مضرات مصرف نوشیدنی انرژی زا در بارداری

 • زمان درج : 27 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> تغذیه-->>>
 • بخش مربوطه : تغذیه
 • مضرات مصرف نوشیدنی انرژی زا در بارداری
 •  در دوران بارداری مراقبت های اولیه از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد در این راستا باید در تلاش بود تا از مصرف هر نوع نوشیدنی انرژی زا نیز خودداری شود.


  با مراجعه به یک هایپرمارکت متوجه خواهید شد که تا چه اندازه نوشیدنی های انرژی زا در زندگی ما مؤثر هستند و چه تعداد از آنها را در طعم ها و مزه های متفاوت مورد استفاده خود قرار می دهیم. اگر یک فرد در شرایط عادی باشد می تواند از این نوشیدنی ها بهره ببرد اما در شرایطی که شما در بارداری یا حتی در دوران شیردهی هستید استفاده از این نوشیدنی ها بسیار مضر بوده و می تواند سبب آسیب به شما یا جنین در حال رشد باشد.


  اغلب نوشیدنی های انرژی زا در داخل خود موادی را دارند که بسیار مضر هستند از جمله این مواد می توانیم به کافئین اشاره نماییم. اگر از این نوشیدنی ها استفاده کنید در همان لحظه انرژی مضاعفی به بدن شما راه خواهد یافت. مثلا اگر در وضعیتی باشید که خسته بوده و نیاز به خواب دارید با استفاده از این نوشیدنی ها این خواب شما از بین خواهد رفت و انرژی بیشتری به سراغ شما می آید. بنابراین در حالت عادی ایرادی ندارد اما در وضعیت بارداری کمی خطرناک است.


  برخی از مادران که در دوران بارداری قرار دارند و وابستگی بسیار شدیدی نسبت به این مواد هم دارنددر دل خود مصرف آن را به دوران پس از زایمان موکول خواهند کرد. اما جالب است بدانید که در رابطه با این موضوع حتی در دوران پس از زایمان هم باید احتیاط های لازم نیز رعایت شود. زیرا مصرف نوشیدنی انرژی زا حتی در دوران پس از زایمان هم خطرناک است. این توصیه ها از سوی متخصصان زنان و زایمان می باشد.    

   

  مضرات مصرف نوشیدنی انرژی زا در بارداری
  نه تنها یک نوزاد ، بلکه حتی جنینی که در ابتدای رشد هم قرار دارد از مصرف این میزان کافئین به یکباره می تواند با یک شوک بسیار بزرگ مواجه شود و در رشد او تأثیر منفی را برجای خواهد گذاشت. رفته رفته شرایط برای رشد سخت تر خواهد شد و در حقیقت می توان گفت که با کندی رشد ، بی قراری و تحریک پذیری و در نهایت رشد یک نوزاد متفاوت از سایر نوزادان همراه می شویم.   

  چرا مصرف هر نوع نوشیدنی انرژی زا خطرناک است؟
  فردی که در زمان بارداری خود قرار دارد عموما باید از هر نظر به سلامتی خود فکر کند. نوشیدنی های عادی همانند آب پرتقال تازه ، آب و چای کمرنگ برای آنها هیچ ضرری ندارد اما اگر از نوشیدنی هایی استفاده شود که دارای مواد نگهدارنده هستند می تواند خطراتی را به همراه داشته باشد. زیرا در این نوشیدنی ها قند بسیار زیادی موجود بوده و این قند به بدن یک خانم باردار منتقل می شود. بنابراین در بیمارانی که دیابت بارداری هم دارند وضعیت بدتر خواهد شد.
  علاوه بر آن در داخل نوشیدنی هایی که گاز دار هستند اسیدهای متنوعی گنجانده شده تا بتواند خاصیت مربوط به گازدار بودن را نیز حفظ نماید. نابراین ترکیب نوشیدنی انرژی زا و گاز با یکدیگر خطر را دو برابر افزایش خواهد داد. مصرف این نوع از نوشیدنی ها برای رفع خستگی و حتی برای یافتن انرژی دوباره جهت انجام ورزش های سنگین بسیار سودمند است.

  منع مصرف نوشیدنی گازدار در شیردهی
  در دوران شیردهی هر ماده ای که مادر از آن استفاده کند از طریق شیر به نوزاد یا شیرخوار منتقل خواهد شد. مثلا زمانی که مادر از غذاهای نفاخ استفاده می کند ، بی قراری های مربوط به آن را در فرزند او مشاهده خواهید کرد. نوشیدنی های انرژی زا هم دقیقا با چنین ویژگی همراه هستند.


  انرژی زا بودن یک نوشیدنی می تواند به میزان کافئین موجود در آن بستگی داشته باشد. به عنوان مثال اگر یک نوشیدنی به اندازه کافی بر ما تأثیر نمی گذارد نشان دهنده آن است که در این نوشیدنی کافئین به مقدار مناسبی قرار دارد ، اما در نوشیدنی انرژی زا این عدد می تواند به دو تا چهار برابر حالت اصلی هم افزایش پیدا کند که قطعا سبب بی خوابی های پی در پی ، افزایش انرژی برای انجام کارهای مختلف ، بی قراری و بیدار ماندن نوزاد و . . . منجربه خواهد شد. در نوزادان کافئین مدت زمان بیشتری باقی خواهد ماند پس از علائم تحریک در او متوجه تأثیر این ماده خواهید شد.

  افزایش ویتامین ب 6 در نوشیدنی های انرژی زا
  ویتامین های ضروری در بدن تا اندازه ای قابل مصرف هستند اما در هر چیزی افراط می تواند سبب آسیب های جبران ناپذیری به اعضای بدن ما شود. در بین ویتامین ها ویتامین ب 6 از این قبیل می باشد که در رابطه با نوشیدنی های انرژی زا این میزان ویتامین در حد بالایی گزارش شده است. بنابراین در خانم های باردار هم افزایش ویتامین ب 6 تا این اندازه خطرناک خواهد بود.      


  برچسب ها :

  آمار باز دید این مطلب مضرات مصرف نوشیدنی انرژی زا در بارداری
  تعداد کل بازدید ها: 373
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه