رفلاکس اسیدی معده چیست و چه باید کرد

 • زمان درج : 38 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> اطلاعات دارویی-->>>
 • بخش مربوطه : اطلاعات دارویی
 • رفلاکس اسیدی معده چیست و چه باید کرد
 • رفلاکس اسیدی در معده با سوزش در دل و حس س.زش ئر طرف قفسه سینه مشخص می گردد چون اسید در معده به درون مری حرکت کرده و درد در زمان دراز کشیدن یا خم شدن بدتر می گردد.
  رفلاکس شدید که به رفلاکس معده مشهور است علاوه بر داشتن سوزش در دل امکان دارد علامت هایی مثل تهوع،طعم ترش در دهان،سرفه خشک،درد قفسه سینه و گلو درد باشد که اگر درمان نگردد سبب ایجاد عوارض جدیتری خواهد شد.
  دلیل اصلی این مشکل مشخص نبوده ولی روشن است که شرایطی مثل کشیدن سیگارف چاق بودن، حاملگی،ژنتیک،اختلال در معده امکان دارد سبب بیشتر شدن این مساله گردد.اگر رفلاکس شدید بود و این مساله دومرتبه در هفته رخ داد شما احتیاج به درمان پزشکی خواهید داشت ولی اگر علایم خفیف بود می توانید از درمان های خانگی استفاده نمایید.

  درمان رفلاکس معده:

  -سرکه سیب
  این سرکه یکی از درمان های موثر برای رفلاکس معده به شمار می رود.اسید آن قادر است به هضم غذا کمک نماید و سبب متعادل شدن اسید در معده گردد.دوقاشق چایی خوری سرکه سیب را در یک فنجان آب گرم ریخته و نیم ساعت پیش از هر وعده غذایی مصرف نمایید.این درمان را سعی کنید تا چند ماه انجام دهید.علاوه بر این می توانید در زمان سوزش در معده کمی سرکه سیب را با آب ولرم ترکیب کرده و مصرف نمایید.

  -آب آلوورا
  این گیاه به خاصر خاصیت ضد التهابی سبب تسکین و التهاب معده و مری می شود و تاثیر رفلاکس معده را کم و سبب تسکین آن خواهد شد.یک چهارم فنجان آب آلوورا را تقریبا بیست دقیق پیش از هر وعده غذایی مصرف کنید.البته آب آلوورا را زیاد مصرف نکرده چون امکان دارد تاثیر ملین داشته باشد.

  -جویدن آدامس
  آدامس بدون قند سی دقیقه پس از هر وعده غذایی قادر بوده علایم رفلاکس را کم کند.این کار سبب ترشح در بزاق شده که سبب کاهش اسید و سوزش معده به دلیل خواص قلیایی آن خواهد شد.علاوه بر این می توانید آدامس دارچین جویده ولی آدامس نعنا استفاده نکرده که سبب کم شدن اسفنکتر مری خواهد شد و مقدار رفلاکس را زیاد خواهد کرد.

  جوش شیرین:
  از جوش شیرین به عنوان سدیم بی کربنات شناخته شده و یک آنتی اسید طبیعی می باشد که سبب کم شدن سوزش در معده و علایم رفلاکس خواهد شدیک قاشق جوش شیرین را در فنجان آبی مخلوط کرده و برای سرعت بخشیدن به درمان خود آن را مصرف کنید.
  نکته:این درمان را طولانی مدت استفاده نکنید علاوه بر این افرادی که فشار خون بالا داشته هم نباید از آن استفاده نمایند چون دارای سدیم می باشد.

  رفلاکس اسیدی معده چیست و چه باید کرد

  -شیرین بیان
  ریشه این گیاه می تواند برای رفلاکس معده مفید بوده چون خاصیت درمانی برای معده دارد و سبب نرم شدن غشاهای مخاطی شده و باعث محافظت کردن از لایه های روده و پوشش خواهد شد و سبب کم شدن اسپاسم و التهاب معده خواهد شد.
  مقداری پودر شیرین بیان را در یک فنجان آب ریخته و آب آن را گرفته و ربع ساعت پیش از هر وعده غذایی مصرف کنید.این درمان را می توانید دو مرتبه در روز استفاده نمایید.پی شاز مصرف این گیاه با دکتر مشورت کرده چون عوارض هایی دارد.

  -خردل زرد
  خزدل زرد یکی دیگر از درمان های رایج برای رفلاکس اسید می باشد که سبب خنثی شدن اسید معده خواهد شد.محتوای سرکه در این ماده دارای یک اسید ضعیف بوده که سبب کاهش اسید معده خواهد شد.زمای که شما به حمله های رفلاکس اسید دچار شدید می توانید فوری برای تسکین دادن آن یک قاشق خردل زرد مصرف کنید.اگر این ماده خیلی برای شما غلیظ بود می توانید آن را با یک لیوان آب ترکیب نمایید.
  در  مواردی امکان دارد که باعث از بین رفتن رفلاکس معده شده ولی امکان دارد سوزش آن بدتر شود.

  -رازیانه
  از رازیانه می توانید برای بهبود هضم و از بین رفتن اسپاسم معده استفاده کنید.این گیاه دارای تاثیر ضد التهابی است.شما می توانید نصف قاشق چایی خوری از دانه های رازیانه را پس از هر وعده غذایی استفاده کنید علاوه بر این می توانید یک قاشق از دانه های آن را در یک فنجان آب جوش هم بریزید.

  -نارون لغزنده
  این گیاه دارای خاصیت تسکین دهنده بوده که سبب کمک کردن به مری و پوشش معده خواهد شد.همچنین دارای تاثیر آرام بخش و ضد التهابی است.دو قاشق غذا خوری پودر نارون لغزنده را در دو فنجان آب داغ ریخته و صبر کنید پنج دقیقه بماند و تا زمانی که بهبودی حاصل شود سه مرتبه در روز استفاده نمایید.

  گل ختمی:
  این گیاه هم همانند نارون لغزنده دارای خاصیت آرام بخشی و تشکین دهنده بوده دو قاشق غذاخوری ریشه خشک شده را به یک چهارم لیوان آب اضافه نمایید.صبر کنید یک شب بماند و صبح روز بعد مصرف کنید.

  زیره:
  استفاده از دانه های زیره سبب درمان رفلاکس معده می شود چون سبب تحریک هضم آن خواهد شد و سبب کاهش مشکلات گوارشی گاز معده و اسیدیته خواهد شد.یک قاشق از دانه های زیره را در یک فنجان آب جوش دهید و صبر کنید پنج دقیقه بماند و بعد آب آن را بگیرید
  علاوه بر این این دمنوش را می توانید صبح و پس از هر وعده غذایی مصرف نمایید و در زمان پخت و پز هم می توانید این ادویه را به غذا بیفزایید.مصرف کردن دمنوش بابونه و چای سبب کاهش علایم رفلاکس اسیدی خواهد شد.
  چند نکته برای بهبود رفلاکس معده:
  -مصرف کردن یک عدد سیب قرمز یا کمی بادام پس از هر وعده غذایی قادر به جلوگیری از رفلاکس معده خواهد شد.
  -شما می توانید در رژیم غذایی خود از مواد غذایی پروبیوتیک مثل ماست استفاده نمایید.
  -سعی کنید از غذاهای سنگین به ویژه پیش از خواب استفاده نکنید.
  -کاهش وزن داشته باشید
  -تلاش کنید از عواملی که سبب رفلاکس اسید معده شده دوری کرده  و تا جایی که امکان دارد از آن دوری کنید.
  -رایج ترین عوامل این بیماری شامل کشیدن سیگار،مصرف الکلفمصرف قهوه یا کربنات ، مصرف شکلات، مرکبات میوه ، سیر، ادویه،چرب و غذای سرخ کرده می باشد.
  -تلاش کنید که به طرف سمت چپ بدن خود خوابیده مطالعات نشان داده که خوابیدن به طرف راست امکان دارد سبب تشدید شدن رفلاکس معده گردد.


  برچسب ها :

  آمار باز دید این مطلب رفلاکس اسیدی معده چیست و چه باید کرد
  تعداد کل بازدید ها: 577
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه