تیروئید چیست و چه درمانی دارد

 • زمان درج : 53 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • تیروئید چیست و چه درمانی دارد
 •    تیروئید یک غده پروانه ای شکل می باشد که در بخش تحتانی گردن و در روبروی نای زیر حنجره واقع شده است.این غده از یکی که در غذاها وجود دارد باعث تولید شدن هورمون تیروئید می شود که باعث کنترل شدن سرعت متابولیسم می شود.عملکرد این غده به وسیله غده هیپوفیز که در مغز وجود دارد تنظیم می گردد یعنی مقدار تولید شدن هورمون تیروئید به وسیله غده هیپوفیز کنترل می شود.
  اختلال های تیروئیدی باعث کند شدن سرعت متابولیسم می شود.زمانی که سطح هورمون ها خیلی پایین یا بالا رود علامت های این اختلال را در یک سطح گسترده تجربه می کنید.
  کم کاری تیروئید:
  زمانی که غده تیروئید کمتر از حد معمول کار کند یا از زمان تولد ناقص شکل گرفته است یا توسط جراحی همه تیروئید یا بخشی از آن را بردارید و یا اگر ید لازم در رژیم غذایی شما نباشد نمی تواند که هورمون لازم را تولید نماید و به این حالت کم کاری تیروئید گفته می شود.
  گاهی اوقات هم کم کاری تیروئید هم به دلیل مشکل در غده هیپوفیز می باشد که در مرکز مغز وجود دارد این غده سبب می شود که هورمون محرک تیروئید را تولید نماید که سبب می شود تیروئید کار خودش را انجام بدهد.اگر هیپوفیز کارش را خوب انجام ندهد و به میزان کافی TSH تولید نکند فعالیت تیروئید هم کم می شود.

  پر کاری تیروئید:
  زمانی که تیروئید بیش از اندازه کار کند و باعث تولید شدن هورمون های زیادی هم شود باعث می شود که شما به پر کاری تیروئید مبتلا شوید.پر کار بودن تیروئید به خاطر گره در غده تیروئید رخ می دهد.این توده ها در تیروئید به وجود می آید و بعضی اوقات شروع به تولید کردن هورمون تیروئید می نماید.توده های بزرگ سبب می شود که گواتر ایجاد شود.توده هایی هم که کوچک هستند با سونوگرافی تشخیص داده می شود.
  هر کسی باید هر 5 سال یک مرتبه آزمایش تیروئید را بدهد کسانی که علامت هایی از مشکلات تیروئید دارند و یا احتمال خطر آن ها بیشتر است باید در یک فاصله کمتری تست را بدهند.کم کار بودن تیروئید بیشتر در خانمهایی که سن آن ها بالای 60 سال است اتفاق می افتد.پرکار بودن تیروئید هم بیشتر خانم ها و کسانی که سن آن ها بیشتر از 60 سال است اتفاق می افتد دلایل ارثی هم احتمال این بیماری را افزایش می دهند.
  با یک بررسی کردن دقیق در آینه می توانید بزرگ شدن تیروئید را در آینه تشخیص بدهید بعد برای معاینه کردن و مطمئن شدن به دکتر مراجعه کنید.برای اینکه این تست را انجام بدهید سر خودتان را عقب نگه دارید و یک لیوان آن بنوشید و همینطور که آب را می خورید و پایین می رود بخش پایین خرخره و بالای ترقوه خود را چک کنید.دنبال بر آمدگی بگردید بعد چند بار این کار را انجام دهید اگر این علامت ها را دیدید حتما با دکتر خود صحبت کنید.
  درمان کم کاری تیروئید:اگر دکتر شما تشخیص بدهد که کم کاری تیروئید دارید هورمون های تیروئید را به صورت قرص تجویز می کند این درمان در زمان طولانی سبب می شود که شما انرژی زیادی را داشته باشید.کلسترول کم می شود و کم کم وزن شما هم کم خواهد شد.خیلی از کسانی که کم کاری تیروئید دارند باید این قرص تا آخر عمر مصرف کنند.
  نکته:البته این درمان طب شیمیایی برای این بیماری است این را بدانید در طب سنتی و اسلامی تیروئید خیلی راحت قابل درمان است کسانی که نمک دریا مصرف می کنند به هیچ عنوان به بیماری های تیروئید مبتلا نخواهند شد پس توصیه ما این است برای درمان این بیماری به متخصص طب سنتی و اسلامی مراجعه شود.

   

  تیروئید چیست و چه درمانی دارد

  افزایش مصرف پروتئین:
  به دلیل اینکه هورمون تیروئید برای منتقل شدن به همه بافت های بدن احتیاج به پروتئین دارد باید در هر وعده از پروتئین استفاده نمایید.
  مصرف چربی های سالم:
  چربی دوست شما می باشد و کلسترول یک ماده سازنده مسیرهای هورمون در بدن شما است.اگر به مقدار کافی کلسترول و چربی استفاده نکنید باعث عدم تعادل هورمونی در بدن شما می شود.با مصرف کردن چربی های طبیعی مثل روغن زیتون ، حیوانی ، تخم کتان ، مغز ها بدون هورمون و شیر نارگیل در مقدار هورمون های تیروئید بدن خود می توانید تعادل ایجاد نمایید.

  درمان پر کاری تیروئید:
  رایج ترین درمان برای پر کار بودن تیروئید داروی های ضد تیروئید می باشد که سبب می شود که هومون هایی که توسط تیروئید تولید می شوند کاهش یابد.داروها امکان دارد که نبض و لرزش شما را کم کنندوید رادیواکتیو در مدت 6 تا 18 هفته باعث می شود که غده تیروئید را نابود نماید.پس از اینکه این غده را از بین بردید شما باید از قرص هورمون های تیروئید استفاده نمایید.

  جراحی غده تیروئید:
  برداشتن غده تیروئید می توانید مشکل پر کار بودن تیروئید را حل نماید ولی این روش را زمانی انجام دهید که تاثیری داروها نداشته باشند و یا این مشکل باعث ایجاد شدن گواتر بزرگ شده باشد.جراحی برای برخی از بیمارانی که توده در تیروئید خود دارند هم توصیه می گردد.روشن است که پس از اینکه تیروئید بیمار برداشته شد شما احتیاج به هورمون های تیروئید پیدا می کنید تا به کم کاری مبتلا نشوید.

  سرطان تیروئید:
  این نوع سرطان خیلی نادر می باشد و جز سرطان های کشنده به شمار می رود.علامت اصلی آن ایجاد یک توده و یا التهاب در گردن می باشد.فقط پنج درصد از توده های تیروئید به سرطان تبدیل می شوند.اگر سرطان تیروئید را تشخیص بدهید معمولا به وسیله جراحی ، پرتودرمانی و ید رادیو اکتیو درمان آن را شروع می کنند.

  استفاده از نمک دریا:
  نمکی که الان در بازار موجود است باعث بیماری تیروئید شده است شما باید آن را استفاده نکنید و برعکس نمک دریا اگر استفاده کنید به هیچ عنوان به بیماری تیروئید مبتلا نخواهید شد.
  عواملی که باعث تحریک می شود:
  قرص های ضد بارداری ، چای ، قهوه ، نمک شیمیایی ، ماکارونی ، سویا ، پخت و پز و ظرف های آلومینیومی ، سیگار ، سویا و استرس
  مصرف یک قاشق اسفند سالم با آب برای مدت یک هفته می تواند به درمان این بیماری کمک کند.
  برچسب ها : بیماری تیروئید

  آمار باز دید این مطلب تیروئید چیست و چه درمانی دارد
  تعداد کل بازدید ها: 635
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه