تکنولوژی جدید در درمان نابینایی با استفاده از لیزر

 • زمان درج : 22 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> ورزش و سلامت-->>>
 • بخش مربوطه : ورزش و سلامت
 • تکنولوژی جدید در درمان نابینایی با استفاده از لیزر
 •  

  عمل لیزر چشم در خانم ها مبتلا به زوال شبکیه‌ی (AMD) با زیاد شدن سن زیاد شدن می‌یابد، که روی میلیون‌ها آمریکایی اثر داشته و علت اصلی نابینایی در میان مردم آمریکاست. وقتی که مریضی آغاز شود، غیر قابل بازگشت است. بنابراین قسمت خیلی بیشتری از تحقیقات در جهت یافتن راهی برای کند کردن روند پیشرفت مریضی یا به عقب برگرداندن تاثیرات آن معطوف شده است.

  بینش جدید در این تحقیق چیست؟

  تیمی از پژوهشگران، معالجه جدید لیزری را که امکان پذیر است پیامد بد این مریضی را کم کند، یا به تأخیر بیاندازد گسترش دادند و به پیشرفت غیر منتظره‌ای در ترکیب دو قسمت از اطلاعات دست یافتند. اولین مشاهده این بود که AMD گونهی مریضی کند است که سال‌ها طول می‌کشد تا سبب نابینایی گردد. این مسأله بدان معناست که دوره وقتی زیاد‌ای وجود دارد که دکتران بایست عجله کنند و پیش از اینکه دیر شود فرایند خراب را کند و متوقف نمایند.

  دومین قسمت اطلاعات که از مطالعات قبلی به دست آمده بود، این بود که مصرف لیزر با قدرت کم، امکان پذیر است به توقف یا معکوس کردن برخی از تاثیرات ضرر دیدگی در چشم بیماران دیابتی یاری کند. وقتی که این کار روی بیماران AMD اعمال شد، در دیگر تحقیقات نیز نتایج مناسبی حاصل شد. با ترکیب این ایده‌ها پژوهشگران در کمال تعجب گرفتنند که معالجه با لیزر امکان پذیر است برای مردمی که در مرحله های اولیه AMD قرار دارند برای پیشگیری دائمی از نشانه ها نابینایی یاری کند.

  چگونه پژوهشگران لیزر خود را تست کردند؟

  برای انجام این کار پژوهشگران مطالعاتشان را روی انسان و موش آغاز کردند. انجام این کار به آن‌ها اجازه داد تا زمانی که چشم تحت معالجه لیزر با شتاب و قدرت کم، که نانو لیزر ثانویه ندلگرمیه می‌شود قرار گرفت، درک مناسبتری از آن نمایان کنند. آن‌ها می‌توانند تغییرات را در موش و انسان مشاهده کنند و سپس برای دیدن تغییرات رخ داده در مقیاس میکروسکوپی، چشم موش‌های مرده را مشاهده کنند.

  پژوهشگران اشویژه تحت معالجه با لیزر را به مدت دو سال مورد مراقبت و نگهداری قرار دادند و با مردمی که تحت معالجه قرار نگرفتند مقایسه کردند. آن‌ها پی بردند که در چشم مردمی که تحت معالجه با لیزر قرار گرفتند، نسبت به کسانی که تا به حال این معالجه را انجام ندادند، علامت‌های کمتری از ضرر به قسمت حساس چشم که شبکیه نام دارد دیده می‌شود. درعده‌ی اندکی هم این تاثیرات به طور کامل ناپدید شده بود. این تاثیرات در طی دو سال که مردم مورد مراقبت و نگهداری قرار داشتند، دنباله داشت. آزمون دیگری از شبکیه چشم نشان داد که نشانه ها متداول پیشرفت مریضی متوقف شده بود؛ به‌طوری که در مردمی که تحت معالجه با لیزر قرار داشتند، پیشرفت مورد انتظار از مریضی دیده نمی‌شود.

  تیم تحقیق سپس چشم موش‌ها را برای مشاهده ضرر‌های احتمالی لیزر روی شبکیه چشم مورد مطالعه قرار داد. لیزر قدیمی و عمومی برای جراحی چشم، برای از بین بردن نشانه ها مریضی روی بافت حساس در پشت چشم که هرگز از بین نمی‌رود، مصرف می‌شود. تیم تحقیق مشاهده کرد هیچ‌گونه علامت‌ای از ضرر در چشم حتی در ابعاد میکروسکوپی هم دیده نمی‌شود. حتی علامت‌هایی از خوب شدن ضرر مریضی هم در حال وقوع بود.

  چگونه لیزر این کار را انجام داد؟

  وقتی‌ که پژوهشگران چشم موش‌ها را برای روشن شدن مشاهده تغییرات ژنتیکی مورد تحقیق قرار دادند، گرفتنند که لیزر برای فعالیت ژن‌های باارزشِ کنترل کننده فضای بین لایه‌های متفاوت چشم اثربخش است. زمانی که بقایای قدیمی ژن‌­های ناقص آغاز به ساختن مجدد می‌­کنند و سبب ایجاد صدمه می­‌شوند، لیزر ژن‌هایی که سبب ایجاد ضرر می­‌شوند را برانگیختن می‌کند تا از بین بروند.

  معنی این برای شما چیست ؟

  این واقعیت که لیزر هم اکنون روی چشم مردم مصرف می‌شود و ضرری در شبکیه را نشان نمی‌دهد، به این معناست که قادراست به شتاب برای معالجه AMD در مرحله های اولیه آن مصرف شود. هم‌چنین به این معناست که قادراست سال‌های بینایی را در مردم با ریسک بالای AMD زیاد شدن دهد.


  برچسب ها : تکنولوژی جدید در درمان نابینایی با استفاده از لیزر تکنولوژی جدید در درمان نابینایی درمان نابینایی درمان نابینایی با استفاده از لیزر

  آمار باز دید این مطلب تکنولوژی جدید در درمان نابینایی با استفاده از لیزر
  تعداد کل بازدید ها: 135
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه