آیا سرطان مسری است؟ چهار بیماری مسری که نمیدانید !

 • زمان درج : 14 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> اخبار پزشکی و موارد متفرقه سلامت-->>>
 • بخش مربوطه : اخبار پزشکی و موارد متفرقه سلامت
 • آیا سرطان مسری است؟ چهار بیماری مسری که نمیدانید !
 •  

  دست‌های‌تان را پیش ازخوراکی میل کردن بشویید، زمان عطسه دهان‌تان را بپوشانید، به جای دست دادن، به هم مشت بزنید… شما تمام راه‌های مواظبت دربرابر مریضی‌های واگیردار را می‌دانید. اما مریضی‌هایی وجود دارند که صابون آنتی باکتریال یا دستمال کاغذی نمی‌توانند ازشما در برابر آنانمراقبت نمایند. دراینجا چهار مریضی را که هرگز فکر نمی‌کردید امکان پذیر است به شما سرایت کند، می‌آوریم.

  1. کرم خوردگی دندان

  شما می‌توانید نخ دندان بکشید، مسواک بزنید و از تمام شیرینی‌هایی که دوست دارید پرهیز نمایید، اما اگر همسر شما این اصول بهداشتی را رعایت نکند، امکان پذیر است شما قربانی بهداشت دهانی ضعیف او شوید.

  پژوهشگران دانشگاه هلسینکی گرفتنند باکتری دهانی که سبب مریضی لثه، ورم لثه و پوسیدگی یا کرم خوردگی دندان می‌شود، می‌توانند میان بزرگسالانی که در ارتباط نزدیک باهم زندگی می‌کنند منتقل شود.

  مطالعه‌ای که نتایج آن در journal Oral Microbiology and Immunology منتشر شده، ۲۰زوج ۳۷ تا ۷۰ ساله را که دست کم ۱۰ سال از ازدواجشان گذشته بود مورد تحقیق قرار داد. در میان این ۲۰ زوج، تنها ۴ زوج انتخاب شدند که هردوی‌شان مبتلا به باکتری مربوط به مریضی لثه و ورم لثه بودند. سه زوج از اینها به باکتری استرپتوکوک جهش یافته که علت اصلی پوسیدگی دندان است هم مبتلا بودند. پژوهشگران گرفتنند دی ان ای ویژه این باکتری در میان زوج‌ها یکسان بوده است، اما در دلایل غیروابسته با هم فرق داشتند، که این موضوع بیانگر سرایت باکتری دهانی میان زوج‌هاست.

  1. سرطان

  نه، شما نمی‌توانید سرطان را از شخصی که مبتلا به آن است بگیرید، اما امحل سرایت ویروس انسانی پاپیلوما (HPV) که سبب زیاد شدن ریسک گرفتارشدن به سرطان‌های گردنه رحم، هیکل تناسلی مرد، نشیمنگاه، دهان و گلو می‌شود وجود دارد.

  طبق پژوهش‌ها انجام شده، زیادتر از ۶ میلیون نفر در ایالات متحده، هر ساله مبتلا به HPV می‌شوند( این مریضی از طریق ارتباط زناشویی با شخص ِمبتلا قابل انتشار است).

  البته زیادتر مردم قادرند این عفونت را به خودی خود در عرض ۱ تا ۲ سال رفع کرده و تقریبا بی نشانه شوند، اما اگر این عفونت ویروسی در شخصی تداوم نمایان کند و ماندگار شود، به نسبت ماندگاری این ویروس، احتمال بروز سرطان زیادتر می‌شود.

  1. مریضی‌های خودایمن

  هرچند زندگی با مریضی‌های حفره شکمی چندان بد و آزاردهنده نیست، اما کسانی که با آلرژی گلوتن دست و پنجه نرم می‌کنند، بایست بی قرار تحت اثر قرار دادن مردم موردعلاقه‌شان باشند.

  براساس تحقیقی که نتایجش در journal Clinical Gastroenterology and Hepatology منتشر شده، بستگان درجه یک و همسران مردمی که مبتلا به مریضی‌های حفره شکمی هستند، ریسک دچار به مریضی خود ایمن غیرحفره شکمی در آنان بالاست، مثل التهاب مزمن روده، پسوریاسیس، رماتیسم مفاصل، لوپوس، و یا کولیت زخمی. پژوهشگران گرفتنند در طی یک دوره ده ساله، ۴.۳درصد از بستگان و هسران بیماران حفره شکمی مبتلا به مریضی خودایمن غیرحفره شکمی شده بودند(در مقایسه با ۳.۳ درصد ازبستگان کسانی که تحت کنترل بوده و به این مریضی مبتلا نبودند). محققان براین تصورند که ضرر‌پذیری، نتیجه شراکت در باکتری روده است.

  1. چاقی

  به این حالت، infectobesity یا چاقی مسری گفته می‌شود: پژوهشگرات ترک به تازگی ویروسی را کشف کردند، که در بافت چربی بزرگسالان چاق شناسایی شده: ادِنو ویروس انسانی – ۳۶ (Ad-36). مردمی که درمعرض این ویروس هستند، ۳۰ بار زیادتر از آنانیی که دربرابر این ویروس نیستند، احتمال چاقی در آنان وجود دارد.

  درسراسر دنیا، زیادتراز ۱۵۰۰۰ نفر در ۹ کشور متفاوت، از دید انتی بادی نسبت به این ویروس مورد آزمایش قرار گرفتند( همواره جسم با این ویروس می‌جنگد، اما ضررش هم به جسم می‌رسد)، و طبق سازگاری استثنائی‌ای که بین این ویروس و جسم شخص چاق ایجاد می‌شود، خیلی کم این احتمال وجود دارد که اشویژه چاق نشانه ها این ویروس را بروز دهند.


  برچسب ها : آیا سرطان مسری است سرطان بیماری های مسری

  آمار باز دید این مطلب آیا سرطان مسری است؟ چهار بیماری مسری که نمیدانید !
  تعداد کل بازدید ها: 69
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه