دانستنی های پوکی استخوان و تراکم استخوان

 • زمان درج : 12 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> تغذیه-->>>
 • بخش مربوطه : تغذیه
 • دانستنی های پوکی استخوان و تراکم استخوان
 •  

  هم اکنون در امریکا ۱۰ میلیون نفر مبتلا به پوکی استخوان هستند و ۱۸ میلیون نفر نیز در ریسک دچار به این مریضی. به لطف رابطه پوکی استخوان با کم شدن استروژن، زیادترین ریسک در کمینِ خانم های است که در شرف یائسه‌گی قرار دارند.

  پوکی استخوان در قالب کم شدن توده‌ی استخوانی که ریسک عدم موفقیتگی مفصل ران، مچ دست یا ستون فقرات را زیاد شدن می‌دهد، توصیف می‌گردد. گفته‌ها حاکی از آن است که پوکی استخوان در زمره رایج‌ترین بیمارهای انسانی به شمار می‌رود و حقیقتا از زندگی بشر می‌کاهد.

  ۳۴ میلیون امریکایی دیگر نیز در ریسک دچار به عدم تراکم استخوان، ریزش استخوان‌، قرار دارند که قادراست منجر به عدم موفقیتگی و در نهایت پوکی استخوان گردد.

  همینطور بخوانید: تمام چیز درباره پوکی استخوان

  بدین منظور با دو دکتر خبره مشورت نمودیم تا از افسانه‌ها و واقعیت‌هایی که درباره این مریضی وجود دارد و داروهایی که برای آن تجویز می‌شود، برایمان بگویند.

  1. امکان پذیر است از پوکی استخوان تا عدم تراکم استخوان‌های خود مطلع نباشید.

  استفاده سیگار از جمله عوامفهرست که ریسک دچار به پوکی و عدم تراکم استخوان‌ها را زیاد شدن می‌دهد.

  پوکی استخوان یک مریضی خاموش است. اولین نشانه ها پوکی استخوان، عدم موفقیتگی استخوان یا کم شدن بیش از ۵ سانت از قد شخص است! فاکتور های ریسکزای شناخته‌شده‌ی بی‌شماری از جمله ترشح بیش از اندازه هورمون استروئید، آشفتگی در میل کردن خوراکی نظیر آنارکسیا یا وزن کمتر از ۵۰ کیلوگرم، می‌توانند فاکتور پوکی استخوان باشد.

  پیشینه‌ی خانوادگی، رنگ پوست روشن و عدم جذب مواد غذایی به ویژه فقدان لبنیات که لبریز از کلسیم هستند، بعلاوه‌ی استفاده سیگار و مشروبات الکلی نیز از جمله فاکتور هایی هستند که ریسک دچار به پوکی استخوان را زیاد شدن می‌دهند.

  1. داروها گاهی اثربخش واقع می‌شوند و گاه نتیجه‌ایی معکوس دارند.

  بعضی داروها معروف به bisphosphonates برای معالجهِ عدم تراکم استخوان خفیف در دید گرفته می‌شوند. این داروها که شامل Fosamax، Boniva ،Actonel و Reclast و romosozumab دارویی که به تازگی کشف شده، با مقاومت در برابر عدم موفقیتگی بافت استخوان، که بافت استخوانی را جذب می‌کنند، یا با جلوگیری از شکل‌گیری آنان مانع از پوکی استخوان می‌شوند. داروهای دیگری از قبیل Forteoپرورش استخوانی را خوب شدن می‌قسمتند و در واقع استخوان‌های جدید می‌سازند.

  ساوقت خوراکی و داروی امریکا دائما درباره‌ی استفاده داروهای تجویزی برای درد‌های استخوانی، مفاصل و یا عضلات، ضرر‌های مری، سوزش معده، بی‌نظمی ضربان قلب یا تپش قلب اخطار می‌دهد.

  پزشک مری جین مینکین، پروفسور بالینی زایمان، مریضی‌های خانم ها و باروری در دانشکده‌ی نیوهاوان معتقد است شما معایب و مزایای داروها را هموقت کسب می‌نمایید. bisphosphonates غذا نظیر Fosamax و Actonel به مری ضرر می‌رساند. این سری داروها سبب ضرر‌های نه چندان جدی به فک و یا به اصطلاح گونهی عدم موفقیتگی در آن می‌شود. اما این مواد خیلی نادرند.

  1. ….اما استفاده آنان در ممحدودهه‌ی وقتی ویژهی مجاز است.

  پزشک جوزف لین، فوق‌تخصص جراح ارتوپد و مدیر مرکز مریضی‌های متابولیک استخوان در بیمارستان فوق‌تخصصی جراحی نیویورک می‌گوید، از مدید مطالعاتی ساوقت خوراکی و دارو اعتبار اکثر داروها تا ۳ سال می‌باشد. افزون بر این مطلب، استخوان‌بندی جسم همانند زنگ اخطار عمل کرده و قادراست با اتفاقات پیش‌روی از جمله عدم موفقیتگی‌های استخوان لگن و پوکی استخوان فک یا تضعیف آن و در نهایت مرگ دراثر استخوان فک مغایر باشد.

  بیمارانی که از این داروها مصرف می‌کنند بایست پس از ۳ تا ۵ سال داروهای خود را بازبینی نمایند و تصمیماتی مبنی بر دنباله‌ی استفاده، توقف یا تغییر دارو اتخاذ کنند. عموما دکتران پس از یک دوره استفاده دارو به بیمارانشان پیشنهاد می‌کنند که داروها را به طور مزمان متوقف سازند.

  1. چنانچه به عدم تراکم استخوان مبتلا هستید، احتمالا به دارو احتیاج ندارید.

  بدن‌سازی قادراست به ساخت استخوان‌های نامتراکم یاری فراوانی نماید.

  چنانچه شناسایی داده شود شخص مبتلا به عدم تراکم استخوان است و نه پوکی استخوان، به ندرت دارویی تجویز می‌شود، البته مبتلایان به سرطان سینه که داروهای مهارکننده‌ی سرطان نیز استفاده می‌کنند و عدم تراکم استخوان برایشان تهدیدی جدیست، از این قاعده مستثنی هستند.

  مینکین می‌گوید، به طور کلی، چنانچه شناسایی دهم بیمارانم مبتلا به عدم تراکم استخوان شده‌اند، نشسته و با هم گفتگو می‌کنیم. اگر دریابم که سیگار استفاده می‌کند، از او می‌پرسم آیا قادراست آن را ترک یا حداقل کم شدن دهد؟

  آیا خوراکی های لبریز کلسیم می‌خورد؟ آیا ویتامین D استفاده می‌کند؟ آیا برای کنترل وزن به طور منظم ورزش می‌کند؟ من دیوانه‌ی ورزش هستم. تمام بیمارانم را تشویق می‌کنم تا به باشگاه بروند و ورزش کنند.

  1. مواظب قالیچه‌های روی زمین تا تیروئید و هر آنچه بین آنانست باشید.

  استفاده ویتامین D کافی، احتمال بروز پوکی استخوان را کم شدن می‌دهد.

  پیروی از برنامه‌ی خوراکی خوب، ورزش، جذب کلسیم کافی، استفاده ویتامین D به حد کفایت و رعایت جوانب احتیاط در خانه که مبادا زمین خورده و گرفتار عدم موفقیتگی شوید، از ارزش ویژه‌ایی برخوردارند.

  مینکین معتقد است که با عادت‌های مناسب در خانه دربرابر عدم موفقیتگی قرار نگیرید: قالیچه‌های دست و پا گیر را از سر راه بردارید، کفش‌های طبی بپوشید. میزان هورمون پاراتیروئید و تیروئید نیز بر تندرستی استخوان‌ها اثر گذار است. مینکین می‌گوید، ترشح بیش از اندازه غدد پاراتیروئید به طرز شگفت‌انگیزی رایج است و جراحی‌ها برای خارج نمودن این غده در اکثر زمان ها با موفقیت کامل صورت می‌پذیرد.

  به تازگی نامه‌ایی از یک مریض گرفتن کردم مبنی بر اینکه چند ماه پیش غده‌ی پاراتیروئیدش که بیش از اندازه فعالیت داشت را خارج نموده بود، زیرا از آنجایی که مقدار کلسیم در بدنش فزونی یافته بود و این امر سبب وضعیت تهوع وی می‌شد. درنتیجه غیر از داروها فاکتور های دیگری نیز وجود دارند که بایست تحت کنترل درآیند.

  1. عدم تراکم استخوان بدان معنا نیست که همواره محکوم به عدم موفقیتگی استخوان‌ هستید.

  تراکم یا عدم تراکم استخوان قرین عدم موفقیتگی استخوان نیست و پزشک لین بر این باور است که عدم تراکم استخوان فقط ۲۰ تا ۶۰٪ ریسک عدم موفقیتگی را زیاد شدن می‌دهد. مینکین معتقد است که فاکتور های متعددی با عدم موفقیتگی مرتبطند و پوکی استخوان دال بر عدم موفقیتگی دائم استخوان‌ها نیست.

  1. بعضی داروهای پوکی استخوان زمینه‌ی شکنندگی و ضرر‌پذیری استخوان‌ها را زیاد شدن می‌دهند.

  لین معتقد است بعضی داروها ریسک عدم تراکم استخوان را کم شدن می‌دهند اما به طور کامل مانع از عدم موفقیتگی نمی‌شوند. با این وجود در بعضی مردم استفاده زیاد مدت داروهای پوکی استخوان سبب از دست دادن مقاومت و ضرر‌پذیری استخوان‌ها شده و با هم پیوند خورده است. اما مزایای این داروها در بعضی بیماران بیش از عوارض آن است.


  برچسب ها : پوکی استخوان تراکم استخوان دانستنی های پوکی استخوان دانستنی های تراکم استخوان

  آمار باز دید این مطلب دانستنی های پوکی استخوان و تراکم استخوان
  تعداد کل بازدید ها: 82
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه