خصوصیات روغن دانه کتان - 7 فایده روغن بذر کتان | مجله سلامت یاثار

 • زمان درج : 1 هفته قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • خصوصیات روغن دانه کتان - 7 فایده روغن بذر کتان | مجله سلامت یاثار
 • خصوصیات روغن دانه کتان - 7 فایده روغن بذر کتان | مجله سلامت یاثار


  خصوصیات دانه کتان را به صورت مفصل در مقاله ای مجزا تحقیق کرده ایم و اهمیت بالای این دانه غذا بر کسی پوشیده نیست؛ دانه کتان نیز نظیر زیادتر دانه های غذا دارای روغن با فایده شگفت انگیز است در این مقاله قصد داریم بعضی از خصوصیات روغن دانه کتان را تحقیق کنیم.

  مزایای روغن دانه کتان برای تندرستی شامل قابلیت آن برای خوب شدن تندرستی قلب، کم شدن التهاب و نقرس و پیشگیری از سرطان و پیری زودرس است. همینطور به تثبیت سیستم ایمنی یاری می کند و هضم را مرتب کردن می نماید. روغن دانه کتان قادراست مرتب کردن کننده هورمون ها در خانم ها بعد از یائسگی باشد، فشار خون را کم شدن دهد، از مریضی های متفاوت دستگاه گوارش پیشگیری کند و تندرستی چشم را خوب شدن بقسمتد.

  روغن دانه کتان چیست؟

  روغن دانه کتان، یک روغن گیاهی رایج است که از کتان به دست می اید و مدت هاست که توسط انسان ها شناخته شده و به کار می رود. کتان، که به لحاظ علمی با نام Linum usitatissimum شناخته می شود، دارای استفاده بی‌شماری است.اگر چه، این روغن احتمالا از منطقه مدیترانه به دست آمده است اما کانادا، روسیه، فرانسه و آرژانتین بزرگترین تولید کنندگان آن در جهان هستند. این گیاه تمام کاره است زیرا در بخش های متگونهیپرورش می کند و دارای کاربردهای بی‌شماری است. برای هزاران سال، روغن دانه کتان نه تنها به عنوان یک ماده کلیدی در پارچه کتانی بلکه به عنوان یک منشا خوراکی خیلی سودمند و با استفاده آسان مصرف شده است.

  روغن دانه کتان، پربار از اسیدهای چرب امگا ۳، یکی از شایع ترین گزینه ها برای روغن های گیاهی قدیمی است. این امر تا محدودهی به این علت است که فهرست قابل توجهی از مزایای تندرستی به آن تخصیص یافته است. این روغن را می توان هنظیر دیگر روغن های گیاهی مورد مصرف قرار داد.

  ۷ فایده روغن بذر کتان برای تندرستی:

  در حالی که پارچه کتانی یکی از جاهایی است که زیادتر دربرابر این ماده قرار دارید اما بازار خوراکی و رژیم خوراکی در سراسر جهان علاقه بیشتری به این ماده نمایان کرده اند. اجازه دهید نگاهی به برخی از مزایای روغن دانه کتان برای تندرستی جسم بیندازیم.

  میزان کلسترول را کنترل می کند:

  در میان روغن های گیاهی موجود در بازار، روغن دانه کتان دارای بالاترین مقدار امگا ۳ است که برای جسم خیلی باارزش است. در حالی که هر دو شکل کلسترول برای جسم الزامی هستند اما امگا ۳ به عنوان کلسترول”مناسب” یا HDL ندلگرمیه می شود. اسید چرب امگا ۳ یاری می کند تا از شکل ناخوب کلسترول، به نام LDL، خلاص شوید. این موضوع بدین معنی است که نبایست بی قرار جمع شدنپلاک ها در دیواره های شریان ها و رگ های خونی باشید. این موضوع سبب خوب شدن تندرستی قلب و کم شدن ریسک پیشرفت سکته و دیگر مریضی های قلبی می شود.

  از سرطان جلوگیری می کند:

  یکی از عناصر باارزش دیگر روغن دانه کتان، محتوای آنتی اکسیدانی بالا در آن است. روغن دانه کتان پربار از استرول های گیاهی است که به عنوان فیتواسترول شناخته می شود. آنان به عنوان آنتی اکسیدان های خیلی قدرتمند عمل می کنند. این موضوع بدین معنی است که می توانند از ضرر های رادیکال های آزاد به سلول های سالم در قسمت های متفاوت جسم پیشگیری کنند و جلوی تبدیل شدن سلول های سالم به سلول های سرطانی را بگیرند. افزون بر این، لیگنین ها در روغن دانه کتان اثر مستقیمی بر تعادل هورمون در جسم شما دارد. این موضوع به این معنی است که سرطان های وابسته با هورمون در جسم کمتر از حد متداول در سیستم غدد درون ریز جسم اتفاق می افتد.

  سبب خوب شدن تندرستی سیستم گوارش می شود:

  محتوای فیبر بالا در روغن دانه کتان به این معنی است که دستگاه گوارش مرتب کردن می شود. فیبر، مدفوع را زیاد شدن می دهد و از طریق دستگاه گوارش حرکت می کند و از این طریق سبب پیشگیری از یبوست و اسهال می شود. افزون بر این، لیگنین ها سبب کم شدن ریسک دچار به سرطان روده بزرگ می شوند. دارا بودن میزان فیبر به اندازه در رژیم خوراکی نیز برای حفظ میزان کلسترول در جسم ارزش دارد.

  مانع از خشک شدن چشم ها می شود:

  برخی از هورمون های موجود در دانه کتان بر روی فقدان مایع در چشم تاثیر می گذارد. فقدان مایع چشمی قادراست ناآسان کننده باشد. با مصرف منظم از روغن دانه کتان در رژیم خوراکی، می توان از بروز خشکی چشم جلوگیری کرد. این ماده همینطور قادراست از فرم های جدی تر این وضعیت نظیر سندرم Sjogren پیشگیری کند.

  التهاب را کم شدن می دهد:

  ظرفیت ضد التهابی روغن دانه کتان به معنای آن است که قادراست از اشکال متفاوت التهاب در جسم از جمله دردهای طبیعی و درد در مفاصل و عضلات، و همینطور تقویت جدی تر نظیر آرتروز و حتی نقرس پیشگیری کند! روغن دانه کتان یک فاکتور ضد التهابی طبیعی است، درنتیجه اگر از تقویت التهابی رنج می برید، مطمئن شوید که آن را در رژیم خوراکی خود می گنجانید.

  مریضی کرون را معالجه می کند:

  با اینکه بعضی از مزایای دانه کتان برای سیستم گوارشی را در قسمت های قبلی بیان کردیم اما مریضی کرون تقویتی است که مردم سرتاسر جهان را تحت اثر خود قرار می دهد. تحقیقات انجام شده بر روی روغن دانه کتان نشان می دهد، التهاب روده بزرگ و سیستم گوارشی در تاثیر استفاده این روغن کم شدن می یابد.

  تعادل هورمونی را حفظ می کند:

  خانم ها بعد از یائسگی بدنشان گرفتار تغییرات بیشتری می شود. در این تقویت تعادل هورمون ها دستخوش تغییر می گردد. لیگنن موجود در روغن دانه کتان قادراست اثر بیشتری بر روی تعادل هورمونی داشته باشد و به خوب شدن عملکرد جسم مردم در این سنین یاری کند.

  پیامد احتمالی روغن دانه کتان:

  با اینکه زیادتر کارشناسان بر این باورند که دانه کتان روغن سالمی است، هنوز هم تحقیق بیشتری بر روی آن در حال انجام است. تحقیقات نشان می دهد این ماده جریان خون را زیاد شدن می دهد. این موضوع به معنای معالجه سریع تر بعد از جراحی است. با این حال هنوز معلوم نیست خانم ها در دوران بارداری و شیردهی می توانند این روغن را استفاده کنند یا نه. اثر این روغن بر روی این مردم هنوز کاملا نمایان نیست و به تحقیقات بیشتری احتیاج خواهد بود.


  نظر های خودتون را برای یاثار قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد


  برچسب ها :

  آمار باز دید این مطلب خصوصیات روغن دانه کتان - 7 فایده روغن بذر کتان | مجله سلامت یاثار
  تعداد کل بازدید ها: 9
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه