بیماری سلیاک چیست و چه درمانی دارد

 • زمان درج : 16 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • بیماری سلیاک چیست و چه درمانی دارد
 • بیماری سلیاک یک اختلال در هاضمه بوده که در آن سیستم ایمنی به گلوتن واکنش نشان می دهد.در زمان آن واکنش به پوشش روده کوچک صدمه زده و از جذب شدن بعضی مواد مغذی جلوگیری می نماید.این بیماری معمولا قبل از 2 ساللگی رخ می دهد ولی امکان دارد در هر سنی رشد داشته باشد.این بیماری یک واکنش به گلوتن بوده که در گندم ، جو و چاودار تشخیص داده می شود.این بیماری به صدمه های روده ای مثل اسهال ، خستگی و کم شدن وزن ، کم خونی منجر می شود و باعث مشکلات جدی خواهد شد.
  در بچه ها جذب نشدن درست امکان دارد در رشد آنها تاثیر داشته و در طب مدرن درمانی برای این بیماری وجود ندارد ولی در طب سنتی و اسلامی حتما مراجعه کنید درمان دارد.ولی برای کسانی که دنبال یک رژیمی بدون گلوتن هستند می تواند علائم آن را کم نماید.
  علایم بیماری سلیاک:
  علایم این بیماری متفاوت هستند و در بزرگسالان و کودکان فرق می کند.علایم شایع برای بزرگسالان خستگی و کاهش وزن می باشد.علاوه بر این امکان دارد درد شکم ، نفخ و گاز استفراغ و یبوست مبتلا شوند.با این وجود بیشتر از نیمی از بزرگسالانی که به این بیماری مبتلا هستند علایمی را دارند که به سیستم گوارشی مربوط نیستند مثل:
  -کم خونی:
  این بیمای می تواند جذب کردن مواد غذایی را مختل نماید و باعث کمبود آهن شود.علایم کمبود آهن هم شامل خستگی ، درد قفسه سینه ، سرگیجه و سردرد می باشد.
  -نرمی یا پوکی استخوان
  -جوش پوست یا خارش دادن پوست
  -صدمه به مینای دندان
  -زخم شدن دهان
  -خستگی و سر درد
  -صدمه رسیدن به سیستم عصبی مثل بی حسی در دست و پا ، مشکلات مربوط به تعادل و اختلال های شناختی
  -درد در مفاصل
  -کم شدن عملکرد طحال
  -سوزش و اسید معده
  علایم برای نوزادان زیر 2 سال:
  -اسهال مزمن
  -تورم درشکم
  -اشتهای کم
  -از دست رفتن ماهیچه
  -استفراغ

   

  بیماری سلیاک چیست و چه درمانی دارد


  اگر مبتلا به اسهال و ناراحتی گوارشی شده اید و بیشتر از 2 هفته به طول انجامیده با دکتر خود مشورت کنید.اگر نوزاد شما کج خلق و کمبود رشد دارد و مدفوع او بد بو است حتما با دکترش صحبت کنید.توجه داشته باشید که قبل از امتحان رژیم بدون گلوتن با دکترش صحبت کنید.معمولا این بیماری در خانواده ها ارثی می باشد.اگر اعضای خانواده شما این وضعیت را دارد حتما از دکتر خود سوال کنید که باید تست را بدهید.
  دلایل بیماری سلیاک:این بیماری از تعامل بین ژن ها ، خوردن مواد غذایی با گلوتن پار و عوامل دیگر محیطی اتفاق می افتد ولی دلیل اصلی آن مشخص نمی باشد.عفونت دستگاه گوارش و باکتری های شکمی امکان دارد به گسترش این بیماری کمک نماید.بعضی اوقات هم این بیماری در آینده ظاهر می شود و یا اولینبار بعد از جراحی ، زایمان ، بارداری ، عفونت ویروسی و یا استرس فعال می گردد.
  زمانی که سیستم ایمنی بدن به گلوتن در غذا واکنش نشان داده این واکنش به برآمدگی های کوچک مثل مو که روده را می سازند صدمه وارد خواهند کرد.این ویتامین سبب جذب مواد معدنی ، مغذی و ویتامین ها خواهد شد.بعضی از ژل ها امکان دارد ریسک توسعه این بیماری را زیاد کند ولی اگر این ژن را داشتید به این معنی نیست که ما به این بیماری دچار هستید.
  مقدار بیماری سلیاک در کشورهای غربی تقریبا یک درصد از کل جمعیت می باشد.این بیماری در سفید پوستان شایع تر است با این وجود این بیماری در خیلی از گروه های قومی تشخیص داده می شود و در کل دنیا یافت می شود.
  این بیماری در خیلی از افراد تاثیر می گذارد ولی در میان مواد زیر شایع تر است:
  -اعضای خانواده شما که به این بیماری مبتلا شده باشند.
  -دیابت نوع اول
  -سندرون تورنر یا سندرون داون
  -بیماری تیرویید
  -ورم روده میکروسکوپی
  -بیماری آدیسون
  -آرتروز رماتویید
  اگر بیماری سیالیک را درمان نکنید باعث می شود به این بیماری ها مبتلا شوید:
  سو تغذیه:
  صدمه رسیدن به روده کوچک به این معنی است که مواد مغذی کاملی را بدن شما جذب نمی کند.سو تغذیه امکان دارد که کم خونی و کاهش وزن منجر شود در بچه های سو تغذیه سبب می شود قد آن ها کوتاه شود.
  کم شدن کلسیم و مشکلات استخوانی:
  جذب نشدن مقدار کافی کلسیم و ویتامین دی سبب می شود که به نرمی استخوان دچار شوید و در بزرگسالان باعث تراکم استخوانی خواهد شد.مصرف پودر سنجد در این مورد توصیه می شود.
  سقط جنین و ناباروری:دریافت نکردن ترکیب کلسیم و ویتامین دی سبب می شود که به مشکلات تولید مثلی دچار شوید.
  تحمل نکردن لاکتوز:
  صدمه رسیدن به روده کوچک سبب می شود که شما بعد از اینکه لبنیات دارای لاکتوز مصرف می کنید باعث درد شکم و اسهال می شود حتی اگر دارای گلوتن باشند.
  سرطان:کسانی که به سلیاک مبتلا هستند و دارای رژیم عاری از گلوتن هستند احتمال دارد به چندین نوع سرطان مبتلا شوند مثل لنفوم روده و سرطان روده کوچک.
  بعضی از کسانی که به بیماری سلیاک مبتلا هستند امکان دارد دچار مسائل عصبی مانند تشنج و یا ناخوشی محیطی گردند.
  در بچه ها بیماری سلیاک امکان دارد به عدم رشد ، تاخیر داشتن بلوغ ، کم شدن وزن ، کم خونی و ورم مفاصل منجر شود.
  درمان بیماری سلیاک:
  برای درمان این بیماری تنها روش رعایت کردن رژیم غذایی بدون گلوتن برای همه عمر می باشد که باید این رژیم را با دقت و حساسیت زیاد و زیر نظر مشاور تغذیه انجام دهید.تحقیقات زیادی در دنیا برای روش های درمان این بیماری در حال انجام بوده ولی هنوز هم روش درمانی بهتر از رژیم نمی باشد.
  غذاهایی که گلوتن ندارد زیاد است با حذف کردن غذاهای فرآوری شده می توانید از غذاهای طبیعی مثل گوشت قرمز ، تخم مرغ ، لبنیات ، میوه ها ، برنج ، سبزیجات ، ادویه و چربی های سالم استفاده نمایید.
  اگ شک دارید که به این بیماری مبتلا هستید حتما با پزشک خود صحبت کنید تا آزمایشهای مورد نیاز انجام گیرد و مشخص گردد که آیا رژیم بدون گلوتن برای شما لازم می باشد یا خیر.فراموش نکنید تا زمانی که تست سلیاک انجام نشده از رژیم بدون گلوتن استفاده نکنید.


  برچسب ها :

  آمار باز دید این مطلب بیماری سلیاک چیست و چه درمانی دارد
  تعداد کل بازدید ها: 491
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه