چرا باید در چهارشنبه سوری هشیارتر باشیم

 • زمان درج : 40 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> ورزش و سلامت-->>>
 • بخش مربوطه : ورزش و سلامت
 • چرا باید در چهارشنبه سوری هشیارتر باشیم
 •  خطرات چهارشنبه سوری و راه های پیشگیری از آن
  با توجه به اینکه در هفته بعد یکی از مهم ترین اتفاقات سال یعنی چهارشنبه سوری را در پیش داریم باید احتیاط های بیشتری نیز در این خصوص انجام شود تا بتوانیم به موقع از بسیاری خطرات پیشگیری نماییم.
  در چهارشنبه سوری اکثرا بچه ها با ترقه و . . . می توانند بازی کنند اما همین بازی های خطرناکی  که انجام می دهند برای سلامتی آنها مضر است زیرا با توجه به افزایش دود و سرو صدا در آن شب و حتی شب های قبل تر از آن می توانیم بگوییم که درصد سوختگی بخصوص سوختگی سطحی از نوع درجه یک بالا می رود. اکثرا چنین سوختگی هایی هم در دست ها و همچنین در پاها خواهند بود که بیشترین نواحی تحت آسیب به شمار می رود و باید از آنها محافظت نماییم.


  کمک های اولیه در جریان مربوط به سوختگی از اهمیت ویژه برخوردار است زیرا می توانیم بگوییم که در این شرایط بسیار حساس کمک های اولیه می تواند ار بدتر شدن و حتی ماندگار شدن دائمی جای زخم نیز جلوگیری نماید. زیرا سوختگی ها را باید در همان لحظه درمان نمود و پس از آن دیگر فایده ای نخواهد داشت. بنابراین می توانیم چنین بیان کنیم که باید تا حد امکان از این اقدام بسیار حساس پیشگیری به عمل آوریم و برخی از اصول اولیه مراقبت ها را نیز بدانیم.


  اولین اتفاق منفجر کردن یک محیط است. یعنی مواد محترقه ای در جایی قرار دارد و به صورت عمدی یا به صورت ناگهانی انفجار رخ خواهد داد. بنابراین باید بگوییم که نباید این مواد محترقه را در داخل منزل خود نگهداری کنیم زیرا احتمال بروی چنین خطرهایی دور از انتظار نخواهند بود. بنابراین در مرحله ی بعدی می توانیم بگوییم که باید به فرد که دچار سوختگی شده رسیدگی شود. ااگر سوختگی او بسیار شدید است بهترین گزینه زدن زنگ به اورژانس و استفاده نمودن از این تیم خبره خواهد بود.


  اما تا پیش از آنکه اورژانس برسد بخصوص در این شب که ترافیک شدیدی هم در خیابان ها حاکم است بهتر است تا شما اولا به مصدوم آرامش دهید. سعی کنید که از جمع شدن به دور او و ترساندنش نیز خودداری کنید ، فضا را  باز بگذارید تا جریان هوا به خوبی رد و بدل شود. در نهایت می توانید برای فاز بعدی نیز اقدام نمایید. در این فاز بعدی استفاده نمودن از روش های باز کردن راه هوایی بسیار کمک خواهد کرد. بنابراین باید راه های هوایی برای برقراری تنفس را نیز انجام دهید. برای این کار لباس هایی تنگی اگر وجود دارد آنها را باز کنید.

  چرا باید در چهارشنبه سوری هشیارتر باشیم


  پس از آن می توانیم به این موضوع هم توجه کنیم که در زمان سوختگی شدید باید از هر نوع عارضه بیشتر پیشگیری نمود. مثلا می توانیم این عوارض را ناشی از چسبیدن لباس در محل سوختگی بدانیم. برخی از مواقع آنقدر سوختگی شدید است و پوست نیز سوخته شده که باید کاری انجام دهید. بدین منظور بهتر است تا شما با قیچی محدوده مربوط به پوست سالم را مشخص نموده و بقیه قسمت لباسی که چسبیده شده را بیرون آورید. حالا باید کمی آب سرد بر روی زخم بریزید. شاید درد زیادی داشته باشد اما سبب خواهد شد تا اثر تخریبی گرمای بیش از اندازه بر روی پوست نیز برطرف شود.


  اگر سوختگی در بدن اتفاق می افتد که زخم های بسیار بدی هم به دنبال دارد باید در حدود سی دقیقه پس از این جریان برای خنک نمودن زخم ها نیز وادر عمل شوید. در غیر این صورت احتمال بروز هر نوع درد و تشدید سوختگی هم وجود خواهد داشت. آب بهتر است که در حدود هشت درجه بوده و خنکی نیز داشته باشد.


   اگر محل آسیب دیده در چشم ها باشد که عموما یکی از حساس ترین نقاط و خطرناک ترین زخم ها را هم به خود اختصاص می دهد آرامش خود را حفظ کنید و از مالیده شدن چشم ها خودداری نمایید. زیرا اگر حتی کوچک ترین شی ء در بیرون باشد به آسانی به درون آن راه پیدا خواهد کرد و می تواند سبب بدتر شدن وضعیت شما شود. بنابراین تا حد امکان به چشم ها دست نزنید. سریعا یک گاز استریل را به روی چشم ها قرار داده و به نزدیک ترین مرکز درمانی بروید.  


   بیماری که دارای زخم های ناشی از سوختگی درجه های بالا باشد باید به صورت کامل لباس او در آورده شده و تنها با یک ملافه ای که بدون کرک باشد بر روی تخت بخوابد و با استفاده از پمادهای ضد عفونی کننده و ضد سوختگی این دردها کمتر شوند. البته این پروسه درد بسیار طولانی خواهد بود و تا حد امکان قابل برطرف شدن نیست.
  یکی از بدترین اتفاقات چهارشنبه آخر سال مربوط به به بمب های دست ساز می شود که در این زمان نیز مورد استفاده قرار دارند و حتی به دلیل غیر استاندارد بودن می تواند سبب از دست دادن یک عضو از بدن فرد شود.


  برچسب ها :

  آمار باز دید این مطلب چرا باید در چهارشنبه سوری هشیارتر باشیم
  تعداد کل بازدید ها: 668
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه