پلی دیپسیا یا عطش بیش از حد چیست

 • زمان درج : 39 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> اطلاعات دارویی-->>>
 • بخش مربوطه : اطلاعات دارویی
 • پلی دیپسیا یا عطش بیش از حد چیست
 • پلی دیپسیا یک اصطلاح پزشکی برای عطش زیاد بوده که این مساله معمولا به عنوان یکی از علامت های اولیه دیابت شناخته خواهد شد حس تشنگی مخصوصا پس از تمرین ها و فعالیت های شدید طبیعی می باشد برای مردم خیلی اهمیت دارد که میزان پیشنهاد شده آب را در روز مصرف کنند تا بتوانند یک کارکردهای بدنی نرمالی را داشته باشند که حاوی دمای عادی بدن و حذف کردن زباله های منظم می باشد با این وجود وقتی که حتی بعد از نوشیدن هم احساس تشنگی کنید یا زمانی که همیشه احساس تشنگی دارید امکان دارد یک علامتی از اینکه چیزی در بدن شما وجود نداشته باشد.
  اهمیت دارد که توجه کنید که آلزایمر یک بیماری نبوده بلکه یک علامت نشانی اساسی از وضعیت پزشکی دیگر مثل دیابت می باشد پلی دیپسیا یکی از علامت های دیابت مخصوصا در مراحل اولیه می باشد کسانی که به دیابت مبتلا هستند تمایل به دشواری در هضم کردن قند خون دارند به همین خاطر میزان قند خون آن ها بالا می باشد.زمانی که قند خون بالا می باشد مردم احساس تشنگی خواهند کرد.

  بعضی از دلایل روانی و بعضی دیگر فیزیکی می باشد شامل موارد زیر:

  گرفته شدن عضلات
  -تشنج های زیاد و نامشخص
  -داشتن سر درد
  -حس سرگیجه داشتن

  انواع عطش:
  پلی دیپسیای اولیه:
  این مورد به خاطر استرس،خستگی،اضطراب و یا هر گونه مسائل ذهنی دیگری مثل اسکیزوفرنی می باشد
  پلی دیسپیای جبران کننده:
  زمانی که هورمون های ضد دیورتیک در بدن کاهش داشته باشد پلی دیپسیا جبرانی اتفاق خواهد افتاد که باعث ادرار مکرر یا بیش از اندازه خواهد شد.
  پلی دیپسیای ناشی از دارو:
  این وضعیت زمانی اتفاق افتاده که پیش دیپسیا از ویتامین های خاص،مواد مخدر و مکمل هایی مانند دیورتیک ها و ویتامین ک ایجاد خواهد شد.

  پلی دیپسیا یا عطش بیش از حد چیست

  دلایل عطش شدید:
  -کم آب شدن بدن
  یکی از رایج ترین علت های این مشکل مصرف کردن آب ناکافی در روز می باشد زمانی که عرق زیاد با نوشیدنی های انرژی زایی مانند چای سبز،قهوه و چای سیاه انجام گیرد بدن شما می خواهد برای رفع سیال از دست رفته به دنبال آب می باشد کم آبی علاوه بر این سبب پلی دیپسیا خواهد شد چون آب کافی در بدن شما وجود ندارد.
  مواد غذایی دارای نمک و دارو:
  استفاده از بیش از حد از نمک در رژیم غذایی سبب پلی دیپسیا خواهد شد استفاده از قرص های دیورتیکی سبب می شود که شما در همه زمان ها حس تشنگی داشته باشید توصیه ما این است که از نمک دریا که سفارش امام علی و پیامبر است استفاده کنید.
  اضطراب و استرس:
  اضطراب و استرس شدید امکان دارد شما را قادر به مصرف بیش از اندازه آب نماید.
  تعادل نداشتن اسید پایه:
  تعادل نداشتن اسید پایه سبب می شود که انحراف سطح ph طبیعی پلاسما در خون خواهد شد که سبب تشنگی زیادی می گردد.این وضعیت امکان دارد گاهی اوقات سبب آب زدایی خواهد شد چون مردم میزان زیادی مایع برای کم کردن عطش مصرف خواهند کرد و بعد از آن به پلیوریا ختم خواهد شد.
  دیابت:
  مشکل دیابت معمولا به عنوان علامت های اولیه دیابت شناخته می شود زمانی که سطح قند خون بالا برود سبب می شود که مردم بدون توجه کردن به مصرف آب احساس تشنگی داشته باشند که به آن بیماری دیابت می گویند از سویی دیگر دیابت وضعیتی است که در آن سطح مایع بدن از تعادل خارج خواهد شد که سبب تشنگی و ادرار بیش از اندازه خواهد شد.

  علایم پلی دیپسیا:
  -کم شدن ناگهانی وزن
  -بهبود یافتن کند عفونت و زخم ها
  -عفونت های زیاد
  -تارشدن دید
  -احساس گرسنگی زیاد داشتن
  -خستگی زیاد
  با این حال توصیه می شود که فرد باید آب را مطابق با احتیاج بدن مصرف نماید ولی نباید آب زیاد هم مصرف کنید چون زیاد نوشیدن آب سبب مستی آب شده که به آن مسمومیت آب هم گفته می شود.این وضعیت معمولا زمانی اتفاق افتاده که شما مقدار زیادی آب را مصرف کنید آب زیادی در بدن شما ممکن است میزان سدیم را در خون رقیق نماید که در کل باعث سر پایین سدیم در خون خواهد شد.
  مشکلات افسردگی معمولا با مشکلات پزشکی دیگر اشتباه گرفته خواهد شد بعضی اوقات کسانی که احساس تشنگی دارند ولی تنها برای  یک دوره کوتاهی امکان دارد وضعیت خود را با عدم قطعیت اشتباه بگیرند مواظب باشید و زمان تشنه بودن خود را کنترل نمایید.اگر وضعیت موقتی بود نگرانی وجود ندارد ولی اگر یک مشکل برای مدت طولانی ادامه پیدا کرد که در ان عطش زیاد برای دوره های زیادی تداوم پیدا کند که به نظر نمی رسد مطابق با مقدار آبی که مصرف می کنید تغییر داشته باشید بعد زمان آن رسیده که از دکتر برای درمان و بررسی مشورت بگیرید.

  درمان عطش شدید:
  درمان این مشکل مطابق با دلیل دقیق این بیماری می باشد مطابق با دلایل دکتر می تواند یک رویکرد خوبی برای درمان کردن این بیماری ارائه نماید.اگر دکتر فکر کند که علت عطش دیابت ملیتوس بوده تجویز کردن داروها مطابق برای کنترل کردن قند خون انجام خواهد شد.همچنین دکتر برای تزریق کردن منظم انسولین را تجویز خواهد کرد داشتن یک برنامه مناسب پیشنهاد می شود که شما در نوشیدن و خوردن احساس بهتری داشته باشید.پیروز کردن از یک برنامه مناسب برای دیابت به شما کمک خواهد کرد که علایم دیابت را مدیریت نمایید.پزشک علاوه بر این امکان دارد بعضی از تمرین های سبکی را برای سالم بودن شما پیشنهاد نماید.
  اگر دکتر به دیابت بی مزه مشکوک بود مصرف کردن مناسب آب پیشنهاد می شود بعضی از داروها برای کنترل کردن علائم تجویز خواهد شد.اگر دلیل مشکل روانی بوده که با شرایط روانی متفاوت است.پزشک شما برای درمان شناختی رفتاری توصیه می کند در این نوع مشکل شما بیشتر از آنچه در محیط اطراف و محرک شخصی که سبب میل به نوشیدن آب بیشتر خواهد شد.
  پیشگیری:
  خیلی از اوقات می توانیم پیش دیپسیا را می توانیم بعد از شناسایی کردن دلایل دقیق تحت کنترل قرار دهید و درمان آن موفقیت آمیز است انجام دادن تمرین های منظم با رژیم غذایی بهتر به شدت پیشنهاد می شود.اگر درباره وضعیت اطمینان ندارید سعی کنید که با دکتر مشورت کنید به شما راهنمایی خواهد کرد که چطور علایم خود را بهتر مدیریت نمایید و برای رفع مشکلات بیشتر با آنها درمان نمایید.


  برچسب ها : عطش

  آمار باز دید این مطلب پلی دیپسیا یا عطش بیش از حد چیست
  تعداد کل بازدید ها: 970
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه