مریضی آتاکسی چیست؟ نشانه ها و معالجه آتاکسی | مجله سلامت یاثار

 • زمان درج : 26 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • مریضی آتاکسی چیست؟ نشانه ها و معالجه آتاکسی | مجله سلامت یاثار
 • مریضی آتاکسی چیست؟ نشانه ها و معالجه آتاکسی | مجله سلامت یاثار


  آتاکسی یک نشانگر عصبی است که آشفتگی در سیستم عصبی را نشان می‌دهد. وقتی که شخصی از آتاکسی رنج می‌برد، به عنوان عدم کنترل بر روی گروه ویژهی از عضلات خود را نشان می‌دهد. این عدم کنترل زیادتر در راه رفتن این مردم بروز می‌کند. درنتیجه، شناسایی علامت‌ها و درک معالجه‌‌های احتمالی برای خوب شدن کیفیت زندگی این مردم خیلی باارزش است.

  آتاکسی:

  آتاکسی ظهور یک آشفتگی در سیستم عصبی است که همواره بر روی مخچه اثر می‌گذارد. در حقیقت، سه تقسیم بندی مجزا برای این مریضی وجود دارد: مخچه، حسی و دهلیزی. گونه های متفاوتی از عدم تعادل در این طبقه بندی‌ها وجود دارد. فرم خفیف آن (dystaxia) و مردمی که یک طرف جسم آن‌ها تحت اثر قرار می‌گیرد(hemiataxia) تا گونه شدید و ناتوان کننده این آشفتگی وجود دارد. مردمی که از گونه شدید آن رنج می‌برند امکان پذیر است به جراحی احتیاج داشته باشند. آتاکسی توسط موارد متفاوتی ایجاد می‌شود. این موارد شامل تروما، اسیب به سیستم عصبی مرکزی( تصادف یا سکته)، فقدان ویتامین، کم کاری تیروئید ، مریضی سلیاک ، لوپوس ، ژنتیک، فاکتور های زیست محیطی و خراب سیستم عصبی است. شناسایی دلیل زمینه‌ای قادراست به دکتر در معالجه هر مورد یاری کند زیرا در زیادتر تقویت ، کیفیت زندگی مردم را می‌توان بدون جراحی‌های سخت خوب شدن قسمتید.

  علامت‌ها و نشانه ها آتوکسی:

  بسته به اینکه از کدام طبقه بندی آتوکسی رنج می‌برید، علامت‌ها و نشانه ها موجود امکان پذیر است نتیجه خونریزی یا التهاب مخچه باشد. این تقویت منجر به حرکات ناپایدار چشم،وضعیت جسم و کنترل هیکل‌ها می‌شود. این وضعیت همینطور امکان پذیر است توانایی و قابلیت‌های حسی شما را تحت اثر قرار دهد و درک موقعیت یا زوایه مفاصل را برایتان سخت سازد. در نهایت گونه دهلیزی این مریضی قادراست به سرگیجه شدید، از دست دادن تعادل، تهوع یا استفراغ منجر شود. علامت اصلی آتاکسی شامل حرکات ناپایدار بازوها، پاها و دیگر مفاصل است و همین امر پیاده روی را برای مردم سخت می‌سازد. بعضی از نشانه ها آتاکسی مخچه شامل لکنت زبان، مسئله در نوشتن،لرزش جسم و عدم توانایی در شناسایی مسافت یا حرکات است. زیادتر علامت‌های ویژه توسط یک دکتر آموزش دیده قابل شناسایی است. بعد از شناسایی می‌توان رویکردهای معالجه ای اثربخش را اتخاذ کرد.

  معالجه آتاکسی:

  فیزیوتراپی:

  برای زیادتر نشانه ها فیزیکی آتاکسی همانند مسئله در راه رفتن و مسائل کنترل عضلات، فیزیوتراپی یک گزینه قابل دوام است. اگر راه رفتن هنوز هم امحل پذیر است می‌توان از این شیوه مصرف کرد. این گونه خفیف آتاکسی است و در طول وقت می‌توان کنترل زیادتری بر روی مفاصل و هیکل‌ها بدست آورد. همینطور تمرینات ورزشی خانگی خیلیی وجود دارد که قادراست کنترل عضلات را تثبیت کند و عملکرد سیستم عصبی را خوب شدن بقسمتد.

  مصرف ویتامین E:

  بعضی از تحقیقات و پژوهش‌های انجام شده نشان داده است که فقدان ویتامین E قادراست سبب بروز علامت‌های آتاکسی شود. به طور ویژه، فقدان ویتامین E قادراست منجر به عملکرد ضعیف سیستم عصبی شود. ویتامین E همینطور به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می‌کند و قادراست استرس اکسیداتیو را در جسم کم شدن دهد و به همه ی سیستم هیکل‌ها یاری می‌کند کار خود را به درستی انجام دهند. بعضی از خوراکی های پربار از ویتامین E شامل بادام زمینی، اسفناج، بادام، مارچوبه،خردل و دانه آفتابگردان است.

  ماساژ:

  از آنجایی که آتاکسی در اصل یک موضوع التهاب یا عملکرد ضعیف مخچه یا دیگر قسمت‌های سیستم عصبی مرکزی است، یک روش فیزیکی قادراست گزینه خوبی برای معالجه باشد. بعضی از تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که ماساژهای مخصوصی که بر روی گردن و سر تمرکز دارند، قادراست فشار اضافی و التهاب در عضلات و بافت‌های گردن و سر را کم شدن دهد. اینکار به جسم یاری می‌کند کنترل طبیعی بر روی عضلات خود داشته باشد.

  مصرف ویتامین B1:

  فقدان ویتامین B1 که با عنوان تیامین نیز شناخته شده است در بعضی از بیماران با آتاکسی مربوط بوده است. تیامین برای متابولیزم درشت غذایی‌ها باارزش است و اثر کوآنزیمی خیلیی دارد. بدون آن، عملکرد سیستم عصبی جسم مختل خواهد شد. خوراکی های پربار از ویتامین B1 شامل ماهی، دانه‌ها، نان و نخود فرنگی است.

  روغن زیتون:

  مطالعات انجام شده نشان داده است که استفاده ترکیب خوبی از چربی‌های سالم در رژیم خوراکی قادراست علامت‌های آتاکسی را کم شدن دهد. روغن زیتون لبریز از مواد پلی فنولیک و آنتی اکسیدان‌های متفاوت دیگر همانند اسیدهای چرب امگا۳ است و همین امر ان را به یک گزینه سالم تبدیل کرده است.مردمی که ریسک دچار به آتاکسی در آن‌ها وجود دارد مناسبتر است زیادتر از روغن زیتون مصرف کنند.

  همینطور بخوانید: روغن زیتون چه خصوصیاتی دارد؟

  ماهی سالمون:

  ماهی سالمون تثبیت کننده مغز است و به دلیل حضور اسیدهای چرب امگا۳ در این ماهی برای جسم مزایای خیلیی دارد. اسیدهای چرب امگا۳ دارای خصوصیات ضدالتهابی و آنتی اکسیدانی خیلیی است که آن را برای سیستم عصبی خیلی باارزش کرده است. با کم شدن میزان استرس اکسیداتیو و خوب شدن عملکرد شناختی، این اسیدهای چرب می‌توانند از بروز علامت‌های آتاکسی پیشگیری کنند.

  هشدار:

  همانطور که قبلا نیز ذکر کردیم، آتاکسی قادراست به اشکال وشدت‌های متفاوت بروز کند. اگر می‌خواهید از معالجه خوب بهره مند شوید و علامت‌های موجود را کمتر نمایید، مناسبتر است با یک دکتر کارشناس مشورت نمایید. زیادتر معالجه‌های خانگی تنها برای علامت‌ها و گونه های ویژهی از آتاکسی قابل اعمال است. به همین خاطر بایست رویکرد معالجه ای خوب بر اساس تقویت موجود اتخاذ گردد.


  نظر های خودتون را برای یاثار قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد


  برچسب ها :

  آمار باز دید این مطلب مریضی آتاکسی چیست؟ نشانه ها و معالجه آتاکسی | مجله سلامت یاثار
  تعداد کل بازدید ها: 149
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه