راه هایی برای تشخیص کمبود ویتامین د در بدن

 • زمان درج : 39 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • راه هایی برای تشخیص کمبود ویتامین د در بدن
 • نورخورشید را می توانیم یکی از بهترین منابع موجود برای این بدانیم که با استفاده از آن ویتامین د نیز به بدن ما برسد اما کمبودهای ناشی از آن را چگونه تشخیص دهیم؟
  همه ی ما می دانیم که ویتامین د تا چه اندازه برای بدن ما از اهمیت برخوردار است اما مهم تر از این که بدانیم که با چه ماده ی پر ارزشی روبه رو هستیم باید همواره این نکته را نیز مورد توجه خویش قرار دهیم که در صورت نبود سلامت بدن برای جذب نمودن ویتامین د به عوارضی از کمبود آن دچار خواهیم شد. این عوارض می تواند رفته رفته نیز شدیدتر شود. پس چه خوب است که پیش از تشدید یافتن شرایط ابتلا به آن هرچه زودتر نیز با این بیماری مقابله نماییم و سطح این ویتامین را در بدن خود ثابت نگاه داریم.
  بیشترین درصد از ویتامین  د می تواند با استفاده از نوری که از خورشید می تابد نیز در بدن ما جذب شود ، البته این ویتامین نقش پیشگیری کننده ای از بیماری ها نظیر دیابت ، بیماری های مربوط به قلب و عروق و . . . خواهد داشت. این ویتامین به صورت ویتامین محلول در چربی ها دیده می شود. اما بعد از نور خورشید یکی از بهترین راه ها برای جذب نمودن آن استفاده از قرص ویتامین د خواهد بود. فرقی نمی کند که شما یک فرد سالمند باشید یا کودک یا بزرگسال با توجه به محل زندگی ما این ویتامین می تواند در سطح بسیار کمی در بدن شما وجود داشته باشد.  هر ماه مصرف یک قرص از ویتامین د که دوز اصلی آن توسط پزشک نیز تعیین شده باشد بسیار کمک کننده خواهد بود.


   یکی از اولین بیماری هایی که همواره نیز بر آن تأکید بسیار می شود توجه نمودن به ویتامین د خواهد بود که کمبود آن می تواند بیماری هایی نظیر راشیتیم یا پا پرانتزی را به وجود آورد. متأسفانه این اختلال در رشد استخوان ها می توان از زمان کودکی آغاز شده و تا بزرگسالی نیز ادامه یابد ، در نهایت اگر درمانی برای آن وجود نداشته باشد می تواند حتی پوک شدن استخوان ها در سنین بالا را در پی داشته باشد. علاوه بر بیماری های ذکر شده رابطه ای بین کمبود ویتامین د و افزایش فشار خون هم وجود دارد.
  علائمی که افراد در زمان کم شدن سطح این ویتامین نیز در بدن خود نشان می دهند می توانیم به خستگی بیش از اندازه توجه نماییم. در واقع فرد دوست ندارد که هیچ کاری را انجام دهد. به دلیل آنکه سطح این ویتامین در بدن کاهش می یابد خستگی روحی یا جسمی به سراغ فرد خواهد آمد. افسردگی بیشتر در چشمان او موج می زند و به نوعی می توانیم بگوییم که با کمبود این ویتامین در بدن فرد خلق و خوی او هم نیز دچار تغییراتی خواهد شد.  

  راه هایی برای تشخیص کمبود ویتامین د در بدن


   کسی که از نظر سطح ویتامین د در بدن او کمبودهایی احساس می شود توانایی بالا رفتن از پله ها را ندارد ، یعنی می توانیم بگوییم که او نمی تواند نفس عمیقی بکشد و مجبورا باشد نفس های سطحی را انجام دهد. مقاومتی در بدن او وجود نخواهد داشت . اگر یک ورزشکار هستید بنابراین بسیار مطلوب است که شما به صورت مکرر در برابر نور خورشید ورزش خود را انجام دهید. البته برای این کار نیاز دارید تا از کرم های ضد آفتاب برای جلوگیری نمودن از سوختگی ها نیز کمک بگیرید.  
  اگر ویتامین در بدن ما کم باشد فرقی ندارد که ویتامین د باشد یا ب ، بدن می تواند با استفاده از یک سری راه کارهای ساده به شما این موضوع را بفهماند که سطح ویتامین در بدن شما بسیار افت نموده است. مثلا تعریق شما بیش از اندازه خواهد شد. یعنی فردی که تاکنون بیش از اندازه عرق نمی کرد به صورت ناگهانی هم از صورت و هم از بدنش عرق زیادی دیده می شود. اختلال در عملکرد تیروئید می تواند یکی از مهم ترین اتفاقات باشد.


  ما نباید با برطرف نمودن یک مشکل در بدن خود به مشکلات دیگر نیز اضافه کنیم ، مثلا قصد داریم تا سطح ویتامین را در بدن خود تنطیم کنیم اما از سوی دیگر با بیش از اندازه ماندن در زیر آفتاب نمی توانیم از تأثیرگذاشتن نور خورشید بر روی پوست خود جلوگیری کنیم و احتمال آسیب بالا خواهد رفت. بنابراین رعایت نمودن برخی از نکات میتواند مفید واقع شود.
  سعی کنید که از ماهی در رژیم غذایی خود استفاده کنید زیرا بر اساس تحقیقات تنها غذایی که به صورت دریایی و طبیعی وجود دارد و می تواند سلامتی و تنظیم جزئی از سطح ویتامین د را به دنبال داشته باشد استفاده نمودن از ماهی خواهد بود. بنابراین سعی کنید تا به اندازه کافی این غذا را در طول هفته مصرف کنید ، علاوه بر آن ورزش کنید و درزیر آفتاب قدم بزنید. تنها ده دقیقه ماندن در زیر آفتاب در طول روز می تواند سطح ویتامین را به حد نرمال خود برساند.
  برچسب ها :

  آمار باز دید این مطلب راه هایی برای تشخیص کمبود ویتامین د در بدن
  تعداد کل بازدید ها: 646
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه