راه های تشخیص پارکینسون

 • زمان درج : 28 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> درمان بیماری-->>>
 • بخش مربوطه : درمان بیماری
 • راه های تشخیص پارکینسون
 •   بیماری پارکینسون را چگونه تشخیص دهیم؟
  بیماری پارکینسون یکی از بیماری هایی خواهد بود که مربوط به سیستم عصبی می باشد ، این سیستم عصبی بخصوص عضلات را تحت تأثیر قرار می دهند.
  این نوع از اختلال یعنی پارکینسون می تواند سلول هایی که در مغز قرار دارند را نیز به شدت تحت تأثیر قرار دهند. زمانی که سلول های مغزی به دلیل چنین بیماری تحت اثر باشند یعنی شامل از کار افتادگی عملکرد آنها می شود که عموما می توانیم این اختلال را با اختلال در کارکرد طبیعی بدن بدانیم. مثلا می توانیم بگوییم که سیستم تعادلی یعنی راه رفتن به شدت تغییر می کند. در افرادی که دچار تغییراتیهستند معمولا در ابتدا یعنی حدود پنج سال ابتدایی در حدود شصت درصد از آنها با اختلال در عملکرد همراه هستند اما پس از اینکه زمان بیشتری از این بیماری می گذرد یعنی حدود ده سال این درصد افزایش پیدا نموده و در حدود هشتاد درصد موارد دچار مشکلات می شود.


  از علائم اولیه ای که برای بیماری پارکینسون  می توان به آن توجه نمود مشکلاتی است که فرد برای راه رفتن خود دارد ، شاید بارها چنین افرادی را دیده باشید که نمی توانند به خوبی راه بروند ، علاوه بر آن تعادل را در زمان ایستادن نمی توانند حفظ کنند. حرکت هایی که عموما چنین افرادی دارند حرکاتی بسیار آهسته خواهد بود و نمی تواند تعادل بیشتری را داشته باشد تا سرعت بیشتری را در همه ی کارهای خود به کار گیرد. بدن حالتی از لرزش دارد و علاوه بر آن ماهیچه ها بسیار سفت می شوند.  


  عموما بیماری با نام پارکینسون ، در سنینی حدود بیست سالگی هم می تواند خود را نشان دهد. چون سن ابتلا بسیار پایین است احتمال این که زندگی یک فرد را مختل نماید افزایش خواهد یافت.  برخی ها هم این بیماری را در سنین بالا می گیرند. به صورت طبیعی زمانی که سن بالا می رود ، فرد ناتوانی های عمومی را در بدن خود احساس می کند اما زمانی که با این بیماری همراه شود این ناتوانی بیشتر خواهد شد. برخی ها معتقد هستند که شاید ارتباطی بین وضعیت ژنتیکی یک فرد با ابتلا به این بیماری وجود داشته که زمینه ی ابتلا نیز فراهم شده است.اما در هر صورت بیماری پارکینسون را می توانیم بیماری مخصوص سنین بالا بدانیم زیرا اکثر افراد به دلیل تغییر در وضعیت سلامتی بدن خود در چنین سنی توانایی اولیه را ندارند.

   

  راه های تشخیص پارکینسون

  علائم اولیه بیماری پارکینسون
  لرزش هایی در دستان و انگشتان اتفاق می افتد که حالت لرزش به چشم می آید. سفت شدن ، نبودن حالتی از انعطاف در عضلات یعنی توانایی برای حرکت دقیق و نرم برای عضله ها وجود ندارد. مشکل در عمل جویدن که برای بلع نیز وجود دارد ، علاوه بر آن اختلال در بلعیدن مواد ، مشکل در هر نوع حرکت سریع و واکنش های اضطراری و . . . نیز وجود دارد. اگر فردی در سنین بالا نیز چنین بیماری را داشته باشد این علائم قطعا در آن دیده خواهد شد.        
   پیشرفتی که برای این بیماری وجود دارد رفته رفته خواهد بود اما در نهایت می تواند با وضعیت بدتری همراه شود یعنی با سرعتی آرام از حالت ابتدایی و کم آغاز شده و در نهایت به اوج خود خواهد رسید. ناتوانی در این خصوص نیز افزایش خواهد یافت. یکی از راه ها برای کنترل نمودن علائم استفاده از داروهایی خواهد بود که برای بهبود وضعیت سلامتی نیز به بیماران داده می شود. یکی از درمان های بسیار خوب اما گران قیمت استفاده نمودن از جراحی خواهد بود که در این جراحی یک سری از تحریک کننده ها را در مغز جای گذاری خواهد شد.    
   بیمارانی که با بیماری پارکینسون دست و پنجه نرم می کنند عموما در زمان حرف زدن نمی توانند تمامی جملات را نیز ادا کنند. فرد نیز نمی تواند تمامی شانه های خود را تکان دهد ، این شانه تکان دادن به منزله ی آن خواهد بود که اعصاب و عضلات در چنین مواردی نیز به خوبی کار می کنند. در ابتدا لرزش در دستان آرام است مثلا در دیدار مشخص نمی شود اما فرد به صورت باطنی یعنی از درون این احساس را دارد. رفته  رفته شدت آن نیز افزایش پیدا خواهد کرد. زمانی که ماهیچه ها در پاها سفت شود یعنی توانایی برای بالا آوردن پاها نیز وجود ندارد.


  متأسفانه پس از آنکه فرد نیز به پارکینسون ابتلا پیدا می کند ، علاوه بر وضعیت جسمی نامناسب یکی از اختلال ها در خصوص سلامتی روحی است ، یعنی روح چنین فردی هم به شدت تحت تأثیر قرار گرفته و با روحی آزرده و افسردگی شدید نمی تواند به خوبی سلامتی خود را حفظ کند. دمانس یا فراموشی یعنی این که این فرد نیز به مرز آلزایمر هم نزدیک می شود که در نهایت می تواند شرایط را بدتر کند و فرد به جز مرگش آرزوی دیگری نداشته باشد. گرچه برخی از افراد ارتباط هایی را بین برخی از کارها و عوامل محیطی و همچنین این بیماری می دانند که به اثبات نرسیده اند.    
   
   

   
   


  برچسب ها :

  آمار باز دید این مطلب راه های تشخیص پارکینسون
  تعداد کل بازدید ها: 326
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه