علت عرق ریختن در خواب چیست | چرا در خواب عرق می‌کنیم؟

 • زمان درج : 12 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> اخبار پزشکی و موارد متفرقه سلامت-->>>
 • بخش مربوطه : اخبار پزشکی و موارد متفرقه سلامت
 • علت عرق ریختن در خواب چیست | چرا در خواب عرق می‌کنیم؟
 •  

  اگر شما هم خیس از عرق از خواب بیدار می‌شوید، امکان پذیر است سوال کنید: چرا این‌قدر در خواب عرق می‌کنم؟! اگر مکررا این اتفاق می‌افتد، امکان پذیر است مربوط به مسائل ویژه دکتری بوده و ضروری باشد تحقیق‌های زیادتری انجام شود. همینطور قادراست در بچه ها و خانم ها ِ درمعرض یائسگی علت ها گوناگونی داشته باشد.


  دمای جسم و محیط خواب

  اولین و متداول‌ترین علت عرق کردن درخواب، بالا رفتن دمای جسم به‌خاطر گرمای محیط است. اگر دماسنج اتاق خواب‌تان خراب است، اگر پیژامه ضخیم و گرم پوشیده‌اید و یا اگر زیر پتو و لحاف خودتان را زندانی کرده‌اید، اصلا عجیب نیست که گرم شوید و عرق نمایید؛ این اتفاق کاملا طبیعی است.

  دمای جسم در طول خواب متغیر است ، زیادتر مردم نزدیک‌های صبح ، یعنی محدوده ساعت ۴ کم شدن مزمان دمای جسم را تجربه می‌کنند. افزون براین در طول مرحله هایی از خواب، امکان پذیر است سیستم عصبی خودکار ( که مسئول کنترل دمای جسم ، فشارخون ، ضربان قلب و دیگر عاملهاست ) شتاب گرفته و منجربه عرق شود.


  آشفتگیات خواب هم سبب عرق کردن می‌شود

  عجیب نیست که آشفتگیات خواب هم سبب عرق‌های شبانه شوند. رایج‌ترین آشفتگی خواب، ایست تنفس در خواب است. اگر مسئله تنفسی درخواب دارید، این سبب تلاش بیشتر جسم برای تنفس می‌شود.

  تصور نمایید زمانی که در یک مسابقه دو می‌دوید، چقدر به سختی نفس می‌کشید و عرق می‌نمایید. هر قسمت از ایست تنفس درخواب، قادراست سبب برانگیختگی و بیرون ریزی کورتیزول که هورمون طبیعی جسم است شود تا تنفس نرمال را امکان پذیر کند.

  دربچه‌ها بویژه ، تنفس ناخوب مربوط به آشفتگی خواب قادراست نظیر خواب ناآرام و پرالتهاب بروز کند. بچه با صورت قرمز و خیس از عرق و بهم ریخته بیدار می‌شود. این وضعیت ، احتیاجمند تحقیق‌های زیادتر است،مخصوصا اگر همراه با خُرخُر و دیگر نشانه ها ایست تنفس در خواب باشد.

  زن‌ها هم امکان پذیر است در مقدمه یائسگی با برافروختگی‌های شدید مواجه شوند،در این دوره ریسک ایست تنفس در خواب ،به‌خاطر کم شدن استروژن و پروژسترون ، زیاد شدن می‌یابد.درنتیجه عرق‌های شبانه در خانم ها سنین بالاتر که در یائسگی هستند امکان پذیر است نتیجه ایست تنفس در خواب باشد.

  برخی از مردم بعد از آشامیدن الکل ، زیادتر در خواب عرق می‌کنند . الکل ، آرامش قسمت عضلات است که قادراست راه تنفس را تحت اثر گذاشته و سبب زیادتر شدن خروپف و ایست تنفس در خواب شود. درنتیجه استفاده الکل قادراست با ایجاد آشفتگی تنفسی، علتی برای عرق‌های شبانه باشد.

  درنهایت کابوس‌های شبانه و نگرانی فراگیر هم قادراست سبب حمله‌های ترس زدگی و تعریق درخواب شود. اگر مکررا خواب بد می‌بینید، مخصوصا اگر در مرحله استرس پس از حادثه (PTSD) هستید، معالجه قادراست سودمند باشد. بچه ها هم به‌علت وحشت‌های شبانه امکان پذیر است عرق کنند.

  همینطور بخوانید: آپنه خواب چیست

  دیگر علت ها دکتری تعریق شبانه

  علت ها متعدد دیگری هم برای عرق شبانه وجود دارد که بایست مورد تحقیق قرار گیرد.عرق‌های گهگاه شبانه چندان بی قرار کننده نیستند اما تعریق مزمن و مدام به تحقیق‌های زیادتر احتیاج دارد.اگر دیگر نشانه ها نظیر تب و کم شدن وزن را دارید ، بایست با دکتر‌تان درمورد آزمایشات زیادتر مشورت نمایید.

  چند علت بالقوه دیگر برای تعریق شبانه:

  • – عفونت ( نظیر سل ریوی )
  • – معالجه دارویی ( داروهای ضدافسردگی ، انسولین ، جانشین هورمونی )
  • – سختکوشی تیروئید
  • – دیابت ( قند بالا در تاثیر دارو )
  • – آشفتگیات غیرارادی ( با اثر روی مغز و سیستم عصبی )
  • – علت ها دیگر


  برچسب ها : علت عرق ریختن در خواب چیست علت عرق ریختن در خواب عرق ریختن در خواب چرا در خواب عرق می‌کنیم

  آمار باز دید این مطلب علت عرق ریختن در خواب چیست | چرا در خواب عرق می‌کنیم؟
  تعداد کل بازدید ها: 53
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه