آیا گریه کردن مفید است ؟ فواید گریه چیست؟ 8 فایده گریه کردن

 • زمان درج : 14 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> اخبار پزشکی و موارد متفرقه سلامت-->>>
 • بخش مربوطه : اخبار پزشکی و موارد متفرقه سلامت
 • آیا گریه کردن مفید است ؟ فواید گریه چیست؟ 8 فایده گریه کردن
 •  

  ما با گریه وارد این دنیا می‌شویم، اما به علت های با بالا رفتن سن، عمل اشک ریختن، هم در خانم ها و هم در آقایان، به‌عنوان نشانهی از ضعف تلقی می‌شود. اما عمل غیرارادی گریه کردن، از راه‌های بیشتری، درواقع به نفع روان، جسم، و روح ماست. جلوی اشک‌های‌تان را نگیرید؛ اگر این‌کار را بنمایید، زیادتر به آسیبتان است تا به نفع‌تان.


  برای این‌که علتش را بدانید، بینید زمانی گریه می‌نمایید چه اتفاقاتی می‌افتد:

  1. سموم را دفع می‌نمایید

  شما فقط وقتی که ناراحتید گریه نمی‌نمایید. گریه بازتاب جسم شما در برابر استرس بیشتر هم است. زمانی گریه می‌نمایید، بدن‌تان را از کورتیزول رها می‌نمایید. کورتیزول، هورمونی مربوط به استرس است که اگر مقدارشمناسب نباشد، قادراست سبب ضرر شود. مقادیر بیشتر این هورمون به‌طور مزمن، قادراست منجر به مسائل گوناگونی شود نظیر: مسائل خواب، بازتاب ایمنی ضعیف، و بزرگ‌شدن شکم.

  1. باکتری‌ها را می‌کشید

  اشک‌های شما باکتری‌های چشمان‌تان را می‌شوید. علتش هم این است که اشک، شامل آنزیم است که هورمونی موجود در بزاق و شیر انسان می‌باشد. زمانی گریه می‌نمایید، لیسوزیم آزاد می‌شود و زیادتر از ۹۰درصد باکتری‌های مسیرش را ازبین می‌برد. درنتیجه گریه‌کردن، نه فقط سموم را از بدن‌تان پاک می‌کند، بلکه دیگر سموم و باکتری‌های نهفته روی میزان بدن‌تان را هم می‌کشد.


  1. بینایی‌تان مناسبتر می‌شود

  تا به‌حال شده بعد از یک روز زیاد کاری به خانه برگردید و ببینید دیدتان اندکی مات شده؟ در طول روز، غشاء چشم‌های‌تان کم آب می‌شود که سبب کم شدن توانایی در تمرکز است. گریه‌کردن، به این غشاء، آب رسانی می‌کند، و عملکرد کلی چشم‌های‌تان احیاء می‌شود.


  1. روحیه‌تان مناسبتر می‌شود

  گریه کردن با رهاکردن هورمون‌های ویژهی در بدن، استرس را کم شدن می‌دهد. و معلوم است که این اتفاق، تاثیری فوق‌العاده مثبت روی حس و حال عمومی‌تان دارد. تحقیقی که در سال ۲۰۰۸ تئسط دانشگاه فلوریدای جنوبی صورت گرفته، نشان داد ۹۰ درصد مردمی که در تقویت استرس‌برانگیز گریه می‌کنند، روحیه‌شان تا اندازه چشمگیری مناسبتر می‌شود. آنانیی که گریه نمی‌کنند، راه‌نجات کمتری در مواجهه با مسائل در زندگی دارند.


  1. احساسات‌تان را بروز می‌دهید

  کسانی که می‌گویند گریه نمی‌کنند، زیادترتلاش در مخفی کردن این حقیقت دارند که آنان هم چیزی برای گریه کردن دارند. هرکسی چیزی دارد که درباره‌اش گریه کند، و خجالتی هم ندارد. روبرویی با یک بحران احساسی، خودش به اندازه به اندازه سخت است؛ سرکوب کردن اشک‌ها به‌خاطر حفظ ظاهر در تقویت احساسی، حتی از آن هم سخت‌تر است و تلاش زیادتری می‌طلبد، و تنها نتیجه‌اش، زیاد شدن استرس است.


  1. اطلاعات را مناسبتر سرایت می‌دهید

  اگر کسی که نزدیک شماست آغاز به گریه کردن کند، به‌طور غریزی می‌فهمید که مسئلهی وجود دارد. برای سرایت اطلاعات، احتیاجی به کلمات نیست. گریه کردن هم قادراست نوع‌ای “بیان کردن” باشد؛ امکان پذیر است شخصیتلاش داشته باشد تا وانمود به مناسب بودن کند، اما اشک‌ها آشکار می‌کنند که او ناآسان و آزرده است. زیرگریه زدن، سرآغاز بیان واقعی و استعاره‌ای فکرها و احساسات است و قادراست واسطه بحث‌های ضروری و عمیق بین دوستان یا همسران باشد.


  1. ازخودتان دربرابر فکرها آزاردهندهمراقبت می‌نمایید

  اشک‌ها فقط وقتی که ناراحتید تولید نمی‌شوند بلکه بازتاب طبیعی جسم شما نسبت به اشیای خارجی که به چشم ضرر می‌زنند نیز هستند. زمانی ذرات خاک یا آلودگی به چشم می‌رسد، بازتاب طبیعی جسم شما به آن، تولید اشک است. اشک، از غشای چشم دربرابر عفونت یا خراشیدگیمراقبت می‌نماید.

  علت اشک ریختن زمان پیاز پوست کندن این است که برش پیاز سبب رها شدن گازی از آن می‌شود که به چشم حمله می‌کند؛ اشک به چشم اجازه می‌دهد از خودش درمقابل آزردگی و التهابمراقبت کند. ( یک مطلب کاربردی: برای جلوگیری از این حالت، پیاز را پیش از برش زدن، ۱۰ تا ۲۰ دقیقه در فریزر قرار دهید. با این‌کار، از مقدار آنزیم‌های رهاشده زمان خرد کردن آن، می‌کاهید.)

  همینطور بخوانید: خاصیت ها نوشتن

  1. برای تندرستی عمومی‌تان مناسب است

  همان‌طور که می‌دانیم، گریه کردن قادراست نتایج مناسبی برای تندرستی داشته باشد، نظیر مناسبترشدن روحیه، کاهش استرس، ومراقبت چشم دربرابر باکتری‌ها.

  اما آیا می‌دانستید اشک‌هایی که دراثر گریه هیجانی باشند آلبومین پروتئین‌شان ۲۴ درصد بالاتر از گونه های دیگر گریه است؟ این گونه گریه به مرتب کردن متابولیسم یاری می‌کند. همینطور گریه کردن به جنگیدن با دیگر مسائل متداول جسمی نظیر فشارخون بالا، چاقی و دیابت یاری می‌نماید.


  برچسب ها : آیا گریه کردن مفید است گریه کردن فواید گریه چیست

  آمار باز دید این مطلب آیا گریه کردن مفید است ؟ فواید گریه چیست؟ 8 فایده گریه کردن
  تعداد کل بازدید ها: 76
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه