حداقل اطلاعاتی که در زمان خونریزی باید بدانیم

 • زمان درج : 38 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> ورزش و سلامت-->>>
 • بخش مربوطه : ورزش و سلامت
 • حداقل اطلاعاتی که در زمان خونریزی باید بدانیم
 • امکان دارد برای هر کدام از شماها اتفاق بیفتد که به دلایل گوناگونی مثل تصادف کردن ، زمین خوردن و یا در زمان کار کردن با وسایل تیز به بریدگی و زخم دچار شوید.
  زخم هایی که گاهی اوقات عمیق بوده و احتیاج به مراجعه به مراکز درمانی دارند یا بریدگی های سطحی بوده که آن ها را می توانید در خانه درمان نمایید.اولین کاری که باید در برخورد کردن با زخم و بریدگی های پوستی انجام دهید رفع آلودگی و پاک کردن آن است سطح زخم را باید به سرعت بشویید و سنگ ریزه و خاک را از سطح آن پاک نمایید.
  ممکن است در این میان به کزار یا بیماری های باکتریایی در زخم مبتلا شوید پس سعی کنید که به مراکز درمان بروید.اگر بخواهیم زخم را تعریف کنیم یک شمافی در لایه محافظ بدن پوست می باشد.شکاف باعث خونریزی شده و با وارد شدن میکروب ها به بدن باعث ایجاد شدن عفونت می گردد.به دلیل اینکه اکسیزن به وسیله خون به بخش های متفاوت بدن حمل خواهد شد اگر مقداری زیادی از آن را از دست دهید باعث کم شدن اکسیژن در بافت های بدن خواهد شد که به این شرایط حیات شوک می گویند.
  با آگاهی از اطلاعات آناتومیکی به ما کمک خواهد کرد که در زمان صدمه دیدن رگ های خونی بتوانیم کمک های اولیه را آماده نماییم.

  راه های برخورد با خونریزی:
  خونریزی خارجی و داخلی امکان دارد خیلی خطرناک بوده و باید آن را به سرعت رسیدگی نمایید.اگر فرد صدمه دیده خون زیادی را از دست بدهد اگر خونریزی خارجی باشد جای خروج خون در پوست مشاهده می گردد. سعی کنید تنها وقتی به مصدوم نزدیک شده که محل امن بوده و جای زخم را از نظر جطم خارجی که فرو رفته چک کنید پس برای آرامش خاطر دادن به فرد صدمه دیده توضیح دهید که چه کاری را انجام می دهید اطمینان پیدا کنید که در روی جسم خارجی در زخم فشاری وارد نمی شود.

  کارهایی که باید انجام دهید:
  -معاینه کردن زخم:زخم را با توجه به عامل صدمه دیده از لحاظ وجود جسم فرو رفته چک نمایید.
  -فشار دادن روی زخم:سعی کنید توسط یک گاز استریل یا پارچه تمیزی و توسط انگشتان یا کف دست خود در روی زخم فشار بدهید.زمانی که دستکش را می پوشید از فرد صدمه دیده بخواهید که این کار را انجام بدهد.اگر جسم خارجی وجود داشت به اطراف جشم فشار بدهید.
  -حمایت اندام و بالا نگه داشتن:اگر اندام مصدوم دچار خونریزی شده با حمایت کردن از اندام آن را بلند کنید و از سطح قلب بالاتر بگذارید.
  -پانسمان کردن زخم:توسط گاز استریل روی زخم را پوشش داده و اگر خون از بین پانسمان بیرون زد پانسمان دیگری را روی آن بگذارید.به فشار دادن ادامه داده تا اطمینان پیدا کنید که فشار درست در روی زخم اعمال خواهد شد.
  -ارزیابی کردن شوک:سعی کنید در زمان خونریزی زیاد با اورژانس تماس گرفته و به مصدوم کمک کنید تا دراز بکشد و نشانه های شوک را چک کنید.نشانه های حیاتی مصدوم مثل هوشیاری،تنفس و نبض را تا زمانی که اورژانس برسد ثبت و ارزیابی کنید.

  حداقل اطلاعاتی که در زمان خونریزی باید بدانیم

  نکته مهم:
  نکته های بهداشتی را رعایت کرده و در صورتی که امکان دارد از دستکش یک بار مصرف استفاده نمایید.به خاطر نیاز به بیهوشی در بیمارستان به مصدوم اجازه ندهید چیزی مصرف کند.

  روش پانسمان:
  پانسمان یک پوششی جاذب ،چندلایه ،نرم ،استریل و بدون پرز بوده که در زمان برداشتن پوشش محافظ باید از آن استفاده نمایید.قبل از پانسمان تنها در اندام ها،زخم را توسط سرم فیزیولوژی یا آب پاک نمایید.زمانی که سرم روی زخم ریخته شود توسط گوشه گاز استریل آرام از بالا به پایین و داخل به خارج را بشویید.زمانی که پانسمان را می گذارید اطمینان پیدا کنید که تا اندازه ای بزرگ شود که همه لبه های زخم را پوشش دهد.اگر بعد از تثبیت پانسمان خون از آن بیرون رفت آن را بر نداشته و گاز دیگری را در روی آن قرار دهید و توسط باند آن را در محل ثابت نمایید.
  -پانسمان را بگذارید
  اگر از دستکش یک بار مصرف استفاده می کنید آن را پوشش دهید و پوسس محافظ گاز پانسمان را جدا نمایید.گاز را از گوشه آن گرفته و گاز را روی زخم قرار دهید.
  -بانداز در روی پانسمان:
  گاز استریل را در محل صدمه دیده قرار داده و توسط باند برای ثابت کردن آن استفاده نمایید و آن را به دور بخش صدمه دیده بپیچید اطمینان پیدا کنید که باند همه بخش ها را پوشش داده است.
  -تثبیت کردن باند
  آخر باند را با گره 4 گوش در روی پانسمان محکم کرده و گردش خون را دردست خود چک نمایید.اگر بانداژ خیلی سفت بود آن را شل کرده و دوباره ببندید.

  پانسمان اورژانش:
  اگر پانسمان استریل نداشتید سعی کنید از یک پارچه بدون پرز و تمیز استفاده نمایید.دست های خود را شسته و گوشه پارچه را گرفته و باز نمایید.پارچه را به میزان دلخواه تا کرده تا سطح داخلی که پاک تر است به طرف خارج قرار بگیرد پارچه را از لبه آن گرفته در روی زخم قرار دهید و آن را توسط باند،نوار چسب و یا یک پارچه دیگر ثابت نمایید.اگر پانسمان یا ابزار دیگری در دسترس نبود می توانید زخم را توسط یک کیسه فریزر یا وسیله تمیز دیگری پوشش دهید.
  بانداژ نواری:
  می توانید از باند نواری برای تثبیت کردن پانسمان،ایجاد شدن فشار برای کنترل کردن خونریزی و حمایت ماهیچه یا مفصل صدمه دیده استفاده کنید.زمانی که بانداز تثبیت شد برای چک کردن گردش خون در انگشت های دست یا پا ،ناخن را در قسمت زیر بانداژ فشار داده تا بی رنگ گردد.بعد از قطع شدن فشار در کمتر از دو ثانیه پوست باید به رنگ طبیعی برگشته و اگر رنگ ناخن به حالت طبیعی بازگشت باند را شل نمایید.
  یگ سری باند را در روی اندام گذاشته و برای ثابت کردن آن را مستقیم و دور از اندام محکم بپیچانید.زمانی که این کار را انجام دهید از بخش صدمه دیده حمایت کنید
  باند را دور اندام پیچیده به گونه ای که دو سوم لایه پایین را پوشش دهد.
  با یک دور صاف بانداژ را تمام کرده و آخر باند را توسط سنجاق قفلی نوار چسب یا گیره ثابت نمایید.علاوه بر این می توانید آخر باند را پایین بانداژ قرار داده یا گره کنید.


  برچسب ها :

  آمار باز دید این مطلب حداقل اطلاعاتی که در زمان خونریزی باید بدانیم
  تعداد کل بازدید ها: 470
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه