آیا مالیدن روغن روی سوختگی موثر است ؟ آیا الکل برای کاهش تب مفید است ؟ و 4 اشتباه دیگر

 • زمان درج : 14 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> اخبار پزشکی و موارد متفرقه سلامت-->>>
 • بخش مربوطه : اخبار پزشکی و موارد متفرقه سلامت
 • آیا مالیدن روغن روی سوختگی موثر است ؟ آیا الکل برای کاهش تب مفید است ؟ و 4 اشتباه دیگر
 •  

  تصور می‌نمایید دوره‌ی یاری‌های اولیه را به طور کامل آموخته‌اید؟ مجددا فکر نمایید. اکثر آنچه بیشتر مردم درمورد یاری‌های اولیه می‌دانند از روش‌های منسوخ شده، افسانه‌های خانم ها پیر است و یا طی نسل‌های در خانواده چرخیده تا اینکه به یک واقعیت تبدیل شده.

  اگر مادر مادر مادربزرگ شما گفته بود که بایست روی زانوی خراشیده هیدروژن پر اکسید بریزید، شما باور می‌نمایید.

  وقت آن رسیده که دست از اطمینان به مادر مادر مادربزرگتان بردارید و به متخصصان یاری‌های اولیه نظیر پزشک نیکی سینگلتاری، عضوشورای مشورتی علمی صلیب سرخ امریکا اطمینان نمایید. او ۶ اشتباه شرم‌آور که مردم همیشه مرتکب می‌شوند و آنچه که بایست به جای آن انجام داد را برایمان بازگو می‌کند.


  اشتباه: تراشه چوب را بیرون نمی‌آورید

  برخلاف باور عموم، جسم شما خودش تراشه‌ی چوب را بیرون نمی‌دهد. هرچه دیرتر آن را خارج نمایید، سخت‌تر بیرون خواهد آمد. سینگلتاری می‌گوید، اگر منتظرید خودش راه خروج را نمایان کند، در اشتباه هستید زیرا تراشه چوب تنها با رطوبت جسم خیس، نرم‌تر و بیرون آوردن آن سخت‌تر می‌شود. ایده‌ی بیرون آوردن با جوش شیرین نیز اشتباه است. به گفته‌ی سینگلتاری، تمام این‌ها رطوبت اضافی به پوست می‌دهند و وضعیت تراشه‌ی چوب را بدتر می‌کند.

  مناسبترین شیوه برای بیرون آوردن تراشه‌ی چوب از زیر پوست، گرفتن آن با موچین و خارج کردن آن است. سینگلتاری اخطار می‌دهد، که اگر تراشه از جنس شیشه و یا فلز و یا یک تکه بزرگ از چوب که به طور عمیق در پوست گیر کرده، است به مواظبت‌های دکتری احتیاج دارد.


  اشتباه: برای توقف خونریزی بینی سر را به عقب کج می‌نمایید

  به‌گفته‌ی سینگلتاری، اگرچه بالا بردن در بعضی از صدمات (نظیر مچ پا متورم) مناسبتر است، اما بالا بردن بینی خونی اشتباه بزرگی است. زمانی سر را به عقب کج می‌نمایید، تمام‌ی خون وارد گلوی شما می‌شود. آن را می‌بلعید که معده‌ را می‌سوزاند و بعد بالا می‌آورید.

  سینگلتاری می‌گوید، وقتی که بالا می‌آورید، آنچه بیرون می‌آید خون است. همین امر سبب ترس مردم می‌شود و تصور می‌کنند پیامد‌ایی جدی وجود دارد. اما حتی اگر با معلق شدن در کاسه توالت نیز خونریزی تمام نشود، کج کردن سر عواقب خودش را دارد.

  زمانی خون وارد گلو شود، از بینی خارج نمی‌شود، سبب می‌شود فکر نمایید خون‌ریزی متوقف شده است درحالی که واقعا این‌طور نیست. به‌جای آن، به‌آرامی به سمت جلو خم شوید و سوراخ‌های بینی خود را بگیرید. برای ۵ تا ۱۰ دقیقه فشار دهید و بعد چک نمایید که خون‌ریزی متوقف شده است.

  سینگلتاری اخطار می‌‌دهد که مردمی که رقیق‌کننده‌ی خون استفاده می‌کنند بایست درمورد گونه خون‌ریزی احتیاط کنند، امکان پذیر است ضروری باشد به دکتر رجوع کنند، به‌ویژه اگر خون‌ریزی پس از ۱۰ تا ۱۵ دقیقه متوقف نشود.


  اشتباه: از مالیدن الکل برای کم شدن تب مصرف می‌نمایید

  اگرچه شایع نیست، اما سینگلتاری اخطار می‌‌دهد که این افسانه‌ای اشتباه و البته ‌پرمخاطره است. سینگلتاری می‌گوید، زیرا الکل سمی است و گزارش‌ها خیلیی وجود دارد که بچه ها با این سم به کما رفته‌اند. البته الکل فقط برای بچه ها مسئله‌ساز نیست، بلکه قادراست برای بزرگسالان نیز سمی باشد. به‌گفته‌ی سینگلتاری، الکل به‌شتاب تبخیر می‌شود و تبخیر سبب می‌شود که بدنتان احساس سردی کند.

  به همین علت این روش دوست داشتنی شده است. اما الکل اثری روی حرارت اصلی جسم ندارد و تب را کم نمی‌کند. در عوض، به پوست شما تراوش می‌کند و سبب مسمومیت می‌شود. سینگلتاری استآسان کردن، استفاده مایعات و دارو‌های ضد درد را توصیه می‌کند و می‌گوید می‌توانید هر سه ساعت به طور متناوب ایبوپروفن و استامینوفن استفاده نمایید.


  اشتباه: هیدروژن پراکسید را روی زخم باز می‌پاشید

  بیشتر ما، زمانی که با بریدگی یا زانوی خراشیده مواجه می‌شویم، اولین کاری که می‌کنیم برداشتن بطری هیدروژین پراکسی است. به محض اینکه مایع را روی زخم بریزد حباب‌های سفید کوچک تشکیل می‌شود، که دال بر خشک شدن میکروب‌هاست، درست است؟ خیر اشتباه است. سینگلتاری می‌گوید، بله، آن هیدروژن پراکسید است که به بافت‌های شما ضرر می‌رساند.

  هیدروژن پراکسید دیواره‌های سلولی را می‌شکند. درنتیجه درحین از بین بردن باکتری‌ها، همه ی سلول‌های سالم اطراف بریدگی را نیز از بین می‌برد، فرآیند بهبودی را کند می‌کند و احتمالا جای زخم را بدتر می‌کند. به‌جای ‌آن، زخم را با آب و صابون بشوئید و زیر شیر آب بگیرید. فشار آب به از بین بردن چرک و کثیفی یاری می‌کند، در عین حال صابون زخم را ضدعفونی می‌کند.


  اشتباه: مالیدن روغن روی سوختگی

  بله، می‌دانیم که زیادتر شما احتمالا متوجه هستید که کره پوست شما را خنک نمی‌کند. اما این مطلب درباره‌ی گونه های دیگر روغن‌ها نیز صحت دارد، از جمله وازلین و پماد آنتی‌بیوتیک. روغن‌ها پوست را می‌پوشانند و درواقع آزاد شدن گرما را کند می‌کنند، سبب ضرر زیادتر می‌شوند، درعین اینکه سوختگی در زیر آنان دنباله دارد.

  مناسبترین راه برای معالجه سوختگی قرار دادن آن زیر آب سرد است، اما نه فقط برای ۳۰ ثانیه. برای معالجه درست سوختگی، بایست پوست را تا ۲۰ دقیقه زیر آب نگه دارید، بله، واقعا، بعد آن ناحیه را خشک نمایید. یعنی هیچ پماد یا بانداژی احتیاج نیست. درعوض، سینگلتاری توصیه می‌کند که ناحیه‌ی سوخته را با پوشش پلاستیکی بپوشانید، که نفوذپذیر و استریل است. پوشش پلاستیکی اجازه می‌دهد سوختگی درمحیطی خشک التیام یابد و همینطور دربرابر میکروب‌هایی که امکان پذیر است زخم را آلوده کند از آنمراقبت می‌کند.


  اشتباه: از انگشتان خود برای خارج کردن چیزی از چشم‌ها مصرف می‌نمایید

  باد حشره‌های کوچک کثیف را وارد چشمتان می‌کند. اولین غریزه چیست؟ مالیدن آن، بله. اما در حال حاضر بیشتر مردم می‌دانند که مالیدن چشم‌ها اشتباه است. آن‌ها فقط آلودگی را پخش می‌کنند و روی میزان چشم را خراش می‌هند. اما فرو بردن انگشتانتان در چشم و بیرون آوردن مژه یا ذرات خاک به همان اندازه بد است. دستان شما آلوده‌ترین قسمت جسم شماست و قادراست به‌آسانی باکتری‌های عفونت‌زا را وارد چشم کند.

  در عوض، چشمانتان را با آب یا محلول سالین (پاک کننده لنز تماسی)، تا وقتی که مناسبتر شوند، شستشو دهید. تصادفا پاک‌کننده‌ی شیمیایی را در چشمانتان اسپری کردید؟ خب، احتمالا می‌خواهید حداقل ۱۵ دقیقه با سری که به یک طرف کج شده چشمتان را بشوئید، بنابراین مواد شیمیایی را به سمت چشم دیگر می‌برید. سینگلتاری توصیه می‌کند که با مرکز کنترل سم ارتباط بگیرید تا آنچه به چشمانتان اسپری کردید را بشناسید و یا برای معالجه به مرکز معالجه ای دکتری رجوع نمایید.


  برچسب ها : آیا مالیدن روغن روی سوختگی موثر است مالیدن روغن روی سوختگی آیا الکل برای کاهش تب مفید است

  آمار باز دید این مطلب آیا مالیدن روغن روی سوختگی موثر است ؟ آیا الکل برای کاهش تب مفید است ؟ و 4 اشتباه دیگر
  تعداد کل بازدید ها: 88
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه