خصوصیات و پیامد استفاده تخم کتان - فهرست خاصیت ها و عوارض بذر کتان | مجله سلامت یاثار

 • زمان درج : 17 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • خصوصیات و پیامد استفاده تخم کتان - فهرست خاصیت ها و عوارض بذر کتان | مجله سلامت یاثار
 • خصوصیات و پیامد استفاده تخم کتان - فهرست خاصیت ها و عوارض بذر کتان | مجله سلامت یاثار


  تخم کتان چیست و چه مزایایی دارد؟

  بذر کتان که گهگاه به آن تخم بزرک هم می‌گویند، منشای لبریز از مواد غذایی همانند فیبر، منگنز، ویتامین B1، اسید چرب آلفا لینولنیک، و امگا ۳ است.

  این بذر، از درخت کتان گرفته می‌شود، درختی قدیمی که در مصر باستان و چین بار می‌آید. بذر کتان منشای برای چربی سالم، آنتی اکسیدان، و فیبر است.

  تحقیقات اخیر یافته‌اند که این تخم قادراست در کم شدن ریسک دچار به دیابت، سرطان و مریضی‌های قلبی نیز اثربخش باشد.

  پادشاه شارلمانی در قرن هشتم، شدیدا به مزایای تندرستی بذر کتان ایمان داشت، بدین جهت تمایل داشت مردم وفادار به وی از این بذر استفاده کنند. و به جهت اینکه از این موضوع اعتماد نمایان کند، قانونی در این مورد تصویب کرده بود!

  نام لاتین و علمی درخت کتان، Linum usitatissimum، به معنی «سودمندترین» است.

  این مقاله، قسمتی از سلسله مقالاتی است که در مورد خاصیت ها غذا‌های دوست داشتنی درباره‌ی تندرستی می‌گویند. و شامل نمایانات غذا‌ای بذر کتان، خصوصیات معالجه ای مربط با میل کردنش، و البته پیامد جانبی این تخم می‌باشد.

  برای اینکه از حدبیشتر خاصیت ها بذر کتان بهره مند شوید، بایست آنرا بصورت آسیاب شده بخرید، و یا حداقل قبل از استفاده، آسیابشان نمایید. چرا که بذر کامل، امکان پذیر است بدون اینکه هضم شود، از طریق دستگاه گوارش دفع شود.

  نمایانات غذا‌ای تخم کتان

  دو گونه اصلی بذر کتان وجود دارد، بذر کتان طلایی و بذر کتان قهوه ای. نمایانات غذا‌ایشان خیلی شبیه هم است، و هر دوشان هم به اندازه‌ی هم شامل اسیدهای چرب امگا-۳ هستند.

  انجمن غذا‌ی آمریکا بر ارزش این ماده‌ی خوراکی مورد غفلت واقع شده تاکید دارد. این انجمن بیان کرده که بذر کتان نه تنها منشای عالی برای ۲ اسید چرب مورد احتیاج تندرستی جسم است (یعنی اسید لینولئیک و اسید آلفا لینولنیک)، بلکه منشای لبریز از فیبر و مواد غذایی و ویتامین‌ها نیز به شمار می‌رود.

  بذر کتان کلسترول و سدیم خیلی اندکی هم دارد.

  اهمیت خوراکی تخم کتان در هر ۲۰ گرم (یا ۲ قاشق خوراکی خوری):

  انرژی – ۵۴.۷ کیلوکالری (میزان هر روزه = ۳%)کربوهیدرات – ۳.۰گرم ( میزان هر روزه = ۱%)
  قند – ۰.۲گرمفیبر خوراکی – ۲.۸گرم ( میزان هر روزه = ۱۱%)
  چربی – ۴.۳گرم ( میزان هر روزه = ۷%)چربی اشباع- ۰.۴گرم ( میزان هر روزه = ۲%)
  چربی اشباع نشده – ۰.۸گرمچربی غیر اشباع- ۲.۹گرم
  پروتئین – ۱.۹گرم ( میزان هر روزه = ۴%)تیامین (ویتامین B1) – ۰.۲میلیگرم ( میزان هر روزه = ۱۱%)
  ریبوفلاوین ۰.۰میلیگرمNiacin (ویتامین B3) – ۰.۳میلیگرم ( میزان هر روزه = ۲%)
  اسید پانتوتنیک (B5) – ۰.۱میلیگرم ( میزان هر روزه = ۱%)ویتامین B6 – 0.0میلیگرم
  فولات – ۸.۹میکروگرم ( میزان هر روزه = ۲%)ویتامین C – 0.1میلیگرم ( میزان هر روزه = ۰%)
  کلسیم – ۲۶.۱میلیگرم ( میزان هر روزه = ۳%)آهن – ۰.۶میلیگرم ( میزان هر روزه = ۳%)
  منیزیم – ۴۰.۲میلیگرم ( میزان هر روزه = ۱۰%)فسفر – ۶۵.۸میلیگرم ( میزان هر روزه = ۷%)
  پتاسیم – ۸۳.۳میلیگرم ( میزان هر روزه = ۲%)زینک – ۰.۴میلیگرم ( میزان هر روزه = ۳%)

  تخم کتان لبریز از این‌هاست:

  لیگنان

  لیگنان، یکی از کلاس‌های عمده‌ی فیتواستروژن هاست. موادی شیمیایی یکسان استروژن و دارای خصوصیات آنتی اکسیدانی است، که قادراست با رادیکال‌های آزاد بدنتان مقاومت کند. بذر کتان یکی از مناسبترین منابع لیگنان است (۰.۳ تا گرم در هر ۱۰۰ گرم).

  در تحقیقی در ژورنال Critical Reviews، به این نتیجه رسیده‌اند که برنامه‌های خوراکی شامل لیگنان، می‌توانند برای تندرستی خیلی پر خاصیت باشند، مخصوصا اگر یک زندگی به این برنامه خوراکی چسبیده باشید.

  فیبر

  بذر کتان لبریز از فیبر محلول (قابل حل در آب) و فیبر غیر محلول (غیر قابل حل در آب) است. به گفته‌ی مایو کلینیک، فیبر محلول، در آب حل شده و ماده‌ی ژل نظیری می‌سازد که به کم شدن کلسترول و قند خون یاری خواهد کرد.

  در حالیکه فیبر غیر محلول، در سیستم گوارش شما حمل شده و سبب خواهد شد تا چیزها در دستگاه گوارش شما به شتاب حرکت کنند. بدین ترتیب گوارشتان روان خواهد بود.

  اسیدهای چرب امگا-۳

  این چربی، جزو چربی‌های مناسب بوده و خیلی هم برای قلب سودمند است. این اسیدهای الزامی برای بدن، قابل تولید برای جسم نیست و تنها از طریق مواد خوراکی برای جسم تامین خواهد شد.

  خصوصیات تخم کتان

  خصوصیات معالجه ای و پر خاصیت‌ی استفاده بذر کتان، هنوز بطور کامل شناخته نشده است، حتی خیلیی از خاصیت های که در حال حاضر درباره‌ی بذر کتان ادعا می‌شود، فاقد اعتبار علمی است. با اینحال تحقیقات جدید، نشان می‌دهند که بذر کتان قادراست آن غذا اعجاب انگیزی که خیلی‌ها ادعا می‌کنند باشد.

  خاصیت ها بذر کتان برای تندرستی:

  حفاظت در برابر سرطان:

  استفاده بذر کتان، امکان پذیر است از شما در برابر سرطان سینه، پروستات و رودهمراقبت کند. تصور می‌شود که بذر کتان، بخاطر اینکه شامل امگا-۳ است، مانع چسبیدن سلول‌های بدخیم به دیگر سلول‌ها شده، و بدین ترتیب ازپرورش سلول‌های سرطانی پیشگیری می‌کند.

  بعلاوه، لیگنان نیز فایده ضد رگ زایی داشته و ازپرورش تومورها بواسطه‌ی تشکیل عروق خونی، پیشگیری می‌کند. یک تحقیق آمریکایی که در سی و چهارمین نشست سالیانه‌ی انجمن سرطانشناسی بالینی آمریکا طرح گردید، روشن کرد که استفاده بذر کتان قادراست ازپرورش تومور سرطان پروستات پیشگیری نماید.

  پزشک وندی دیمارک وانفرید، سرپرست این تحقیق می‌گوید که تیم ما، از اینکه بذر کتان اثریمراقبت ی بر سرطان پروستات گذاشت، شگفت زده شد.

  کم شدن کلسترول

  پژوهشگران مرکز تحقیقات تندرستی و غذا‌ی دانشگاه ایالتی آیووا، گرفتنند که میزان کلسترول در میان مردمانی که در برنامه‌ی خوراکی‌شان بذر کتان وجود دارد، پایین‌تر است. سوزان هندریچ، سرپرست این تحقیق، می‌گوید: مردمانی که نمی‌توانند چیزی شبیه به Lipitor استفاده کنند، بذر کتان قادراست بخشی از خاصیت ها کم شدن کلسترول چنین داروهایی را برایتان تامین کند.

  همینطور بخوانید: راهنمای کم شدن کلسترول

  جلوگیری از گر گرفتگی

  تحقیقی که در مجله‌ی انجمن انکولوژی به چاپ رسیده است، نشان می‌دهد که استفاده یک برنامه‌ی خوراکی شامل بذر کتان، قادراست احتمال دچار به گر گرفتگی در دوران یائسگی خانم ها را کم شدن دهد.

  پزشک پرودی نتیجه گیری می‌کند که: نه تنها بدید می‌رسد که بذر کتان در کم شدن احتمال دچار به گر گرفتگی سودمند است، بلکه خاصیت های برای روان استفاده کننده هم دارد.

  خوب شدن میزان قند خون

  بر اساس تحقیقات منتشر شده در مجله‌ی Nutrition Research، شواهد خیلیی نشان داده است که استفاده بذر کتان بصورت هر روزه، قند خون را در آقایان و خانم ها چاقی که پیش دیابت دارند، تحت کنترل در خواهد آورد.

  حفاظت در برابر اشعه‌ها

  پژوهشگران دانشکده‌ی دکتری پرلمن دانشگاه پنسیلوانیا، نشان داده‌اند که حفظ یک برنامه‌ی خوراکی شامل بذر کتان، قادراست از پوست شما نیز در برابر اشعه‌هامراقبت کند.

  این پژوهشگران به این نتیجه رسیده‌اند که بذر کتان از آنجایی که آنتی اکسیدانی قوی است، و خصوصیات ضد التهابی شناخته شده‌ای هم دارد قادراست بمناسبی در برابر اشعه‌ها از جسم شما حفاظت نماید.

  پیامد جانبی و احتیاط‌ها

  با وجود اینکه تحقیقات در مورد استفاده بذر کتان در دوران بارداری، کمیاب است، خانم‌های باردار همیشه بایست جانب احتیاط را رعایت کنند، و از آنجایی که بذر کتان خصوصیات شبه استروژنی دارد، از استفاده آن دوری کنند.

  افزون بر این به اعتقاد مرکز دکتری دانشگاه مریلند مردمی که به انسداد روده مبتلا هستند هم بایست از بذر کتان دوری کنند، چرا که لبریز از فیبر است.

  پیامد جانبی استفاده تخم کتان:

  • نفخ
  • درد معده
  • وضعیت تهوع
  • یبوست
  • اسهال

  تخم کتان و سیانید:

  به نقل از livestrong؛ تخم کتان یک مکمل خوراکی است که شامل فیبر و اسید چرب امگا ۳ می باشد. خود کتان به صورت خام، امکان پذیر است مواد تشکیل دهنده ناخواسته ای همانند سیانید را داشته باشد. با اینکه زیادتر مکمل های شامل دانه کتان امن و بی آسیب هستند اما استفاده کتان به روش اشتباه قادراست میزان سیانید خون را بالاتر ببرد. قبل از اینکه بخواهید از دانه کتان مصرف نمایید بایست اطلاعاتی در مورد آن داشته باشید. در این مقاله قصد داریم در مورد همین موضوع صحبت کنیم.

  درباره تخم کتان:

  تخم کتان واژه ای است که برای دانه های گیاه کتان مورد مصرف قرار می گیرد. این ماده یک مکمل خوراکی است که می توانید آن را به خوراکی ها یا آشامیدنی های خود اضافه نمایید. دانه کتان محدودها یک چهارم فیبر و یک چهارم اسید چرب امگا ۳ دارد. دو چهارم دیگر نیز از کربوهیدرات و پروتئین تشکیل شده است. تخم کتان را می توان به آشامیدنی های نرمی همانند اسموتی ها اضافه کرد. آن ها نه تنها می توانند اجایت مزاج را خوب شدن بقسمتند بلکه اثر باارزشی در تندرستی قلب و مدیریت میزان کلسترول خون بازی می کنند. اسیدهای چرب امگا ۳ موجود در تخم کتان قادراست میزان تری گلیسیرید را پایین تر بیاورد و تندرستی قلب را پس از حملات قلبی خوب شدن بقسمتد. البته برای اثبات چنین ادعاهایی به تحقیقات زیادتری احتیاج خواهد بود.

  درباره سیانید:

  همانطور که می دانید سیانید گونهی سم است. این ماده به شتاب عمل می کند و قادراست کشنده باشد. با اینحال سیانید در فرآیند تولید زیادتر محصولات همانند پلاستیک ها و چاپ عکس مورد مصرف قرار می گیرد. سیانید در محیط زیست نیز وجود دارد و اگر شخص به طور مستقیم دربرابر آن قرار گیرد قادراست مسائلی برایش ایجاد گردد. قرار گرفتن دربرابر گاز سیانید یا محصولات خوراکی که شامل سیانید است می توانید ضربان قلب را به صورت ناگهانی بالا ببرد، سردرد، وضعیت تهوع، گیجی و مسئله در تنفس را ایجاد کند. بر اساس گفته های مرکز کنترل و جلوگیری از مریضی ها، حتی مقادیر اندکی از این ماده شیمیایی قادراست در عرض چند دقیقه علامت های خود را بروز دهد. قرار گرفتن دربرابر حجم وسیعی از سیانید قادراست علامت های حادتر و شدیدتری همانند از دست دادن هوشیاری و دیسترس تنفسی را ایجاد کند.

  رابطه بین تخم کتان و سیانید:

  رابطهی بین کتان و سیانید وجود دارد. با اینحال احتمال نمایان شدن این ماده شیمیایی پرمخاطره در مکمل های موجود در سوپر مارکت ها خیلی اندک است. تخم کتان که از دانه کتان خام و نارس به دست می آید، برای زیادتر مردم امن و بی آسیب است. با اینحال، بر اساس گزارش های موجود، دانه کتان خام و دیگر قسمت های این گیاه قادراست میزان سیانید خون را بالاتر ببرد. دانه کتان در برگیرنده ماده ای به نام گلیکوزید سیانوژنیک است که هیدروژن سیانید را به زمان خرد کردن دانه ها در آب تشکیل می دهد. زیادتر فرایندهای تولید، این گونه سیانید را حذف می کنند. افزون بر این مطالعات نشان داده است که پیامد جانبی وابسته با با استفاده مکمل های شامل دانه کتان گزارش نشده است.

  مطلب ایمنی درمورد استفاده بذر کتان:

  قبل از اینکه بخواهید هر گونه مکمل جدیدی را امتحان نمایید مناسبتر است با دکتر خود مشورت نمایید. هرگز دانه را به طور مستقیم از گیاه کتان نگیرید و دیگر قسمت های گیاه را نخورید. با اینکه بعضی از تولید کنندگان امکان پذیر است دوز متفاوتی از این مکمل را توصیه کنند اما FDA توصیه می کند زیادتر از ۱۶ گرم دانه کتان به صورت هر روزه استفاده نشود.


  نظر های خودتون را برای یاثار قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد


  برچسب ها :

  آمار باز دید این مطلب خصوصیات و پیامد استفاده تخم کتان - فهرست خاصیت ها و عوارض بذر کتان | مجله سلامت یاثار
  تعداد کل بازدید ها: 84
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه