اختلال ها و مشکلات شنوایی

 • زمان درج : 41 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> ورزش و سلامت-->>>
 • بخش مربوطه : ورزش و سلامت
 • اختلال ها و مشکلات شنوایی
 •    اختلال در شنوایی و ناشنوایی به کم شدن توانایی یا ناتوانی کامل در شنیدن گفته می شود.ناشنوایی ممکن است به خاطر مشکل در استخوان های کوچک موجود در گوش میانی که صدا را منتقل نموده یا اشکال در شاخه های عصب هشتم مغزی که صدا را به مغز منتقل کرده باشد.نداشتن شنوایی کم کم با افزایش سن اتفاق افتاده و شایع می باشد.
  تقریبا یک سوم از مردم بین سال های 65 تا 75 از مشکل شنوایی رنج می برند.برای کسانی که بالای 75 سال عمر کرده این آمار بیشتر می باشد.

  مشکل شنوایی به یکی از سه مورد زیر گفته می شود:
  -هدایت کننده مثل گوش بیرونی یا میانی
  -حس نگری مثل گوش درونی
  -ترکیبی از دو مورد بالا
  قرار داشتن در معرض صدای بالا و پیری ممکن است در از دست دادن شنوایی موثر باشند.موارد دیگری مثل موم زیادی گوش هم ممکن است به صورت موقت مشکل شنوایی را کم کند شما هم می توانید انواع متفاوت از دست رفتن شنوایی را معکوس نمایید.
  علایم مشکل شنوایی:
  -شنیدن مبهم صدا
  -اشکال در درک کلمات مخصوصا از پشت سر و صدای پس زمینه و یا در بین جمعیت
  -مشکل در شنیدن حروف صامت
  -معمولا به دیگران می گویند که آرام صحبت می کنید.
  -احتیاج به زیادی کردن صدای رادیو یا تلویزیون
  -شرکت نکردن در گفتگوها
  -دوری کردن از بعضی کارهای اجتماعی

   

  اختلال ها و مشکلات شنوایی

  زمان مراجعه به پزشک:
  اگر مشکل شنوایی ناگهانی باشد مخصوصا در یک پوش باید سریع به دنبال پزشک بروید.اگر اشکال شنوایی در زندگی روزمره شما دچار مسائل زیادی شده با دکتر خود مشورت کنید.
  مشکل شنوایی که به سن ارتباط داشته کم کم رخ داده پس امکان دارد اولیل آن را متوجه نشوید.

  انواع مشکلات شنوایی:
  مشکل شنوایی ممکن است در درجه های متفاوتی مثل خفیف،متوسط ،متوسط رو به جدی،جدی یا عمیق رخ دهد همچنین این مشکل ممکن است بستگی به گام ها یا فرکانس ها باشد.
  انجام بعضی از تست های شنوایی ممکن است مقدار تلفات را نسبت به میانگین خیلی از شنوندگان دیگر با شنوایی عادی مشخص نمایند.
  آرامترین صدایی که کسی قادر به شنیدن آن است آستانه می گویند.
  آستانه شنوایی عادی برای بزرگسال در دامنه فرکانس تست شده 0 تا 25 دسیبل می باشد.تست دادن گفتار هم برای قسمتی از آن انجام می گیرد و سطوح کلماتی را که شما می توانید بشنوید کمک خواهد کرد.
  این تست ها قادر هستند نوع مشکل شنوایی شما را تعیین کرده که قادر است به صورت حس نگر بودن،رسانا یا مخلوط باشد.

  شنوایی هدایت کننده:
  وقتی که یک مشکلی با صدا در گوش داخلی و یک سازه به اسم حلزون گوش وجود داشت فقدان شنوایی هدایت کننده اتفاق خواهد افتاد.مشکلی که رخ داده امکان دارد در مجرای گوش،پرده گوش یا در گوش میانی رخ دهد.
  گوش درونی و عصب شنوایی در این مورد از مشکل شنوایی دست نخورده باقی مانده علایم شنوایی هدایت کننده مثل انواع دیگر می باشد با این وجود امکان دارد از صدایی که خیلی ساکت و آرام بوده شاکی شوید.
  بعضی از دلایل مشکل شنوایی هدایت کننده امکان دارد موارد زیر را شامل شود:
  -عفونت در گوش بیرونی یا میانی
  -مسدود شدن کامل با موم گوش
  -زوال استخوان های گوش میانی
  -سوراخ شدن حفره ای در پرده گوش
  از دست رفتن شنوایی امکان دارد دائمی یا موقت بوده که به منبع مشکل آن بستگی دارد.مدیریت پزشکی قادر بوده بعضی از موارد از دست رفتن شنوایی را اصلاح نماید.در صورتی که ابزار شنوایی امکان دارد گزینه درمانی پیشنهاد شده در موارد طولانی مدت یا دائمی اتفاق افتد.

  شنوایی حسی:
  مشکل شنوایی حسی زمانی رخ داده که مشکلی با گیرنده های حسی سیستم شنوایی رخ دهد مخصوصا در حلزونی گوش داخلی یا عصب شنوایی
  خیلی از تلفات شنوایی حسی به خاطر ناهنجاری یا صدمه به سلول های مویی در حلزون گوش اتفاق می افتد.این ناهنجاری از منتقل شدن به مغز به صورت معمول جلوگیری کرده که باعث از دست رفتن شنوایی خواهد شد.
  کسانی که به فقدان شنوایی مبتلا بوده امکان دارد حرف ها را به طور خفه شنیده و مشکل وزوز گوش داشته باشند.آن ها مشکل در شنوایی در سر و صدای پس زمینه یا در مشکلات گفتاری دارند.

  اختلال ها و مشکلات شنوایی

   

  شنوایی ترکیبی:
  مشکل شنوایی ترکیبی وقتی رخ داده که یک فردی مشکل شنوایی رسانا و حسی را با هم تجربه کند این یعنی اشکالی در گوش داخلی،بیرونی و یا میانی رخ داده است.
  مشکل شنوایی رسانا امکان دارد دائمی یا موقت بوده که بستگی به منبع مشکل دارد بعضی وقت ها فقدان شنوایی ترکیبی قادر است با مدیریت پزشکی و کمک های شنوایی تحت درمان قرار بگیرد.

  دلایل مشکلات شنوایی:
  صدمه به گوش داخلی:
  پیری و قرار گرفتن در معرض صداهای بند امکان دارد سبب فرسودگی و پارگی موها در حلزون گوش شده که باعث ارسال سیگنال های صوتی به مغز هستند.زمانی که این سلول ها یا موها صدمه دیده یا از بین روند سیگنال های الکتریکی به صورت موثر انتقال نیافته و در شنوایی شما اختلال ایجاد خواهد شد.
  موم گوش:
  زیادی شدن موم گوش قادر بوده که مجرای گوش را مسدود نماید و از هدایت شدن امواج صوتی جلوگیری نماید.حذف کردن موم های گوش قادر بوده به بازیابی شنوایی شما کمک نماید.
  پرده گوش:
  با صدای بلند،تغییر کردن ناگهانی در فشار،ضربه وارد شدن به پرده گوش با یک شی و عفونت امکان دارد سبب پارگی گوش شما شده و در شنوایی شما تاثیر زیادی داشته باشد.

  درمان مشکلات شنوایی:
  حذف کردن موم های گوش انسدادی:
  انسداد با موم های گوش یکی دیگر از دلایل غیر قابل برگشت برای درمان مشکلات شنوایی می باشد دکتر شما امکان دارد توسط مکش توسط یک ابزار آن را از بین ببرد..
  کمک شنوایی:
  اگر مشکل شنوایی به دلیل صدمه به گوش داخلی بوده یک کمک شنوایی قادر است موثر باشد.متخصص در مورد مزیت های بالقوه یک سمعک با شما صحبت نماید.
  کاشت حلزون:
  اگر مشکل شنوایی شما شدید بوده و کمک های شنوایی به شما کمک نکند ایمپلنت حلزونی قادر است یک گزینه مناسبی برای شما باشد.برعکس سمعک که صدا را تقویت کرده و به مجرای گوش هدایت کرده ایمپلنت حلزون گوش قسمت های صدمه دیده یا غیر فعال گوش داخلی شما را دور زده و به صورت مستقیم عصب شنوایی را تحریک خواهد کرد.  برچسب ها :

  آمار باز دید این مطلب اختلال ها و مشکلات شنوایی
  تعداد کل بازدید ها: 502
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه