نکات مهم برای روزه گرفتن مریض در ماه رمضان

 • زمان درج : 12 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> اخبار پزشکی و موارد متفرقه سلامت-->>>
 • بخش مربوطه : اخبار پزشکی و موارد متفرقه سلامت
 • نکات مهم برای روزه گرفتن مریض در ماه رمضان
 •  

  در این مقاله قصد داریم سوالات پرتکرار کاربران در مورد اثر روزه داری بر تندرستی را با هم مرور کنیم.


  آیا شخصی که دیابت دارد قادراست روزه بگیرد؟

  مردمی که دیابت آن‌ها توسط رژیم خوراکی یا استفاده دارو تحت کنترل است، می‌توانند روزه بگیرند. با اینحال، دکتر کارشناس بایست در مورد این گزینه تصمیم بگیرد. مردمی که برای کنترل دیابت خود از انسولین مصرف می‌کنند، نبایست روزه بگیرند.

  همینطور بخوانید: لاغری در ماه رمضان

  من وقتی که چیزی نمی‌خورم سردرد میگرنی شدیدی می‌گیرم و با روزه گرفتن این سردرد بدتر می‌شود. با این تقویت می‌توانم روزه بگیرم؟

  مردمی که میگرن‌های غیر قابل کنترل دارند نبایست روزه بگیرند. با اینحال؛ مدیریت سردردهای میگرنی با دارو و روش زندگی ویژه قابل انجام است. برای این منظور با یک دکتر کارشناس مشورت نمایید.


  مردمی که دارای فشار خون بالا یا پایین هستند می‌توانند روزه بگیرند؟

  مردمی که می‌توانند فشار خون بالا را کنترل کنند ، امکان پذیر است قادر به گرفتن روزه باشند. امکان پذیر است احتیاج داشته باشند وقت استفاده دارو را تغییر دهند. مردمی که دارای فشار خون پایین هستند و از تندرستی جسمی برخوردارند می‌توانند روزه بگیرند البته بایست با یک دکتر کارشناس مشورت کنند. همینطور این مردم بایست مایعات و نمک به اندازه استفاده کنند.


  آیا روزه داری برای خانم ها باردار زیان آور است؟

  شواهد دکتری نشان می‌دهد که روزه داری در طول دوران بارداری ایده مناسبی نیست. اگر زن باردار احساس تندرستی و قدرت دارد ، قادراست اینکار را انجام دهد. اگر احساس می‌کند با روزه گرفتن، ضرری به خود یا جنینش وارد می‌شود نبایست روزه بگیرد. در مورد دیگر مسائل بایست با یک عالم دینی مشورت شود.


  ایا ماه مبارک رمضان وقت مناسبی برای ترک سیگار است؟

  بله، سیگار کشیدن عادت بدی است که قادراست به تندرستی شما اسیب بزند. ماه رمضان مناسبترین مجال برای ترک سیگار است. شما می‌توانید برای انجام اینکار با یک مشاور مشورت نمایید.

  همینطور بخوانید: چگونه سیگار را ترک کنیم؟

  بچه ها از چه سنی می‌توانند روزه بگیرند؟

  بچه ها وقتی که به سن بلوغ رسیدند بایست روزه بگیرند. روزه در این سن برای آن‌ها پرمخاطره و زیان آور نیست. روزه گرفتن قبل از این سن به تقویت شخص و قدرت بدنی او ارتباط دارد. روزه گرفتن برای بچه ها زیر هفت یا هشت سال ایده مناسبی نیست و همواره پیشنهاد نمی‌شود. مناسبتر است اجازه دهید بچه ها در سنین کم تنها چند ساعت روزه بگیرند تا با تقویت آن آشنا شوند.


  آیا در طول روزه داری می‌توان از اسپری آسم مصرف کرد؟

  همواره مراجع در این زمینه دیدات مختلفی دارند. بعضی از آن‌ها باور دارند مصرف اسپری آسم در طول روزه داری با میل کردن و نوشیدن برابر نیست و مصرف آن ازاد است. در این تقویت مردم مبتلا به آسم می‌توانند روزه بگیرند و از اسپری‌های خود مصرف کنند. با اینحال بعضی از مراجع باور دارند این آسپری‌ها می‌توانند میزانی داروی مایع وارد جسم کنند و همین امر سبب باطل شدن روزه می‌شود. درنتیجه مناسبتر است به رساله مرجع تقلید خود رجوع نمایید.


  آیا در طول روزه داری می‌توان شنا کرد؟

  بله این امحل وجود دارد اما نبایست از آب استخر بنوشید. حمام و دوش گرفتن نیز اثری بر روی روزه ندارد. با اینحال بایست مواظب باشید که در طول حمام یا آب تنی، آب نخورید.


  شخصی که در بیمارستان در حال گرفتن خون است قادراست روزه بگیرد؟

  نه خیر، اگر شخصی در حال گرفتن خون است مناسبتر است روزه نگیرد. این مردم در روزهایی می‌توانند روزه بگیرند که عمل سرایت خون انجام نمی‌شود.


  من بایست به طور منظم داروهایی را استفاده کنم. آیا باز هم روزه بر من واجب است؟

  اگر دارو بایست در طول روزه داری استفاده شود، نبایست روزه بگیرید. اما اگر امحل تغییر وقت استفاده داروها وجود دارد می‌توانید با دید دکتر اینکار را انجام دهید.


  آیا خانم ها شیرده می‌توانند روزه بگیرند؟

  نه، قوانین اسلامی می‌گوید خانم ها شیرده می‌توانند روزه نگیرند. اما بعد از اتمام این دوران بایست روزه‌های از دست رفته را بگیرند.


  آیا شخص روزه دار قادراست در طول روزه داری قرص استفاده کند یا آمپول تزریق کند؟

  استفاده قرص روزه را باطل می‌کند. با اینحال تزریق آمپول،استفاده قطره گوش یا چشم روزه را باطل نمی‌کند. البته دیدات متفاوتی در این باره وجود دارد. برای اعتماد زیادتر مناسبتر است به رساله مرجع تقلید خود رجوع نمایید.


  اگر فقدان آب جسم زیادتر از حد مجاز شود، می‌توان روزه را باطل کرد؟

  بله،در بعضی از موارد استفاده ناکافی از آب و مایعات قادراست منجر به فقدان آب در جسم شود. اگر تقویت با روزه بدتر شد بایست آن را بشنمایید. اسلام به هیچ عنوان ضرر به جسم را قبول نمی‌کند.


  آیا بیماران دیالیزی می‌توانند روزه بگیرند؟

  مردمی که دیالیز صفاقی انجام می‌دهند نبایست روزه بگیرند. همودیالیز تقریبا سه بار درهفته انجام می‌شود و قادراست سبب ایجاد تغییرات شدید در نمک و میزان مایعات جسم گردد. چنین بیمارانی نبایست روزه بگیرند.


  برچسب ها : روزه گرفتن مریض در ماه رمضان روزه گرفتن مریض روزه گرفتن روزه گرفتن در ماه رمضان

  آمار باز دید این مطلب نکات مهم برای روزه گرفتن مریض در ماه رمضان
  تعداد کل بازدید ها: 56
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه