نشانه هایی از یائسگی زودرسر

 • زمان درج : 41 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> زناشویی-->>>
 • بخش مربوطه : زناشویی
 • نشانه هایی از یائسگی زودرسر
 • خیلی از خانم ها یائسگی را در بین سن 45 تا 55 سالپی تجربه کرده و شروع خواهد شد و سن متوسط برای آغاز یائسگی 51 سال می باشد ولی یائسگی زودرس به طور معمول بیشتر از 45 سال اتفاق خواهد افتاد.
  یائسگی زمانی اتفاق افتاده که تخمدان شما تولید کردن تخمک را متوقف نماید و سبب شود که سطح استروژن کم گردد.استروژن هورمونی بوده که باعث کنترل شدن چرخه تولید مثل خواهد شد.علایم که به یائسگی مربوط بوده مثل گرگرفتگی،قبل از یائسگی در زمان دوره موسوم به پیش یائسگی اتفاق شروع خواهد شد.


  هر چیزی که به تخمدان شما صدمه رسانده ممکن است سبب توقف استروژن گردد و سبب یائسگی زودرش گردد.این مورد مثل شیمی درمانی برای سرطان می شود.در این مورد دکتر شما برای یائسگی زودهنگام به شما کمک می کند ولی اگر تخمدان هنوز دست نخورده امکان دارد که که شما یائسه شوید.

  دلایل یائسگی زودرس:
  ژنتیک:
  اگر دلیل پزشکی واضحی برای قاعدگی وجود نداشته ممکن است دلیل آن ژنتیکی باشد.سن یائسگی ممکن است ارثی باشد.اینکه بدانید وقتی که مادر شما یائسه شده می تواند درباره وقتی که خودتان می شوید سرنخی بدست آورد.

  سبک زندگی:
  برخی از عوامل در سبک زندگی وقتی که یائسگی شروع شده امکان دارد تاثیر زیادی داشته باشد.سیگار کشیدن تاثیر ضد استروژن داشته که ممکن است منجر به قاعدگی زودرس گردد.
  یک تحلیل در سال 2012 در چند مطالعه نشان داده که کسانی که سیگار می کشند ممکن است یائسگی را زودتر تجربه نمایند.خانم های سیگاری امکان دارد یائسگی را تا دوسال زودتر از کسانی که سیگاری نیستند شروع کنند.شاخص توده بدنی هم ممکن است به قاعدگی زودرس تبدیل گردد.
  استروژن در بافت چربی نگهداری شده و خانم هایی که خیلی لاغر بوده ذخیره های استروژن کم داشته که امکان دارد زود یائسه گردند.بعضی از تحقیقات نشان داده که رژیم غذایی گیاهی،ورزش نگردن و قرار نگرفتن در آفتاب هم می تواند باعث یائسگی زودرس شود.

  نقص های کروموزومی:
  بعضی از نقص های کروموزومی امکان دارد باعث یائسگی زودرس گردد.برای مثال سندرم ترنر حاوی متولد شدن با یک کروموزوم ناقص می باشد.خانم هایی که به سندرم ترنر مبتلا بوده دارای تخمدان هایی بوده که به خوبی عمل نخواهند کرد.این امر سبب شده که زودتر یائسه گردند.
  نقص های دیگر کرومورومی هم امکان دارد سبب یائسگی زودهنگام شود.این مورد دیسژنز گناد خالص است که یک نوعی از سندروم تورنر می باشد.در این وضعیت تخمدان ها عمل نکرده و باید دوره و شرایط جنسی ثانویه را باید به وسیله درمان جایگزین هورمون در دوران بلوغ ارمغان آورید.
  خانم هایی که به سندروم x شکننده مبتلا هستند و یا به دلیل ژنتیکی دچار بوده هم امکان دارد به یائسگی زودرس مبتلا شوند.خانم ها باید درمورد گزینه های آزمایش ژنتیکی خود با دکتر خود مشورت کرده که اگر به یائسگی زودرس مبتلا بوده و یا اعضای خانواده آن ها هستند.

  بیماری های خودایمنی:
  قاعدکی زودرس امکان دارد علامت یکی از بیماری های خود ایمنی مثل بیماری روماتیسم یا تیروئید مفصلی شود.در بیماری هایی که خود ایمنی بوده سیستم ایمنی قسمتی از بدن را با یک مهاجم اشتباه گرفته و به آن حمله خواهد کرد.التهابی که ناشی از بعضی از این بیماری های بود امکان دارد تخمدان را تحت ثاتیر قرار داده و یائسگی شروع شده و تخمدان ها را متوقف نماید.
  صرع:
  صرع یکی از اختلالات حمله تشنجی بوده که از مغز ناشی شده و خانم هایی که به صرع مبتلا بوده به احتمال زیاد به شکست زودرس پلی کیستیک تخمدانی دچار هستند که باعث یائسگی خواهد شد.
  یک مطالعه قدیمی تری از سال 2001 نشان داده که در گروهی از خانم هایی که به صرع مبتلا بوده تقریبا 14 درصد از افرادی که مورد پژوهش قرار گرفته دچار یائسگی زودرس و تقریبا یک درصد از جمعیت را شامل شده اند.

  نشانه هایی از یائسگی زودرسر

  علایم یائسگی زودرس:
  یائسگی ممکن است در اول های زمان بارداری در زمان آغاز شدن دوره های نامنظم و یا دوره هایی که به صورت قابل ملاحظه ای کوتاه تر یا طولانی تر از حالت عادی بوده شروع شود.
  -خونریزی زیاد
  -لکه در بینی
  -زمان پریودهایی که بیشتر از یک هفته باشد.
  -مدت زمان زیاد در میان پریودها
  -نوسان های خلقی
  -تغییر داشتن در احساس و تمایل های جنسی
  -خشک شدن واژینال
  -اشکال در خواب
  -گرگرفتگی
  -عرق های شبانه

  روش تشخیص یائسگ زودرس:
  وقتی که به یائسگی منجر شده به آن پیش یائسگی می گویند این موقع امکان دارد که دوره های نامنظم و علایم دیگری هم داشته باشند که بعضی اوقات نمایان می شوند.در کل اگر برای زمان 12 ماه هیچ گونه خونریزی قاعدگی نداشتید یائسگی محسوب شده و برای توضیح دادن علامت های شما چیزی وجود ندارد.
  این آزمایش های برای تشخیص دادن یائسگی مورد نیاز نبوده و خیلی از خانم های یائسگی را مطابق با علامت های خود تشخیص خواهند دارد ولی اگر شما هم فکر می کنید که تجربه دوران یائسگی را داشته اید می توانید به دکتر بروید.
  دکتر شما می توانید برای کمک کردن به تعیین این که علامت های شما به خاطر استرس بوده یا نه آزمایش هایی را انجام داده و باید هورمون هایی را چک نماید.

  معکوس شدن یائسگی:
  یائسگی زودرس به طور معمول برعکس بوده ولی درمان ان ممکن است به تاخیر و کم کردن علایم یائسگی کمک نماید.پژوهشگران در حال تحقیق درباره روش هایی جدید برای کمک کردن به خانم هایی بوده که در زمان یائسگی می خواهند بچه دار شوند.
  در سال 2016 محققان یک درمان جدید را کشف کرده که آن ها می توانند بازیابی تخمک و قاعدگی را از گروه کوچکی از خانم ها که در زمان پیش یائسگی بوده را بازیابی نمایند.این درمان یکی از راه ها برای معکوس کردن یائسگی به شمار رفته ولی در مورد عملکرد خوب آن چیزی در دسترس نیست.

  درمان های خانگی یائسگی:
  اینکه بدانید به یائسگی زودرس مبتلا شده اید امکان دارد از نظر احساسی سخت بوده ولی با درمان کرده و مراقبت مناسب شما می توانید این انتظار را داشته که یک زندگی سالمی را تجربه کنید.
  استخوان ها را محکم کرده از رژیم غذایی که کلسیم زیاد دارد استفاده نمایید.انجام تمرین هایی مثل پیاده روی و تمرین های قدرتی برای اندام فوقانی خود انجام داده سیگار را ترک کرده و از دکتر خود سوال کنید که باید از مکمل های کلسیم استفاده کنید یا نه.
  همه درمان هایی که ذکر می شود برای طب جدید بوده ولی توصیه ما این است حتما اول از طب سنتی و اسلامی استفاده کنید.


  برچسب ها :

  آمار باز دید این مطلب نشانه هایی از یائسگی زودرسر
  تعداد کل بازدید ها: 680
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه