چرا و چگونه عفونت دندان کودکان رخ می دهد؟

 • زمان درج : 41 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> ورزش و سلامت-->>>
 • بخش مربوطه : ورزش و سلامت
 • چرا و چگونه عفونت دندان کودکان رخ می دهد؟
 • در واقع می توانیم بگوییم که عفونت دندان کودکان یکی از مهم ترین بیماری هایی خواهد بود که می تواند تأثیرات خود را به صورت بلند مدت نیز برجای بگذارند.
  یکی از مهم ترین اتفاقاتی که باید نسبت به آن نیز توجه ویژه ای داشته باشیم استفاده نمودن از توصیه های بهداشتی برای این موضوع خواهد بود که سلامت بدن حفظ شود ، اما در خصوص بچه های کوچک تر رعایت نمودن برخی از اصول می تواند کمی سخت تر باشد. زیرا متوجه کردن کودکان می تواند کار بسیار سختی باشد. بنابراین برای این موضوع می توانید از روش های متنوعی نیز کمک بگیرید. دندان درد برای بزرگسال و هم برای کودکان می تواند به عنوان یکی از دردناک ترین دردهایی باشد که شاید تحمل آن برای بچه های کوچک تر هم نیز مشکل باشد.


  در واقع می توانیم بگوییم که یکی از علل بالا رفتن میزان عفونت در کودکان بخصوص عفونت دندان در این رده سنی به آن دلیل است که در این سنین در واقع مشکلاتی وجود دارد که میزان مصرف شیرینی نیز بالا خواهد بود. شیرینی جات که می تواند شامل بستنی ، شکلات و . . . باشد معمولا بر روی دندان ها باقی می ماند و در نتیجه میزان قند بالایی در محیط دندان نیز وجود خواهد داشت. بچه ها در این سنین نمی توانند مسواک بزنند و در واقع علاوه بر این موضوع می توانیم خوابیدن در طول شب و ماندگاری این مواد را هم نمونه ای از آن بدانیم.

  چرا و چگونه عفونت دندان کودکان رخ می دهد؟


  اگر عفونت دندان در کودکان رخ دهد ، بچه ها در این رده سنی معمولا نمی دانند که بی توجهی به این موضوع تا چه اندازه ای می تواند مضر باشد. در حقیقت اگر عفونت شدت پیدا کند عموما می تواند سبب پوسیدگی دندان ها و در نهایت سبب آن شود که یک دندان از بین رفته و برای بازگرداندن آن نیازمند روش های متنوعی باشیم. این روش های متنوع می توانند هزینه های بسیار بالایی داشته باشد. بنابراین پیشگیری نمودن می تواند بهتر از درمان بوده و هزینه کمتری و اثرات مضر کمتری را برجای بگذارد.
  عفونت دندان در کودکان عموما می تواند اثرات بدی شامل مشکل در غذا خوردن و جویده  شدن غذاها ، مشکلاتی در مصرف نمودن انواع غذاهای گرم و سرد ، اشکالاتی در حرف زدن ، مشکلاتی در یاد گرفتن ، رشد کمتر و . . . شود. بنابراین در هر صورت باید وجود دندان و حفظ نمودن سلامتی آن را نیز مهم تر از هر چیزی بدانیم. عموما سلامت دندان کمتر در نظر گرفته می شود اما در حقیقت زمانی که یک دندان از دست برود اهمیت این موضوع نیز احساس خواهد شد.   
  اولین دندانی که بر روی لثه تظاهر پیدا می کند وجود یک دندان یا دو دندان در فک پایین است که معمولا در محدوده ی شش ماهگی نیز اتفاق می افتد.  اگر در این سن نتوانیم اقدامات بهداشتی را به صورت خاص برای هر دندان انجام دهیم در نهایت به خراب شدن دندان ها ختم می شود. پس از همان شش ماهگی باید از زمانی که شب ها به فرزند خود شیر می دهید تمیزکاری مربوط به آن را آغاز نمایید. این دندان ها از همین فاصله می توانند پوسیده شوند . این پوسیده شدن رفته رفته تشدید شده و در نهایت از یک دندان می تواند به تعداد بالاتری از دندان ها برسد.


  سندرم شیشه شیر نوعی عفونت دندان کودکان است که معمولا به دلیل بی توجهی مادر در زمانی که شیر در ساعات شب به فرزند داده می شود رخ می دهد. یعنی تمامی دندان های یک بچه ی کوچک که می تواند دندان های شیری اش باشد سیاه شده و در حقیقت رفته رفته می تواند وضعیت بدتری پیدا کند و حتی این خرابی به ریشه انتقال یافته  و به دندان های دائمی هم برسد. بر زیر دندان شیری دندان دائمی قرار دارد. اگر آسیبی جدی به این دندان وارد شود به دندان های زیری هم خواهد رسید.
  بیشترین روش انتقال عوامل مستعد کننده پوسیدگی می تواند به یک موضوع یعنی اسید ناشی از تجزیه قند توسط باکتری ها باشد. در صورتی که ما اولین پوسیدگی ها را در زمان کودکی درمان نکنیم این پروسه بدتر خواهد شد و به زمان  بزرگسالی هم منتقل می شود. بنابراین اگر بزرگسالانی را می بینید که با دندان های خراب به دندانپزشکی مراجعه می کنند باید این موضوع را در خاطر داشته باشید که این افراد در زمان بچگی خود مشکلاتی داشته اند که حل نشده و به بزرگسالی انتقال یافته است.  شیر خشک که با شیشه شیر به بچه های شیرخوار داده می شود این زمینه را فراهم خواهد کرد.
   شاید اولین نشانه های پوسیدگی را ندانید ، این نشانه ها می تواند شامل یک سری لکه هایی تیره بر روی دندان باشد ، البته برخی از مواقع می تواند این لکه ها روشن تر از دندان هم باشند. والدین در همان زمان شش ماهگی حتما مسواک انگشتی را تهیه نمایند ، سپس این مسواک را روزانه چند بار پس از مصرف نمودن شیر به کار گیرند تا قطراتی هم بر روی دندان باقی نماند که در نهایت موجب مشکلاتی شود. این کار را همانند یک عادت کنید تا ذر ذهن فرزند شما ماندگار شود.


  برچسب ها :

  آمار باز دید این مطلب چرا و چگونه عفونت دندان کودکان رخ می دهد؟
  تعداد کل بازدید ها: 524
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه