تاثیرات مثبت یوگا در آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی)

 • زمان درج : 20 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> ورزش و سلامت-->>>
 • بخش مربوطه : ورزش و سلامت
 • تاثیرات مثبت یوگا در آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی)
 •  

  یوگا به جنیفر داکس یاری کرد تا حس اطمینان به نفس و آرامش را در بدنش تجربه کند. در اینجا به نکاتی اثبات شده از سوی یک مربی یوگا ذکر می‌کنیم که چطور بدون اینکه نشانه ها رماتیسم مفصلی (آرتریت روماتوئید) را بیشتر شدن کنیم، از اثرات یوگا بهره‌مند شویم.

  اثرات یوگا در تسکین رماتیسم مفاصل: داستان جنیفر

  جنیفر داکس، مقیم در بالتیمور که از رماتیسم مفاصل رنج می‌برد تمرینات یوگای خود را به توصیه دکترش آغاز کرد. در ابتدا با اکراه در کلاس‌های یوگا شرکت می‌کرد اما در نهایت، به گفته خودش، تمرینات یوگا زندگی‌اش را متحول کرد.

  برای اولین بار زمانی که ۲ سال زیادتر نداشت، دکتران شناسایی دادند که مبتلا به رماتیسم مفاصل است، در ۷ سالگی مریضیش تا محدودهی خوب شدن یافت و این بهبودی سال‌ها به طول انجدلگرمی تا جایی که او از یاد برده بود که مبتلا به رماتیسم مفاصل است. اما در سن ۱۸ سالگی نشانه ها مریضی با شدت زیادتری خودنمایی کردند و برای نخستین بار از زبان کارشناس روماتولوژی درباره معالجه ای جدید برای رماتیسم مفاصل چیزهایی شنید.

  او می‌گوید: “من به دکترم گفتم که نمی‌خواهم بقیه زندگیم را دارو استفاده کنم. نمی‌خواهم که به دارو وابسته باشم.” دکتر جنیفر، یوگا را توصیه کرد اما راهنمایی ویژهی ارائه نکرد. پس خود جنیفر دست به کار شد تا خوب‌ترین تمرینات یوگا را برای تسکین مریضیش بیابد.

  تحول جنیفر با یوگا

  داکس می‌گوید: “اگر بخواهم صادق باشم، در ابتدا اصلا علاقه‌ای به یوگا نداشتم.” به دید او کلاس‌های یوگا خسته کننده بود و از اینکه در این سن و با مریضی آرتروز در این کلاس‌ها شرکت کند احساس خجالت و شرمساری می‌کرد. زیرا او یک تازه‌کار بود و نمی‌دانست که چطور بایست اطلاعاتی در این زمینه کسب کند. او می‌گوید: “من با کسانی در کلاس یوگا هم‌گروه بودم که بدن‌هایی خیلی منعطف داشتند و من فقط روی زمین می‌نشستم، فقط می‌نشستم.”

  اما یوگا دارای روش‌های متفاوتی است و بعضی از گونه های آن نسبت به بعضی دیگر به فعالیت‌های جسمانی زیادتری احتیاجمند است. در نهایت او به روش آرام‌تری از یوگا یعنی هاتا یوگا که روشی دوست داشتنی است، روی آورد و جایگاه خویش را در دنیای یوگا یافت. جنیفر چنان پیشرفتی در دنیای یوگا حاصل کرد که با ۲۳ سال سن به جایی رسیده است که این روش را آموزش می‌دهد. او می‌گوید که رماتیسم مفاصلش خوب شدن یافته، اگرچه گاه گاهی درد به سراغش می‌آید، اما بایست مواظب برنامه خوراکی ئیش هم باشد و از گندم و شکر که درد مفاصلش را بیشتر شدن می‌کنند، پرهیز کند.

  توانایی مقاومت با نادلگرمیی و اندوه، برای جنیفر فوق‌العاده‌ترین برتری یوگاست.

  جنیفر می‌گوید: “برنامه تمرینات یوگای هر روزم بر پایه حالات روحی‌ همان روزم چیده می‌شود، پس اگر دلتنگ یا اندوهگین باشم، وضعیت‌هایی برای گشایش قلب انجام می‌دهم، اما اگر کاملا نادلگرمی باشم زیادتر تمریناتِ آرامی نظیر ایستادن و کف دست‌ها را به زمین رساندن را تمرین می‌کنم.”

  روش‌هایی ساده جهت زیاد شدن اثرات یوگا

  با توجه به تجربه شخصی که خودش مبتلا به رماتیسم مفاصل بوده و به تمرینات یوگا روی‌ آورده، جنیفر به کسانی که از این مریضی رنج می‌برند و در عین حال به یوگا دلبستهند، چند مطلب را گوشزد می‌کند:

  طلب یاری نمایید. او می‌گوید: “اکنون که من در جایگاه مرنگران گرفته‌ام، از اینکه از من سوالی شود، خوشحال می‌شوم.” او همینطور می‌گوید اگر احساس کند انجام بعضی حرکات برای شخصی میسر نیست، تلاش می‌کند تا در حرکات تغییرات ایجاد نماید، انجام حرکات به روش‌ای ملایم‌تر.

  خوب‌ترین حرکات، مربی و کلاس یوگا را بیابید.

  به آوای جسم خود گوش دهید.

  تحقیقات انجام شده در زمینه یوگا و رماتیسم مفاصل

  بر اساس نتایج منتشر شده در مجله یوگا معالجه ای در سال ۲۰۱۳، یافته‌های پژوهشگران هم اثرات مثبت یوگا بر رماتیسم مفاصل را تائید می‌نماید. یوگا سبب کم شدن نشانه ها رماتیسم مفاصل از قبیل درد، خستگی‌مفرط، تورم و سوزش می‌شود و در عین حال سبب زیاد شدن انرژی، توان، تحرک و سلامتی این‌گونه مردم می‌گردد. در مطالعاتی دیگر که در همان سال در مجله بالینی درد انتشار یافت، نمایان شد که اگر جوانانی که مبتلا به رماتیسم مفاصل هستند بعد از ۱۲ جلسه یعنی به مدت ۶ هفته و هر هفته ۲ روز در جلسات یوگا حضور نمایان کنند، اثرات مثبت آن را مشاهاده خواهند کرد. بعد از این ۱۲ جلسه، شرکت‌کنندگان در این مطالعه با کم شدن درد و خستگی مفرط و خوب شدن در خلق و خو و کیفیت زندگیشان روبرو شده بودند.

  روماتولوژیست‌ها بر این باورند که انجام حرکات یوگا، اما به روش خودتان از نکات کلیدیست. روماتولوژیست جمیما آلبایستا از بالتیمون می‌گوید: “یوگا مستلزم انجام فعالیت‌های رقابتی نیست.” پزشک آلبایستا معتقد است: “یوگا کلید حل مسئله مردمیست که با رماتیسم مفاصل دست به گریبانند وهمینطور خوب مردمیست که دنبال آرامش ذهن و جسم خود هستند و نه به دنبال رقابت با دیگر مردم کلاس.”

  پزشکاستفانی، یوگا معالجهگر در بالتیمور که مطالعاتش در زمینه یوگا و آرتروز منجر به حصول پیشرفت‌هایی در روش‌های تمریناتی که مربیان یوگا به شاگردانشان می‌دهند، شده می‌گوید: “تمرین با مربی مناسب امریست الزامی. امکان پذیر است حرکات یوگا برای شخصی که مفاصلش بر تاثیر رماتیسم مفاصل گرفتار تغییر شکل (ناهنجاری) شده اثربخش باشد اما این امر مستلزم تعدیل و تلطیف این حرکات از سوی مربیست. گاهی حتی برای مردمی که گرفتار ناهنجاری مفاصل هم نیستند، تعدیل این حرکات در خوب شدن خستگی‌ مفرط، درد و تورم آنان اثربخش است.”

  مربی یوگای خود را در جریان مریضی رماتیسم مفاصل خود قرار دهید.

  کانانی تامپسون مربی یوگا و مدیتیشن و مالک باشگاه یوگا در تگزاس معتقد است: “اگر به یوگا دلبستهید اما بی قرارید که مبادا انجام حرکات یوگا سبب وخامت رماتیسم مفاصل شما شود، مناسبترین راهکار این است که از قبل مربی خود را در جریان گونه مریضی، دردها و نشانه های که تجربه کرده‌اید قرار دهید. من تمرینات هر روزم را برحسب حالات روحی و جسمی شاگردانم مرتب کردن می‌کنم، گاهی این تمرینات از حرکات خیلی نرم و آرام تا سخت و چالش‌برانگیز متغییر است. همینطور حائل‌های متگونهی برای انجام حرکات یوگا وجود دارد که‌ به تغییر حالات و ژست‌های یوگا یاری فراوانی می‌کند و در عین حال به شما اجازه می‌دهد تا از مزایای یوگا بهره‌مند شوید. از جمله این حائل‌ها می‌توان به بالشتک، بند و پتوها ذکر کرد.”

  تامپسون می‌گوید که تنفس و مولفه‌های مدیتیشن در یوگا برای مردم مبتلا به رماتیسم مفاصل فوق‌العاده اثربخش است، حتی اگر در ابتدا انجام این حرکات برایشان چندان آسان نباشد.

  کلام آخر درباره یوگا و رماتیسم مفاصل این است که بایست خواسته‌ها و بی قراری‌های خود را با مربی در میان بگذارید و البته بایست یک مربی ماهر و مشتاق بیابید که تمریناتی بر حسب خواسته‌ها و بی قراری‌های شما برایتان در دید بگیرد.


  برچسب ها : روماتیسم مفصلی آرتریت روماتوئید تاثیرات مثبت یوگا روماتیسم تاثیرات یوگا

  آمار باز دید این مطلب تاثیرات مثبت یوگا در آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی)
  تعداد کل بازدید ها: 131
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه