بلوغ زودرس چیست

 • زمان درج : 45 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> زناشویی-->>>
 • بخش مربوطه : زناشویی
 • بلوغ زودرس چیست
 • بلوغ زود رس زمانی بوده که بدن کودک شما شکل بلوغ را شروع کرده و زمانی که بلوغ برای دختران قبل از هشت سالگی و قبل از نه سالگی برای پسران آغاز شود به آن بلوغ زودرس گفته می شود.بلوغ شامل رشد کردن سریع استخوان، ماهیچه، تغییر در شکل بدن و رشد کردن توانایی بدن برای تولید مثل می باشد.


  دلیل بلوغ زودرس معمولا یافت می شود داشتن بیماریهایی مانند عفونت،اختلال های هورمونی،تومور،جراحت های مغزی امکان دارد که به بلوغ زودرس منجر شده درمان کردن بلوغ زودرس معمولا شامل دارو بوده تا سبب تاخیر در رشد آن گردد.


  نشانه های بلوغ زود رس:
  علامت های این بیماری معمولا قبل از هشت سالگی در دخترها و قبل از نه سالگی در پسرهای می باشد و شامل:
  -رشد کردن سینه و زمان پریودی اولیه در دخترها
  -بزرگ شدن و رشد کردن آلت آقایان
  -در پسرها صدای بم تر شنیده شده و موهای صورت مشاهده می شود.
  -موهای بدن مخصوصا زیر بغل بیشتر می شود
  -بوی بدن بزرگسالی مشاهده می شود

  دلایل بلوغ زودرس:
  برای درک کردن اینکه چه چیزی سبب بلوغ زودرس در بعضی از بچه ها شده خیلی فایده دارد که بدانیم این مشکل چطور شروع می شود.مغز او فرآیند را با تولید کردن هورمونی به اسم آزاد شروع کرده و زمانی که این هورمون به غده هیپوفیز برسد سبب تولید کردن هوزمون های بیشتر در تخمدان برای دختر و بیضه برای پسرها می گردد.

  استروژی در رشد کردن و توسعه ویژگی های جنسی دخترها دخیل می باشد.تستسترون مسئولیت رشد کردن ویژگی های جنسی آقایان را دارد.

  بلوغ زودرس چیست

   

  بلوغ زودرس مرکزی:
  دلیل این نوع بلوغ معمولا شناسایی نشده و در بلوغ زودرس مرکزی معمولا فرآیند بلوغ سریع شروع می شود زمان بندی و الگو مرحله های فرآیند در غیر از این طبیعی می باشد.برای خیلی از بچه ها مبتلا شدن به این مساله وضعیت پزشکی اساسی وجود نداشته و دلیلی برای بلوغ زودرس وجود ندارد.

  بلوغ زودرس خارجی:
  تستوسترون یا استروژن در بدن بچه سبب این نوع بلوغ خواهد شد.این بلوغ معمولا کمتر اتفاق افتاده در مغز شما دخالت هورمونی نداشته که به صورت معمول سبب تحریک شروع بلوغ خواهد شد.
  دلیل منتشر شدن استروژن یا تستوسترون در بدن به دلیل مشکلاتی در بیضه،تخمدان و غده هیپوفیز می باشد.
  در دخترها داشتن بلوغ زودرس ممکن است با مواردی مثل کیست تخمدان و تومور مغزی همراه باشد.

  در پسرها بلوغ زودرس هم امکان دارد به وسیله موارد زیر رخ دهد:
  -داشتن تومور در سلول هایی که سبب تولید اسپرم شده یا در سلول هایی که سبب تولید تستوسترون می شود
  -داشتن یک اختلال نادر به اسم گنادوتروپین که به خاطر نقص در ژن بوده و ممکن است سبب تولید زودرس تستوسترون در پسرها شده و معمولا در بین سن های 1 تا 4 است.

  عوامل خطر در بلوغ زودرس:
  دختر بودن:دخترها به احتمال زیادی به بلوغ زودرس مبتلا می شوند.
  امریکایی بودن:بلوغ زودرس به نظر رسیده که خیلی از نژاد های امریکایی-افریقایی را تحت تاثیر قرار خواهد داد.
  چاق شدن:بچه هایی که به میزان زیادی چاق هستند ممکن است به بلوغ زود رس دچار شوند.
  در تماس بودن با استروژن یا کرم یا پماد یا بقیه مواردی که دارای این هورمون بوده امکان دارد سبب بلوغ زود رس شود.
  بلوغ زودرس امکان دارد یکی از پیچیدگی سندرون مککون یا هیپرپلازی مادرزادی بوده و شامل تولید کردن غیر عادی هورمون آقایان می باشد.
  در موارد کمی امکان دارد که بلوغ زود رس با کم کار بودن تیروئید ارتباط داشته باشد.
  بعد از دریافت کردن پرتور درمان از سیستم عصبی مرکزی درمان کردن تشعشع برای تومور،سرطان در خون و یا وضعیت دیگر ممکن است احتمال بلوغ زود رس را افزایش بدهد.

  پیشگیری از بلوغ زودرس:
  بعضی از عوامل خطر بلوغ زودرس مثل نژاد و جنسیت اجتناب ناپذیر بوده ولی همانطور که ذکر شد چیزهایی وجود داشته که شما می توانید برای کم کردن احتمال رشد بلوغ آن را انجام بدهید مثل موارد زیر:
  بچه خود را از منابع بیرونی تستوسترون و استروژن دور کرده مثل دارویی که برای بزرگسالان در خانه تجویز شده یا مصرف مکمل هایی که تستوسترون یا استروژن دارند.
  تشویق کردن فرزند به داشتن وزنی مناسب
  بچه ها توسط بلوغ زودرس امکان دارد سریع رشد کرده ولی چون استخوان های آن ها بیشتراز حد نرمال رشد کرده معمولا زودتر متوقف خواهند شد.به همین خاطر آن ها کوتاه تر از میانگین بزرگسالان خواهند شد درمان زودرس سبب شده به آن ها کمک کند که قد بلندتر شوند.

  درمان بلوغ زودرس:
  هدف اولیه از درمان کردن این نوع بلوغ این بوده که بچه شما بتواند به میزان یک بزرگسال معمولی رشد نماید درمان کردن بلوغ زودرس به دلیل آن بستگی داشته و در بعضی موارد دلیل خاصی برای شناسایی کردن آن وجود ندارد.
  در این مورد بچه شما امکان دارد بسته به سنش و سرعت پیشرفت آن درمان شود دکتر امکان دارد بخواهد برای چند ماه فرزندتان را زیر نظر داشته تا رشد او را مشاهده کند.

  درمان بلوغ زودرس مرکزی:
  خیلی از بچه ها با بلوغ زود رس محیطی که هیچ وضعیت پزشکی اساسی وجود نداشته می توانند به صورت موثری با دارو درمان گردند که شامل تزریق کردن ماهانه یا دارویی مثل لوپرولیید استات بوده که سبب تاخیر توسعه آن خواهد شد.
  بعضی از فرمول های جدیدتر را می توانید در فاصله های طولانی تر ارائه نمایید بچه شما تا زمانی که به سن بلوغ رسیده می تواند این دارو را دریافت کردن و معمولا 16 ماه بعد از دریافت دارو فرآیند بلوغ شروع خواهد شد.
  یک روش دیگری هم برای درمان وجود داشته به نام ایمپنت هیستلین بوده که معمولا تا یک سال به طول می انجامد درمان این مشکل بدون ناراحتی و درد تاثیر داشته ولی به یک عمل جراحی کوچکی احتیاج دارد.
  ایمپلنت در زیر پوست بچه توسط یک برش در بخش درونی بازویبالایی قرار دارد و پس از یک سال ایمپلنت از بین رفته و اگر نیاز بود جای آن با ایمپلنت جدید تعویض خواهد شد.
  اگر یک وضعیت پزشکی دیگری به بلوغ زودرس فرزند شما منجر گردد برای درمان کردن آن نیاز است که پیشرفت آن را متوقف نمایید برای مثال اگر یک بچه دارای تومور مغزی بوده و سبب بلوغ زودرس گردد بلوغ زودرس وقتی متوقف شده که این تومور با جراحی درمان گردد.
  توصیه ما در وهله اول استفاده از درمان های طب سنتی و اسلامی می باشد.
   


  برچسب ها :

  آمار باز دید این مطلب بلوغ زودرس چیست
  تعداد کل بازدید ها: 612
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه