آیا شما تیپ شخصیتی گونه D هستید؟ ویژگی‌های تیپ شخصیتی گونه دی | مجله سلامت یاثار

 • زمان درج : 7 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • آیا شما تیپ شخصیتی گونه D هستید؟ ویژگی‌های تیپ شخصیتی گونه دی | مجله سلامت یاثار
 • آیا شما تیپ شخصیتی گونه D هستید؟ ویژگی‌های تیپ شخصیتی گونه دی | مجله سلامت یاثار


  آیا اکثر تمایل دارید که اندوهگین باشد و احساس اندوهگینی درون‌تان باشد و آن را از دیگران مخفی می‌نمایید؟ آیا میل شما به سمت نیمه‌ی خالی لیوان است؟ اگر اینگونه باشید، احتمالاً تیپ شخصیتی گونه D هستید.

  گونه های تیپ‌های شخصیتی در دهه‌ی ۱۹۵۰ میلادی در اصل توسط کارشناسان قلب و عروق شناخته شده بودند تا به وسیله‌ی آن بیمارانی که احتمال زیادتری برای دچار به مریضی‌های قلبی دارند را راحت‌تر شناسایی کنند. این تحقیق‌ سال‌ها دنباله نمایان کرد تا اینکه گونه‌های متفاوت دیگری به تیپ‌های شخصیتی اضافه شد و به وسیله‌ی حروف نام‌گذاری شدند و هرکدام خصوصیت ویژه خود را داشتند.

  احتمالاً قبلاً در مورد تیپ شخصیتی گونه A شنیده‌ باشید. این تیپ شخصیتی ویژگی‌هایی از قبیل روحیه‌ی رقابتی و حریف‌طلبی، خشن و اهداف جاه‌طلبانه در سطوح بالا را شامل می‌شود. مردمی که این تیپ شخصیتی را دارند، احتمال دچار به مریضی‌های قلبی و عروقی مثل مریضی فشار خون در آن‌ها زیادتر از بقیه مردم است.

  زمانی از گونه‌های متفاوت تیپ شخصیتی صحبت می‌کنیم، در واقع مدلیی از ویژگی‌های شخصیتی را در دید داریم نه گونه نمایانی از نشانه ها شناسایی مریضی. این ویژگی‌های شخصیتی به پژوهشگران یاری می‌کنند که مردمی که در ریسک دچار به مریضی‌های قلبی و عروقی  و بقیه ریسکات فیزیکی و جسمی هستند را شناسایی کنند.

  ویژگی‌های تیپ شخصیتی گونه D

  تیپ شخصیتی گونه D گونه ویژهی از شخصیت است که برای اولین بار در دهه ۱۹۹۰ توسط روانشناس و پژوهشگر بلژیکی یوهان دنولت (Johan Denollet) علامت‌گذاری شد.

  حرف D در این گونه شخصیت، مخفف پریشانی و نفرت است و به مجموعه‌ای از خواص شخصیتی نمایانی ذکر می‌کند که در زیر به نام بردن بعضی از آن‌ها می‌پردازیم:

  • حس نگرانی و بی قراری
  • غم و انده
  • زودرنجی و کج‌خلقی
  • زاویه‌ی نگاه بدبینانه به تمام‌چیز
  • صحبت‌های منفی که با خود انجام می‌دهد
  • دوری از موقعیت‌های دسته جمعی متفاوت
  • فقدان و فقدان اطمینان به نفس
  • ترس از طرد شدن
  • ظاهر آشفته داشتن
  • نادلگرمی بودن

  تمام‌‌ی ما انسان‌ها این احساسات را تجربه می‌کنیم. اما مردمی که تیپ شخصیتی گونه D دارند زیادتر از مردم متداولی گرفتار این عواطف و احساسات می‌شوند.

  یک تیپ شخصیتی نشان دهنده نشانه ها مریضی روانی در شخص نیست، بلکه طبق تحقیقات انجام شده، تنها مدلریتم قابل توجهی از رفتار‌های مردمی است که دربرابر مریضی‌های وابسته با قلب و عروق و همینطور سیستم ایمنی جسم است.

  همینطور بخوانید: روانشناسی شخصیت چیست

  چطور متوجه بشویم که جزو مردم تیپ شخصیتی گونه D هستیم؟

  برای مناسبتر فهمیدن گونه شخصیتی D و رابطه آن با ریسکاتی که تندرستی جسمی مردم را تهدید می‌کند، پژوهشگرین ابزار شناسایی معیاری به نام (D Scale-14 (DS14 را پیشرفت دادند که به وسیله‌ی آن می‌توان مردمی که دارای این تیپ شخصیتی هستند را شناسایی کرد. این ابزار به پژوهشگران در اندازه‌گیری خویشتن‌داری دسته جمعی و اثرات منفی رفتار‌ی وی یاری می‌کند که هر دوی آن‌ها از علامت‌های بارز تیپ شخصیتی گونه D است.

  خویشتن‌داری دسته جمعی به معنی این است که مردم غالباً میل به دور بودن و خجالت کشیدن از تفاکتور‌های دسته جمعی دارند. این هم احتمالاً به دلیل ترس از طرد شدن یا مورد داوری قرار گرفتن است که در نهایت منجر به فقدان اطمینان به نفس شخص در موقعیت‌های دسته جمعی خواهد شد.

  اثرات منفی رفتاری هم به این معنی است که مردم مرتباً گرفتار احساسات و عواطف منفی مثل اندوه و حزن، نگرانی و زودرنجی می‌شوند.

  سوال‌هایی که بایست در دید داشته باشید.

  اگر کنجکاوید بدانید که شما تیپ شخصیتی گونه D هستید، سوالات زیر قادراست در رساندن شما به جواب مطلوبتان یاری‌رسان باشد:

  • آیا میل من به سمتی است که دوست دارم احساساتم را درون خودم بریزم و هیچ‌زمان آن‌ را به کسی نشان ندهم؟
  • آیا آشنا شدن با اشویژه جدید برایم مسئله است؟
  • آیا در زمان ها حساس به راحتی تحت اثر قرار می‌گیرم؟
  • آیا تا جایی که امحل دارد از تفاکتورات دسته جمعی دوری می‌کنم؟
  • آیا اکثر با خودم صحبت‌های منفی انجام می‌دهم؟
  • آیا اکثر اوقات احساس ناراحتی و کج‌خلقی می‌کنم؟
  • آیا زیادتر زمان ها تمایل دارم در وضعیت روحی بد و ناراحت‌کننده‌ای باشم؟
  • آیا مرتباً مضطربم؟

  چالش‌های عاطفی

  برای بعضی از ما، به اشتراک گذاشتن عواطف و احساسات مان با مردمی که به ما نزدیک هستند، ضرر‌زننده به دید می‌رسد. برای اشویژهی که ویژگی‌های تیپ شخصیتی گونه D دارند، اشتراک عواطف و احساسات با دیگر مردم کاری خیلی سخت و هولناک به دید می‌رسد.

  ترس از طرد شدن و مورد داوری قرار گرفتن در بین مردمی که تیپ D هستند شایع است و برای اینکه از خودشان در مقابل این گونه تجربیاتمراقبت کنند، تلاش و انرژی بیشتری صرف مخفی کردن عواطف خود می‌کنند. افزون بر ترس از داوری شدن و طرد شدن، یکی دیگر از ویژگی‌های مردم تیپ گونه D این است که اطمینان کردن به دیگر مردم برای آن‌ها خیلی مسئله است. مخصوصاً در وقت‌هایی که در وضعیت پریشانی روحی به سر می‌برند.

  همانطور که خودتان متوجه شدید، تلاش برای حفظ و مخفی کردن این احساسات، به گونهی یک چالش به حساب می‌آید. مردم با ویژگی‌های تیپ شخصیتی گونه D عواطف و احساسات منفی را اکثر تجربه می‌کنند و فکر می‌کنند کسی را ندارند که به او روی بیاورند. افزون بر اینکه ترس از طرد شدن و مورد داوری قرار گرفتن دارند، از اینکه مردم را با بار عاطفی خود پر کنند، مخصوصا مردم نزدیک به خود، می‌ترسند.

  تندرستی جسمی

  مردمی که تیپ شخصیت گونه D هستند، آنقدر برای پوشاندن، خفه کردن و مخفی کردن خود تلاش می‌کنند و انرژی صرف می‌کنند که اکثر منجر به ایجاد پیامدهای در تندرستی آن‌ها می‌شود. پیامدهای نظیر احتمال دچار به مریضی‌های عروقی نظیر کرونر (CAD)، آشفتگی در عملکرد سیستم ایمنی و همینطور التهاب مزمن.

  تحقیقات در این زمینه در حال کامل شدن و مناسبتر شدن است تا دکتران و بقیه‌ی کارشناسان تندرستی ریسکاتی که تندرستی بیماران را تهدید می‌کنند را شناسایی کنند و اقدامات ضروری برای معالجه را پیش گیرند. تلاش بیشتری که مردمی تیپ D برای سرکوب و پیشگیری از احساسات خودشان صرف می‌کند قادراست منجر به میزان قابل توجهی از پریشان‌حالی برای این مردم شود که بنابراین آن شخص گرفتار زیاد شدن ضربان قلب، بالا رفتن فشار خون و همینطور زیاد شدن مقدار قند خون آزاد شده در جسم او شود.

  تحقیقاتی که به تازگیً انجام شد نشان دهنده این بود که ویژگی‌های مردم تیپ شخصیتی گونه D چگونه می‌توانند بر تندرستی فیزیکی آن‌ها اثرگذار باشند. پس از تحقیق انجام شده از میان بیش از ۳۰۰ مریض در یک برنامه توانقسمتی قلبی، دانشمندان یافتند که ۲۷% از مردمی که تیپ D بودند در طی ۱۰ سال فوت شدند، این در حالی است که ۶% از مردمی که در آن گروه قرار داشتند اصلاً تیپ D نبودند. افزون بر این، از میان ۹۰۰ مریضی که جراحی عروق کرونر شدند، مردمی که تیپ شخصیتی گونه D بودند زیادتر از ۴ برابر نسبت به بقیه احتمال حمله قلبی داشتد و پس از ۹ ماه که از جراحی می‌گذشت  احتمال  فوت این دسته زیادتر بود.

  روابط شخصی

  از آنجایی که مردم دارای ویژگی‌های تیپ شخصیتی گونه D با احساساتی از قبیل نگرانی و اندوه سرکار دارند و همینطور درگیر شدن در یک تفاکتور دسته جمعی برای آن‌ها کاری سخت و چالش‌برانگیز است، روابط شخصی یکی از موارد خیلی سخت و پرتنش برای این مردم محسوب می‌شود.

  خویشتن‌داری دسته جمعی شخص را در روابط خود، چه از گونه خوبتی‌اش مثل همکار و آشنایان و چه از گونه صمیمی‌ و نزدیکش گرفتار آشفتگی و مسئله می‌کند.

  زمانی که مردم دارای خصوصیت شخصیتی گونه D وارد ارتباط‌ای می‌شوند، مادامی که عواطف و احساسات منفی آن‌ها در طی ارتباط بروز نمایان کند، در حفظ آن ارتباط به مسئله می‌خورند. آن‌ها به عنوان مردمی بدبین، کج‌خلق تلقی می‌شوند و توانایی رابطه برقرار کردن و نزدیک شدن به دوستان، همکاران، شریک‌شان و اعضای خانواده‌ی آنان زیر سوال می‌رود.

  تحصیل و شغل

  مردمی که دارای ویژگی‌های شخصیتی گونه D هستند، با چالش‌های مختلف دیگری در تحصیل و شغل خود روبرو هستند. با توجه به گرایش بیشتری که این مردم به خویشتن‌داری دسته جمعی دارند، پیشرفت ومراقبت روابط برای آن‌ها کار سختی است.

  گرایش این مردم به دوری یا مقاومت در مقابل تفاکتورات دسته جمعی، احساساتی نظیر تعلق دارا بودن به یک گروه و منافع مشترک دارا بودن با مردم دیگر را برای آن‌ها چالش‌برانگیز می‌کند. همینطور این امر منجر به احساس پریشانی و کج‌خلقی مردم گونه D در زمان مواجهه با کار گروهی و یا پروژه‌هایی که احتیاج به همکاری با دیگر مردم می‌شود دارد. به دلیل ماهیت خویشتن‌دار این مردم، امکان پذیر است آن‌ها را غیبرطرف کردنال و یا به عنوان کسانی که اشتیاقی به مشارکت ندارند تلقی کنیم.

  با توجه به اینکه می‌دانیم مردم دارای خصوصیت تیپ گونه D اکثر با احساسات ناخوشایند دست و پنجه نرم می‌کنند و با خوشان حرف‌های منفی می‌زنند، پرواضح است که در زمینه چیدن اهداف شخصی و برنامه‌ریزی و رسیدن به آن گرفتار مسائل متعددی هستند.

  در محیط کاری یا تحصیل، نگرانی و فشاری که این مردم بر تاثیر پروژه‌ها و تکالیف خود احساس می‌کنند، برای این مردم بی قراری بیشتری را به وجود آورده است. این مردم در این تقویت روحی فقط به پیش‌بینی خروجی‌های منفی و اینکه چطور کار مناسب پیش نمی‌رود می‌پردازند.

  اگر تیپ شخصیتی گونه D هستید، چه اقدامات لازمی بایست انجام دهید؟

  با اینکه مردم تیپ شخصیتی گونه D به عنوان مردمی شناخته شده‌اند که گرفتار پریشان‌حالی و کج‌خلقی بیش‌ از حد هستند، اما می‌توانند روش‌هایی برای زندگی مناسبتر و لذت‌قسمت‌تر یاد بگیرند. با عمل به این اقدامات نه تنها زاویه‌ی دیدشان نسبت به فاکتور های بیرونی و تجربیات عاطفی آن‌ها خوب شدن نمایان می‌کند، بلکه امحل خوب شدن عملکرد جسمانی آن‌ها هم وجود دارد.

  یادگیری روش‌های جدید کنترل فشار و استرس، زیاد شدن دلگرمی و خوشبینی نسبت به زندگی، و غلبه بر خویشتن‌داری دسته جمعی، قادراست فاکتور های کلیدی یاری به مردم دارای خصوصیت تیپ شخصیتی گونه D باشد.

  اقدامات کاربردی و سودمندی که هر شخص دارای خصوصیت تیپ شخصیتی گونه D برای خوب شدن میزان کیفی زندگی خود قادراست بردارد، در زیر شرح داده شده است:

  • خوگویی مثبت: شناسایی و به چالش‌ کشیدن مدلهای قدیمی خودگویی منفی به مردم یاری می‌کند تا متوجه اثر این رفتار بر تصمیم‌گیری‌های شخصی، رفتار و روابط خصوصی خود بشوند. تخصیص دادن زمان به اندازه برای کشف و به کارگیری خودگویی مثبت و صادقانه، قادراست اثر باارزشی در خوب شدن عملکردی این مردم داشته باشد.
  • مرتب کردن احساسات و عواطف: کنار آمدن با نگرانی، اندوه و استرس قادراست چالش بزرگی برای مردم دارای خصوصیت شخصیتی گونه D باشد. درک چگونگی کارکرد این احساسات و تبدیل آن به گونهی یاری برای تصمیم‌گیری سالم‌تر، و پریشیانی و کج‌خلقی کم‌تر قادراست یاری مثبتی برای این مردم باشد. برای مثال، مناسبتر است در زمان مواجهه با این عواطف از خود بپرسند: «زمانی احساس کج‌خلقی می‌کنم، به چه چیزی احتیاج دارم؟»
  • مهارت‌های مقاومت‌ای سالم: به کارگیری رفتارهای سالم و جدید برای مواجه شدن با لحظات پریشانی و بدخلقی قادراست سودمند واقع شود. از آنجایی که خیلیی از مردم دارای خصوصیت شخصیتی گونه D در مخفی کردن و انباشته شدن احساسات خود مهارت دارند، اینکه یاد بگیرند که در مورد عواطف خود آگاه و هشیار باشند قادراست به آن‌ها یاری کند تا با وضعیت کج‌خلقی خود مناسبتر کنار بیایند و با روش‌های سالم‌تری روبرو شوند.
  • مهارت‌های بین شخصی: خویشتن‌داری بزرگ‌ترین خصیصه تیپ شخصیتی گونه D است، و طبیعتاً فاکتور کلیدی برای غلبه بر چالش‌های دسته جمعی محسوب می‌شود. یافتن روش‌هایی برای برقراری رابطه با مردم و جسنجو جهت منافع مشترک با آن‌ها و یادگیری روش‌هایی جهت ریسک‌های کوچک عاطفی در رابطه با مردم، قادراست اثر اثربخشی در این مورد داشته باشد. این قادراست به سادگی گفتن «سلام» به یک شخص جدید و غریبه یا یادگیری چگونه آغاز کردن یک مکالمه با شخص غریبه باشد.
  • تحمل پریشانی: ماهیت زندگی با بالا و پایین دارا بودن تعریف شده است. پس از بین بردن وضعیت پریشانی به صورت کامل نقادراست ایده‌ِ خوب و واقع‌بینانه‌ای باشد. با این حال یادگیری روش‌های سالم در حین مواجهه با لحظات پراسترس قادراست یاری بزرگی باشد. روش‌هایی مثل نفس کشیدن، آگاهی ذهنی و تمرین شکرگزاری و قدردانی قادراست نمونه‌های خوبی از مدیریت تقویت پرفشار باشد.
  • خودکارآمدی: امکان پذیر است برای مردم با خصوصیت شخصیتی گونه D دلگرمیوار و پرقدرت بودن در برابر ایجاد تغییر در زندگی‌شان کاری سخت و سخت باشد. کشف و جشن گرفتن همان پیروزی و دستاورد‌های کوچک این مردم قادراست حس کارآمدی آن‌ها را رشد دهد. خودکارآمدی تصوری از این است که چقدر کفایت و شایستگی انجام کارهایمان را داریم که به واسطه‌‌ی آن می‌توانیم وظایفمان را با موفقیت به ثمر برسانیم. غنیمت‌شماری پیروزی‌ها، هرچند کوچک و به کارگیری و کشف نقاط قوت‌مان قادراست یاری خیلیی برای زیاد شدن یافتن حس خودکارآمدی ما باشد.
  • ساختن روابط شخصی: این موضوع قابل درک است که مردم دارای خصوصیت شخصیتی گونه D به دلیل ترس از طرد شدن و مورد داوری قرار گرفتن‌شان، اوقات سخت و مسئلهی را برای ساختن و حفظ کردن روابط خود می‌گذرانند. یادگیری اینکه چگونه به دیگری اطمینان کنند، رابطه اثربخش برقرار کردن و اینکه چگونه یک شریک سالمی باشند قادراست اثر باارزشی در زیاد شدن خوب شدن عملکرد شخص در مورد روابط شخصی‌اش باشد. مشاوره قادراست به این مردم در یادگیری اینکه چگونه با تعارضات در روابط شخصی خود کنار بیایند و آن‌ها را در جهت ساخت ومراقبت روابط صمیمی و نزدیک شخصی راهنمایی کند، یاری کند.
  • هدف‌گذاری: خوش‌بینی و دلگرمیواری برای مردم تیپ شخصیتی گونه D امری چالش‌برانگیز است. یادگیری اینکه چگونه اهداف معناداری برای خود تعیین کنند، به آن‌ها در شناخت واضح اولویت‌ها و اهمیت‌هایشان یاری می‌کند. هدف‌گذاری کوتاه مدت قادراست به مردم یاری کند تا بر روی آینده‌ی خود با احساس دلگرمیواری و خوشبینی و اعتماد زیادتری تمرکز داشته باشند.
  • آگاهی ذهنی: آگاهی ذهنی، دعا و نماز و مواظبه قادراست برای مردم گونه D راهی برای کسب آرامش و دلگرمی باشد و در زمان های که به کج‌خلقی و پریشانی گرفتار می‌شوند، احساسات آن‌ها را مرتب کردن و کنترل کند. منافع خیلیی، چه ذهنی و چه جسمانی، با تمرین آگاهی ذهنی و یادگیری اینکه چگونه خود را در زمان ها پریشانی آرام کنیم، نصیب ما می‌شود.
  همینطور بخوانید: با گونه های صفات شخصیتی اصلی آشنا شوید
  ترجمه و تدوین خانوم نوریه رضوی ثانی


  نظر های خودتون را برای یاثار قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد


  برچسب ها :

  آمار باز دید این مطلب آیا شما تیپ شخصیتی گونه D هستید؟ ویژگی‌های تیپ شخصیتی گونه دی | مجله سلامت یاثار
  تعداد کل بازدید ها: 58
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه