مناسبترین گیاهان دارویی برای رشد در خانه | مجله سلامت یاثار

 • زمان درج : 3 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • مناسبترین گیاهان دارویی برای رشد در خانه | مجله سلامت یاثار
 • مناسبترین گیاهان دارویی برای رشد در خانه | مجله سلامت یاثار


  تمام چیز از روزی آغاز شد که الیزابت میلارد از کار در مزرعه خسته و کوفته بود، ازشهر نفرین شده‌ایی که در آن گیر کرده بود احساس بیزاری می‌کرد. به چندتا از از برگ‌های گیاه ریحان مقدس چنگی زد و درون دهانش چپاند. چند دقیقه بعد، به طرز شگفت‌انگیزی خودش را پرانرژی احساس کرد. میلارد نویسنده‌ی کتاب داروخانه‌ی حیاط پشتی می‌گوید، دقیقا از همان لحظه متوجه‌ی فایده دارویی این گیاه و گیاهان دیگر شدم.

  برایان هتریک نیز قدرت معالجه ای گیاهان را به عینه مشاهده نموده است. شغل او رشد خیلیی از این میوه‌ها و سبزیجات است، که در مرکز معالجه ای بقراط در غرب ساحل پالم، به خدمت گرفته می‌شود و تاکید آنان بر خصوصیات دارویی گیاهان است. هتریک، که در زمره دکتران طب گیاهی جای دارد، معتقد است طبیعت ابزارهای خیلی قدرتمندی برای تثبیت سیستم ایمنی جسم در اختیار ما گذاشته است که قادراست شما را قوی و سالم نگه دارد. مناسبترین شیوه به خدمت گرفتن خصوصیات دارویی گیاهان، رشد آنان در باغچه‌ی حیاط خودتان است.

  خوشبختانه، برای رشد بعضی دانه‌ها و گیاهان کوچک که خصوصیات گیاهی فوق‌العاده‌ایی دارند، احتیاجی به استعداد و مهارت ویژه باغبانی نیست. در اینجا هتریک و میلارد فهرستی از گیاهانی که افزون بر خصوصیات فوق‌العاده‌ی دارویی به راحتی نیزپرورش می‌کنند را بیان نموده‌اند. برای حصول مناسبترین نتیجه از محصولات تازه، رسیده و خامی که خودتان رشد داده‌اید، میل نمایید.

  سیر

  خصوصیات قدرتمند: آنتی‌باکتریال، ضدمیکروب و ضدقارچ که در عین حال التهاب را نیز کم شدن می‌دهد. مطالعات حاکی از آن است که سیر قادراست ریسک دچار به سرطان ریه، پروستات را کم شدن دهد، ورم مفاصل و استخوانی را تخفیف دهد و بعضی سلول‌های سرطانی را ویران کند. یافته‌های اولیه حاکی از آن است که سیر قادراست از مقدار بالای کلسترول بکاهد و فشار خون را در مردم مبتلا به فشار خون کم شدن دهد.

  استفاده هر روزه: طبق مطالعات منتشر شده در مجله‌ی دکتر خانواده‌ی امریکا، استفاده منظم سیر مانع از بروز سرماخوردگی‌های رایج می‌گردد. میلارد می‌گوید، زمانی که احساس مریضی می‌کند سیر را ساطوری کرده، اجازه می‌دهد تا ۱۵ دقیقه به همان وضعیت بماند تا مواد آن فعال شود و گسترش یابد و سپس هنظیر یک قرص آن را قورت می‌دهد. این کار برای روابط شخصی چندان مناسب نیست، اما برای سرماخوردگی به طرزی باورنکردنی اثربخش است. در دنباله می‌افزاید که اکنون ۱۰ سال است سرما نخورده!

  راهنمای رشد: در بهار یا پاییز، دانه‌ی سیر را به صورت آنلاین یا از کشاورزهای محلی و یا از فروشگاه‌های محصولات کشاورزی آماده نمایید. ( از ریشه‌ی گل سیر که سم‌پاشی شده‌اند مصرف ننمایید زیرا آنان اکثر جوانه نمی‌زنند.) یک حبه سیر را بردارید، به طوری که بخش تیز آن بالا قرار گیرد تا عمق ۸ تا ۹ سانت در زیر خاک فرو ببرید و بعدی را با فاصله‌ی ۵۰ سانت از اولی بکارید. چنانچه در پاییز اقدام به کاشت سیر نمودید، میزان خاک را با کودهای گیاهی (کاه، یونجه خشک، برگ خشک یا علف‌های زده شده) بپوشانید تا در زمستان گرم بماند. زمانی‌که در بهار ریشه‌ی پیچک نظیر آن ساقه‌دار شد تا گل کند، آن را با قیچی باغبانی بزنید تا مواد غذایی آن در خود سیر باقی بماند و به گلِ سیر منتقل نشود. ۲ هفته‌ی دیگر نیز صبر نمایید؛ سپس ریشه‌ی سیر را از زمین خارج نمایید و محصول خود را برداشت نمایید.

  جوانه‌ی بروکلی

  خصوصیات قدرتمند: جوانه‌ی بروکلی شامل ذخیره‌ی قدرتمندی از سولفارفان است که منابع ضد سرطانی طبیعی جسم را برانگیختن کرده وپرورش تومورهای سرطانی را متوقف می‌سازد. پژوهشگران دانشگاه جانز هاپکین، جوانه‌ی بروکلی که لبریز از آنزیم‌های سودمند، ویتامین‌ها و مواد معدنیست را یکی از قدرتمندترین منابع ضدسرطانی پیرامون ما می‌دانند. جوانه‌های بروکلی قند و کلسترول را کنترل می‌کند که در نهایت منجر به کم شدن ریسک دچار به مریضی‌های قلبی می‌شود. جوانه‌های بروکلی ۱۰ تا ۳۰ مرتبه قدرتمندتر از بروکلی‌های رسیده هستند زیرا آنان در اوج قوت خود هستند.

  استفاده هر روزه: طبق دو مورد از مطالعات جداگانه در این زمینه، سولفارفان نشانه ها تنگی نفس و آشفتگیات تنفسی را تخفیف می‌دهد زیرا روند فشار اکسیداسیون و التهاب را از مسیر عبور هوا خارج و بیرون هدایت می‌کند.

  مقاله مرتبط: آشنایی با خصوصیات کلم بروکلی

  راهنمای رشد: در هر فصلی از سال که هستید، ۱/۲ فنجان دانه‌ی جوانه‌ی کلم بروکلی را درون کوزه‌ایی دهن گشاد بریزید و درب آن را بگذارید. ۲ فنجان آب روی آن بریزید و اجازه دهید به مدت ۸ ساعت بماند. سپس آن را آبکش نمایید. مجدد روی آن ۲ لیوان آب بریزید و این روند را ۲ بار در روز و در ۳ روز متوالی تکرار نمائید. پس از ۳ روز ساقه یا ریشه‌ی آنان به اندازه‌ی ۱.۵ تا ۲ سانت قد می‌کشند و شیرین‌ترین، نرم‌ترین و غذایی‌ترین گیاه را برایتان به ارمغان می‌آورند. ماحصل آن تقریبا ۲ فنجان بروکلی در عرض ۷۲ساعت است! اجازه دهید آب جوانه‌ها گرفته شود، سپس آنان را در ظرفی دردار ریخته و در یخچال نگه دارید. بدین ترتیب می‌توانید آنان را به مدت ۵ روز در یخچال نگه دارید و به مرور مصرف نمائید.

  نعناع

  خصوصیات قدرتمند: طبق دو مورد از مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۲، نعناع با خصوصیات ضد سرطانی بعلاوه مواد شامل کارتنوئید و رتینوئیدِ خود تاثیرات مخرب سرطان پروستات و کبد را دفع می‌کند. طبق یافته‌ها از دیگر مواد نعناع رزمارنیک اسید است که رادیکال‌های آزاد را از بین برده و التهاب را تقلیل می‌دهد، نشانه ها آلرژی‌های فصلی را تا حد قابل توجهی محو می‌سازد. تحقیقات اولیه‌ی آزمایشگاهی حاکی از آن است که روغن نعناع فلفلی اثر داروهای ضدعفونت را زیاد شدن می‌دهد.

  خصوصیات هر روزه: نعناع گوارش را تسهیل می‌کند. طبق مطالعات منتشر شده در سال ۲۰۱۲، نحوه‌ی عملکرد نعناع در تسهیل گوارش با شل کردن بافت عضلانی مجرای گوارشی همراه است تا گرفتگی‌ها باز شود، گازها رها شود و دردهای شکمی حتی در مردمی که از سندرم روده‌ی برانگیختن‌پذیر رنج می‌برند، التیام یابد. میلارد معتقد است که نعناع مناسبترین چیزی است که پس از بیشتره‌روی‌های شب کارناوال متوجه می‌شوید نبایست اینقدر خوراکی می‌خوردید، می‌توانید میل کنید.

  راهنمای رشد: در بهار، یک گیاه جوان نعناع بخرید و در گلدان بکارید. اجازه دهید آفتاب به صورت متمایل بر گلدان شما بتاند و نه کامل، گرچه همیشه رشد گیاهان و گسترش انرژی زمانی که دربرابر تابش آفتاب قرار گیرند، صورت می‌پذیرد، اما چند روز نیز آنان را در سایه قرار دهید تا استآسان کنند. گیاهان از ریشه‌های خیس بیزارند!

  مارچوبه

  خصوصیات قدرتمند: این ساقه‌ی باریک و قلمی همیشه شامل بالاترین میزان گلوتاتیون، مواد ضدمسمویت است که سموم از جمله سموم مولد سرطان و رادیکال‌های آزاد را از جسم دفع می‌کند. همینطور مارچوبه از خصوصیات ضدالتهابی برخوردار است و همین موارد آن را در صدر جنگنده‌ترین گیاهان علیه مریضی‌های مزمن از قبیل دیابت گونه ۲، مریضی‌های قلبی و بعضی سرطان‌ها گذاشته است. مارچوبه همینطور لبریز از ویتامین B، فولیت، ویتامینC ، ویتامین K، کلسیم، زینک، منیزیم، سلینیوم و آهن است.

  خصوصیات هر روزه: مارچوبه قادراست التیام‌قسمت سردردها و اثرات مخرب استفاده الکل باشد. پژوهشگران کره‌ایی گرفتنند که مارچوبه میزان آنزیمی که مواد الکل را در هم می‌شکند را زیاد شدن می‌دهد.

  مقاله مرتبط: آشنایی با خصوصیات مارچوبه

  راهنمای رشد: این گیاه جاودانی را یک‌بار بکارید و ۲۵ سال ساقه‌های آن را برداشت نمایید. در اوایل بهار، یک گیاه یکساله‌ی تاجدار مارچوبه بخرید و در نقطه‌ایی از حیاط که خشک و آفتاب‌گیر است، بکارید. تاج مارچوبه را تا ۸ سانت در خاکی پربار یا خاک شنی قرار دهید. آنان را در ۴ ردیف و به فاصله‌ی ۳۵ سانتی از یکدیگر بکارید. آنان را با ۸ سانت خاک محصور نمایید. پس از ۲ هفته، خاک زیادتری روی آنان بریزید زیرا ساقه‌های مارچوبه در تلاشند که از خاک سر برآرند. میزانی کود گیاهی روی آن‌ها بریزید و به طور منظم آب دهید. هتریک توصیه می‌کند که تا ۲ سال اول به ساقه‌های مارچوبه دست نزنید تا ریشه‌های قوی‌تری و پرانرژی‌تری نمایان کنند. زمانی که وقت برداشت محصول شد، از یک چاقوی تیز مصرف نمائید و ساقه‌ها را از انتها قطع نمایید.

  ریحان

  خصوصیات قدرتمند: خصوصیات آنتی‌اکسیدانی، آنتی‌باکتریال و ضدالتهابی، افزون بر اینها بتا-کاروتین و منیزم موجود در ریحان اثری کلیدی درمحافظت از سلول‌ها در برابر سکنی‌گزیدن مریضی‌هایی از قبیل مریضی‌های قلبی، آسم، ورم مفاصل و استخوان، روماتوئید و التهابات روده‌ایی بر پیمانه دارد.

  خصوصیات هر روزه: ریحان به تسکین سردرد یاری می‌کند. نمایان شده است که عملکرد مواد موجود در ریحان معروف به اوژنول در خنثی‌سازی فعالیت آنزیم‌های سایکلوکسیژن هنظیر اثر داروهای بدون نسخه‌ایی نظیر آسپرین و ایبوپروفن است. میلارد برای تخفیف سردرد جویدن برگ‌های ریحان را پیشنهاد می‌کند.

  راهنمای رشد: بیش از ۶۰ گونه نوع‌ی متفاوت ریحان در جهان وجود دارد اما میلارد ریحان شیرین ایتالیایی، ریحان شیرین، ریحان تایلندی و ریحان بنفش را ترجیح می‌دهد. گیاه جوان ریحان را در فصل بهار خریداری نمائید و بلافاصله در حیاط بکارید، از خاک معیار باغبانی مصرف نمائید. به جای آبیاری برگ‌ها، خاک را آبیاری نمائید زیرا آنان آماده آفت هستند. منتظر باشید ریحان‌ها تا ۱۴ سانت بلند شوند، البته این امر ارتباط به نوع‌های متفاوت ریحان متغییر است.

  برگ‌های ریز و سبز کلم قرمز

  خصوصیات قدرتمند: پژوهشگرانِ وزارت کشاورزی امریکا گرفتنند که برگ‌های فوق‌العاده جوان و سبز کلم قرمز که کم‌تر از ۲ هفته از زندگیشان می‌گذرد، در مقایسه با برگ‌های رسیده‌ی کلم قرمز، شش برابر بیش‌تر شامل ویتامین C و ۶۹ برابر ویتامین K هستند. ویتامین C سوپرستارهِ آنتی‌اکسیدان‌هاست، دشمن التهاب است و محافظی در برابر صدمات سلولی و در ممانعت از بروز مریضی‌های مزمن از قبیل مریضی های قلبی یاری فراوانی می‌کند. همینطور برگ‌های جوان و سبز کلم قرمز شامل مواد کلیدی در کلاژن‌سازی، تثبیت عضلات، پوست، استخوان‌ها و دیگر بافت‌های همبند است. طبق مطالعاتی دیگر که در سال ۲۰۱۲ منتشر شد، ویتامین K مانع از انعقاد خون، جلوگیری از تحلیل و پوکی استخوان و تصلب شرائین می‌شود و همینطور عدمپرورش سلول‌های سرطانی می‌گردد.

  خصوصیات هر روزه: در ممانعت از دچار به سرماخوردگی و آنفولانزا بی‌نظیر است. ویتامین C سیستم ایمنی جسم را با ترغیب به تولید گلبول‌های سفید خون تثبیت می‌کند، گلبول‌های سفید خون در واقع خط مگام مقاومت با باکتری‌ها و عفونت‌ها هستند.

  راهنمای رشد: با تخم کلم قرمز یا تخم برگ‌هی جوان سبز آغاز نمایید. از سینی ویژه کاشت تخم مصرف نمائید و محدودها ۵ سانت خاک ارگانیک درون آن بریزید. دانه‌ها را روی خاک ارگانیک بپاشید و یک لایه‌ی نازک خاک روی دانه‌ها بریزید. فقط همین یک بار روی آن‌ها کاملا آب بپاشید: سپس سینی را پشت پنجره‌ایی آفتاب‌گیر قرار دهید و روزی چند مرتبه با اسپری آب دهید. در عرض یک هفته برگ‌های جوان و شادابی حاصل کار شما خواهد بود. پس از ۱۰ روز که ارتفاع برگ‌ها به ۵ سانت رسید، می‌توانید محصولتان را برداشت نمائید.

  بابونه

  خصوصیات قدرتمند: طبق اعلان موسسه‌ی ملی تندرستی این گیاه آنتی‌اکسیدان، ضدالتهاب و آنتی‌باکتریال در زمره یکی از موثق‌ترین گیاهان جهان محسوب می شود. یافته‌های اولیه دال بر آن است که بابونه سلول‌های سرطانی را خنثی می‌کنند اما خصوصیات اثبات‌شده‌ی آن شامل بازسازیسریع زخم‌ها، جلوگیری و خوب شدن سرماخوردگی، مقاومت با عفونت‌های باکتریایی، فرونشاندن اسپاسم و گرفتگی عضلانی، آرام کردن نگرانی و خوب شدن کیفیت خواب می‌شود.

  مقاله مرتبط: مناسبترین گیاهان دارویی برای معالجه سرماخوردگی

  خصوصیات هر روزه: چای بابونه سبب تمدد اعصاب و تسکین برانگیختگی‌های عصبی می‌باشد. طبق مطالعات منتشر شده در سال ۲۰۱۲ که از سوی دانشگاه دکتری پنسیلوانیا، بابونه‌ی آلمانی نگرانی را از بین می‌برد و حتی نشانه ها افسردگی‌های خفیف را کم شدن می‌دهد.

  راهنمای رشد: یک بسته تخم بابونه خریداری نمائید و آنان را در ابتدای کاشت درون اتاق نگه دارید زیرا ریشه‌ها گرما را دوست دارند. پس از ۶ تا ۸ هفته، بابونه‌ها را به فضایی آفتاب‌گیر که هوا جریان دارد، منتقل نمایید. یک بار در هفته آنان را آبیاری نمایید یا هر وقتی که خشک به دید رسیدند. در عرض یکی دو ماه، گل‌های ریز زرد و سفید آن مهیا‌ی برداشت است. آنان را درون سینی خشک نمائید. گل‌ها را خرد نمائید و درون قوری بریزید. آب جوش را به آن بیافزائید، اجازه دهید دم بکشد و نوش‌جان نمایید!


  نظر های خودتون را برای یاثار قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد


  برچسب ها :

  آمار باز دید این مطلب مناسبترین گیاهان دارویی برای رشد در خانه | مجله سلامت یاثار
  تعداد کل بازدید ها: 39
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه