اسپند و خواص جادویی آن

 • زمان درج : 53 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> اطلاعات دارویی-->>>
 • بخش مربوطه : اطلاعات دارویی
 • اسپند و خواص جادویی آن
 • اسپند یک بوته چند ساله بوده که تا یک متر می تواند ارتفاع داشته باشد ولی ارتفاع آن معمولا 0.3 می باشد.در خاک خشک ریشه گیاه قادر بوده تا عمق 6.1 برسد یک گیاه انبوه با ظاهری مثل سیخ مثل برگ های نوک تیز که به چند قسمت تقسیم شده است.این گیاه سه کپسول را حمل کرده که تقریبا 1.5 سانت قطر را دارند و دارای بیشتر از پنجاه دانه می باشند.
  علاوه بر این اسپند دارای گلهای سفیدی بوده که در ماه های خرداد و اردیبهشت وجود داشته و تقریبا 2 تا 4 سانتی متر قطر آن می باشد و دارای پنج گلبرگ است.این گیاه جزو مناطق نیمه استوایی هند بوده و اکنون در شهرهایی مانند نیو مکزیکو،آریزونا،نوادا،واشنکتن و .... زیاد شده است.
  فایده سلامتی ویژه ای که برای اسپند وجود داشته دارای خاصیت دارویی مشخصی بوده که به روش های متفاوتی برای سلامتی شما فایده دارد.دانه های خشک در این گیاه برای اهداف دارویی کاربرد داشته و دانه های اسپند آن دارای اجزای شیمیایی متفاوتی بوده که حاوی هارمین،هارمولول،پگانین و هرمالین است.
  این گیاه دارویی بوده که در داروهای آیووردای متفاوتی استفاده می شود.دانه های آن مخصوصا دانه های خشک آن،برگ ها،ریشه و پوست آن دارای پتانسیل بالایی داروی می باشد.مطالعه تحلیل در روی ترکیب شیمیایی بتا کاربولین آلکالوئیدها صورت گرفته مانند هارمالین،هارمالول و علت استفاده از این پیاه بخاطر داروهای آیووردیک متفاوت می باشد.
  این گیاه دارای خاصیت درمانی ویژه مانند عمل تحریک کننده در موتور سیستم عصبی مرکزی و مخ می باشد.اسپند مربوط به خانواده نیتراریاسی بوده که از آن برای درمان کردن چندین شرایط بهداشتی مانند آسم،قاعدگی و هجوم کرم نواری استفاده شده است و معمولا به تسکین آسم کمک خواهد کرد و این عنصر دارای خاصیت دارویی متفاوت مثل استریل کننده می باشد.

   

  اسپند و خواص جادویی آن

   

  خاصیت اسپند:
  درمان تب:
  اسپند یکی از گیاهانی بوده که برای درمان کردن تب نامنظم کاربرد داشته و علاوه بر این برای درمان کردن مالاریا فایده دارد ولی در موارد حاد تاثیر زیادی ندارد.دانه ها در این گیاه به صورت عصاره و پودر هستند.
  -دفع کردن هجوم کرم های نوازی:
  دانه های اسپند هم برای رفع هجوم کرم های نواری مفید می باشد.این دانه های معمولا برای بیرون راندن کرم ها داده می شود.
  -یکی دیگر از خاصیت های این گیاه برطرف کردن بی خوابی است
  -این گیاه برای نامنظم بودن قاعدگی مفید بوده و عصاره آن ها از 15 تا 50 میلی متر داده خواهد شد.
  -این دانه های خاصیت گالاکتوگوگو داشته و به مادران شیرده داده شده که بتوانند ترشح شیر را زیاد کنند.
  -اسپند برای درمان لارنژیت مفید بوده و از آن هم می توانید به عنوان دهان شویه استفاده نمایید.
  -از این گیاه می توانید برای کشتن شپش سر استفاده کرده و پوست سر را با خمیری از روغن خردل و ریشه اسپند مالش بدهید که سبب شده شپش سر شما درمان شود.
  -اسپند برای درمان کردن التهاب کاربرد داشته و می توانید آن ها را جوشانده و برای محلول از آن استفاده نمایید.
  -این گیاه برای درمان آسم مفید بوده و می تواند برای درمان کردن بیماری های ریوی مثل نزله ریوی و بلغم ریه مفید است.
  -کالاهای بذر اسپند هم برای رها شدن از آفت های مضر فاید دارند.هرمالین آلکالوئید بوده که در این گیاه موجود است.
  دود این گیاه خواص میکروب کشی عالی داشته بنابراین در جاهایی که جمعیت زیادی داشته مثل مدارس پادگان و ..... و در هوا احتمال عفونت وجود داشته می توانید اسپند را دود نمایید.
  از دیگر خاصیت های اسپند ضد عفونی کننده بالا برای درمان کردن آبریزش بینی و زکام بوده در این مورد کمی اسپند را با یک حبه قند دود دهید و سرخود را در روی دود ناشی از آن قرار داده یک نفس عمیقی کشیده و پس از چند مرتبه مشکل شما برطرف خواهد شد.
  روغن اسپند دارای طبیعت گرم و خشک بوده وبرای بر طرف کردن لقوه،سستی،رعشه،صرع ناگهانی اعضای بوده هم از طریق خوردن و هم ضماد مفید است.
  یکی از خاصیت های فوق العاده اسپند برای برطرف کردن حساسیت و خارش بوده که باید شما با توجه به مزاج و طبع روش استفاده کردن از اسپند را از دکتر طب سنتی دریافت نمایید.
  برای درمان تکرر ادرار 1.5 گرم اسفند را در ناشتا با خاک شیر با مقداری آب بدون اینکه بکوبید مصرف کنید این مورد برای رفع ادرار مفید بوده ولی در زمان معالجه نباید کشک،ترشی و ماست استفاده کنید.
  برای درمان کردن سنگینی گوش می توانید کمی اسفند را در روغن زیتون و آب ترب جوش داده و سه قطره از آن را در گوش خود بریزید.پس از اینکه چند بار از آن استفاده کردید بهبودی حاصل خواهید کرد.
  دانه های اسفند را بخور داده و برای دندان درد عالی است چون که مطابق با کتب طب سنتی این بخور برای درمان درد دندان مفید است.
  یکی دیگر از روش های موثر و فوری برای درمان نفخ استفاده از اسپند بوده که با قورت دادن آن در شب آسانترین روش برای برطرف کردن نفخ می باشد.
  پزشکان طب قدیم از اسفند برای تصفیه کردن خون و برطرف کردن مشکلات گوارشی استفاده می نمایند.
  برای درمان کردن سرفه های شدید و تنگی نفس می تانید 30 گرم از این گیاه را آسیاب کرده و با 120 گرم آب جوش دهید و آن را صاف کرده و با 90 گرم عسل و شصت گرم روغن کنجد مصرف کنید.اگراین مواد را مصرف کنید حالت تهوع پیدا کرده و سینه شما از همه ماده لزج پاک شده و برای تنگی نفس مفید است.
  اگر یک قاشق چایی خوری اسپند را با یک قاشق چایی خوری تخم رازیانه مخلوط کرده و هر شب به فرزندتان که به شب ادراری دچار بوده بدهید شب ادراری در بچه هایی که به خاطر سستی کمر و ضعف در مثانه در شب رختخواب خود را خیس کرده درمان خواهد شد.
  اگر این گیاه را با تخم کتان به صورت مساوی آسیاب کنید و با عسل مخلوط نمایید و در روز دو مرتبه استفاده کنید تنگی نفس شما برطرف خواهد شد.
  از این گیاه می توانید برای درمان اعتیاد استفاده کرده می توانید کمی اسپند را بو داده و بعد آسیاب کنید و با عسل مخلوط کرده و در روی سه حبه مصرف کنید.


  برچسب ها :

  آمار باز دید این مطلب اسپند و خواص جادویی آن
  تعداد کل بازدید ها: 1,421
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه