOX4/PI3K/AKT می ‌باشد.

  مطالعه دیگری که در نشریه زیست دکتری و علوم دارویی منتشر شد، اثر عصاره آبی Yangkyuksanhwa-tang و یکی از اجزای اصلی آن یعنی رهمانیا گلاتنوسا را در دیابت گونه ۲ ارزیابی کرد. در طب کره ای، Yangkyuksanhwa-tang اکثر برای این گونه دیابت تجویز می شود.

  پژوهشگران گرفتنند که در موش های تحت معالجه با RG یا YKSHT مقدار گلوکز خون کم شدن یافته است. افزون بر این، هر دو عصاره سبب کم شدن گرلین (“هورمون گرسنگی”) و “تاثیرات کنترل وزن” می شود.

  1. محافظ عصبی

  کاتالپول، یک گلوکوزید ایریدیوئید جدا شده از ریشه رهمانیا گلاتنوسا، اثر مثبتی بر تولید عصبی دارد که اثر باارزشی در بی قراری های تندرستی مزمن نظیر مریضی زوال عقل و آلزایمر دارد. آشفتگیات نوروژنیک نظیر این با از دست دادن نورون در مغز و / یا نخاع نمایان می شود.

  مطالعه ۲۰۱۳ منتشر شده در مجله فارماکولوژی بریتانیا، فعالیت ‌های نوروپروتکتیو کاتالپول را که شامل اثرات سودمند آن بر غلظت کلسیم، بیان پروتیین و مسیرهای سیگنال دهی در مغز است، که همگی به کم شدن آسیبهای نورونی می افزاید را نشان می ‌دهد.

  1. ضد پوکی استخوان

  در طب سنتی چینی، تاثیرات ضد پوکی استخوان رهمانیا بنابراین توانایی این گیاه برای مرتب کردن عملکرد کلیه و کبد در زمان زیاد شدن گردش خون گفته می ‌شود.

  تحقیق علمی منتشر شده در سال ۲۰۱۷ شامل مصرف داروهای قدیمی چینی، فیتوشیمی، فارماکوکینتیک و گیاه رهمانیا در رابطه با پوکی استخوان است که سبب کم شدن تراکم و کیفیت استخوان ها می شود. برای این تحقیق علمی اخیر، بیش از ۳۰۰ مقاله تحقیقاتی و تحقیق مورد تحقیق قرار گرفت.

  در این تحقیق ۱۰۷ آزمایش بالینی با مصرف رهمانیا همراه با گیاهان اضافی زیادتر برای معالجه پوکی استخوان پس از یائسگی و پیری انجام شد. طبق این تحقیق، ” اکثر آزمایش ‌های بالینی با تاثیرقسمتی بالا و بدون هیچ اثر زیان ‌آور نمایان می ‌شوند.” با این حال، تاثیرقسمتی این آزمایشات بالینی به علت اندازه نمونه کوچک ، مدت معالجه کوتاه و طراحی ضعیف بیماران ممحدوده است.

  به طور کلی، این تحقیق نتیجه‌ گیری می‌ کند که “برای نشان دادن اقدامات حفاظت استخوان و مصرف ایمن از این گیاه و اجزای آن به مطالعات درست طراحی ‌شده و کاملا کنترل ‌شده احتیاج است.”

  1. یاری به درماتیت آتوپیک

  در طب سنتی چینی گاهی برای معالجه مسائل وابسته با آلرژی از گیاه رهمانیا مصرف می شود. یک مطالعه حیوانی که در مجله Ethnopharmacology منتشر شده، تاثیرات این گیاه را بر روی درماتیت آتوپیک، التهاب خارش دار پوست تحقیق کرد. این وضعیت پوست اکثر قادراست دراثر یک بازتاب آلرژیک باشد.

  برای این مطالعه، پژوهشگران عصاره گیاه را به صورتمحلی به منظور درماتیت آتوپیک دراثر آلرژن در موش ها مورد مصرف قرار دادند. محققان به چه نتیجه ای رسیدند؟ عصاره گیاهی قادر به مهار پیشرفت درماتیت آتوپیک در موضوعات حیوانی با سرکوب سیتوکین ها، کموکین ها و مولکول های چسبندگی بود.

  این گیاه برای مصرف در درماتیت آتوپیک همراه با گل صد تومانی (Paeonia lactiflora) و شیرین بیان (Glycyrrhiza glabra) مورد مطالعه قرار گرفته است. پژوهشگران دانشگاه مینسوتا ۵۰ سگ مبتلا به درماتیت آتوپیک را در یک آزمایش تصادفی مورد مطالعه قرار دادند. سگ ‌هایی که با این ترکیب گیاهی معالجه شدند، در مقایسه باپرورش ۱۳ درصد گروه پلاسبو، شاهد خوب شدن ۳۷.۵ درصدی بودند. با این حال، این فرق از لحاظ آماری معنی دار نبود.

  تاریخچه و آمار جالب

  این گیاه بومی کشورهای آسیایی از جمله چین، ژاپن و کره است. در قرن ۱۸ از آسیا به دنیای غرب آورده شد. امروزه در آمریکا و اروپا، گاهی به عنوان گیاه زینتی باغپرورش می کند. نام نوع ” گلاتنوسا ” از گونه گلوتنیک است و ذکر به ماهیت چسبنده ریشه گیاه دارد. در چین، نام آن به معنای “زرد بزرگ” یا “زمین زرد” است.

  Rehmanniae Radix ریشه رهمانیا گلاتنوسا است و گفته می شود یکی از شایع ترین مواد تشکیل دهنده چندین دارو گیاهی چین برای آشفتگی حافظه وابسته با پیری پیشنهاد می شود.

  اخطار ها و موارد احتیاط رهمانیا

  رهمانیا قادراست قند خون خود را پایین بیاورد و درنتیجه با داروهای ضد دیابت رابطه برقرار می کند. از آنجایی که استفاده رهمانیا قادراست بر میزان قند خون اثر بگذارد، به طور متداول پیشنهاد می‌ شود که مردم مبتلا به دیابت از استفاده آن پرهیز کرده یا خیلی مواظب باشند، و مردمی که احتیاج به عمل جراحی دارند، بایست حداقل دو هفته قبل از عمل استفاده آن را متوقف کنند.

  رهمانیا برای بچه ها، خانم ها باردار یا شیرده نیز پیشنهاد نمی ‌شود.

  این گیاه برای مردم مبتلا به مریضی ‌های مزمن کبد یا مریضی ‌های معده و روده پیشنهاد نمی ‌شود. تمام داروهای گیاهی چینی نظیر رهمانیا بایست تحت نظارت حرفه ‌ای گرفته شوند.

  در حال حاضر هیچ دوز ایمن تجویز نشده برای این گیاه وجود ندارد ، درنتیجه با مواظب تندرستی درباره یک میزان خوب برای احتیاجهای خود صحبت نمایید. خیلیی از مکمل ‌های رهمانیا شامل ۵۵ تا ۳۵۰ میلی ‌گرم گیاه هستند.

  همینطور بایست توجه کنیم که محصولات گیاهی، می توانند برچسب های اشتباه، شامل مواد افزودنی پرمخاطره و گاهی اوقات میزان اندکی از فلزات سنگین پرمخاطره باشند. بنابراین بایست به دنبال رهمانیای خالص و ارگانیک باشید و از فروشندگان معتبر آماده نمایید.

  پیامد جانبی این گیاه که گزارش شده ‌است شامل ناراحتی GI (از جمله وضعیت تهوع خفیف، معده شل، نفخ شکم) آلرژی، سردرد، تپش قلب، خستگی و سرگیجه است.


  نظر های خودتون را برای یاثار قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد


  برچسب ها :

  آمار باز دید این مطلب گیاه رهمانیا چیست و چه خصوصیاتی دارد؟ | مجله سلامت یاثار
  تعداد کل بازدید ها: 115
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه