تحقیق و مقاله های جالب درباره عطسه کردن

 • زمان درج : 12 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> اخبار پزشکی و موارد متفرقه سلامت-->>>
 • بخش مربوطه : اخبار پزشکی و موارد متفرقه سلامت
 • تحقیق و مقاله های جالب درباره عطسه کردن
 •  

  عطسه امکان پذیر است به دلیل خلاص شدن از مواد محرک ناخواسته همانند گردوخاک، موی گربه یا گرده گیاهان باشد. همواره ریه‌های انسان به هر چیزی که احتیاج نداشته باشد آن را از طریق عطسه به بیرون می‌فرستد.

  البته چیزهای بیشتری در مورد عطسه وجود دارد. در این مقاله همراه ما باشید تا حقایق کمتر شناخته شده درباره عطسه را مرور کنیم.

  1. خورشید قادراست محرک عطسه باشد

  وقتی که به خورشید نگاه می‌نمایید امکان پذیر است گرفتار عطسه شوید. البته تنها خورشید نیست که قادراست محرک عطسه باشد. هر چیز روشنی که در برابر چشم شما قرار بگیرد قادراست سبب ایجاد یک سری بازتاب در جسم گردد و عطسه را برانگیختن نماید.

  دانشمندان تخمین می‌زنند که این تقویت بین ۱۰ الی ۳۵ درصد مردم را درگیر خود کرده است اما از آنجایی که این برانگیختن ضرری به جسم وارد نمی‌کند بیشتر مورد مطالعه قرار نگرفته است. دانشمندان هنوز در مورد علت ها ایجاد آن مطمئن نیستند.

  بعضی از مردم باور دارند که این موضوع به دلیل ناهنجاری در سیستم عصبی پارا سمپاتیک است و بعضی دیگر نیز می‌گویند این عطسه صفت باقی مانده ار دوران تکامل انسان است.

  1. عطسه امکان پذیر است بعد از فعالیت فیزیکی رخ دهد

  عطسه‌های بعد از ارتباط زناشویی خیلی زیادتر از چیزی است که شما فکرش را می‌نمایید. پژوهشگران به طور کامل در مورد علت ایجاد آن مطمئن نیستند اما باور دارند که چیزی در سیستم عصبی پاراسمپاتیک وجود دارد که مواردی همانند ضربان قلب و گوارش را مرتب کردن می‌کند.

  1. شتاب عطسه امکان پذیر است شما را شگفت زده کند

  در سال ۱۹۵۰ ، یک زیست شناس هارواردی به نام ویلیام فیرث ولز تخمین زد که عطسه قادراست با شتاب ۱۰۰ متر در ثانیه حرکت کند. اگرچه این تخمین اندکی اغراق آمیز است اما پژوهشگران امروزی باور دارند که شتاب عطسه خیلی بیشتر است.

  تیمی از دانشمندان سنگاپوری در مطالعاتی که انجام دادند گرفتنند که عطسه با شتاب ۱۰ mph حرکت می‌کند.

  1. شما در خواب نمی‌توانید عطسه نمایید

  حتما شما هم از شنیدن این موضوع شگفت زده شدید. وقتی که دراز می‌کشید، غشای مخاطی در بینی متورم می‌شود.

  همین امر بایست سبب ایجاد حساسیت زیادتر نسبت به ذرات موجود در داخل و خارج سوارخ‌های بینی گردد اما در طول خواب عمیق همه ی ماهیچه‌های جسم به جز آن‌هایی که چشم را کنترل می‌کنند از کار می‌افتند و نمی توانند وظیفه اصلی خود را انجام دهند.

  این مورد شامل ماهیچه‌هایی که بایست برای آغاز عطسه منبسط و منقبض شوند نیز می‌شود. حتی اگر در خواب عمیق نباشید باز هم نورون هایی که مسئول عطسه هستند سرکوب می‌شوند.

  1. چشم ها در وقت عطسه

      وقتی که عطسه می‌نمایید به احتمال بیشتر قادر به باز حفظ کردن چشم‌های خود نیستید

  اگر توجه کرده باشید به زمان عطسه نمی‌توانید چشمان خود را باز نگه دارید. این موضوع به دلیل یک عکس العمل غیر ارادی است. اعصابی که در داخل بینی وجود دارد به طور واقعی با اعصاب چشم وابسته هستند و وقتی که عطسه می‌نمایید چشم‌ها نیز بسته می‌شود.

  1. عطسه سبب متوقف شدن ضربان قلب نمی‌شود

  وقتی که عطسه می‌نمایید ضربان قلب امکان پذیر است اندکی کندتر شود اما متوقف نمی‌شود. وقتی که حس عطسه کردن به شما دست می دهد یک نفس عمیق می‌کشید و آن را نگه می‌دارید.

  این نفس عمیق سبب سفت شدن ماهیچه‌های قفسه سینه شده و فشار موجود در ریه‌ها را زیاد شدن می‌دهد. همین امر منجر به کم شدن فشار خون و زیاد شدن ضربان قلب می‌شود. وقتی که عطسه صورت می‌گیرد، فشار خون مجدد به وضعیت اولیه بر می‌گرددو ضربان قلب اندکی کندتر می‌شود.

  این افت ناگهانی امکان پذیر است سبب ایجاد این تصور شود که ضربان قلب برای چند ثانیه متوقف شده است در حالیکه چنین نیست.

  1. بایست جلوی دهان خود را بگیرید

  مادر شما همیشه به زمان عطسه گوشزد می‌کند که جلوی دهان خود را بگیرید اما هیچ زمان علت قانع کننده‌ای برای این موضوع ارائه نداده است.

  پژوهشگران دانشگاه MIT باور دارند که ذرات کوچک موجود در عطسه شامل باکتری‌های بیشتری است و تا مدت وقت زیاد قادراست در هوای اطراف به صورت معلق باقی بماند. درنتیجه وقتی که عطسه می‌نمایید بایست جلوی دهان خود را بگیرید تا از انتشار این باکتری‌ها در هوای اطراف پیشگیری نمایید.


  برچسب ها : عطسه کردن تحقیق درباره عطسه کردن مقاله درباره عطسه کردن

  آمار باز دید این مطلب تحقیق و مقاله های جالب درباره عطسه کردن
  تعداد کل بازدید ها: 66
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه