ویتامین ب 1 و عوارض کاهش ویتامین ب 1 در بدن

 • زمان درج : 33 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> تغذیه-->>>
 • بخش مربوطه : تغذیه
 • ویتامین ب 1 و عوارض کاهش ویتامین ب 1 در بدن
 • ویتامین ب 1 و عوارض کاهش ویتامین ب 1 در بدن

  برخی از مواقع بیماری ها می توانند با علتی خودبه خودی همراه شوند ، به عنوان مثال می توانیم کمبود ویتامین ب 1 را مثال بزنیم که عاملی به جز خودمان در آن تأثیر ندارد.
  کاهش سطح ویتامین ب 1 می تواند به دلایل متنوعی نیز رخ دهد ، اما این کاهش برخلاف تصوری که ما داریم همیشه همراه با علائمی است. از جمله مهم ترین این علائم می توانیم به از بین رفتن نظم در ضربان قلب خود اشاره کنیم. معمولا ضربان قلبی که وجود دارد می تواند در شرایطی خاص نیز تغییر پیدا کند. برخی از مواقع استرس در آن نقش دارد. اما در زمانی که ضربان قلب به خودی خود افزایش پیدا کند و تپش های مربوط به آن را هم احساس کنیم قطعا متوجه خواهیم شد که مشکلی در کار وجود دارد.
  یکی از مشکلات در رابطه با کاهش سطح ویتامین ب 1 در بدن بوده که با نام تیامین از آن یاد می کنیم. زمانی که تیامین در سطح اصلی خود در بدن ما وجود نداشته باشد بدن باید به نوعی کاهش آن را جبران کند که یکی از علائم موجود افزایش ضربان قلب حتی در حالت استراحت فرد خواهد بود. هرچه ضربان قلب در بدن ما با سرعت مناسبی کار نکند قطعا متوجه خواهیم شد که خستگی بی دلیلی به همراه حالتی از گیج بودن و بیهوشی به سراغ ما می آید که در هیچ شرایطی نمی توانیم جلوی آن را بگیریم مگر آنکه سطح ویتامین خود را به محدوده نرمالی برسانیم. یکی از دلایلی که حتی با مصرف هم نمی توانیم این ویتامین را در بدن خود نگه داریم به محلول بودن آن در آب باز می گردد.
  پس برای اینکه بتوانید این ویتامین را در سطح اصلی خود محفوظ نگه دارید باید در ابتدا کارهایی را انجام دهید که با استفاده از این کارها بتوانید یک مصرف روزانه را برای منابع غذایی دارای ویتامین ب 1 داشته باشید. زمانی که برنامه شما به صورت کاملا منظم باشد قطعا بر روی فعالیت شما هم تأثیرگذار خواهد بود. این رژیم غذایی مؤثر را می توانید با استفاده از نظرسنجی که از پزشک خود دارید به راحتی در اختیار داشته و طبق آن رفتار کنید. علاوه بر آن ورزش را هم فراموش نکنید تا از حالت کسلی بیرون آیید.
  منابع مربوط به ویتامین ب 1 را می توانیم شامل غذاهایی بدانیم که در مهم ترین آنها ماهی از نوع قزل آلا جای دارد. علاوه بر آن برنج محلی تازه به همراه لوبیایی که سیاه بوده برای افزایش سطح ویتامین مورد نظر نیز تأثیر دارد. در مواردی که شما نمی توانید سطح ویتامین را در بدن خود از طرق ذکر شده افزایش دهید یکی از راه حل های موجود را می توانیم به مصرف مولتی ویتامین ها نسبت دهیم . البته مصرف مولتی ویتامین ها باید در اندازه ی مشخصی باشد تا سبب مشکل ساز شدن برای یک عضو دیگر از بدن نشود.
  بررسی ها نشان می دهد که میزان لازم برای مصرف روزانه در مردان به عدد 1.2میلی گرم و همچنین در زنان هم به میزان کمتری در حدود 1.1 میلی گرم نیاز می باشد. اما میزان مصرف مولتی ویتامین ها در دوران بارداری به دلیل تغذیه جنین از مادر افزایش یافته و در حدود 1.4 میلی گرم خواهد بود. حتما دوز مربوط به این ویتامین را با مشورت پزشک مصرف کنید تا به عوارض کاهش یا عوارض افزایش ویتامین ب 1 در بدن خود مبتلا نشوید و بهبودی خود را هرچه سریع تر نیز به دست آورید.
  از دیگر علائمی که برای بیماری مورد نظر وجود دارد می توانیم به ضعیف شدن ماهیچه ها و علاوه بر آن کاهش وزن نیز اشاره نماییم. در زمانی که این ویتامین در بد ما در سطح نرمالی نباشد پس از آن متابولیسم مربوط به گلوکز هم تغییراتی را خواهد کرد و در نهایت انرژی اصلی به بدن و ماهیچه های ما نمی رسد. پس از مدتی قطعا علائمی را مشاهده خواهیم کرد که از جمله آنها می توانیم به کم شدن سطح حافظه از نظر یادآوری کارهای معمولی ، کم شدن میزان اشتها ، خسته بودن ، کم شدن وزن اصلی و . . . اشاره کنیم. حتی در مواقعی که این ویتامین به شدت کم می شود بیماری هایی قلبی همچون نارسایی رخ می دهد.
    در برخی از افراد کمبود ویتامین ب 1 حتی می تواند علت اصلی ابتلا به برخی از بیماری ها باشد. به عنوان مثال بیماری هایی از نوع متابولیکی همچون دیابت یک و دو  نمونه هایی از آن هستند. این افراد باید به صورت روزانه ویتامین بیشتری را به بدن خود برسانند، زیرا به دلیل نوع بیماری دفع این نوع از ویتامین در بدن آنها بیشتر خواهد بود و کلیه ها در این شرایط عامل اصلی برای اختلال هستند.
  در برخی از افراد کمبود چنین ویتامینی می تواند سبب از بین رفتن حس تحریکی در آنها شود. در این افراد در زمانی که باید از نظر عصبی واکنش ها نشان داده نمی شود که در نهایت سبب بروز برخی از اختلالات دیگر هم خواهد شود. به عنوان مثال می توانیم به دردهای همیشگی در قسمت های مهم همانند مچ پاها و درد در زانوها اشاره کنیم.   




  برچسب ها : ویتامین ب 1 ویتامین کاهش ویتامین ب 1 عوارض کاهش ویتامین ب 1 عوارض کاهش ویتامین ب 1 در بدن

  آمار باز دید این مطلب ویتامین ب 1 و عوارض کاهش ویتامین ب 1 در بدن
  تعداد کل بازدید ها: 411
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه