دلیل خستگی بیشتر و خواب آلودگی | 7 علت اصلی خستگی دائم | مجله سلامت یاثار

 • زمان درج : 2 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • دلیل خستگی بیشتر و خواب آلودگی | 7 علت اصلی خستگی دائم | مجله سلامت یاثار
 • دلیل خستگی بیشتر و خواب آلودگی | 7 علت اصلی خستگی دائم | مجله سلامت یاثار


  تمام ما از خستگی و مشغله‌ بیش از اندازه زندگی شکایت می‌کنیم. اکثر اوقات حق با شماست، اما از این بابت خشمگین نباشید.

  محدوده ۲ تا ۳هفته روش زندگیتان را تغییر دهید: زیادتر بخوابید، فعالیت‌های دسته جمعی خود را کم نمایید، خوراکی های سالم و بی‌ریسکتر میل کنید، مایعات زیادتری بنوشید، مولتی ویتامین استفاده نمایید و استفاده کافئین و الکل را کم شدن دهید.

  دلیل خستگی بیشتر و خواب آلودگی

  ساندرا آدامسون فری‌هوفر، پزشک طب داخلی در آتلانتا می‌گوید: اگر پس از این تغییرات، هنوز هم علامت‌های خستگی را احساس کردید به یاری حرفه‌ای احتیاج دارید. خستگی بیش از اندازه قادراست از نشانه ها یک مریضی خیلی جدی‌ دکتری باشد که قابل معالجه است.

  در اینجا ۷ مورد از رایج‌ترین مسائلی که بایست درباره‌اش بدانید، آورده‌ شده است.


 • کم خونی

 • خستگی دراثر کم خونی به علت فقدان گلبول‌های قرمز خون است، که اکسیژن را از ریه‌ها به بافت‌ها و سلول‌ها می‌رساند، که امکان پذیر است احساس ضعف و تنگی نفس ایجاد کند.

  کم خونی قادراست به ‌دلیل فقدان آهن یا ویتامین، از دست دادن خون، خونریزی داخلی یا یک مریضی‌های مزمن از قبیل آرتریت روماتوئید، سرطان یا نارسایی کلیه ایجاد شود.

  لورنس کوراش استاد یاری دکتری آزمایشگاهی در دانشگاه کالیفرنیا، سان فرانسیسکو اینچنین توضیح می‌دهد: خانم های که در سنین باروری هستند، در طول دوره بارداری و شیردهی، به‌ ویژه به کم خونی دراثر فقر آهن، به دلیل از دست دادن خون در دوران قاعدگی و احتیاج جسم به آهن زیادتر مبتلا می‌شوند.

  نشانه ها: خستگی یکی از نشانه ها عمده‌ی آن است. دیگر نشانه ها شامل ضعف شدید، آشفتگیات در خواب، عدم تمرکز، تند شدن ضربان قلب، درد قفسه سینه و سردرد است. ورزش ساده نظیر بالا رفتن از پله‌ها و یا راه رفتن در فواصل کوتاه، قادراست سبب خستگی شود.

  آزمایش: یک ارزیابی کامل برای کم خونی شامل تست‌های فیزیکی و آزمایش خون نظیر محاسبه‌ی تعداد سلول‌های خونی یا اندازه گیری گلبول‌های قرمز خون باشد. یکی از روش‌های معیار برای محاسبه‌ی‌ کم خونی تست ادرار است.


 • مریضی تیروئید

 • چنانچه هورمون‌های تیروئید مناسب ترشح نشوند، حتی فعالیت‌های هر روزه هم شما را خسته خواهد کرد. غده تیروئید، محدودها اندازه گره کراوات یک مرد است، که در جلوی گردن قرار دارد و هورمون‌هایی را ترشح می‌کند که متابولیزم جسم را کنترل می‌کنند.

  ترشح بیش از اندازه هورمون تیروئید (سختکوشی تیروئید)، متابولیزم جسم را شتاب می‌قسمتد. هورمون تیروئید خیلی کم کار (کم کاری تیروئید)، متابولیزم جسم را کند می‌کند.

  نشانه ها: سختکوشی تیروئید ابتدا سبب خستگی و ضعف عضلانی در ران‌ها می‌شود که ورزش‌هایی از قبیل دوسیکل سواری و یا بالا رفتن از پله را مسئله می‌کند. نشانه ها دیگر شامل کم شدن وزن بی‌دلیل، احساس گرمای دائم، زیاد شدن ضربان قلب، کوتاه شدن و کم شدن جریان قاعدگی و زیاد شدن تشنگی است.

  رابرت جی مک کانل، مدیر مرکز تیروئید نیویورک در مرکز دکتری دانشگاه کلمبیا در شهر نیویورک می‌گوید: سختکوشی تیروئید همواره زیادتر در خانم ها ۲۰ و ۳۰ ساله خود را نشان می‌هد، اما در خانم ها و آقایان مسن‌تر هم قادراست رخ دهد.

  کم کاری تیروئید سبب خستگی و ناتوانی در تمرکز و درد عضلانی، حتی با فعالیت جزئی می‌شود.

  نشانه ها دیگر جملهند از زیاد شدن وزن دراثر احتباس آب، احساس سرمای دائم (حتی در آب و هوای گرم‌تر)، جریان قاعدگی سنگین‌تر و زیادتر و یبوست.

  شیوع کم کاری تیروئید در خانم ها بالای ۵۰ سال است. مک کانل می‌گوید، در واقع، زیادتر از ۱۰% از خانم ها بالای۵۰ سال مبتلا به کم کاری تیروئید خفیف هستند.

  آزمایش‌: مریضی تیروئید را می‌توان با یک آزمایش خون شناسایی داد.

  مک کانل می‌گوید: آشفتگیات تیروئید قابل معالجه است، آزمایش تیروئید بایست در تمام مردمی که از خستگی و یا ضعف عضلانی شکایت دارند، انجام شود.

  همینطور بخوانید: دلیل اصلی ضعف و خستگی ذهنی

 • دیابت

 • هر ساله نمایان می‌شود که بیش از یک میلیون نفر از مردم به دیابت گونه ۲مبتلا هستند. اما خیلیی حتی امکان پذیر است از آن اطلاع نداشته باشند.

  قند، که گلوکز نیز ندلگرمیه می‌شود، سوختی است که از جسم شمامراقبت می‌کند. این بدان معناست که برای مردم مبتلا به دیابت گونه ۲ امحل مصرف و سوزاندن قند در جسم به‌درستی وجود ندارد و همین امر سبب می‌شود تا قند خون بالا رود.

  کریستوفر سادک پروفسور دکتری و مدیر برنامه برای مرکز پژوهش‌های بالینی عمومی در دانشگاه دکتری جان هاپکینز می‌گوید: مردم مبتلا به دیابت، اکثر با احساس خستگی و نداشتن انرژی به اندازه برای جسم که یکی از نشانه ها هشدار‌دهنده دیابت است به این مریضی پی می‌برند.

  نشانه ها: از یک سو خستگی و از سوی دیگر نشانه های نظیر تشنگی بیش از اندازه، تکرر ادرار، گرسنگی، کم شدن وزن، برانگیختن پذیری، عفونت‌های مخمری و تاری دید.

  آزمایش‌: دو آزمایش عمده برای دیابت وجود دارد. آزمون قند خون ناشتا، که رایج‌تر است، میزان قند خونِ پس از ناشتا به مدت ۸ ساعت اندازه گیری می‌شود. با مصرف آزمون تحمل گلوکز غذا (OGTT)، دو بار خون گرفته می‌شود، یک‌بار قبل از آشامیدن شربت گلوکز، سپس ۲ ساعت بعد از آشامیدن آن.


 • افسردگی

 • احساس غم و ناراحتی بیشتر، یا افسردگی یک مریضی باارزش است که خواب، خوراکی میل کردن، احساس ما در مورد خودمان و دیگران را تحت اثر قرار می‌دهد. بدون معالجه، نشانه ها و علامت‌های افسردگی امکان پذیر است برای هفته‌ها، ماه‌ها و یا حتی سال‌ها به طول انجامد.

  نشانه ها: بیشتر ما تجربه‌ی افسردگی را با این اوصاف ذکر شده نداریم. اما همواره، افسردگی قادراست سبب کم شدن انرژی، تغییرات در مدلهای خواب و خوراکی میل کردن، مسائل حافظه و تمرکز و احساس نادلگرمیی، بی اهمیتی و منفی نگری توام شود.

  آزمایش: هیچ آزمایش خونی برای افسردگی وجود ندارد، اما پزشک شما امکان پذیر است با پرسیدن یک سری سوالات از شما قادر به شناسایی آن باشد.

  اگر شما پنج مورد یا زیادتر از این نشانه ها زیر را برای بیش از ۲ هفته تجربه نمودید و یا اگر آن‌ها در زندگی شما تداخل ایجاد کرده‌اند، با پزشک خود یا کارشناس بهداشت روانی مشورت نمایید: خستگی یا از دست دادن انرژی، خواب بیش از اندازه کم و یا بیشتر، غم، نگرانی و یا احساس پوچی، کم شدن اشتها و کم شدن وزن، زیاد شدن اشتها و زیاد شدن وزن، از دست دادن علاقه یا لذت در فعالیت‌هایی که وقتی به آن علاقه داشتید، بی‌قراری یا برانگیختن پذیری، نشانه ها فیزیکی مداوم که به معالجه پاسخ نمی‌دهند نظیر سردرد، درد مزمن و یا یبوست و دیگر آشفتگیات گوارشی، اشکال در تمرکز، یادآوری، یا تصمیم گیری، احساس گناه، نا دلگرمیی و یا عقاید بی اهمیت درباره مرگ یا خودکشی.


 • آرتریت روماتوئید

 • این یک مریضی خود ایمنی است که همیشه در اوایل به آسانی شناسایی داده نمی‌شود، اما چند سرنخ ظریف برای کشف آن وجود دارد.

  این مریضی وقتی اتفاق می‌افتد که سیستم ایمنی جسم برعلیه خودش کار می‌کند و به بافت‌های سالم وابسته با هم حمله می‌کند، بنابراین گاهی اوقات ضرر غیر قابل جبرانی به استخوان و غضروف وارد می‌سازد.

  نشانه ها: خیلیی از نشانه ها آن (نظیر خستگی، فقدان انرژی، از دست دادن اشتها و درد مفاصل) با بعضی مریضی‌های دیگر از جمله دیگر اشکال آرتریت نظیر درد مزمن و سفتی عضلات معروف به فیبرومیالژیا و لوپوس مشترک هستند.

  با توجه به سخنان جان کلیپل، رئیس و مدیر فاکتور بنیاد آرتروز آتلانتا، خستگی دراثر کم خونی و آشفتگیات تیروئید حتی در مردم مبتلا به آرتریتروماتوئید رایج‌تراست.

  کارشناسان پوست حداقل چهار استاندارد زیر را در شناسایی RA تحقیق می‌کنند: خشکی صبحگاهی در داخل و اطراف مفاصل، حداقل سه حوزه مشترک با تورم بافت نرم به طور هموقت؛ مفاصل متورم در مچ دست، بند انگشت، و یا مفصل وسط انگشت؛ درگیری هموقت نقاط مشترک در هر دو طرف بدن؛ بافت توده‌ای زیر پوست؛ و فرسایش استخوان در مچ دست و یا مفاصل دست. شناسایی توسط اشعه ایکس صورت می‌پزیرد.

  آزمایش: آزمایش کامل فیزیکی توسط روماتولوژیست قادراست شواهد خیلی اهمیتمندی از مریضی ارائه دهد، اما یک آزمایش نیز برای شناسایی روماتوئید وجود دارد و آن پادتن‌های موجود در خون است. محدوده ۸۰ ٪ از مردم که آزمایشRA می‌دهند پاسخ تستشان مثبت است، اما بایست خاطر نشان کرد که این آزمون قطعی نیست.


 • خستگی مزمن

 • این وضعیت پریشان کننده و سبب خستگی مفرط می‌شود که به شتاب اتفاق می‌افتد. مردمی که از CFS رنج می‌برند، پس از انجام فعالیت‌های عادی هر روزه احساس خستگی شدیدی دارند و به‌راحتی با فعالیت‌های جزئی خسته می‌شوند.

  نشانه ها: نشانه ها دیگر جملهند از سردرد، درد عضلانی و درد مفاصل، ضعف، غدد لنفاوی دردناک، و ناتوانی در تمرکزاست. سندرم خستگی مزمن، ناشناخته می‌ماند، چون هیچ دلیل شناخته‌ شده‌ای برای آن وجود ندارد.

  آزمایش: هیچ آزمایشی وجود ندارد. پزشکتان بایست قبل از تشخیص، دیگر نشانه ها مشابه، نظیر لوپوس و ام اس را در دید بگیرد.

  همینطور بخوانید: معالجه سندروم خستگی مزمن چیست؟

 • اختناق در خواب

 • اگر شما زمانی که از خواب بیدار می‌شوید احساس خستگی می‌نمایید، امکان پذیر است مسئله آشفتگی خواب داشته باشید؛ باارزش نیست که چقدر استآسان کرده‌اید اما باز هم احساس گیجی و خستگی دارید.

  اختناق در خواب یک آشفتگی است که با وقفه کوتاهی در تنفس در طی خواب همراه می‌شود. در شایع‌ترین گونه اختناق انسدادی خواب، راه هوای تنفس فوقانی شما مسدود و یا تنفستان برای چند ثانیه کم می‌شود، که به نوبه خود هشدار‌هایی برای مغز است تا شما را برای تنفس مجدد از خواب بیدار کند.

  پزشک روزن بارکر مدیر دکتری سابق موسسه خواب نکسویل می‌گوید: شخص مبتلا به اختناق خواب امکان پذیر است در طول شب برای ده‌ها یا حتی صدها بار گرفتار قطع تنفس شود.

  نشانه ها: اختناق در خواب همواره دارای‌ علامت‌هایی از قبیل خروپف است و به‌طور کلی با خستگی در روز بعد همراه می‌شود. از آن‌جا که اختناق در خواب قادراست منجر به مریضی‌های قلبی، فشار خون بالا و سکته مغزی شود، شناسایی آن از ارزش ویژه‌ای برخوردار است.

  آزمایش‌: شامل یک شب اقامت در یک کلینیک خواب است تا مدلی خواب شما ضبط ‌شود و یک تست بدون درد که مدلهای خوابتان، تغییرات تنفسی و فعالیت مغز تحت نظارت قرار ‌گیرد.


  نظر های خودتون را برای یاثار قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد


  برچسب ها :

  آمار باز دید این مطلب دلیل خستگی بیشتر و خواب آلودگی | 7 علت اصلی خستگی دائم | مجله سلامت یاثار
  تعداد کل بازدید ها: 38
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه