آیا خارش پوست هم ممکن است نوعی بیماری باشد؟

 • زمان درج : 35 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> پوست و مو-->>>
 • بخش مربوطه : پوست و مو
 • آیا خارش پوست هم ممکن است نوعی بیماری باشد؟
 • خارش پوست هم یک بیماری است!
  خوشبختانه در اغلب موارد خارش پوست می تواند یک بیماری معمولی و بی حاشیه ای باشد ، اما در صورتی که به صورت مزمن باشد با علائمی همراه خواهد بود.
  خارش پوست هم باید به عنوان یک بیماری تلقی کنیم اما در اکثر مواقع نسبت به علائمی که از خود نشان می دهد ، که اغلب پیش از عفونی شدن هستند بی توجهی می کنیم. مواد مختلفی را به پوست خود راه می دهیم که متأسفانه همگی سبب بدتر شدن وضعیت آن می شود و حتی می تواند به یک عاملی برای باز شدن زخم و عفونی شدن آن هم ختم شود. بنابراین هر نوع نشانه اولیه ای را باید جدی بگیریم ، حتی اگر خارش پوست باشد.

  خشکی و خارش پوست
  در اکثر مواقع علتی که برای خارش پوست نیز مدنظر قرار دارد در رابطه با خشک شدن تدریجی پوست شما خواهد بود. در واقع نیاز است تا شما علت این خشکی پوست را از سوی پزشک بیابید تا با رفع آن ، مشکل مربوط به خارش پوست خود را به صورت قطعی خاتمه بدهید. در این فاصله می توانید از انواع مرطوب کننده ها هم برای رفع این درد کمک بگیرید. همچنین استفاده از دستکش ها برای افرادی که پوست های مستعد دارند می تواند روشی موقتی برای رفع این درد محسوب شود.
  گاها پیش می آید که بر اثر خارش شدید پوست این خارش در نقطه مربوطه به یک زخم تبدیل می شود که در نهایت می تواند زخمی بزرگ تر و در اصطلاح زردزخم را پدید آورد. این که فرد در چند روز گذشته چه تاریخچه ای داشته و چه غذایی مصرف نموده یا این که به چه ماده حساسیت زایی برخورد کرده باشد در تشخیص علت اصلی آن مهم شمرده می شود. حتی وجود علائمی از نیش حشرات همچون زنبور هم می تواند دلیلی بر این حساسیت در پوست شما باشد.

  علائم مهم در خارش پوست خطرناک
  در صورتی که خارش پوست به صورت مداوم با حالت پخش شدگی در یک محل یعنی بر روی دست یا پا باشد و همچنین به دیگر نواحی هم منتقل شود ، علاوه بر آن خارش رفته رفته شدیدتر شود به گونه ای که در همان محل زخمی را ایجاد کند و خونریزی بدهد ، ترکی بر روی پوست به وجود آورد ، تبدیل به جوش های ریز شود و یا برجستگی را بر روی پوست سالم شما به وجود آورد نیازمند پیگیری و بررسی خواهد بود.

  آیا خارش پوست هم ممکن است نوعی بیماری باشد؟

   

   فصل گرما و خارش پوست
  گاها با وجود گرمای بیش از اندازه هوا می توان به این مورد تأکید داشت که پوست در زمره ی آسیب پذیرترین بخش از بدن قرار می گیرد. زیرا بدون آنکه محافظی بر روی بدن ما باشد تنها پوست سد دفاعی خواهد بود. بنابراین گرمای بیش از اندازه هوا می تواند هر آبی که درون پوست باقی مانده را جذب نموده و در نهایت با خشک شدن آن سبب خارش شدید شود. پس استفاده از کرم ضد آفتاب و مرطوب کننده های موجود می تواند این راه آسیب را مسدود نماید.

  پوست های حساس و خارش ناشی از آن
  برخی از پوست ها به خودی خود از حساسیت بالایی برخوردار هستند. به عنوان مثال پوست بدن برخی از خانم ها به برخی از فلزها حساسیت دارد. مثلا اگر از نقره به جای طلا استفاده کنند با حساسیت و خارش مواجه خواهند شد. گاها پیش می آید که برخورد با مواد رنگی و شیمیایی می تواند علت این علائم باشد. مثلا برخورد پوست با رنگی خاص یا ماده خوردنی این علائم را در پی خواهد داشت.

  خارش پوست ناشی از عفونت قارچ
  برخی از علل بیماری زا در داخل بدن شما وجود ندارد بلکه از بیرون آسیب خود را برجای می گذارند. به عنوان مثال می توانیم به انواع عفونت های قارچی اشاره نماییم ، عفونت هایی از این قبیل در اکثر مواقع بر روی صورت یا پاها دیده می شوند و با گرمای هوا هم تشدید خواهند شد.  استفاده از کرم های مخصوص این نوع از عفونت ها می تواند به درد و ناراحتی و خارش شما پایان دهد. البته این نکته حائز اهمیت است که طول دوره درمانی برای چنین بیماری هایی بیشتر از یک ماه است.

  بیماری کلیوی و تغییرات پوست
  شاید باور آن کمی سخت باشد اما در واقع بیماری کلیوی می تواند سبب تغییراتی همانند خارش در پوست شما شود. این خارش ناشی از وارد شدن سموم بدن است که در حقیقت در مواقعی که کلیه ها نمی توانند به خوبی سموم را از بدن دفع کند چنین اتفاقی رخ خواهد داد. در حدود نیمی از بیماران کلیوی که معمولا بیماری آنها در مراحل میانی تا پایانی قرار دارد از این عارضه رنج می برند. بیشترین زمانی که این خارش دیده می شود در زمان شب بوده و همچنین در سطح وسیعی از بدن وجود دارد. حتی همزمان شدن بیماری کلیوی با بیماری دیابت چنین علامتی را در بدن تشدید می کند. بیمارانی که دیابتی هستند علاوه بر خارش علائمی از مورمور شدن و گزگز را هم دارند.


  برچسب ها : خارش پوست

  آمار باز دید این مطلب آیا خارش پوست هم ممکن است نوعی بیماری باشد؟
  تعداد کل بازدید ها: 476
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه