خواص سونای خشک | خواص سونای خشک برای قلب | مزایای سونای خشک

 • زمان درج : 20 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> ورزش و سلامت-->>>
 • بخش مربوطه : ورزش و سلامت
 • خواص سونای خشک | خواص سونای خشک برای قلب | مزایای سونای خشک
 •  

  یکی از مطالعات بالینی اخیر در فنلاند، شمالی‌ترین کشوری که قادراست هفت ماه از سال زمستان را تجربه کند، به رابطه سونا و مرگ ومیر دراثر مریضی‌های قلبی نگاهی داشته است.

  در تقویت جغرافیایی نظیر فنلاند، که آب و هوا اکثر سرد و تاریک است، ریسک مریضی قلبی در بین مردم بی‌شمار است.

  من نزدیک به یک دهه در روچستر، مینه‌سوتا که آب و هوای سردی هم دارد، اوقات لذت‌قسمتی را گذراندم.

  اکتبر، برای خیلیی از مردمی که من با آن‌ها کار می‌کردم و اصالتا اهل مینه‌سوتا نبودند، همواره تغییرات آب و هوایی شومی را به همراه داشت. ماه اکتبر به این معناست که روزها در پاییز به‌شتاب کوتاه می‌شوند و با زمستان سرد و تاریک جانشین می‌گردند. چند باری هم که ماه ژانویه را در آن‌جا گذراندم، درجه دما به‌ندرت به بالاتر از صفر درجه می‌رسید و سرمای بیشتری دراثر وزش بادهای مکرر احساس می‌شد.

  وقتی‌که دور هم جمع می‌شدیم تا خودمان را گرم کنیم، بومیان مینه‌سوتا درباره‌ی زمستان‌های خیلی سردتری که پشت سر گذاشته بودند، برایمان تعریف می‌کردند.

  هیچ‌گاه به‌طور کامل به زمستان‌های آنجا عادت نکردم. من معتگام شما بایست به ‌طور ژنتیکی میزانی طبع سرد در وجودتان باشد تا بتوانید هفته‌ها درجه دمایی زیر صفر را تحمل نمایید، البته زمانی به این نتیجه رسیدم که به تماشای مردم به ظاهر طبیعی نشستم که در ماه ژانویه لباس‌هایشان را از تن در می‌آوردند و در دریاچه سرد و منجمد مینه‌سوتا می‌پریدند، تا رفتاری شبیه گروه‌های از خرس‌های قطبی داشته باشند.

  یک ارتباط عاشقانه با سونا

  یکی از دوستان نزدیکم در مینه‌سوتا به‌دید می‌رسید مناسبتر از دیگران زمستان را تحمل می‌کند. او در فنلاند زندگی می‌کرد. فنلاندی‌ها آموخته‌اند خود را با زمستان تطبیق دهند و از آن لذت ببرند. اندکی از این تطبیق، نتیجه ارتباط عاشقانه آن‌ها با سوناست.

  در واقع دوستم در سراسر زیر زمین خانه‌اش یک حمام سونای خشک مرکزی ساخته بود. گاهی اوقات وقتی‌که شما را به خانه‌اش دعوت می‌کرد، اولین کاری که می‌کرد، بردن شما به سونا بود.

  در آب و هوای سرد و تاریک، مردم اکثر فعالیت کمتری دارند. نرخ چاقی زیاد شدن می‌یابد، افسردگی رواج می‌یابد و در خیلیی از این نقاط است که ریسک دچار به مریضی‌های قلبی زیاد شدن می‌یابد. ریسک این قسمت جغرافیایی، مربوط به آب و هوای سرد آن است و این‌جاست که اهمیت واقعی مطالعه جدید در مصرف سونا و ارتباط آن با مریضی‌های قلبی و عواقب آن در فنلاند درک می‌شود و ارزش می‌یابد.

  مصرف‌ی مکرر از سونای خشک و تندرستی قلب

  تجربه‌ی یک سونای فنلاندی متداولی امکان پذیر است با آن‌چه که شما تصور می‌نمایید، مختلف باشد. آن‌ها همواره از حرارت خشک ۶۰ تا ۱۰۰ درجه سانتی‌گراد (۱۴۰ تا ۲۱۲ درجه فارنهایت) و فقط ۱۰ تا ۲۰ درصد رطوبت مصرف می‌کنند. سونا مکانی برای استآسان جسمی و روحی دوستان و مردم خانواده است.

  این مطالعه، که در مجله‌ی دکتری JAMA منتشر شده است، شامل ۲۳۱۵ شرکت‌کننده‌ی مرد میانسال از شرق فنلاند بود. این مردم به‌طور میانگین طی یک دوره ۲۱ ساله مورد مطالعه قرار گرفتند. پژوهشگران در تلاش بودند تا دریابند که چشم‌انداز تندرستی قلب در این آقایان که اکثر از سونا مصرف می‌کنند، چه تغییری کرده است.

  پژوهشگران به مقایسه‌ی مدلی مصرف یک‌بار در هفته از سونا را با مدلی مصرف مکرر دو تا سه بار در هفته و حتی مصرف چهار تا هفت بار در هفته، پرداختند.

  از جنبه‌های جالب این مطالعه آن بود فقط ۱۲ نفر از بین ۲۰۰۰ نفر از عضویت در سونا انصراف داده بودند و عهد سونای عشق فنلاندی را عدم موفقیته و از آن مصرف نکردند.

  ذکر‌ای بر نتایج مطالعه:

  1. مرگ ناگهانی دراثر مریضی‌های قلبی در آقایانی که دو تا سه بار در هفته از سونا مصرف می‌کردند، ۲۲٪ کمتر از آقایانی بود که تنها یک‌ بار در هفته از آن مصرف می‌کردند.
  2. آقایانی که چهار بار و زیادتر در هفته از سونا مصرف می‌کردند، در مقایسه با آقایانی که تنها یکبار در هفته از آن مصرف می‌کردند، ۶۳٪ کمتر، گرفتار مرگ ناگهانی دراثر حملات قلبی را شده بودند.
  3. مرگ ناگهانی دراثر حملات قلبی در فنلاندی‌هایی که وقت زیادتری را در سونا می‌گذراندند، یعنی محدودها ۱۹ دقیقه در هر جلسه در مقایسه با مردمی که کمتر از ۱۱ دقیقه وقت صرف سونا می‌کردند، کمتر از ۵۲٪ بود.
  4. مریضی تصلب شرائین سرخرگ‌ها یکی از دلایل مرگ و میر در سراسر جهان غرب است. آقایانی که دو تا سه بار در هفته از سونا مصرف کردند، احتمال مرگ دراثر این مریضی تا ۲۳٪ کمتر از آن‌هایی بود که فقط یک‌بار در هفته از سونا مصرف می‌کردند.
  5. ریسک مرگ دراثر تصلب سرخرگ‌ها در آقایانی که چهار بار یا زیادتر در هفته از سونا مصرف می‌کردند، تا ۴۸٪ کمتر از آقایانی بود که یک بار در هفته از سونا مصرف می‌کردند.
  6. کم شدن ریسک مرگ ناگهانی دراثر حملات قلبی و مرگ مربوط به مریضی تصلب سرخرگ‌ها به‌علت فاکتور های ریسکزای مریضی‌های قلبی متفاوت از جمله فشار خون بالا، دیابت، سیگار کشیدن مداوم و پیری دیده می‌شد.

  در تحقیق‌های پژوهشگران نمایان شد، مصرف سونا ریسک دچار به تمام گونه های مریضی‌های قلبی را تا حد یکسانی کم شدن می‌دهد.

  چگونه سونا ریسک مریضی‌های قلبی را کم شدن می‌دهد؟

  درس‌های پرارزش بی‌شماری از این مطالعه وجود دارد. حتی اگر به سونای خشک قدیمی دسترسی ندارید، می‌توانید بعضی از جنبه‌های سودمند سونا را در زندگی خود گرفتن نمایید.

  1. آرامش برای قلب مناسب است:

  فنلاندی‌ها از سونا برای آرامش جسمی و روحی بهره می‌برند. بدن، ذهن و قلب ما احتیاج به وقتی برای استآسان دارد.

  این عمل ساده گذاشتن وقتی برای استراحت، استرس و نگرانی را کم شدن می‌دهد، توانایی ما را برای به انجام رساندن وظایف زیاد شدن می‌دهد، خلاقیت را خوب شدن می‌قسمتد، سبب کم شدن ریسک دچار به خستگی مفرط می‌شود، فشار خون را پایین می‌آورد و قادراست ضربان نامنظم قلب را مرتب کردن کند.

  پس وقتی‌که صرف سونا می‌کنیم، سود زیادتری کسب می‌کنیم، یعنی گذراندن وقت زیادتر، مناسبتر.

  1. روابط دسته جمعی قوی به قلب یاری می‌کند:

  فنلاندی‌ها برای گذراندن زمان با خانواده و دوستان از سونا مصرف می‌کنند. مطالعات تحقیقاتی متعدد به وضوح نشان می‌دهد مردمی که با دیگران رابطه دارند، احساس می‌کنند که قسمتی از یک اجتماع هستند و روابط پایدار و حمایتی دارند، زیاد‌تر زندگی می‌کنند.

  سپری کردن اوقات خود با دوستان و خانواده در تلاش برای یک زندگی زیاد‌تر الزامی است.

  1. سونا قادراست برای مرتب کردن ضربان قلب سودمند باشد:

  زمانی‌که جسم ما دربرابر گرمای سونا قرار می‌گیرد، در ممحدودهه درجه حرارت پایین‌تر، ضربان قلب قادراست از ۱۰۰ ضربه در دقیقه تجاوز کند. زمانی‌که درجه حرارت بالا باشد، ضربان قلب ما قادراست از ۱۵۰ضربه تجاوز کند.

  این جواب‌های ضربان قلب و زیاد شدن خروجی قلب ما قادراست مدلی انجام حرکات ورزشی را تقلید کند. طبق یک فرضیه، مصرف سونای خشک، خیلیی از جنبه‌های سودمند ورزش را برای سیستم قلبی عروقی ما تکرار می‌کند.

  1. مصرف سونا، نظیر ورزش، قادراست فشار خون را کم شدن دهد:

  در سونا، فشار خون ما اکثر کم شدن می‌یابد. افزون بر این، رگ‌های خونی خیلی کوچکی که برای عملکرد هیکل‌های جسم ما حیاتی هستند، استآسان می‌کنند و باز می‌شوند. توانایی رگ‌های خونی در استآسان و باز شدن خود، عملکرد درون پوشی غشاء درونی رگ نام دارد.

  مردمی که غالبا از سونا مصرف می‌کنند، عملکرد درون پوشی مناسبتری در رگ‌ها دارند. زمانی‌که عملکرد درون پوشی از دست برود زیادتر دربرابر احتمال دچار به مریضی تصلب سرخرگ‌ها، سکته مغزی و بی‌نظمی ضربان قلنگران می‌گیریم.

  یکی از مزایای باارزش ورزش نیز حفظ عملکرد درون پوشی سالم غشاء درونی رگ است. متاسفانه، آگاهی نداریم که این منافع برای قلب، افزون بر مصرف سونای خشک، با تامین رطوبت بالا، با ریختن آب بر سنگ گرم، در حمام بخار و یا در وان داغ هم به دست می‌آید.

  چگونه در سونا ایمن بمانیم؟

  توجه داشته باشید که هر شخص در یک جلسه سونای متداولی قادراست۴۵۰ گرم عرق کند. این مقدار آب بیشتری است. مردمی که از مریضی قلبی، مریضی کلیوی، افت فشار خون رنج می‌برند و یا سابقه غش دارند، بایست از این گونه کم شدن آب در بدنشان پرهیز کنند، مگر آنکه پیش از آن با دکتر خود مشورت کرده باشند.

  زمانی‌ که بیشتر عرق می‌نمایید، خیلیی از الکترولیت‌های جسم مثل سدیم، پتاسیم، منیزیم و کلسیم را از دست می‌دهید. این الکترولیت‌ها بایست جانشین شود تا سیستم‌های الکتریکی قلب ما سالم و با ضربات متداولی باقی بماند.

  الکل ادرار‌آور است و قادراست سبب شود آب جسم را از دست دهید، گویی گرفتار کم آبی شده‌اید. استفاده الکل و سپس قرار گرفتن دربرابر سونای خشک و گرم قادراست، ترکیبی پرمخاطره باشد که منجر به افت پرمخاطره آب بدن، فشار خون و الکترولیت‌ها شود.

  خبر مناسب این است که فنلاندی‌ها به ما نشان داده‌اند که با مصرف یک معالجه تقریبا هر روزه که شامل آرامش و پیوند دسته جمعی است و هم‌چنین برانگیختن مطلوب قلب و رگ‌های خونی، می‌توان ریسک دچار به مریضی‌های مربوط به تصلب شرائین سرخرگ‌ها را کم شدن داد و به زندگی زیاد‌تر دست یافت.


  برچسب ها : خواص سونای خشک سونای خشک مزایای سونای خشک

  آمار باز دید این مطلب خواص سونای خشک | خواص سونای خشک برای قلب | مزایای سونای خشک
  تعداد کل بازدید ها: 118
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه