عرق كردن زياد علامت چيست؟ 9 دلیل اصلی تعریق بیش از اندازه | مجله سلامت یاثار

 • زمان درج : 3 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • عرق كردن زياد علامت چيست؟ 9 دلیل اصلی تعریق بیش از اندازه | مجله سلامت یاثار
 • عرق كردن زياد علامت چيست؟ 9 دلیل اصلی تعریق بیش از اندازه | مجله سلامت یاثار


  هیچ‌کس دوست ندارد صبح‌ روزهای تابستانی با چهره‌ایی مرطوب آرایش کند یا پیراهن‌های سفیدش دائما تغییر رنگ بدهد، اما در حقیقت عرق (الماس‌های درخشان زیبا) فرایند طبیعی جسم و یک سیستم خنک‌کننده است.

  با زیاد شدن دمای بدنتان، سیستم عصبی شما به غده‌های تعریق چراغ سبز نشان می‌دهد و رطوبت به پوست شما می‌آید جایی که فورا (خب، نهایتا) بخار می‌شود و خنک می‌شوید.

  با این حال، ما به طور مداوم در نبرد با تعریقمان هستیم:تلاش می‌کنیم بوی بد آن را کمتر کنیم، در جلسه‌ای باارزش آن را متوقف کرده و در سالن ورزشی چند سطلی از آن را ازدست دهیم. اما اگر دست نگه‌دارید و توجه نمایید، درواقع عرق بدنتان قادراست درس‌های شگفت‌آوری از خودتان و تندرستیتان را به شما دهد.

  چند رازی که تعریقتلاش دارد به شما بگوید جملهند از:


 • باردارید… یا در شرف یائسگی قرار دارید.

 • هرچیزی که با سیستم غدد ترشح کننده‌ی داخلی سروکار دارد ( جسم شما مجموعه‌ای از غدد ترشح کننده‌ی هورمون است) قادراست سبب تعریق زیادتر از حد شما شود.

  البته، گرگرفتگی‌های وحشتناک ۸۵٪ از خانم های که در سن یائسگی هستند، فاکتور تعریق است اما امکان پذیر است بارداری نیز مقصر شناخته شود. به همین علت گاهی تغییرات هورمونی ترموستات ذهن را مختل می‌کند و با وجود اینکه در مقابل کولر نشسته‌اید، به اشتباه تصور می‌نمایید هوا بیش از اندازه گرم است وتلاش در خنک‌کردن خود می‌نمائید.


 • استرس دارید.

 • اگر دائما به بوکشیدن و تعجب کردن مبتلا شده‌اید و دائما از خود می‌پرسید این بوی من است، لحظه‌ای برای انعکاس آنچه به تازگی در ذهنتان بوده تامل نمایید.

  اگر استرس دارید یا مضطربید، احتمالا غدد بدنتان مقصرند و فعال. تعریق دراثر گرما به‌وسیله‌ی غدد eccrine در سراسر جسم ما تولید می‌شود و زیادتر شامل نمک و آب است. اما زمان استرس، عرق توسط غدد apocrine که تنها در نواحی نمایانی نظیر زیربغل وجود دارد، تولید می‌شود.

  این گونه از عرق شامل چربی و پروتئین است که با باکتری‌های روی پوست آمیخته می‌شود و طی فرآیندی بوی خیلی بدی تولید می‌کند. زمانی که مضطربید یا ترسیده‌اید نیز اتفاق مشابهی می‌افتد.

  همینطور بخوانید: دلیل عرق کردن بیشتر در خواب

 • شادی را انتشار می‌دهید…

 • …یا ترس. کاملا عجیب است زیرا اطرافیانتان می‌توانند از بوی عرقتان شما را شناسایی دهند.

  در یک آزمایش (نسبتا حال بهم زن)، ۳۶ زن نمونه‌های عرق ۱۲ مرد که ویدئو‌هایی مبنی بر ترس یا شادی آنان را تماشا کردند، بو نمودند. زمانی زنی عرق مردی را که از دیدن ویدئو ترسید بو کرد، به احتمال زیادتری وضعیت چهره‌اش شبیه به چیزی نظیر ترسیدن بود. زمانی عرق مردی خوشحال را بو کرد، احتمال زیادتری داشت تا لبخند بزند.


 • در ریسک گرمازدگی هستید.

 • درزمان پیاده‌روی تابستانی تمام چیز مناسب پیش می‌رود، اما زمانی ناگهان می‌فهمید که دیگر عرق نمی‌نمایید، احساس گیجی می‌نمایید. نقصان غدد تعریق، یا عدم تعریق به‌شکل طبیعی، قادراست پرمخاطره باشد، زیرا مانع از خنک شدن طبیعی جسم می‌شود. اگر بدون جذب آب دنباله دهید، دربرابر ریسک مریضی‌های نظیر خستگی مفرط دراثر گرما و گرمازدگی قرار می‌گیرید.

  به مکانی که سایه است یا تهویه‌ی مطبوع دارد بروید و چیزی خنک بنوشید (بدون کافئین یا الکل). اگر به‌شتاب مناسبتر نشدید، با مواظبت‌های دکتری اورژانس ارتباط بگیرید.

  پزشک دیوید پارسیر، رئیس سابق آکادمی پوست‌شناسی امریکا می‌گوید، با این حال، نقصان در غدد تعریق زیاد‌مدت امکان پذیر است به‌دلیل ضرر مغزی، داروهای نمایان یا فاکتور های موروثی باشد، که قادراست ریسک مریضی‌های قلبی و مسائل قلبی را زیاد شدن دهد.

  به‌گفته‌ی او این امر خیلی نادر است. تنها به این علت که احساس نم و رطوبت نمی‌نمایید، به این معنا نیست که واقعا عرق نمی‌نمایید. کاملا نمایان است که بیشتر ما هر روزه محدوده ۴۵ گرم عرق می‌کنیم، آن میزان که زمان ورزش ترشح می شود، حساب نشده‌است.

  همینطور بخوانید: علامت های گرمازدگی

 • قند خونتان پایین است.

 • به‌طور طبیعی، زمانی که ناشتا هستید قند خون شما بایست بین ۷۰ تا ۱۰۰ میلی‌گرم در هر دسی‌لیتر باشد اما اگر به زیر ۷۰ افت کند، چه به دلیل دیابت یا چیزی نظیر ورزش شدید، امکان پذیر است پیامدهای برایتان دنبال داشته باشد. از جمله عرق کردن شدید، سرد شدن پوست بی‌حرارت، به‌ویژه در پشت گردن و سرحد مو و پیشانی.

  مواظب ضربان قلب سریع، لرزش، تهوع جزئی، سرگیجه و همینطور تاری نظر باشید.

  خوشبختانه، در موارد افت خفیف، می‌توانید قند خونتان را با میل کردن و نوشیدن چیزی به حد طبیعی بر‌گردانید. اما اگر قندخونتان همچنان پایین بود، بایست از دیگر نشانه ها جدی‌تر آگاه شوید و بدانید که به مواظبت‌های دکتری احتیاج دارید.


 • خوراکی های اشتباه می‌خورید.

 • اگر با بوی ماهی نفرین شده‌اید، امکان پذیر است یک آشفتگی ژنتیکی نادر به ‌نام trimethylaminuria داشته باشید، به این معنا که بدنتان نقادراست مواد شیمیایی موجود در آن که در حین هضم خوراکی هایی نظیر تخم‌مرغ، حبوبات و ماهی تولید می‌شود، را تجزیه نماید.

  به‌جای‌آن، بدنتان مقادیر بیشتری از آن را به‌وسیله‌ی عرق‌کردن، ادرار و تنفس تولید می‌کند، مطابق اعلان موسسه‌ی ملی تندرستی، اکثر بویی شبیه به ماهی فاسد، تخم‌مرغ فاسد یا زباله تولید می‌کند.

  اگر فکر می‌نمایید امکان پذیر است trimethylaminuria داشته‌باشید، با دکترتان برای رسیدن به مناسبترین برنامه‌ی معالجه ای مشورت نمایید، که احتمالا شامل پرهیز از این خوراکی ها و میل کردن مکمل‌های ویژه می‌باشد.

  همینطور بخوانید: دلیل بوی بد عرق بدن

 • امکان پذیر است در دویدن‌های بعدی جسم شما به مایعات زیادتری نسبت به دوستتان احتیاج داشته باشد.

 • آیا تا به حال قطره‌ی عرق در چشمانتان شکل گرفته؟ آیا عرق خشک احساس گرمای ریگ نظیر یا رگه‌های سفید روی نوع‌هایتان ایجاد می‌کند؟ احتمالا تعریق شما شور است، این تعریق در میان مردمی که در طول روز آب فرآوانی گرفتن می‌کنند و نمک تقریبا اندکی در رژیم خوراکیشان دارند شایع است.

  همینطور بخوانید: عرق کردن بیشتر زمان ورزش

 • امکان پذیر است گرفتار آشفتگی تعریق مفرط باشید.

 • اگر دکتر نتواند توضیحی برای تعرق بیش از اندازه شما نمایان کند، امکان پذیر است تقویتی تحت عنوان تعریق مفرط اولیه کانونی داشته باشید، زمانی‌که تعرق بیش‌ازحد به‌خودی خود یک مسئله دکتری است. اما اگر در زمره مشتاقان ورزش دوسیکل‌سواری هستید و می‌توانید پس از هر بار دوسیکل‌سواری دریاچه‌ای از نمک تولید نمایید، شما گرفتار تعریق مفرط نیستید.

  تعریق مفرط اولیه کانونی همواره با تعرق بیش‌ازحدی که با فعالیت‌های هر روزه شما تداخل دارد شناخته شده است.

  پارسیر که دبیر و عضو موسس انجمن بین‌المللی این آشفتگی است، می‌گوید، زمانی‌ از لحاظ جسمی گرمتان باشد، یا ورزش می‌نمایید یا استرس دارید، عرق خواهید کرد.

  مردم مبتلا به تعریق مفرط اولیه وقتی که نبایست، عرق کنند خیلی عرق می‌کنند. مثلا زمانی که در یک اتاق سرد، در‌حالی‌که بی‌حرکت نشسته‌اند و مردم مبتلا به این پیامد قطرات عرق از دستانشان نیز می‌چکد.

  کارشناسان کاملا مطمئن نیستند چرا این اتفاق می‌افتد، اما آن‌ها می‌دانند این آشفتگی در خانواده‌ها رخ می‌دهد و نتیجه‌ی برانگیختن بیش از اندازه دراثر اعصاب است که سبب بیشتر شدن غدد تعریق می‌شود.

  پارسیر می‌گوید، سوییچ برق در وضعیت روشن است. بسته به محل عرق کردن، معالجه عرق کردن مختلف است، اما قادراست شامل نسخه‌های قوی ضدتعریق (حتی دست‌ها وپاها)، تزریق بوتاکس و جراحی شود.

  همینطور بخوانید: مقدار استفاده آب در روز

 • امکان پذیر است تومور لنفاوی داشته باشید.

 • تعریق مفرط قادراست پیامد‌ی جانبی بعضی از مریضی‌های دراثر گرمای شامل نقرس، سختکوشی تیروئید و مریضی پارکینسون و حتی بعضی از داروها باشد. این امر زمانی بی قرار کننده می‌شود که از نشانه ها تومور لنفاوی یا سرطان سلول‌های لنفاوی، که در سیستم ایمنی جسم اثر ایفا می‌کنند، ناشی شود.

  هنوز به‌طور کامل نمایان نشده است چرا تومور لنفاوی قادراست سبب تعریق شود؛ به عقیده‌ی پارسیر یا چیزی راجع به خود تومور لنفاوی است و یا وابسته با چگونگی جواب جسم به آن. شاید هم بازتاب به یک علامت‌ی دیگر نظیر تب، مادامی که بدنتلاش در خنک‌کردن خود دارد، باشد.

  مطابق تحقیق انجمن تومور لنفاوی بریتانیا، تومور لنفاوی امکان پذیر است به سبب هورمون‌ها و پروتئین‌های تولید شده از سوی سلول‌های سرطانی بوجود آید.


  نظر های خودتون را برای یاثار قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد


  برچسب ها :

  آمار باز دید این مطلب عرق كردن زياد علامت چيست؟ 9 دلیل اصلی تعریق بیش از اندازه | مجله سلامت یاثار
  تعداد کل بازدید ها: 47
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه