آیا ورود آنفولانزا خوکی در ایران صحت دارد

 • زمان درج : 5 ماه قبل
 • مسیر فعلی شما در سایت مجله سلامت یاثار : مجله سرگرمی یاثار-->>> اطلاعات دارویی-->>>
 • بخش مربوطه : اطلاعات دارویی
 • آیا ورود آنفولانزا خوکی در ایران صحت دارد
 • آیا انفلوانزای خوکی در ایران دیده شده است؟  
  شاید بارها در خصوص انواع بیماری های آسیب زننده صحبت کرده باشیم اما در فصل زمستان یکی از بیماری های کشنده آنفلوانزای خوکی خواهد بود.
  آنفلوانزای خوکی تنها از طریق خوک منتقل نمی شود. بلکه سایر پرندگان هم در انتقال آن نقش جدی را ایفا خواهند کرد. در مواردی که تشخیص به موقع باشد و به انواع خفیف آن نیز مبتلا باشیم می توانیم همواره به این نکته توجه کنیم که فرد به سرعت بهبود پیدا خواهد کرد و در واقع می توانیم بگویم که روند درمانی مربوط به این بیماری تنها چند روزی به طول خواهد انجامید. در این کشور یعنی ایران نوع مربوط به انفلوانزای خوکی به نسبت سایر انواع انفلوانزا از شیوع کمتری برخوردار خواهد بود ، بنابراین می توانیم بگوییم که خوشبختانه نسبت ابتلا به آن در مقایسه با سایر کشورها بسیار پایین تر از حد انتظار خواهد بود.


  همه ساله با شروع شدن فصل سرما برخی از بیماری ها به نسبت سایر بیماری ها با شیوع بیشتری دیده می شوند ، در واقع می توانیم بگوییم که این بیماری ها بار بیشتری را هم از نظر مالی و جسمی برای فرد به دنبال دارند ، از بین آنها می توانیم به انواع انفلوانزا اشاره داشته باشیم ، در بین انفلوانزاهایی که وجود دارند نوع بدی از آن نیز همیشه مورد هشدارهای وزارت بهداشت قرار دارد که به نوع آنفلوانزای خوکی مشهور است.   


  از دیرباز این نوع از انفلوانزا را با نام خوکی می شناسیم در حالی که این نام کاملا نادرست بوده و ارتباط زیادی با خوک ندارد ، تنها در برخی از موارد از طریق خوک نیز منتقل خواهد شد. H۱N۱ نام علمی است که برای این مورد از بیماری گزارش شده و در رابطه با نوع سوشی است که برای آن تعریف شده است. در حالی که شاید نتوانیم خود نیز تشخیص دهنده علائم مربوط به این بیماری باشیم اما در حقیقت می توانیم بگوییم که پزشکان توانایی تشخیص آن را به خوبی دارند. زیرا علائمی مخصوص این بیماری نیز وجود دارد که بر اساس نمونه های آزمایشگاهی گرفته شده می توان تشخیص دقیق تری را انجام داد.

  آیا ورود آنفولانزا خوکی در ایران صحت دارد


  علائم مربوط به بیماری انفلوانزای خوکی که در باور عمومی نیز جاافتاده است شامل یک سری از علائم می شود که در واقع ما می توانیم این علائم را با علائم سرماخوردگی و همچنین با علائم مربوط به انفلوانزای معمولی هم یکی بدانیم. علائم بیماری شامل ابتلا ی فرد به تب بالا ، لرز پس از آن ، دردهای بدن ، درد شدید در استخوان ها و همچنین درد در عضلات ، علاوه بر آن وجود علائمی نظیر سرفه های زیاد و همچنین عطسه هم وجود دارد. وجود دردهای استخوانی و بدن درد بخصوص درد در گردن همراه با سرفه های خشک می تواند تشخیص را به سمت انفوانزا نیز پیش ببرد.


  ریسک فاکتورهایی برای ابتلا به انفلوانزای خوکی و همچنین انفلوانزای معمولی وجود دارد که می توانیم کم شدن سطح ایمنی در بدن را نمونه ای از آن بدانیم. زمانی که ایمنی بدن پایین باشد بدن توانایی مقابله با انواع شرایط بیماری زا را ندارد ، بنابراین احتمال ابتلا نیز افزایش می یابد. سطح ایمنی بدن به دلیل ابتلا به انواع بیماری های خودایمنی همچنین بیماری ایدز نیز کاهش پیدا می کند. همچنین در مواردی که فرد بیماری نظیر لوسمی و علاوه بر آن لنفوم را هم داشته باشد این علائم تشدید خواهد شد. در صورتی که در موارد بیماری کورتون به فرد تزریق شود اما دوز آن از دوز مناسب تجویز شده نیز فراتر باشد احتمال تضعیف سیستم ایمنی و ابتلا به چنین بیماری هایی وجود دارد.


  علاوه بر افراد مبتلا به بیماری های تضعیف کننده سیستم ایمنی می توانیم به آنهایی هم اشاره داشته باشیم که سن آنها بالاتر از شصت سال خواهد بود ، علاوه بر آن افرادی که دارای اضافه وزن زیادی هستند ، زنی که در دوره ی بارداری نیز قرار دارد توانایی بدن آنها برای ابتلا به چنین بیماری های عفونی بالا می رود ، بنابراین تزریق واکسن انفلوانزا برای آنها ضروری خواهد بود. این واکسن را باید پیش از ورود به فصل سرما یعنی در حدود شهریور ماه تزریق نمود.
   علاوه بر این موارد می توانیم به افرادی هم اشاره نماییم که دارای فرزند کوچکی هستند که در دوره ی نوزادی به سر می برد ، این فرزند آنها می تواند پس از شش ماهگی کاندید خوبی برای تزریق واکسن انفلوانزا باشد زیرا میزان ابتلای آن با توجه به کم شدن توانایی سیستم ایمنی در مبارزه پس از تولد ، افزایش خواهد یافت ، بنابراین می توانیم در سریع ترین زمان ممکن بدن او را آماده کنیم.   


  در حال حاضر از بین انواعی که برای انفلوانزا وجود دارد می توانیم به شایع ترین مورد آن که در سال جاری نیز به نسبت زیادی وجود داشته اشاره داشته باشیم که از نوع  H۳N۲ بوده است. این بیماری تنها یک بی حالی جزئی و تب را دارد که در صورت تشخیص به موقع و مراجعه به پزشک می توانیم با داروهای مناسب از پیشرفت آن و تبدیل شدن به نوع خطرناک آن نیز پیشگیری به عمل آوریم.

   


  برچسب ها : آنفولانزا خوکی

  آمار باز دید این مطلب آیا ورود آنفولانزا خوکی در ایران صحت دارد
  تعداد کل بازدید ها: 138
  تعداد بازدید های ماه جاری: 0 نظرات و پیشنهادات

  مطالب مشابه