آشنایی با گل گاو زبان

 • زمان درج : 19 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> تغذیه-->>>
 • بخش مربوطه : تغذیه
 • آشنایی با گل گاو زبان
 •  گل گاو زبان یکی از گیاهانی بوده که دارای خاصیت های زیادی است از سال های دور ایرانی ها با خاصیت این گیاه آشنا هستند و برای بهره گرفتن از خاصیت آن برگ و گل های آن را خشک کرده و برای درست کردن دمنوش و عرق گل گاو زبان از آن استفاده می نمایند.اگر شما خاصیت این گیاه عالی را نمی دانید می توانید این مطالب را بخوانید.
  گل گاو زبان یک گیاهی یک ساله بوده که دارای ارتفاع ساقه 60 سانتی متری بوده و ساقه شیاردار و خاردار و برگ های آن مخملی و ساده و دارای تارهای خشن می باشد که زمان چیدن آن یک گزیدگی در دست های شما احساس خواهد شد.این گیاه در دامنه کوه های البرز رویش دارد و دارای گونه های مختلفی می باشد که برگ و گل آن قسمت مصرفی آن می باشد.
  طبیعت گل گاو زبان
  طبیعت این گیاه گل گاوزبان بوده و دارای مقدار زیادی فلاونوئید،آنتو سیانین،اسید گاما لینولئیک ،ویتامین های بی،ویتامین سی،آهن،کلسیم،منیزیم است.برای داشتن خواص این گیاه گل های آن را خشک کرده و برای درست کردن دمنوش و چای از آن استفاده می نمایند.
  فواید گل گاو زبان:
  خانم های یائسه که به نوسانات خلقی دچار بوده می توانند به جای استفاده کردن از درمان های هورمونی از مکمل های گل گاو زبان استفاده نمایند.
  این دمنوش برای تقویت کردن اعصاب،حس پنج گانه و اختلال هواس مفید است.
  این دمنوش با ترکیب کردنش با لیمو عمانی،عسل می تواند برای درمان کردن تنگی نفس،سرماخوردگی و گلودرد فایده داشته باشد.این گیاه سرفه های فصل سرما را درمان کرده و برای مرهمی قوی استفاده خواهد شد.
  این گیاه سرفه های مزمن،وقفه تنفسی و آسم های خفیف را درمان خواهد کرد و می توانید این گیاه را به همراه سنبل الطیب،بابونه و شقایق مخلوط کرده و دم کرده آن را در روز 3 مرتبه برای درمان کردن سرفه های خشک مصرف کنید.
  از برگ تازه این گیاه می توانید جوش های چرکین دهان بچه ها،برفک و سستی بیخ دندان را درمان کرده و برای برطرف کردن حرارت دهان مفید است.
  یکی از خاصیت های این گیاه ضد سرطان بوده و دارای منبزیم است و برای پیشگیری از سرطان استفاده خواهد شد و می تواند سرطان هایی مانند پستان،کبد و پروستات را درمان نماید.
  این گیاه به خاطر داشتن آلکوالویید می تواند یک ضد رماتیسم،حساسیت و ضد التهاب باشد.
  با ریختن این گیاه در سالاد و خیس کردن گل های تازه آن در آب و مخلوط کردن آن با آب لیمو می تواند برای روزهای گرم خیلی نشاط آور باشد.
  از عصاره این گیاه می توانید یک ترکیب نرمی برای پوست خشک و رفع خارش های پوستی استفاده نمایید.از افشره برگ گل این گیاه می توانید به میزان مساوی آب برای خشک کردن و خارش پوست و درمان کردن جوش های عصبی فایده داشته باشد و می توانید آن را روی جوش های خود بمالید.

  آشنایی با گل گاو زبان
  مالیدن روغن این گیاه به سر شما سبب می شود که خیلی از مشکلات پوست مو و کف سر شما کاهش یابد.
  این گیاه یک روش درمانی برای فولیکولیتیس بوده که در آن فولیکولهای موی شما بخاطر عفونت التهاب داشته و صدمه دیده و باعث ریزش مو خواهد شد.
  از روغن این گیاه هم می توانید برای پوست و مو و خارش سر استفاده کرده و باعث داشتن گیسوانی درخشان و پرپشت خواهد شد.
  استفاده از این گیاه در زمان حاملگی بخاطر داشتن آلکالوئیدها سبب صدمه به جنین شده و خانم های باردار نباید خودسرانه از این گیاه استفاده نمایند.استفاده از این گیاه به خاطر داشتن آلکالوئید برای خانم های شیرده و بچه ها ضرر دارد.
  استفاده بیشتر از 5 روز از این دمنوش می تواند سبب پریود در خانم ها شده و دم کردن آن به خاطر خاصیت ضد درد طبیهی و التهابی برای درمان کردن دل درد و کمر درد در دوران قاعدگی مفید است.
  داشتن آنتی اکسیدان در این گیاه باعث بهبود گردش خون شده و برای درمان فشار خون بالا مفید است.
  این دمنوش می تواند قند خون را در افرادی که دیابت دارند کاهش دهد.
  برای ترک کردن اعتیاد گاوزبان را استفاده کنید چون این گیاه با سرکوب کردن بعضی از پیام رسان های عصبی خاصی می تواند ولع شما را برای مصرف الکل کم کرده و با بهبود کردن شرایط خواب افراد الکلی را کمک نماید.
  این گیاه برای پیشگیری کردن از حمله و سکته و مشکلات سیستم عروقی و قلبی مفید است.
  روغن این گیاه باعث تحریک روده شده و کارکرد آن را بهبود خواهد بخشید.کسانی که به تنبلی روده دجار هستند می توانند از این گیاه استفاده نمایند.
  گل گاوزبان از میزان زیادی کلسیم و پتاسیم برخوردار بوده که ادرار آور هستند و باعث از بین رفتن عفونت ها به خاطر افزایش دفعات ادرار شده و عفونت دستگاه ادراری را برطرف می نمایند.
  این گیاه برای درمان کردن مشکلات بیش فعالی مفید بوده و به دلیل اینکه این گیاه باعث تقویت شدن حواس پنج گانه شده سبب می شود که تمرکز شما بیشتر و اختلال بیش فعالی درمان شود.
  این گیاه می تواند خون را تصفیه نماید.
  روغن این گیاه باعث افزایش انتقال امواج عصبی و کم شدن خطر ابتلا به آلزایمر خواهد شد.
  استفاده از روغن این گیاه برای کم کردن علایم بیماری ام اس مثل اسپاسم عضلانی و بی حس شدن اندام ها مفید است.
  این گیاه میزان زیادی کلسیم داشته که کلسیم آن می تواند برای سلامت استخوان در سن میانسالی تاثیر زیادی داشته و از پوکی استخوان جلوگیری نماید.
  این گیاه برای درمان کردن سرخک و مخملک فایده دارد
  این گیاه می تواند ورم کلیه و التهاب را درمان نماید.
  از ضماد برگ های این گیاه می توانید برای برطرف کردن ورم استفاده نمایید.
  برای استفاده کردن از این گیاه می توانید کمی گل گاوزبان را به مثدار دو تا پنج مثقال با نیم لیتر آب جوش مثل چای در روی حرارت غیر مستقیم سماور یا بخاری کتری قرار داده و صبر کنید تا ده دقیقه دم بکشد و بعد از اینکه دم کشید ده دقیقه صبر کنید و آن را استفاده نمایید.شما می تواند دو گرم از گل این گیاه را برای دمنوش استفاده کرده و سه مرتبه در روز استفاده نمایید.


  برچسب ها :

  آمار باز دید این مطلب آشنایی با گل گاو زبان
  تعداد کل بازدید ها: 626
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه